polisticemie vera

polisticemie vera | Autor: narcisa

Link direct la acest mesaj

Stie cineva ceva despre aceasta boala destul de rara? Oare n-am inteles eu bine numele diagnosticului? O persoana apropiata mie a fost diagnosticata cu aceasta boala, o infectie in singe, opusul leucemiei prea multe hematii in comparatie cu celulele albe (singele e prea gros).
Ma poate ajuta cineva cu vreun indiciu? Poate am stilcit eu vreo litera?neintelegand bine la telefon? De aceea am dat si explicatii mai departe.
Mi-ar fi de foarte mare ajutor orice informatie
va multumesc anticipat
narcisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Se numeste policitemia vera.Este o boala de sange din grupul bolilor mieloproliferative, adica boli in care se fabrica aberant , in exces o linie celulara sau mai multe(in acest caz, hematiile, granulocitele si trombocitele sunt in exces).Nu este o infectie.Principala problema este hipervascozitatea sangelui si tratamentele incearca sa controleze numarul de hematii din sange si trombozele. Este o boala cu evolutie indelungata daca se controleaza bine problemele de coagulare ale sangelui si celelalte complicatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Multumesc mult Delia pt. explicatii, ma gindeam eu ca ori nu mi-a spus corect ori am inteles eu gresit.
Si da ceea ce descrii tu sint problemele pe care stiu le are.
Nici nu stii cit de mult m-ai putut ajuta cu informatiile.
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Numarul crescut de globule rosii sau plachete poate cauza tulburari de sangerare si pot forma cheaguri intravasculare. Acestea pot cauza tulburari grave de sanatate, de exemplu accidente vasculare cerebrale sau infarct miocardic. Riscul de accident vascular cerebral sau infarct miocardic este mai mare la persoanele in varsata de peste 65 de ani. La acesti pacienti, policitemia vera are riscul mai mare de a se transforma in leucemie mieloida acuta sau mielofibroza idiopatica.
Semne posibile de policitemie vera sunt cefaleea (durerea de cap) si senzatia de corp strain, de apasare in spatele coastelor in partea stanga.
Policitemia vera nu are simptome in fazele incipiente. Poate fi descoperita in timpul analizelor de rutina. Simptomele apar din momentul in care numarul globulelor rosii creste. Asocierea cu alte boli determina alte simptome.
In cazul in care apar simptomele urmatoare trebuie efectuat un consult medical:
- senzatie de presiune sau apasare in spatele coastelor in partea stanga
- cefalee
- vedere dubla sau pete negre ce apar si dispar (scotoame)
- senzatie de mancarime pe tot corpul, mai ales dupa expunerea la apa calda
- inrosirea fetei, cu aspect de arsura de soare
- senzatie de slabiciune
- senzatie de ameteala
- scadere ponderala fara un motiv anume
Pentru diagnosticul policitemiei vera se efectueaza analize de sage speciale.
In afara de hemoleucograma se mai efectueaza si alte analize speciale. Acestea sunt:
- testul gazelor sangiune arteriale: Consta in recoltarea unei mostre de sange arterial cu dozarea oxigenului, dioxidului de carbon si pH-ul sangiun (aciditatea).
- testul eritropoietinei: Se recolteaza o mostra de sange si se dozeaza nivelul eritropoietinei (un hormon ce stimuleaza producerea celulelor rosii).
- testul fosfatazei alcaline leucocitare: Se dozeaza fosfataza alcalina (o enzima) leucocitara (leucocite=clule albe) in sange.

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Oncologie/Tulburarile_mieloproliferative_cronice_534.htm

O zi excelenta tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Lala D, multumesc de explicatii si de link, gasisem si eu si m-am mai lamurit acum desprece e vorba.
Pacientul e in spital asteapta rezultatul analizelor, mai ales cel de la maduva si pe miini bune, speram toti!
Problema mea era ca nu intelesesem bine diagnosticul si din cauza asta nu gaseam nimic pe net.

Rog moderatorii sa inchida subiectul

toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput