Analize, recomandari si preturi

Analize, recomandari si preturi | Autor: Otiliav

Link direct la acest mesaj

Cred ca aceasta sectiune este cea mai potrivita pentru acest subiect, desi se poate incadra foarte bine si la Subiecte Generale sau la Asteptand un Ingeras. Sunt convinsa ca majoritatea mamicilor si aspirantelor au facut o parte din analizele acestea.

Eu nu am facut nici o boala de piele: rujeola, rubeola sau varicela. Acum stau cu teama de a le face pentru ca la anul sper ca fetita mea sa mearga la gradinita. In al doilea rand ne gandim deja la bb2 si trebuie sa fim precauti, cu asa ceva nu este de glumit. La prima sarcina nu am facut nici Toxoplasmoza, Citomegalovirus, Listeria, Brucella. Citisem despre ele dar pur si simplu nu am avut bani in primele luni de sarcina si am stat cu emotii pana la ecografia morfologica la 22 de saptamani cand totul a fost ok.
Am gasit preturi pe unele site-uri, insa nu la toate firmele. De exemplu la Romar nu am inca preturile desi le-am trimis mail. Mi-as dori sa merg intr-un loc unde sa le fac pe toate, eventual sa existe si optiunea de a le primi pe mail pentru ca voi sta doar 2 saptamani in tara.
Va rog impartasiti-mi din experientele voastre, o sa incerc sa completez tabelul de mai jos, iar cand vin in tara peste 3 saptamani sa trec la treaba. Locuiesc in Bucuresti. Ma intereseaza si daca stiti ca un laborator este inchis sau nu se lucreaza in anumite zile.


  • Laboratorul...........Synevo Cantacuzino Medsana Romar

  • Rubeola IgG.............27..........40...........47

  • Rubeola IgM............26..........40............47

  • Rujeola IgG..........................40

  • Rujeola IgM..........................40

  • CMV IgG.................26..........40............60

  • CMV IgM................36..........40............60

  • Toxoplasmoza IgG....32..........40............45

  • Toxoplasmoza IgM....31..........40............49

  • Listeria................................45............85

  • Brucella (1 tip)......................20




Va multumesc!

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Chiar nu stie nimeni care sunt preturile la Romar?

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Saftul meu e sa le facipe toate la Synevo. Vezi ca fac si Rubeola IgG, ca vad ca nu i-ai gasit pretul.
Eu am facut asa: m-am dus dimineata la Synevo, mi-a recoltat singe pt toate, si intr-o eprubeta separat mi-a recoltat singe pt Listeria, pe care am dus-o la Cantacuzino. La fel poti sa faci pt Brucella, daca tii musai s-o faci. Io n-am facut-o...

Nu stiu daca ai nevoie de preturile de la Romar, se vede din start ca cele mai mici sint la Synevo. Faza cu "sa le fac pe toate intr-un singur loc" poate sa te coste mai mult dect face si pe deasupra sa dureze mai mult decit e cazul. Spre ex. Romar sau Medsana fac Listeria tot la cantacuzino, deci timpul de procesare se prelungeste...


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Alé, multam mult. La rujeola nu am gasit pretul la Synevo, dar acum cred ca poate recolteaza sange si duc la Cantacuzino, asa cum spui ca fac Listeria. Nu tin neaparat sa fac Listeria si Brucella, am vazut ca unii doctori le recomanda, observ insa ca nu se face IgG si IgM la ele. Stiu ca se trateaza in sarcina asa ca probabil le voi face atunci.
La Synevo preturile sunt chiar mici comparabil cu Medsana chiar la jumatate.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Oti, din cate stiu Laboratoarele Synevo sunt cele mai bune, si nu ma refer acum la pret ci la increderea pe care poti sa o ai in rezultate, in sensul ca stiu ca au substantele de test de calitate si nu risti sa faci o analiza si sa te bazezi pe ea iar ea sa fie gresita. Vezi ca au multe locatii in Bucuresti, nu stiu in ce zona stai dar iti recomand centrul de pe Str. dr. Grozovici (langa Spitalul Colentina) pentru ca eu am fost acolo si a mers totul ca pe banda: platit, recoltat si in cateva zile (mai putine decat au spus ei initial!) am primit si rezultatele. Poti sa suni sa intrebi daca sunt gata si din cate stiu ai optiunea de iti fi trimise pe mail. Sper ca am ajutat.


Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Anca, eu credeam ca Romar are centru de recoltare pe Str. Dr. Grozovici, acum am vazut ca si cei de la Synevo au in apropiere, de fapt cred ca stiu cladirea dar daca nu am avut nevoie nu i-am dat importanta. Locatia imi convine de minune chiar daca vin din Pantelimon pentru ca la policlinica Grozovici lucreaza doctorita mea ginecolog si vreau sa trec si pe la cabinetul ei. In timpul sarcinii am dat sange pentru analize la parter in Policlinica Grozovici dar nu mai tin minte cum se numea laboratorul care a facut analizele, cred ca Romar. Ce de doctori pe strada Dr. Grozovici , i se potriveste numele.

Gata m-am hotarat sa merg la Synevo, multumesc de sfaturi.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Am fost si am facut analizele. Din pacate nu am putut face anticorpii pentru Rujeola, lista de pe site este actualizata, am platit exact cat am calculat . Serviciile sunt excelente, personalul dragutz, ce sa mai am fost foarte impresionata, sambata la recoltare si joi seara cand am luat rezultatul nu era coada. Se poate suna pentru a intreba daca este gata rezultatul, se spune numele sau numarul facturii si de asemenea se pot ridica pana seara la 8.

Am urmatoarele rezultate:


  • Rubeola IgG............223

  • Rubeola IgM............negativ

  • CMV IgG................pozitiv

  • CMV IgM................0.24=negativ

  • Toxoplasmoza IgG....20

  • Toxoplasmoza IgM....negativ



Eu cred ca rezultatele sunt bune, am fost vaccinata si am crescut la tara , in orice caz am avut contact cu Toxoplasmoza si citomegalovirusul. Vin si va intreb, mai are sens sa refac analizele acestea vreodata?


Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefi289 spune:

ni s-au recomandat analize genetice ,stie cineva ce inseamna ;cariotip genetic,unde se poate face si cit costa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

shtie vreo mamica sa citeasca analizele????nu mai am rabdare pana ajung la gine luna viitoare!!!:D pls help :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Asa ieftine cum sunt la Synevo (si si eu am incredere in felul in care lucreaza ei analizele) totusi setul de teste de prim trimestru m-au costat vreo 8 milioane (cu tot cu ce suporta CAS-ul)... si nu am facut nimic special ci doar testele standard. Cam usturator, data viitoare cred ca nu le mai fac... nu mai are rost... cred :)

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Alinushca, m-ai facut tare curioasa, 800 RON ce a inclus? Ma intereseaza pentru ca tu spui ca sunt standard.

Eu am platit 180 RON pentru Toxoplasmoza, rubeola si citomegalovirus (TORCH). Daca adun pretul tuturor analizelor din tabelul pe care l-am pus, ajungeam maxim la 330 RON (am adaugat rujeola, listeria, brucella).

Stefi289, cariotipul stiu ca in Bucuresti se poate face la Parhon sau la Genetic Lab.
Raluk.m, din pacate despre herpes nu stiu mai nimic pentru ca nu am fost in cauza.

Otilia, Vlad si Ana Maria (18 Decembrie 2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput