POVESTEA UNEI ZANE DULCI

POVESTEA UNEI ZANE DULCI | Autor: nicoll_mada

Link direct la acest mesaj

Povestea noastra a inceput in momentul in care s-a incheiat o alta poveste.Pusesem capat unei relatii de zece ani.Eram singura,trista si cu moralul la pamant.Dupa un timp Dumnezeu a fact sa cunosc pe altcineva;nici nu visam unde se va ajunge.Din vizita in vizita am ajuns sa stam din ce in ce mai mult timp impreuna,ba chiar am hotarat sa locuim sub acelasi acoperis.Cred ca atunci,in organismul meu s-a produs un dezechilibru ( de aproximativ trei ani foloseam ca metoda contraceptiva calendarul )….sigur ca nu stiam asta.Si tocmai ce ne facusem planuri ca de la inceputul lui 2005sa plecam sa muncim afara.Pentru a avea bani de plecare lucram in doua locuri,fie de zi,fie de noapte.Astfel incat nu mi s-a parut nimic dubios ca eram mai obosita,ca imi venea sa dorm tot timpul.Ba colac peste pupaza imi mai si intarzie cateva zile.
Mai mult in gluma iau un test de sarcina.99% eram sigura ca va fi negativ…Cristi,iubitul meu,ma tachina „ tu esti gravida!”Eu,hotarata merg sa fac testul.Face fata pipi la paharel de unica folosinta,bag betisorul…si cica sa astept sa treaca 5 min.As!!!!In cateva secunde APAR 2 LINIUTE!!!!Imi ies ochii din orbite ca la broasca;ma blochez si nu-mi vine a crede…Plec cu o fata lunga la bucatarie unde ma asteptau iubitul si o prietena buna.Si acum ii aud : „Ei?!?” „Sunt gravida,imi e frica…”imi scapa printre buze…”mai iau un test diseara cand plec la serviciu,poate nu a fost corect,nu aveam cum sa raman.”
Cristi ma ia in brate.”O sa fie bine,ne vom descurca!!!Ai sa vezi!!!”
Plec la serviciu,de la farmacie mai iau un test pentru orice moment al zilei.Primul nu fusese pentru orice moment,poate de aceea iesise pozitiv...
Ajung la serviciu;fuga,fuga la test : POZITIV!!!!Asta e…incep sa zambesccu dragoste,ating burtica…AICI E PUIUL MEU…Ii spun colegei cu care sunt pe tura,rade…”Mada…sa faci doua teste!!!Gata mamico…Ce veti face?” „Il tinem,nici nu se discuta altceva!Desi nu eram pregatiti,ne doream altceva…”Era data de 26.11.2004,ziua in care am stiut pentru prima data ca cel mai important eveniment din viata mea va avea loc anul urmator!
De ziua mea,de Sf Nicolae,vine mama la noi si aduce un borcan de castraveti.Nu stia noutatea,nu eram pregatiti sa-i spunem,in consecinta transport eu borcanul.Urmarea au fost picaturi maro de sange pierdute.M-am speriat,am sunat doctorul si a doua zi am vazut pentru prima data micutul sambure de viata ce era bine fixat in uterul mamei.Deci nu exista nici o problema,poate erau confirmate zicalele batranesti cum ca se fixase BB si asa erau explicate picaturile de sange.
Avea 6 saptamani si 4 zile.Acolo era tot ce pentru noi devenise ratiunea noastra de a trai,MINUNEA noastra.O fi fetita,o fi baiat..?
De Sf Ioan am dat vestea familiei,eram la o petrecere.S-au bucurat pt noi,pt modul cum viata mi se implinea incet,incet!
Pe parcursul sarcinii totul a fost in regula,nu am avut nici o problema,ba pana si starile de greata au fost foarte rare.Am fost o graviduta fericita,care a putut manca orice,care s-a puput bucura de noua viata ce prindea incet contur si forma.
Pe 25.03.2005,la 25 de saptaani si 5 zile, a urmat un alt pas important.Am mers la echo morfologica.Nu stiam ce avem.Cum eu am doua nume,iar dl dr. a intrebat incet „cum se va numi d-ra?”,eu am crezut ca ma intreaba cum vreau sa mi se adreseze.Si ca sa ma conving,intreb „Eu?” „Nu,d-ra din-nauntru”.” Adica e fetita?” „Nu stiati?” „Nu”…Lacrimi de bucurie au inceput sa curga…La un mom dat se aude „ buh,tuh,tooh”Iubitul meu,care statea cu mainile inclestate pe scaunul dr-uluiintreaba: „Inimiaoa?” „Da,e inima”…”Ei v-ati hotarta?” „Da,cred ca Andreea.” „Andreea si mai cum?” „Nu stim,Andreea deocamdata.Si asa pt I data,pe plicul echografiei a fost scris unul din nume: Andreea!
Am iesit de acaolo buimaca de fericire.Toata lumea imi spunea,dupa metode babesti ,ca vom avea baiat.Eu ziceam sa fie sanatos,dar in sufletul meu imi doream fetita.Si taticul in devenire tot fetita vroia.
Mi-am sunat parintii : „Alo…mama…mama…ihhh…” „Ce e Madalina,ce s-a intamplat?”Stiau ca merg la echo.”Mama,am vazut-o…hmmm,mmm…” „Ce e Nuti?” se aude pe fundal glasul tatei.”E Mada,au fetita…plange fetita mamei…” „Sa va traiasca taticule,sa fie sanatoasa si sa ne bucuram de ea!”
Si asa au trecut in continuare zilele si saptamanile.In ultimele 3 saptaani mergeam de 2 ori pe saptamana la control.La fiecare dintre ele,concluzia era aceeasi „col lung,inchis”Toata lumea ma suna curioasa „Ei?Nimic?” „Nimic,nu vrea sa iasa,ii e bine in burta la mami”>Doar mami nu mai putea.Mi se inoculase ideea ca avand fata trebuie sa nasc mai devreme si fiecare zi in plus ma epuiza.Am uitat sa va spun ca am fost si la gimnastica pt gravidute,cu Andre_ea si BB Tudor.Eram acolo cand DPN-ul a fost atins,dar nimic.La urmatorul control dl dr imi zice „Uite Nicoll,vineri sunt de garda,vi cu gentuta si te internez.O rezolvam noi intr-un fel.” „Sigur dl dr.”<zic eu cu o voce mult prea sigura decat eram eu.Offf…gata,intr-un fel sau altul se va termina,imi voi tine in brate comoara!
Si vine ziua de garda.Control la camera de garda,internarea si sus intr-un salon unde toate fetele urmau sa nasca prin cezariana.”Dv?” „Nu stiu inca,dar imi e cam foame.Voi manca un iaurt”> „Nu,mai bine putina apa,daca va opereaza?”Si in jur de 12 apare dl dr.”Nicoleta la 17 intram in sala de nasteri si facem cezariana.” „Cum ziceti dv,d-le dr.” Dar am ingetat.Nu fusesem in spital decat atunci cand m-am bascut si acum,cand la randul meu,urmam sa devin mama.Offf si nu-mi face epidurala,ci rahi…
Pun mama pe telefon,sun la mama si tata,dau mesje la toata lumea sa stie ce si cum.Ies si ii spun lui Cristi.Ca si la inceputul sarcinii ii spun ca-mi e frica.Ma prinde cu mainile de umeri si ma incurajeaza.Ma suna sora mea din Italia si ma roaga sa am grija de micuta ei nepotica…plang…as fi vrut sa fie in tara,e asistenta,poate intra cu mine…
…16.30,vine o asistenta.”Punem sonda si mergem,e sala libera…Buhh…bufff…oh,e inima mea…”tu mami,nu ma mai lovi,mai e putin si ne vedem.”Ajung in sala,dna dr anestezist imi pune intrebarile de rigoare si cand aude ca ma tem zambestesi imi zice ca nu se astepta la asa ceva de la o femeie ca mine.”Si ziceti ca aveti o fetita…Hai,sus pe masa…si aplecati-va mai mult.” Cum dracu sa ma aplec cu ditamai burta,asta nu gandeste?”Eu stiu ca va fi o fetita frumoasa ca dv…ei gata,ati simtit ceva?Hai,intindeti-va repede.
Imediat mi se pune perfuzie si o perdeluta in fata sa nu vad ce se intampla dicolo.Vine dl dr „Gata Nicoll,acum se va termina!”Ma sterg cu ceva,simt rece.Probabil iod.Taie,nu imt nimic.dar in mom in care imi scoate zana,simteam ca atunci cand desfaci intestinele-matele la un porc.Parca…defapt nu parca…imi scoteau fetita.DOAMNE,COPILUL MEU…VOI FI MAMA…SUNT MAMA !!!!
Si in timp ce mai aveam putereasa imi treaca asa ceva prin cap se aude..”OA,OAAAA…””se vad semne de suferinta fetala,lichidul era verde?” „Nu,de faptputin vinetii picioarele” se aude neonantologul.
MULTUMESC TIE DUMNEZEULE,E BINE!!!!17.15 VINERI,29.07.2005.
„Sa va traiasca,va spuneam eu ca veti avea o fetita frumoasa.Doamne ce copil curatUite-o mamico!!!” Nici nu apuc sa sarut micul obrajor din partea mea dreaptaca o si iau.Atat cat am apucat sa o vad,am realizat ca emica…si tare alba.DAR E FETITA NOASTRA,MINUNEA NOASTRA!!!Doamne,joaca din copilarie ,ca sunt mama a devenit realitae!!!SUNT FERICITA,FERICITA!!!!!
Intre timp dr ma brodeaza,ma aranjeaza si vin brancardierii sa ma duca la terapie intensiva.La usa salii de operatie,in blocul operator iubitul meu ma astepta.Cred,de fapt sunt sigura,era mai transpirat decat mine.Doar avusesem aer conditionat in sala… „pupati acum proaspata maica sau in salon?”Ca si teleghidat se apleaca,se uita la mine,imi strange mana si ma saruta.”Fetita noastra?” „Am vazut-o Nico…e asa frumoasa…”
Merge cu mine in salon,ma mangaie,parca nu ii vine sa creada,SUNTEM PARINTI!!!
Ii lasa locul mamei…are lacrimi in ochi…Tot vorbeam la telefon,tot sunau rude,prieteni….ERAM,SUNT FERICITA!!!Nici nu realizam catsunt de obosita,ca nu vorbesc normal…”Hai Nico,a venit tatal tau!Termina cu telefonul” imi zice iubitul meu.
Tata…tataie…tatal meu are o nepotica…de la mine…ce ti e si cuviata asta…”Cum e aia mica Mada?” ma intreaba tata.”E atat de laba tata,nu seamana „tiganca’ cu noi.E ca mama si ca si Cristi”. Merge i o vede…Nu o arta,dar emotiile l-au coplesit…e terminat.
La aproape 2 ore de la nastere se aude pe holul spitalului un plans strident de BB.In salon intra o asistenta cu mogaldeata in brate si vine la mine.E A MEA,E FETITA MEA!!!!Of,iubita mamei,nu plange gurita,nu plange mami!!!!”haideti sa o punem la san.”Cum simte sanul,gata,liniste si trage fata mea…ii era fomica…si adoarme…E mica,e scumpa,e dulce,e a noastra!!!!Imi tin pt prima data in bratefetita,COPILUL NOSTRU!TOATA VIATA MEA MI-O TIN IN PROPRIILE MELE MAINI!!!O sarut incet,incet…O IUBESC!!!!
„Iti place?Vezi ce am reusit sa facem noi doi?Te iubesc,iubitule!!!”
Nu v-am spus ca printre cei care au fost langa noi in spital si printre cei care au vazut-o pentru prima data a fost si nasica Codrutei.
….si de atunci a trecut aproape un an.Minunea noastra este un copil vesel,care nu stie decat sa rada,care ne-a implinit si pt care simtim ca trebuie si putem face orice.Sambata ii rupem turta,face un anisorsi tot atunci ne vom casatori si noi.E cadoul nostru pt anisorulei.Asta pe langa dragostea pe care i-o vom da neconditionat toata viata.
SA FI FERICITA MICUTA CODRUTA ANDREEA TI-O DORESC DIN TOATA INIMA MAMI SI TATI!!!




nicoll_mada si Codruta Andreea ( 29.07.2005 )
http://photos.yahoo.com/nicoll_mada
MMN

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Nicoleta, am citit povestea cu mare emotie. Sa va traiasca minunea de aproape un anisor si sa va bucurati de ea ca si pana acum !

Petrecere frumoasa sambata, la dublul eveniment!

Casa de piatra!
La multi ani, Codruta!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

M-a emotionat povestea voastra minunata !
Sa va traiasca printesa ,sa fie fericita si iubita !
LA MULTI ANI, CODRUTZA ANDREEA !


Sa va iubiti mult,sa fiti fericiti impreuna si sa aveti o viata implinita alaturi de micutza voastra !

Cu drag,
Cristina,Rares si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Sa va traiasca minunea si sa fiti mereu fericiti cum sunteti acum impreuna!

Petrecere frumoasa la nunta, la turta si la toate petrecerile ce vor urma.
Multi pupici Codrutei -zana voastra cea dulce!

Cu drag,


Bogdana, mamica de Cristina -bebe mic si Miruna -scumpete mare

alte poze noi cu noi -iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:




Tare frumoasa si plina de emotii este povestea ZANISOAREI tale, careia ii uram "LA MULTI ANI!" pentru sambata!!! Sa-ti traiasca mititica si sa te bucuri mult de ea! Pupicei multi la amandoua!!!


si... CASA DE PIATRA SI MUUULTA FERICIREEE ... viitorilor insuratei ... cat si... NOII FAMILII ... care deja sunteti !






CRYNA de ROBERTEL - 24. 08. 2005

Cat suntem noi de mari!!!

POZE NOI, NOUTE...HI,HI,HI...

SEMANAM OARE?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Superb! Am plans ... foarte frumos povestit.
Sa va traiasca minunea care v-a unit atat de mult! La multi ani si casa de piatra!

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Sa va traiasca scumpa si sa fiti fericiti!

casa de piatra si numai bucurii!

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andatudor spune:

Frumos,emotionant.Sa va traiasca zana si sa va bucure toata viata !

Casa de piatra,sa fiti sanatosi si fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Sa iti traiasca mica minune care ti=a aranjat viata intr-un mod minunat.
Multa fericire tie si viitorului tau sot.

Poze
www.dropshots.com/deliameda" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Asa de mult m-a impresionat povestea voastra. Va doresc din suflet sa fiti mereu asa de fericiti.

Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Mi-a placut tare mult povestea nasterii, foarte frumos si din suflet scrisa!!! Sa fiti fericiti si sa va bucurati in continuare de mica printesa!!! La multi ani!!





Irina si Ioana Alexandra (13 aug 2005)

http://www.dropshots.com/irinabungau
poze

Mergi la inceput