Obiceiuri romanesti de la nastere la mot/turta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Da sunt convinsa ca v-a aprecia, dar nici nu am cum sa fac fara nas, dar eu ma gandeam sa fac inainte, adica pe 1 MAI, iar la o sapt sa mergem la ei la botez, ei sunt din timisoara.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

E bine si asa,inainte sau dupa la petreceri nu conteaza,important este sa fie bine ptr toata lumea.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Surubelnitza,mousul de la pc,stiu eu ce tehnicarii,dar sa stii abramburiko ca potzi pune si oglinda si pieptan!Asa se vede "cit de cochet va fi"!

Dana


dana - scuze, abia acum am vazut mesajul. Multumesc pt. raspuns. Ne-am descurcat, am luat si motul, finutul a ales chestii cat se poate de "barbatesti" adica papiota cu ata si foarfecul. A pus el mana pe multe, da' cu astea a ramas pana la urma in mana.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

As mai adauga asa... la 8 zile de la nastere se cheama preotul acasa si face o slujba pt mama si copil.
Turta la fete se rupe INAINTE de a implini un anisor.
Motul la baiat se taie DUPA ce a implinit un an si pana la 3 ani.

Despre baita... eu i-am facut baietelului meu prima baita acasa dupa ce l-am adus de la maternitate conform ritalului de la mirul de botez, adica i-am pus in apa busuioc, aur, monezi, flori, agheazma, grau... dupa care am aruncat apa la un copacel.

La botez recomand nasilor sa duca ULEI DE MASLINE pt ca odata sfintit cu acel ulei trebuie uns copilul inca 3 zile ... sau chiar mai bine pana il termina. Oricum clar nasul va unge copilul dupa baita de mir cu acel ulei sfintit din cap - pana-n picioare.

Pe tava pt baietelul meu am pus: carte, pix, bani, o felie de paine, un pahar cu apa, ac cu ata, foarfeca, bijuterii de aur si de argint. Al meu si-a luat :painea, banii si pixul.
Personal nu-mi plac chestiile "tehnice" gen surubelnite, chei de masina, trusa de dr , mouse...sau mai stiu eu ce... si nu am pus.mi se pare caterinca.... asa macar restul stiu ca-s din batrani si cu semnificatii anume.Oricum fiecare face cum considera.

Eu n-am luat baiatului pe care l-am botezat aur... nici al meu nu a primit si nici nu mi-ar fi placut ca oricum nu i le-as fi pus pe el. Doar finutelor le-am luat la nastere cercei iar la turta lantisor cu cruciulita.... desi sincer la turta le-am luat ca sa nu zica ca-s zgarcita dar eu tot n-as pune unui copil lant la gat si nici bratara la mana.

Distractie placuta tuturor indiferent de obiceiuri!

LILIANA 38+ si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu le-am luat tuturor finilor la botez lantisor cu cruciulitza din aur insa nu m-am gandit ca e musai sa le si poarte acum ci mai degraba sa aiba o amintire de la nasi asa cum au si baietii mei.Mi s-a parut un gest important la fel ca si icoanele pe care le-am daruit cu ocazia botezurilor.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput