in camara, pentru iarna

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

Salut gospodine. Va impartasesc si eu niste retete de muraturi.
Ardei copti. 100 bucati de ardei gras,1 l. ulei,1 kg. zahar,l l. otet si sare dupa gust. Se spala ardeii si se sterg cu un prosop. In cratita se pune uleiul si se "prajesc" ardeii. Se scot,se pun intr-o cratita si se acopera. Se lasa macar o jumatate de ora. Se aburesc sa zic asa si se vor curata f. usor. Separat otetul se amesteca cu zahar si sare si se pune la foc. Se tine pana se topeste zaharul, amestecand din cand in cand. Ardeii curatati de coaja se pun in borcane. Se toarna zeama de otet peste ei.Se capacesc borcanele si se pun in paturi pana a doua zi.
Gogosari dulci in otet. 6 kg. gogosari,2l.apa,400 ml. otet,25 gr. sare,200 gr.zahar sau miere,4-5 lg. boabe de mustar,1 foaie de dafin, 2 frunze de telina, 1 lg. boabe de piper. Gogosarii se spala, se curata de cotor si se taie felii. Celelalte ingrediente se pun la fiert cam 5 minute. Feliile de gogosari se oparesc pe rand in aceasta zeama. Se tin pana isi schimba culoarea(nu mai stiu exact cat pentru ca am facut reteta o singura data-anul trecut). Se scot si se pun in borcane. Se toarna peste ei zeama racita putin. Borcanele se sterilizeaza cam 20-30 minute.
Sper ca nu am scris vreo boacana pe aici. Daca le faceti va doresc sa va iasa bune, bune de tot.Bucatareala placuta.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

mai fetelor ma mancat la niste prieteni muraturi exceptionale dar ce credeti ca erau mar,strugure ,castravete ,gogonea,morcov mai toate ,numai stiu exact, aveau un gust super nu ma gandea m ca pot fii atat de bune si as vrea si eu o reteta daca stiti ca de resp persoana nu pot da.

flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Flori, eu fac asa ceva; cauta in paginile dinainte si gasesti postate de mine 2 retete: una de gogosari umpluti cu struguri si cealalta de salata Pickles. Le combini si - gata! (Io asa fac ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gibb spune:

Gospodinelor, anul acesta m am hotarat sa renunt la borcanele de zarzavat pt supe, din pricina lipsei spatiului dar si datorita faptului ca prin congelare se pastreaza mai multe vitamine ale legumelor. Astfel, m am gandit sa pun pungute, cat pentru o portie de supa, legumele in congelator. aveti idee daca este practica aceasta solutie si daca unele radacinoase, care se gasesc mai greu iarna, precum telina, patrunjelul isi schimba culoarea la frig?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

1. da, e practic. Radacinoase pun in conge doar in pachetelele pt. supa/bors. Pt. restul nu are rost sa ocup loc fiindca le gasesc in piata iarna.
2. nu-si schimba culoarea radacinoasele, nici in congelator si nici in supa/bors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Si eu pun la congelator atunci cand de exemplu nu folosesc tot la ciorbita prima data.
Pun direct din congelator in ciorbita data urmatoare. Gustul si culoarea e neschimbata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefi289 spune:

Dragele mele,de ce sa ocupati congelatorul cu radacinoase cand la iarna se gasesc din belsug in piata ?Credeti-ma ca stiu deoarece lucrez la administratia unei piete.Spor la treaba gospodine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by gibb

Gospodinelor, anul acesta m am hotarat sa renunt la borcanele de zarzavat pt supe, din pricina lipsei spatiului dar si datorita faptului ca prin congelare se pastreaza mai multe vitamine ale legumelor. Astfel, m am gandit sa pun pungute, cat pentru o portie de supa, legumele in congelator. aveti idee daca este practica aceasta solutie si daca unele radacinoase, care se gasesc mai greu iarna, precum telina, patrunjelul isi schimba culoarea la frig?



mie nu-mi place cum se prezinta verdeturile congelate;pt. cine are posibilitatea sa procure din cele aromate din gradina,garantez ca daca le usuca,cum trebuie(va pot impartasii din exp. proprie),are iarna arome minunate la ciorbe(leustean,telina)si la mancaruri(marar,patrunjel,cimbru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Muraturile
jesiaIata ca se apropie si toamna si cam trebui sa ma gandesc la muraturi.
As avea nevoie de niste retete de muraturi care nu va dau gres niciodata, pentru ca ale mele in fiecare an mi s-au inmuiat




LiaC
Buna ziua Jesia ,

Te0as putea ajuta cu citeva sfaturi , mie mi-au reusit toate muraturile pe vcare le-am pus mai putin gogosarii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Eu pun la congelator morcov + telina + radacina de patrunjel rase la pungute pentru ciorbe, sa nu ma complic cu zarzavatul la borcan am pus si ardei cubulete in cutiute mici cat de trei ciorbe asa (mi-am cumparat un set de mini cutiute foarte utile) am pus si morcov cubulete pentru supe, eu sunt genul care uita sa cumpere si cand sa fac nu am pun si patrunjel, marar si leustean tot la cutie (deinghetata de exeplu) e mai practic si asa macar fac o data ca am o lene sa toc la verdeata sau sa rad morcovu mereu de nu va spun si toate se pastreaza super. Chiar si pentru zacusca am preferat congelatorul am pus ardei capia curatati si de seminte si vinete gata tocate si folosesc suc de rosii la cutie iese super ca rosiile sunt prea scumpe anul asta si asa fac cam 5 borcane din fiecare pachet, radea sotul ca am o cutiuta draptunghiulara si pun in ea si vinetele cu punga sa pot sa economisesc loc la congelator ca daca sunt pachetele congelate frumos intra mai mult

Louiza 21s + 60%
candvine

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze cununie, nunta, luna de miere

Mergi la inceput