in camara, pentru iarna

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

quote:
Originally posted by cornelianeli

akella vreau sa fac reteta ta de gogosari insa la jumatate si vroiam sa te intreb cat zahar pun
tu ai spus 2 1/2 kg zahar la cati litri de zeama?
nu dati cu rosii pun pt prima data

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)

Ajutati-o pe Barbye!!!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=82950




Cum sa dau cu rosii? Fii antena la cum am facut eu: am doar o oala de 10 litri. Asa ca am pus 2 litri de otet, 6 litri de apa, 8 linguri de sare, 1 kg zahar, piper negru boabe, 4-5 boabe de ienibahar, cateva foi de dafin. Am clocotit fiertura asta si am pus-o incetisor peste gogosari (sub borcan am asezat cateva cutite sa nu crape). Apoi am mai fiert o tura - identica. In final, am mai facut doar jumatate de cantitate (adik 1 l otet, 3 apa, 1/2 kg zahar etc.). Asta, la cele 18 kg de gogosari cumparate . Daca faci jumatate de cantitate, calculeaza si tu cu regula de trei simpla si vezi cantitatile... Spor!

"Pentru Barbye, una dintre noi - trebuie sa ajuti!"
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:


sper sa-mi iasa

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)

Ajutati-o pe Barbye!!!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=82950

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Buna gospodinelor!

Daca tot suntem la pregatirea pt iarna ajutati-ma si pe mine cu o reteta de marinata de macrou. Acu doi ani mi-a iesit prea acra iar anul trecut s-a inmuiat. Si sotului meu ii place tare mult.
Si haideti sa va dau si eu o reteta de salata de muraturi f gustoasa :3 kg gogonele verzi, 1 kg de morcov 2 kg gogosari i leg telina se toaca cubulete si se amesteca. Separat se face compozitia din un litru de otet, 500 gr zahar, o cana ulei 5 linguri sare,piper dupa gust un plic conservant. Se amesteca pana se topeste zaharul si se toarna peste muraturile tocate . Se lasa 24 ore apoi se pune la borcane.

violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Am sa va dau si eu o reteta super gustoasa si aspectuoasa de iarna - care merge la orice (la salata orientala, la friptura, la mancarici de diverse feluri...) - sper sa nu o fi scris cineva pana acuma!

1 kg ceapa
1 kg morcov
1 kg ardei gras galbeni carnoshi
1 kg gogosari
1 kg muraturi verzi gogonele mici
1 1/2 borcane de mustar de tecuci dulce
1/2 litru otet
boabe de mustar
2 linguri de zahar
sare dupa gust
1/2 litru de ulei

Toate se taie solzi subtiri, numai morcovul se da pe razatoarea mare – se oparesc pe rand in ˝ litru de otet in care se pun 2 linguri de zahar si piper boabe si se da in clocot; se oparesc circa 2-3 minute; mai intai muraturile, ceapa, ardei galbeni, gogosarii si morcovul ultimul! Se scurg bine si se pun toate legumele intr-un lighean.
Separat se face o maioneza, cu mixerul, dintr-un borcan jumate de mustar de Tecuci dulce cu jumate litru ulei si putina sare; dupa ce s-a facut maioneza se opreste cam un paharel pentru a se completa borcanele deasupra inainte de a pune capacul!
Cu maioneza se amesteca legumele bine (ca la salata beuf) si se pun in borcane de 400 gr; inainte de a pune capacul se ia cate o lingurita din paharul cu maioneza si se intinde deasupra si apoi se infileteaza si se pun in debara!!!
E bestiala…trebuie incercata!!!
Spor


Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Buna fetele! Va citesc si vreau sa va felicit ca sunteti asa de gospodine si ca va pricepeti la toate.
As vrea sa va rog daca stiti o retet apentru zacusca de fasole, ca de vinete am facut. Dar nu stiu cum sa fac atsa de fasole(uscata).
Multumesc mult si astept raspunsurile voastre.


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by mirelaispir

astazi am pus gogosari. am folosit reteta postata de Diana Mirela pe prima pagina! super reteta ta, castravetii i-am mancat deja jumate. pt gogosari nu am folosit marar si usturoi, in schimb am pus cate 2 foi de dafin in fiecare borcan. abia astept sa vad cum au iesit.

mirela si ana monica (8 dec 2005)



Ma bucur ca ti-au placut castravetii. Mai pun si eu un rand, ca deja s-au cam terminat .

Sa-mi spui si mie cum ti-au iesit gogosarii, nu m-am gandit sa pun dupa reteta asta .


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by adinell
...daca stiti o reteta pentru zacusca de fasole...




Zacusca de fasole boabe

Ingrediente: 1 kg fasole boabe, 1 l ulei, 20 de gogosari, 10 cepe mari, 500 g bulion, sare, piper, foi de dafin.

Preparare: se fierbe fasolea pana se inmoaie, dar sa nu se sfarame. Se scurge si se da prin masina de tocat.
Separat, se dau ceapa si gogosarii prin masina de tocat si se calesc in ulei pana se inmoaie bine. Se adauga fasolea si bulionul, sare si condimente. Se fierbe jumatate de ora, amestecand des. Se pune fierbinte in borcane, se pun capacele si se sterilizeaza 30 de minute de cand a dat apa in clocot.
Se lasa sa se raceasca in oala in care au fiert, apoi se pun in camara.


Mai am cateva retete de zacusca de fasole combinata cu morcovi, cu ciuperci, sau de pastai. Daca te intereseaza, ti le scriu .


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Ieri am pus gogosari in otet, opariti, vor fi o bunatate .

Aveam si multi capia, asa ca azi am adaptat o reteta de salata de gogosari cu sos de bulion si a iesit delicioasa, o sa repet si cu gogosari . Reteta e urmatoarea:

Ardei capia cu sos de bulion

Ingrediente
: 2,5 kg capia, 400 g bulion, 250 ml otet, 200 g zahar, 150 ml ulei, sare, piper, foi de dafin.

Preparare: se curata ardeii si se taie fasiute. Celelalte ingrediente se pun la fiert, se lasa 10 min sa clocoteasca, apoi se pun ardeii. Se lasa la fiert 15-20 min, amestecand des. Cand s-au inmuiat usor se stinge focul si se pune amestecul in borcane, avand grija ca ardeii sa fie acoperiti cu sos. Se pun capacele si se sterilizeaza 25 min de la primul clocot. Se lasa la racit in oala si se depoziteaza in camara.


Obs: Inainte sa umplu borcanele, eu am scos foile de dafin, pt. ca dau gust amar in timp. Cantitatea initiala de zahar era 250 g, eu am pus mai putin pt. ca nu imi place gustul f. dulce. Daca simtiti nevoia, mai adaugati, dar ies deliciosi si asa .


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

diana, gogsarii au iesit o minunatie. cred ca mai pun o tura, ca noi suntem mari mancatori de muraturi si radem tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Fetelor am si eu o intrebare: castravetii in saramura ii mai fierbeti dupa ce ia-ti pus in borcane?(eu am pus saramura fierbinte peste ei).
Sunt super retele voastre.
Multumes.


mamica lui Mateut 11.09.2003

Mergi la inceput