in camara, pentru iarna

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otiliarusu spune:

Da, DidiAlex, ardeii eu ii coco in ulei, nu in cuptor, pe tavi etc...si se fac foarte repede si se curata bine.

Bogdan,minunea pentru care trebuie sa multumim cerului in fiecare clipa(1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/drog78/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mai fetelor sa nu radei de mine dar vreau sa intreb ceva:sterilizarea borcanelor cum se face?ma refer cata apa trebuie sa fie in oala?sa acopere borcanele sau e bine si pana aproape de capace? sambata am facut gogsari in sos tomat castraveti bulgaresti si ardei capia copti pusi cu otet dupa reteta lui didialex da stau si ma gandesc daca le-am sterilizat bine

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Nu radem de tine, dar borcanele nu trebuie acoperite cu apa. Daca le-ai pus apa pana aproape de capac, e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Fetelor v-as ruga sa-mi spuneti daca ati pomenit cumva de "zacusca" si pe ce pagina , ca nu prea am timp sa caut ! Va multumesc

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...in curand 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

da, am dat eu o reteta mai demult. dar iti spun cum am facut ieri:
5 kg vinete, 3 kg gogosar, 5 kg ardei capia, 2 kg rosii, 2 kg ceapa, 1 kg ciuperci (optinal), 50 ml ulei, sare, piper, ardei iute dupa gust.
se coc vinetele si ardeii, gogosarii , se curata si se dau prin masina de tocat sau blender. rosiile se fac suc (ori prin separator ori se oparesc, se scot pielitele si se dau prin sita). ceapa si ciupercile se curata, se toaca potrivit de mici si se calesc in ulei (jumatate de cantitate), se amesteca si celelate ingrediente si restul de ulei si se pun la foc mic . amestecul, dupa ce a capatat o culoare auriu roscata si a scazut un pic se da jos de pe foc sa se racoreasca si se pune in borcane de 400 ml, se capseaza si se sterilizeaza in bain marie 30 min la foc mic. se scot borcanele din vasul in care au fiert si se invelesc in paturi groase pana se rasesc singure.

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

scuze am tastat gresit cantitatea de ulei 750 ml nu 50 ml.

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Zacusca?

adinell
Trimis la - 13/09/2006 : 10:35:50
--------------------------------------------------------------------------------

Va rog mult scrieti niste retete de zacusca, ca nu prea stiu:) Fac pentru prima data, si sambata e ziua cea mare cand ma apuc sa fac impreuna cu o prietena:) Ea are o reteta dar mi-ar prinde bine sa mai stiu de la voi. Multumesc mult de tot.

Adinella


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ZACUSCA DE ARDEI SI GOGOSARI

Ingrediente:
1 kg. rosii
4 gogosari
4 ardei grasi
1 morcov mijlociu
1 ceapa
2-3 catei de usturoi
50 g. ulei
1 lingura zahar
sare.

Atentie: ingredientele sunt pentru 6 portii. Daca vrei sa-ti iasa mai multa zacusca, inmulteste cantitatile cu cate portii (borcane) vrei sa ai in camara.

Mod de preparare:
Se fierb rosiile si se trec prin sita. Intre timp se coc gogosarii si ardeii. Se curata, se indeparteaza cotorul si semintele, si se taie felii nu prea marunte. Se curata morcovul si se taie felii. De asemenea, se taie ceapa pestisori. Morcovul si ceapa se prajesc usor in ulei, si cand s-au inmuiat, se pun in sosul de rosii, impreuna cu gogosarii, ardeii si usturoiul. Se adauga zaharul si se potriveste de sare. Pentru pastrarea peste iarna, se adauga, cand este gata, in borcane care se acopera cu hartie pergament sau cu celofan, se leaga si se fierb o jumatate de ora intr-un vas cu apa.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ZACUSCA DE VINETE SI GOGOSARI

Ingrediente:
500 g. rosii
2 vinete mijlocii
4 gogosari
1 ceapa (facultativ)
50 g. ulei
1 lingura zahar
sare.

Mod de preparare:
Se coc vinetele si gogosarii. Se curata si se toaca impreuna pe fund (se pot toca numai vinetele, iar gogosarii se taie felii). Se oparesc rosiile, se curata pielita si se taie in sferturi. Se pun vinetele, gogosarii si rosiile intr-o cratita cu uleiul in care s-a rumenit ceapa (facultativ). Se pune zaharul, se potriveste de sare si se lasa sa fiarba la foc mic pana mai scade zeama, observand sa nu se prinda pe fund.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ZACUSCA DE VINETE

Ingrediente:
15 vinete mari
30 buc. de gogosari
1 kg. ceapa
1 litru ulei
3 kg. rosii
piper
usturoi
sare dupa gust

Mod Preparare:
Se coc vinetele si se curata ca pentru salata. La fel, se procedeaza si cu gogosarii. Se elimina semintele din rosii cu aparatul de stors si sucul obtinut se pune la fiert pina se ingroasa ca o smintina. Intr-un vas mare, se caleste in tot uleiul ceapa, si cind aceasta a devenit aurie, se pun vinetele si gogosarii, apoi se adauga sucul de rosii legat. Se aseaza vasul sa fiarba incet, peste o placa metalica, si cind uleiul se ridica deasupra, se da la cuptorul incalzit in prealabil. Se lasa zacusca la foc mic, se amesteca des sa nu se prinda de vas, si cind compozitia este bine legata, se pune, dupa gust, mujdei, sare si piper. Se pune conserva in borcane fierbinti, se leaga cu celofan si se lasa in tava cuptorului fierbinte, dar fara foc, pina a doua zi.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput