Col uterin inchis

Col uterin inchis | Autor: Lilib

Link direct la acest mesaj

Buna, Ma numesc LILI si sunt noua pe aici.Am si eu o problema.Azi am fost la dr.pt.o inseminare.Este a 4-a inseminare.La prima mi-a spus ca nu poate patrunde ca trebuie facuta dilatarea colului uterin.La 16 zile de la inseminare mi-a venit ciclu, dupa care am mers la dilatare col.Am facut a doua inseminare nimic... mi s-a spus rabdare.....
Am facut o pauza de o luna, am mers la Sovata la tratament.Am revenit la inseminarea nr.3, mi s-a spus cae problema cu colul uterin ca e inchis dar ca totusi a reusit sa patrunda... nimic.. Azi am fost din nou aceeasi poveste col uterin inchis.Din nou nu s-a putut patrunde.Am ajuns la inseminare dupa ce la laparoscopie s-a depistat endometrioza pe care nu a rezolvat-o dr. nu stiu de ce...
Analize hormonale de nici un fel, doar Clostybecit din ziua 2-a 5 zile iar in ziua 6,7,8 Menogom Pregnyl ziua 9-10.Ciclul este scut 24-26 zile.
Intrebarea mea este nu se poate face nimic cu colul uterin decat dilatare?
Poate sa fie aceasta o cauza pt.care nu raman insarcinata.Sotul meu are spermograma foarte buna.La fiecare inseminare ni s-a precizat acest lucru.