Iarba verde de acasa

Iarba verde de acasa | Autor: AdelaP

Link direct la acest mesaj

Am o rugaminte. Ne-am cumparat o parcela de teren de 700 mp pe care a fost cultivat grau. Noi intentionam sa construim casa numai anul viitor dar ne gandeam sa pregatim un pic terenul, in sensul semanarii de iarba. Ce stiti voi ar trebui ierbicizat (oare zic bine?) pamantul, arat, discuit si semanat iarba, sau cum?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

e complicat

daca vrei sa faci casa nu are rost sa pui iarba fiindca se va distruge oricum la constructie

spun asta fiindca nu e treaba simpla sa creasca numai iarba, fara buruieni

mai bine pune lucerna sau trifoi, in martie-aprilie se ara si discuieste si semeni lucerna amestecata cu ovaz; citiva ani nu mai ai decit grija sa cosesti si s-o dai cuiva care are vaca pe lapte, oua, brinza, etc;

altfel cu gazon e o tehnologie intreaga si costa mult mai mult, in plus trebuie sa uzi regulat terenul insamintat cu gazon, etc si sa-l pigulesti de buruieni care tot vor aparea pina cit gazonul e mic si firav; cind mai creste, le sufoca el singur

aku e prea tirziu sa pui ceva, ca e plin de buruieni si daca vrei sa dai cu ierbicid trebuie sa astepti o luna pina sa moara toate buruienile (ierbicidul actioneaza numai prin frunze si omoara planta pina la radacina in 3-4 saptamini) dupa care sa sapi, sa greblezi, sa nivelezi si sa insamintezi; pui saminta si iarba intra in iarna firava ca nu apuca sa creasca suficient. In plus e munca inutila daca nu e gata casa.

Mai bine o coasa sanatoasa la ce ai acum, odata la trei saptamini si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

??????????
Daca vrei sa construiesti, trecuie sa "decopertezi", adica sa scoti tot pamantul fertil...15-20 cm, si apoi te apuci de sapaturile de fundatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaP spune:

Cred ca nu m-am facut inteleasa. Terenul are o suprafata totala de 700 mp, din care anul viitor pe aprox 80-90 va fi fundatia pt casa. Mai ramane sa zic 600 mp pe care as vrea sa avem iarba asta clasica, taraneasca , nu gazon. In jurul gardului plantez iedera, mai punem pomi fructiferi in toamna, dar ar fi culmea pe terenul ramas sa cultivam ovaz. Stiu ca pt a avea iarba e nevoie de cativa ani si tocmai de aceea intrebam cum sa procedam de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

ovazul se pune ca sa poata creste frumos lucerna, nu se pune pentru consum. Eu iti sugeram sa pui ceva pe teren pina construiesti, sa nu se umple de balarii, intrucit e pacat sa pui iarba si sa ti-o strice la constructie. alegerea e a ta.
Si da, nu te-ai facut inteleasa, nu ai specificat ce fel de iarba vrei - pina la urma gazonul e tot un fel de iarba, dar nu stau eu acum sa fac teoria gazonului.

Din pacate nu stiu sa-ti spun cum se cultiva iarba taraneasca. Chiar as vrea si eu sa aflu, caci pina acum la magazinele de seminte nu am vazut decit saminta de gazon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaP spune:

Multumesc pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Ok.
Atunci este simplu.
Pasii sunt:
1. Se da cu ierbicid TOTAL! ( asa se numeste)
2.Se lasa 2 saptamani...o sa vezi cum se usuca tot.
3.Cum a fost cultura, trebuie sa ari.
4.Se da cu o masinarie care sfarama bolovanii.
5. Se insamanteaza tipul de gazon ( si iarma "taraneasca"este tot un gazon...gasesti tu diferentele).
6.Se acopera putin samanta cu grebla si cu nisip ( se arunca asa cu un faras, un strat subtire).
7. Se uda intensiv, cam 2 saptamani si se recomanda sa nu se calce pe ea.In timpul asta, poti sa o "dai odata cu cilindru)
Radacinile se formeaza doar in primii 2 cm., si daca nu o dai cu cilindru, poate sa-ti inghete iarna. ( in Brasov riscul este f. mare)
8.Dupa 1 luna, se tunde ( prima data se lasa putin mai mare).
9. Apoi se tunde, ideal la 7 zile...poti pana la 2 saptamani ( sa sa infrateasca).
Atentie: sa nu faceti operatiunea mai tarziu de luna noiembrie. Ar fi ideal ca la sfarsitul lu'noiembrie, sa fie tunsa cam de 2-3 ori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Adela dar tu crezi ca numai pe 100 mp vei avea murdarie de la constructie??? Nisipul, cimentul, caramizile.... vor fi imprastiate in toata curtea... eu nu iti recomand sa muncesti acum degeaba... termina casa si apoi ai timp sa ai iarba verde in toata curtea!
Spor la construit si numai bine

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput