cous cous

cous cous | Autor: mama lia

Link direct la acest mesaj

fetelor, ati mai gasit cous cous??? eu luam din Cora, dar de citeva luni nu am mai gasit....nici in cora pantelimon, nici militari...am cautat si in mega image si in la fourmi....nimic.....

aveti idee???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

incearca la carrefour

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cum se gateste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Intr-o tigaie se incalzeste sherry, sos de soia si zahar (nu se fierbe). Se spala un piept de pui dezosat si se taie in bucatele mici. Intr-o alta tigaie mica se incinge uleiul si se pune carnea si hagina tocata si se prajesc. Se adauga faina amestecata cu apa si sosul de sherry. Cous cous-ul se pregateste conform instructiunilor de pe ambalaj, apoi se pune pe un platou; deasupra se aseaza carnea de pasare impreuna cu sosul.
Cam asa ar fi una din retete, in linii mari.

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Danke!
Incerc maine. Sherry e obligatoriu? Cat sa pun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

La Carrefour in Baneasa nu au, ca am cautat si eu. Ii mai fac puiului sa manince cind si cind, a fost printre primele chestii acceptate si mancate usor de el, cu cei 6 dinti jumate din dotare.

Gabitza si nazdravanul Andrei-Stefan (25.05.05)
Andrei 0-5luni | Andrei 6-10luni | Andrei 11-12luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

La Plafar ati incercat? Ca acolo vedeam tot timpul...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daniella, cantitatile de ingrediente pentru reteta de mai sus sunt urmatoarele:

1/2 cana faina
500 g piept de pui dezosat
6 lg. ulei de masline
6 lg. apa
9 lg. sherry
4 1/2 lg. sos de soia
4 lg. zahar
1 leg. hagina
1 1/2 cana cous cous

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

am gasit in Selgrosul din Baneasa.

noi il facem asa: calim ceapa cu usturoi, adaugam apoi ardei gras si il calim si pe el cca. 2 min, apoi punem cous cousul inmuiat in pralabil, dupa alte 2 minute in care amestecam continuu ca sa nu se prinda adaugam rosiile si maslinele maruntite, precum si condimentele (chimion, scortisoara, sare, putin piper, ardei iute - sotul meu le marunteste intr-un mojar, sa nu fie chiar pulbere) si mai lasam citeva minute, avand grija sa nu se lipeasca.

cantitatile se pun dupa gust....dar noi punem o ceapa marisoara, 5 catei usturoi, 3 ardei grasi, 3-4 rosii, 15 masline, 150 gr. cous cous.

este putin picant, dar aromat si bun de mori!!!!

pofta buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

a, sa nu uit. am cumparat revista good food pe luna asta si are ca supliment retete din alte tari si gasiti acolo inca 3 retete cu cous cous!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Mersi Veve de link.(cand am cautat io inainte sa postez n-am dat de el..)Nu se pot pune raspunsurile de la sub.deschis de mine aici?
Am facut couscous..este demential.L-am servit la friptura si la o tocana(in titlul retetei avea alt nume,da io-i zic tocana)cu multe legume si carne de vitel.A iesit super..
o zi faina.

POZE

Mergi la inceput