vopsea pentru gard si poarta de lemn - de care?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Boticelina, e negru, da' eu cred ac a fost un fel de grund pe el care s-anegrit

il fac roshu caramiziu

am luat o armata de pensule si perii de sirme sa-l spal si sa-l ung cu ulei - aku mi-a zis de la obor ca si uleiul de in se dlueaza cu diluant - stii ceva de asta? Dar uleiul de motor se mai dilueaza???

help please, simbata plec sa-l uleiesc, apoi am inteles ca e bine sa las o saptamina sa intre uleiul pina sa dau cu vopsea - asa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

PS: si mi-am cumparat si sardine in ulei (moartea mea) si pate de ficat, ca sa fac rost de cutii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Noi n-am diluat uleiul, are o consistenta buna uleiul de in, ceva mai vascos decat uleiul de gatit, numai bine nu ti se scurge de pe pensula, dar vezi si tu la fata locului. Uleiul de motor e chiar mai vascos decat cel de in, mai bine asa, oricum daca il vei lasa o saptamana la imbibat iesi in avantaj.

Misto faza cu sardinele, si noi tot de la ele avem atatea cutii medii, am incercat si cu cutii de 400 gr de la mancarea de pisici dar parca-s prea inalte.

Spor la uleit, eu cred ca rosul caramiziu va acoperi fara nicio problema grundul negru.

pisici si floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

multumesc mult pentru lamuriri, miine incep actiunea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Un sfat si de la mine: daca n-ai dat inca cu vopsea iti sugerez sa dai gardul cu lac cu bait,se gaseste in comert in aceleasi locuri de unde cumperi vopsele,daca ai cumparat vopseaua poate ti-o schimba.Lacul acesta se gaseste pe diferite nuante (mahon ,cires,stejar,etc),ca pret e cam 12 RON cutia de 750g dar spre deosebire de vopsea care in cativa ani se va scoroji de la soare si ploi,acesta va tine mai mult si arata mult mai frumos.
Parerea mea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

am incheiat cu bine actiunea periat-spalat-uscat-dat cu ulei de in.

Am gasit si 5 cutii de vopsea in pivnita, - email alchidic satinat scrie pe ele, de la Policolor. Am sa dau cu ele, vad ca unde daduse sotul meu acum doi ani a rezistat intemperiilor pina acum foarte bine.

Sper sa ma descurc si cu vopsitul.

Acum eu mai am o intrebare - mi-au zis amicii sa astept un an pina sa dau cu vopsea, sa intre bine uleiul de in, ca altfel se scorojeste - aku mi se pare cam mult si de la Obor de unde am luat materialele mi-au spus ca 2 saptamini ar fi de ajuns, pina intra bine uleiul -

aveti vreun sfat si aici??

multumesc

Iuliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Iuliana, esti un erou, nu te-ai plictisit? Eu cred ca atunci cand am infaptuit operatiunea "gardul" am fumat un pachet de tigari in 6 ore, doar-doar mai puneam de-o pauza.

Cred ca au exagerat masiv cei care ti-au propus sa-l lasi un an sa se usuce. 2 saptamani sunt arhisufieciente, daca-l lasi mai pmult uleiul ala se imbacseste si e si mai nasol. Nu pune botu', uleiul nu penetreaza intr-un an mai mult decat ar face-o intr-o saptamana. (parerea+experienta noastra)

Iar solutia lac colorat este foarte eleganta (si scumpa), dar pentru usi de interior/mobila natur, pentru gard e risipa.

pisici si floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Boticellina

plictis n-o fost ca la periat si spalat am avut ajutoare de nadejde si spalatul a fost un spectacol - fiind canicula de simbata am turnat apa rece din putz mai mult pe noi (unii pe altii ) decit pe gard!

La uns a fost mai monoton [:q] dar am strins din dinti si am terminat.

Dar per total, vai de muschii mei, ca am suprafata mare de gard si practic sunt doua garduri nu unul. Am consumat 4 sticle de ulei in care am pus fff putin diluant sa intre mai bine in lemn.

Per total, vai de muschii mei

Ma gindeam si eu ca se imbicseste uleiul intr-un an si iar trebuie sa frec si sa spal inainte de a da cu vopsea - sper sa-mi adun curajul si pentru vopsit - mi-am propus sa vopsesc macar cu un strat in vara asta

Mergi la inceput