vopsea pentru gard si poarta de lemn - de care?

vopsea pentru gard si poarta de lemn - de care? | Autor: nematics

Link direct la acest mesaj

Vreau sa vopsesc un gard si o poarta din lemn - sunt date la rindea dar nu au grund si au stat in intemperii un an - ce fel de vopsea imi recomandati? Ce sfaturi? Eu nu am nici o idee in privinta vopsitului de aceea va intreb. Trebuie si diluant? Cum curat pensula?

Si nu in ultimul rind - stiti magazine cu preturi rezonabile?

multumesc mult

Iuliana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Nematics, poti sa pui direct vopseaua dar e de preferat sa dai in prealabil un strat de vopsea de protectie (impotriva insectelor, intemperiilor etc.).
Eu as merge la Bricostore (Carrefour) si as intreba, fiindca exista tipuri diferite de vopseluri pentru diferitele tipuri de esente (de lemn).
In orice caz, daca nu ma insel, va fi o vopsea in ulei, iar pensula o cureti cu ... Whithe Spirit (ce-i ala in romana ?!?)

.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Iuliana, pentru un gard de lemn care a stat 1 an expus - deci lemnul este foarte uscat, o solutie economica ar fi sa aplici un prim strat de ulei (noi am dat cu ulei de motor nears, nou, de care facusem rost, era pentru motostivuitor) dar poate fi si ulei de masina ars, din cel care se recupereaza de la service-uri, ulei de in, oricum ceva ieftin, pt ca daca nu dai acest strat va intra foarte multa vopsea la prima mana.

Ai mei, pentru un gard tratat cum ti-am zis, de cca 30 m lungime si 1.50 m inaltime au avut nevoie de 18 kg de vopsea. Daca nu-l tratezi, iti intra triplu si te usuca la buzunar.

Se vopseste cu pensula (uleiul tot cu pensula se aplica), o sa ia nevoie de vreo 3-4 pensule, functie de cat gard ai de vopsit, pt ca se uzeaza repede pe lemnul neprelucrat. Pensulele se curata cu diluant, disponibil pe piata la sticle de 1l. Cred ca doi litri sunt de ajuns.

Am descoperit ca sunt foarte utile cutiile goale de conserve, medii (gen de pate de ficat/cons.peste la 150gr) pt clatirea pensulelor deoarece diluantul dizolva plasticul, nu orice plastic e adevarat, dar te risti? Se pot folosi insa si recipiente de sticla (cani vechi de ex, de care ai si un motiv intemeiat sa scapi apoi)

Poti sa ma mai intrebi, ai mei au casa si a trebuit sa gasim solutii la tot felul de chestii care nici nu ne treceau prin minte

Editez: nu prea-s la curent cu preturile din Borneo dar pe aici depinde de culoare. Cea mai ieftina cred ca e cea verde, cca 5 lei/kg, iar diluantul e cam 2lei/litru. Daca vrei o culoare cu totul si cu totul speciala se fac amestecuri la comanda dar te costa cam 12 lei/kg.


pisici si floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Boticellina si Lu, multumesc de sfaturi!

Daca dau cu ulei de motor nu se innegreste prea tare? Sau vopseaua acopera negreala? Cit trebuie sa astept intre datul cu ulei de in/motor si datul cu vopsea? O zi-doua? Sau pot sa dau imediat?

Inca o intrebare: ar fi util sa dau cu un glaspapir sa curat lemnul inainte? Exista vreun aparat care il slefuieste? Eu am acasa o chestie de mina cu un disc abraziv in capat - s-o putea slefui cu ea in loc sa dau cu glaspapir? Ma gindesc ca o fi praf, mizerii, depuneri de la insecte si alte minuni pe suprafata respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

iuliana, daca ai sansa sa faci rost de ulei nou, e bine, are o culoare foarte frumoasa, e galben ca mierea si gardul va imprumuta putin din culoarea aia. Cel ars e intr-adevar negru, se acopera (oricum va trebui sa dai vreo 2 maini de vopsea, prima un pic mai diluata); depinde si de culoarea finala aleasa. Daca vrei sa fie alb, galben, crem, in general pasteluri e mai riscant, dar pentru culorile inchise nu cred ca trebuie sa te temi.

Oricum sfatul meu este sa faci o proba pe doua bete de gard, si cu ulei (gasesti la orice centru de recuperare un pic de ulei) si fara, si pt a vedea de cate straturi/maini ai nevoi - asta ca sa poti sa-ti faci socotelile. Timpul de impregnare cred ca e cam de o zi (la noi au fost 2 saptamani dar fiindca nu am avut eu timp sa ma ocup si de vopsit, eu am dat doar cu ulei, si pana si-a facut tata timp sa vopseasca au trecut 2 saptamani. Ce am observat iaraasi bun fata de gardurile vecinilor e ca vopseaua la noi nu s-a cojit (si au trecut vreo 3 ani de la vopsire, doar s-a mai deschis la culoare.

Spor la vopsit, e tare plicticos jobu', facusem scurta la maini


pisici si floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

quote:
Originally posted by boticelina

iuliana, daca ai sansa sa faci rost de ulei nou, e bine, are o culoare foarte frumoasa, e galben ca mierea si gardul va imprumuta putin din culoarea aia. Cel ars e intr-adevar negru, se acopera (oricum va trebui sa dai vreo 2 maini de vopsea, prima un pic mai diluata); depinde si de culoarea finala aleasa. Daca vrei sa fie alb, galben, crem, in general pasteluri e mai riscant, dar pentru culorile inchise nu cred ca trebuie sa te temi.

Oricum sfatul meu este sa faci o proba pe doua bete de gard, si cu ulei (gasesti la orice centru de recuperare un pic de ulei) si fara, si pt a vedea de cate straturi/maini ai nevoi - asta ca sa poti sa-ti faci socotelile. Timpul de impregnare cred ca e cam de o zi (la noi au fost 2 saptamani dar fiindca nu am avut eu timp sa ma ocup si de vopsit, eu am dat doar cu ulei, si pana si-a facut tata timp sa vopseasca au trecut 2 saptamani. Ce am observat iaraasi bun fata de gardurile vecinilor e ca vopseaua la noi nu s-a cojit (si au trecut vreo 3 ani de la vopsire, doar s-a mai deschis la culoare.

Spor la vopsit, e tare plicticos jobu', facusem scurta la maini


pisici si floricele



acelasi lucru l-am facut si noi si au durat o gramada de ani!

'Ubita si 'Ubitu' & 'Una alta pentru nunta'

Cum apa totdeauna in apa se scurge, zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

dar ati slefuit cu glaspapir mai intii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

nu cu glaspapir (asa se scrie oare?) ci cu o perie de sarma, sa cada praful si noroiul acumulat, apoi spalat - cu un burete sau mai practic, cu furtunul, lasat sa se usuce bine de tot, apoi uleit, si apoi vopsit.

Se spala pentru ca apa sa antreneze particulele fine de lemn si praf si sa ramana astfel lucioasa vopseaua.

pisici si floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

iuliana, n-ai spus cat gard ai de vopsit, pt ca daca ai cat ai mei (30x1.5m) intra doar vreo 3 litri de ulei si daca-l iei pe cel mai ieftin (ca doar ungi gardu' cu el, nu-l bagi in motor) nu te duci mai sus de 10-12 ron in total. Eu zic ca merita. Noi am avut usile tratate doar cu ulei si au stat si 2 ani nevopsite si s-au conservat foarte bine, gandeste-te cat de hidrofuge si rezistente la intemperii sunt traversele de cale ferata (tratate cu pacura/titei), e acelasi tratament, solutiile sunt diy

pisici si floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

are 15 m lungime si cam 1.80 inaltime- am vorbit deja cu cineva sa-mi dea ulei de motor, ca si-asa acum are o culoare neagra gardul asa ca ori cu arsura ori fara tot aia e - cred ca mai am insa si vreo 4 litri de ulei de in, trebuie sa ma uit mai intii. Ma gindeam ca daca il 'raschetez' regasesc culoarea lui natur - avea o culoare f frumoasa initial dar nu l-am putut vopsi cind a trebuit, din pacate...

Multumesc mult de sfaturi - am sa incep cu uleiul pina ma dumiresc cum e cu vopseaua, de care si cita sa iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Iuliana, s-ar putea sa-ti ajunga uleiul de in. La culoarea lemnului naturala nu mai ai cum sa ajungi acum, el probabil este deja argintiu, asa am vazut ca se face lemnul netratat expus.

Alege o culoare frumoasa dupa ce-l tratezi, noi suntem de ex foarte mandri de gardul nostru mov milka.

pisici si floricele

Mergi la inceput