dormitul pe burtica

dormitul pe burtica | Autor: aalina2003

Link direct la acest mesaj

Sunt si eu o mamica de martie 2006, noua pe la voi, pe aici. Fetita mea-Ana- are 4 luni astazi si de vreo cateva zile se intoarce de pe spate pe burta si uneori ramane asa cu nasul in saltea, alteori isi pune capul lateral. Mi-e frica sa o las noaptea de capul ei si am incercat sa ii limitez "rotatiile", i-am pus o perna ca sa nu mai reuseasca sa se intoarca. Sunt eu exagerata sau..? Stiu ca inainte vreme se recomanda culcarea bebelusilor pe spate (cred ca eu asa am dormit), dar stiu si ca riscul de moarte subita e crescut in pozitia asta. Voi cum ati rezolvat problema asta? Am vazut ca au mai intrebat mamici, dar nimeni nu a raspuns..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Riscul de moarte subita e la pozitia pe burtica, nu pe spate. Pozitia corecta pentru un bebe (asta pina se intoarce singur de pe o parte pe alta si nu mai ai ce sa-i faci), e pe o parte. Pe spate se pot ineca daca regurgiteaza. Uite aici un articol:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=95

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by Natasa

Riscul de moarte subita e la pozitia pe burtica, nu pe spate. Pozitia corecta pentru un bebe (asta pina se intoarce singur de pe o parte pe alta si nu mai ai ce sa-i faci), e pe o parte. Pe spate se pot ineca daca regurgiteaza. Uite aici un articol:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=95



Si eu stiam la fel. Pe burtica e cel mai mare risc, ptr ca poate adormi cu nasul in saltea si se sufoca. Eu ii dadeam sa manance; ma plimbam apoi cu el in brate vreo 15-20 minute, dupa care il puneam in patut- pe spate. Din fericire David nu a avut reflux. O prietena avea probleme cu baietelul ei (am inteles ca riscul de reflux e mai mare la baieti), si il culca intr-o parte.Avea 2 suluri cu care il fixa pe o parte.
Acum nu stiu ce sa mai zic, ptr ca la maternitate imi spuneau sa nu il fixez cu suluri ca se poate supra-incinge...Al tau vomita dupa masa?

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:


Sa aducem putina rigoare parerismului .

Pozitia recomandata de OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii) este PE SPATE. Despre campania Back to sleep puteti citi www.nichd.nih.gov/sids/" target="_blank">aici in engleza.

De ce: pentru ca reduce riscul de SIDS adica Sindromul Mortii subite a sugarului.

Daca bebelusul vostru este bolnav si sufera de reflux, doar pediatrul va poate recomanda dormitul pe laterala si blocarea lui pe laterale pentru a mentine aceasta pozitie. In cazurile de reflux usor se va completa pe dedesubt salteluta cu un plan inclinat taiat din burete care sa ridice lin capul copilului.

De asemenea sugarul mic este culcat dupa ce parintii l-au auzit "ragaind " de cateva ori.

Foarte multi copii pentru care nu s-a folosit sacul de dormit de la bun inceput vor invata sa se intoarca pe burta mai repede, la varste la care nu-si controleaza bine miscarile capului. Deci sac de dormit de panza vara.

Reguli de baza pentru dormit sanatos si fara riscuri
traduse evident

1. Intotdeauna pe spate
2. Intotdeauna pe o suprafata tare acoperita cu un cearceaf pe masura. Fara perne, paturi si alte dracii in patul copilului.

3. Fara jucarii si alte lucruri moi la sugari in pat dupa ce adorm.

4. Nu fumat in preajma copilui (nu e vorba doar de cam,era copilului ci in general)

5. Tineti locul unde doarme copilul aproape de voi, dar separat de voi. Pentru mamele care alapteaza si-l vor langa puneti sau un www.amazon.com/gp/product/B0001D12XA/qid=1152965974/sr=8-1/ref=pd_bbs_1/102-1284221-1123360?%5Fencoding=UTF8&v=glance" target="_blank">co-sleeper sau ca acesta sau patutul lipit de a-l vostru.

6. Daca ii dati suzeta (la un bebe alaptat nu inainte de 1 luna) aceasta sa fie curata si uscata.

7. Nu lasati copilul sa se supraincalzeasca in timpul somnului. Imbracati-l usor in timpul somnului si preferabil cu un body vara si o salopetica dintr-o singura bucata iarna.

8. Evitati produsele care nu mentioneaza teste si pretind doar ca redusc riscul mortii subite:((. Monitoarele nu reduc de exemplu riscul mortii subite.

9. Ca sa nu capete copilul puncte ciudate pe ceafa sau sa se aplatizeze jucati-va cu el in timpul zile pe burtica dar sub continua supraveghere.





ei.bi. si ceata de pitigoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

quote:
Originally posted by AB


Sa aducem putina rigoare parerismului .

ei.bi. si ceata de pitigoi



Cel mai bine este sa iti intrebi medicul pediatru! Si mai bine este sa lasi copilul sa doarma in pozitia in care el se simte cel mai bine. Asta este si avantajul intoarcerilor, la varsta asta. Se aseaza cum vor ei. Daca nu ii convine ceva, o sa planga. Te duci si o intorci atunci.
Intr-adevar parerismul poate dauna grav sanatatii! Nu sunt medic si majoritatea care raspund aici se informeaza cum pot si iau decizii pentru propriul copil, nu pentru al altora. Medicul copilului este singurul care iti cunoaste cel mai bine copilul, dupa ce ii povestesti tu. Mie mi-a zis ca cel mai odihnitor somn este pe burta, si sa il las asa, daca el prefera asa! Deci e pe dos decat s-a scris pana acum la subiectul asta.
Intelegi de ce repet: intreaba doctorul, telefonic sau la urmatoarea vizita. Pana atunci, nu-ti chinui copilul, lasa-l cum se simte el bine!
Sanatate!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:


Da Gandacel stie care-i chestia cu pediatrii din Romania? Daca iti moare copilul de moarte subita ca dormea pe burta la sfatul lor... Nu li se intampla nimic. Da nimic!

Pana cand nu vor raspunde legal si "pe bune" pentru ce recomanda prefer in problemele delicate sa ascult de zice Organizatia Mondiala a Sanatatii! Aceea reprezinta parerea unei majoritati a pediatrilor. Ce zici?

Copilului ii pace si sa bage degetele in priza sa stii. Cel micut se simte grozav as zice! Da nu-i motiv de incurajare!





ei.bi. si ceata de pitigoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Daca recomandarea OMS este sa ca bb sa fie culcat pe burta, normal ar fi ca pediatrii sa fie de comun acord si, cand ii intrebam, sa ne recomande aceeasi pozitie de somn- bineinteles daca nu exista contraindicatii in cazul unui copil anume (pentru ca sunt cazuri cand e mai bine sa doarma pe burta). Daca pediatrul X spune un lucru si Y altul... atunci de ce mai exista OMS?
Aici, cand am iesit din maternitate, am primit o lista cu ce trebuie sa fac pentru a preveni moartea subita si aceeasi lista au primit-o toate mamele de la toate maternitatile. Primul punct se referea la culcatul bebelusului pe spate in primul an de viata.
Si da, am citit si eu ca pe burta copilul doarme mai mult si mai profund- dar tocmai asta e, ca nu trebuie sa aiba un somn prea adanc - moartea subita inseamna sa i se opreasca respiratia in timp ce doarme. Am citit asta in "The Baby Book" scrisa de un pediatru american, dr. Sears.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Daca recomandarea OMS este sa ca bb sa fie culcat pe burta, normal ar fi ca pediatrii sa fie de comun acord si, cand ii intrebam, sa ne recomande aceeasi pozitie de somn- bineinteles daca nu exista contraindicatii in cazul unui copil anume (pentru ca sunt cazuri cand e mai bine sa doarma pe burta). Daca pediatrul X spune un lucru si Y altul... atunci de ce mai exista OMS?Aici, cand am iesit din maternitate, am primit o lista cu ce trebuie sa fac pentru a preveni moartea subita si aceeasi lista au primit-o toate mamele de la toate maternitatile. Primul punct se referea la culcatul bebelusului pe spate in primul an de viata.
Si da, am citit si eu ca pe burta copilul doarme mai mult si mai profund- dar tocmai asta e, ca nu trebuie sa aiba un somn prea adanc - moartea subita inseamna sa i se opreasca respiratia in timp ce doarme. Am citit asta in "The Baby Book" scrisa de un pediatru american, dr. Sears.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...



Recomandarea OMS este ca un sugar sanatos sa doarma pe spate..

In Romania unii recomanda dormitul pe burta din comoditate. Altii din originalitate. Si cu totii pentru ca OMS-ul ca si orice autoritatate in .ro n-are autoritate. Si nici justitia nu responsabilizeaza.
Ce este adevarat si incontestabil e ca somnul e mai profund pe burta. Si pe laterala si pe burta sugarul poate reveni usor in pozitia foetala care este linistitoare. In plus asa-i culca la maternitate ca sa nu-i auda prea des urland... iar un copil tinde sa fie conservator asupra pozitiei de somn.




ei.bi. si ceata de pitigoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

la maternitate mi l-a culcat in prima zi pe o parte si din a doua zi pe spate. Si nu a comentat nici o mama ca ar fi o pozitie riscanta (se ineaca daca regurgiteaza).

Si da, m-am convins ca e cat se poate de valabil ce-ai scris: Sugarul mic este culcat dupa ce parintii l-au auzit "ragaind " de cateva ori. Asa poate sa doarma foarte bine pe spate, ca nu pateste nimic. nu l-am pus inapoi la somn noaptea decat dupa ce elimina tot aerul inghitit la supt - uneori dura si mai mult de jumatate de ora.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David a dormit primele 3 saptamani pe o parte (pe o singura parte pt ca avea fractura de clavicula si trebuia sa se vindece) si apoi cand s-a vazut liber sa ia singur o decizie cu dormitul a dormit pe spate...
Asa de mult ii placea sa doarma pe spate incat capul i s-a aplatizat si i-a disparut "bombeul" de la spate...
Si acum la 3 ani are capul mai plat si nu rotund...

Prietenele mele ii culcau ca pe "sarmalute", adica au avut grija sa ii intoarca cand pe o parte, cand pe alta, cand pe spate...

Pe burta a inceput sa doarma pe la 5-6 luni....(dar alterna burta-spate).

Daca se poate intoarce singura de pe burta pe spate, cred ca poti sa o lasi sa doarma cum vrea ea si sa nu incerci sa o "proptesti" cu ceva...si eu cred ca in patut trebuie sa fie doar copilul si un cearceaf...si nu perne, paturi, jucarii de plus sau altceva...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niko31 spune:

eu am un baietel de 13 luni, a fost nascut prematur(la 32 de saptamani0 si am stat cu el o luna in maternitate, ideea e de fapt ca in maternitate ii culca in toate pozitiile, o data pe o parte o data pe alta si o data pe burtica(asa mici nu se pot intoarce si nu pot pati nimic)eu peste noapte nu l-am culcat pe bb meu pana cand nu s-a intors singur, dar peste zi mai adormea si pe burtica, si nu a patit nimic.Adevaru;l e ca fiecare mama face cum crede ea e mai bine pentru puiul ei
va pup.

Mergi la inceput