Generatia noastra,a celor nascuti intre anii 70-80

Generatia noastra,a celor nascuti intre anii 70-80 | Autor: devylla

Link direct la acest mesaj

Aceasta este o scrisoare nostalgica, adresata celor
care fac parte din

generatia NOASTRA, GENERATIA X.



Nascuti la sfarsitul anilor 70 -inceputul anilor 80, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat`o ei, si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si la politica mai mult decat cred batranii, care bombane in spatele nostru ca "noi nu stim nimic".

Suntem ultima generatie care a jucat `scunsea, Castel, Ratele si Vanatorii, Tara tara vrem ostasi, Prinsea, Sticluta cu otrava, Pac Pac, Hotii si vardistii, ultimii are au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si primii care am vazut desene animate color.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca.

Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare.

Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere si am fost ultimii Soimi ai Patriei, cu costumele alea groaznic de nepotrivite cromatic.

Am invatat poezii in romaneste la gradinita, nu in engleza, si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

Spuneam misto si fain in loc de cool.

Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s`a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce naiba s`a certat Mila cu Shiro.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in
cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala..

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam. Dar spre deosebire de copiii
din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, "muzica a inceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, orikum!"

Am citit Licurici, Pif si Hercule (care aveau cadou niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri de la tec fara sa ne fie teama ca au prea multe e`uri, iar la scoala beam toata clasa dintr`o sticla de suc fara teama de virusi.

Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu Danemarca, si poate ca tot noi i`am trimis 10000 de mailuri de "dulce".

Noi nu ne dadeam bip`uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

Abia asteptam la chefuri sa jucam Fantanita, sau Flori, fete sau baieti, sau Sticla, sau Adevar sau Provocare, sau orice ne dadea un pretext sa pupam !pe gura! pe cine "iubeam".

Noi suntem cei care inca au mai "cerut (sau li s`a cerut)prietenia", care inca roseam la cuvantul "SEX", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in cap la colegi, care am completat mii de oracole, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne`am spalat pe maini dupa ce ne`am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam.

Noi am auzit cum s`a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit`o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti`va de magarus".

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de first-timers...
Daca esti de`al nostru... Felicitari!


Ei... cum te simti acum? :) Pun pariu ca ai un zambet in coltul gurii :)



japonia prin ochii unui amator



www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

Chiar ca m-a apucat nostalgia si dorul de casa.
MAMAAAA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:



Elena18+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2 spune:

Ma recunosc in multe di ce ai scris aici.Cum oare vor fi ei, ceilalti?Oamenii de acum? Copiii nostri cresc intr-o cu totul alta lume pe care de fapt nici noi insine nu o intelegem.

Totul acum este muuult mai complicat decat pe vremea noastra.
Anii lor de gradi, de scoala, de liceu difera total.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

A fost minunat... cateodata ne adunam foste colege de clasa de liceu, si povestim ore in sir despre ce si cum a fost atunci.
Sper ca si copii si adolescentii de azi sa aiba bucurii ca si cum am avut noi, desi ma indoiesc.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Intr-adevar, noi eram altfel. Imi aduc aminte cu placere de jocurile pe care le jucam cu copiii de la bloc. Fetele jucau elastecul sau sotronul, flori, fete sau baieti...s a m d. Acum n-am mai vazut sa se mai practice jocurile. Toti copiii stau in casa si se joaca pe calculator. Dupa noi vor urma generatii intregi de ochelaristi.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielutzu spune:

Si eu am avut o pereche de blugi elastici............II mai am transformati in pantaloni scurti (largiti, evident). Asa este, uite acum imi dau seama, nu am mai vazut copii in "spate" care sa se joace elesticul sau leapsa, sau mai stiu eu ce......... Mai sunt doar cateva mamici cu pui mici de tot, care stau pe cate o banca partial rupta si se uita cum copii se dau in leagane care fac un zgomot infernal. Da, cred ca trebuia sa fim morti de mult, fara curatenia obsesiva de acum (chestia cu miinile murdare si guma de mestecat cazuta sau schimbata), cu mincarea "nesanatoasa", cu lucrurile "periculoase" pe care le faceam. Eram mai naivi, mai aparati de toate, nu aveam la ce sa ne uitam la tv, nu auzisem de calculator, de jocuri pe calculator........Intr-un fel era frumos.....


rasfatzata de Bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

quote:
Initial creeata de devylla



Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca
noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si
cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am
aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din
greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special
sa nu fie desfacut de copii, nu ne`am spalat pe maini
dupa ce ne`am jucat cu toti cainii si toate pisicile
din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am
tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut
cont de cate lipide si glucide mancam.


japonia prin ochii unui amator


www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina




Hihi, ma bag si eu sa comentez aceasta parte melancolica. Sa nu fie cu suparare, da?

Daca s-au introdus aceste reguli e tocmai pt ca unii din generatia noastra nu au supravietuit! Aici sunt doar cei care au trecut peste asta si care pot lua usor sau in deridere aceste noi reguli, dar cei morti/raniti nu! Intre timp nr de masini s-a inmultzit, la fel viteza s-a marit, progresul impune mai multa atentie...Eu zic ca sa nu punem copilul in scaunel sau cu centura de siguranta chiar la locul din spate pe principiul "eu nu am avut nevoie, de ce sa aiba el", nu ar fi bine. La fel cu bicicleta si casca. Daca am avea drumuri speciale pt biciclisti ar fi ok.

Iar cu apa imbuteliata. Nu stiu cit de buna e apa in alte orase, dar in orasul de unde vin eu, generatia mea la 25 de ani deja avea o gramada de membrii cu pietre la rinichi.

Cu grasimile si lipidele: eu nu stiu voi ce ati mincat, dar la mine nu era carne in fiecare zi pe masa- din motivul bun ca nu se gasea! De aceea nu era cazul sa le numaram- dieta noastra se regla dupa alte "mecanisme externe". In plus mincam fructe vara pina ma durea burta, ca dulciuri de unde? Erau inghetata, napolitane si biscuiti. Din cind in cind ciocolata din aia chinezeasca, nu puteam sa o sufar. Dropsuri papam iarna in lipsa de fructe. Ba...am mincat si zahar cu lingura. Dar totusi nu erau atitea dulciuri care sa ne atraga. Daca le-am fii avut, le-am fii mincat si noi probabil in cantitati mult prea mari de ne-ar fi bombanit parintii.

Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine e mai mult altceva. Pe vremuri mergeam singura la gradinita si la scoala in primele clase. Imi va fii insa teama sa imi las copilul pina in 8 ani singur pe strada. Si nu din cauza de masini, ci a oamenilor...

--------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

quote:
Originally posted by numeioana

Intr-adevar, noi eram altfel. Imi aduc aminte cu placere de jocurile pe care le jucam cu copiii de la bloc. Fetele jucau elastecul sau sotronul, flori, fete sau baieti...s a m d. Acum n-am mai vazut sa se mai practice jocurile. Toti copiii stau in casa si se joaca pe calculator. Dupa noi vor urma generatii intregi de ochelaristi.

Ioana



Ai dreptate. Am observat diferenta asta intre mine si sora mea, care e nascuta in `87. Statea numai in casa, in fata calculatorului si la televizor. Nici nu stie ce e aia "jocul cu ata", "ratele si vanatorii", "tara tara vrem ostasi", "jocul cu pietrele",cum ne ascundeam prin scarile blocului samd..Si da, ea e ochelarista inca din clasele primare, eu mi i-am pus abia la 18 ani! Hai ca m-a apucat melancolia..

POZE
Cristina S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

sunt din '79... m-ai facut sa ma gandesc la oracolele din scoala generala, si la cat de mandra eram cand purtam o bluza de trening (adusa din Italia de matusa-mea) cu vreo 4 numere mai mare, dar...mai conta??? era roz si o purtam de la uniforma de scoala pana rochia de serbare.
ce de amintiri! pacat ca realizam ce repede crestem si ca nu putem sta mai mult timp in copilarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

M-am nascut in '72...am avut o copilarie minunata; stateam intr-un bloc "ceausist" cu 6 scari...copilaraie cat cuprinde. Jucam "ascunsa", aveam campionat de gimnastica, de handbal...La scoala mergeam ciorchine, eram 5 in aceeasi clasa...Anii de liceu au fost de neuitat. Ce plimbari pe malul Dunarii, luna cum rasarea din apa, el ma tinea de umeri si cata fericire....Chefurile la care aveam permis doar dupa ce prezentam tot arborele genealogic...Ce vremuri!

Mergi la inceput