Totul despre INOT:

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinush spune:

Multumesc, am citit tot ce s-a scris, la club passion asa e, e pt copii de la 4 ani in sus ... o sa vad cum e la micii campioni, ca vad ca nimeni nu a spus si care sunt preturile acolo, numai ca e cam departe de mine in bucurestii noi ...


[url=http://pg.photos.yahoo.com/ph/anairinag/album?.dir=7fdere2]David la mare[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

De la ce varsta inot?

sinzi_ana Trimis la - 04/10/2006 : 04:01:26
--------------------------------------------------------------------------------

De fapt as vrea sa stiu cam de la ce varsta putem sa ne gandim la inot ca sport de performanta...
David are 3.7 ani si face inot de 4-5 luni, ideea este ca a avansat foarte repede, ca antrenorul e fooarte multumit de el si vrea ca la 4 ani (daca isi mentine ritmul) sa facem performanta (adica antrenament in fiecare zi, concursuri)...
Acum mergem de 3 ori pe saptamana...

Oare nu e prea mic la 4 ani pentru antrenamente zilnice??? Chiar daca ii place si noi suntem foarte mandri de el...
Are vreo importanta varsta la care incepi un sport intensiv??







Gabbriela Trimise - 04/10/2006 : 06:05:59
--------------------------------------------------------------------------------

de la 4 ani daca el vrea si ii place poti sa incepi un sport de performanta.. in timp ce anansezi cu antrenamentul o sa vezi daca poate sa tina pasu cu antrenamentul sau nu.
Pana la 5- 6 ani antrenori ziceau in ro ca totul trebe sa fie din joaca, si de la 6 in sus din abitie sa iei locul I.

pe David scump si dragalas

Sanatate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Inot pentru bebelusi?

catutza
Posted - 11/12/2006 : 21:36:42
--------------------------------------------------------------------------------
Buna!

Am si eu nevoie de un sfat va rog.
O un prieten de familie m-a rugat sa ma intereesz pentru o conostinta de-a lui : bebele conostintei (e din provincie, din Turda) are 7 luni si are o problema din nastere, ii creste sternul spre interior si numai prin inot poate scapa de operatie.

Stie cineva in zona unde ar putea face inot? Sau in Bucuresti, ca daca e ceva vin ei aici sa faca recuperarea numai sa nu ajunga la operatie.

Va multumesc anticipat,


catutza
Posted - 11/12/2006 : 22:28:29
--------------------------------------------------------------------------------
Nu m-ai inteles, parintii copilului sunt dispusi sa mearga oriunde (Cluj, Bucuresti, Alba, Sibiu, Timisoara), numai sa scape bebe de operatie.

Deci, stie cineva unde ar putea merge?


Flaflo
Posted - 12/12/2006 : 00:06:25
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.miciicampioni.ro/press.php


mandyksch
Posted - 13/12/2006 : 08:23:32
--------------------------------------------------------------------------------
Dupa cate stiu eu (nu as vrea sa gresesc), dar si la Cluj este bazin acoperit, undeva pe langa stadionul Universitatii Cluj. Fetelor care sunteti din Cluj, asa e, nu? Eu zic ca ar putea incerca acolo.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Bazin de inot pentru pitici mici

Tia
Trimis la - 09/01/2007 : 10:21:47
--------------------------------------------------------------------------------

mamici si tatici, am nevoie de o recomandare de la voi.

ma intereseaza un bazin de inot unde sa-l duc pe piticul meu de 1 an si 6 luni. as vrea un loc curat, civilizat si cu instructori dedicati piticilor mai mici de 3 ani. de preferat in zonele Drumul Taberei sau Militari.

Alexandru este un copil extrem de activ, vrea diversitate si oricat ne-am stradui, nu-i oferim suficienta "distractie". am observat ca ii place foarte multa la baita, sta si cate o jumatate de ora sa se balaceasca si tot face scandal cand il scot de acolo. as vrea sa-l duc la inot, in puteti face o recomandare in acest sens?

multumesc

dariana
Trimise - 09/01/2007 : 10:39:37
--------------------------------------------------------------------------------

era un site miciicampioni sau cam asa ceva si mai era un bazin dar nu mai stiu exact, o sa mai caut si-ti zic. si eu sunt interesata, dar ceva mai tarzior un pic, poate la primavara ca Dari are abia 5 luni.Aseara am visat ca eram la mare cu el, abia astept!

Dariana si Darius (30.07.2006)

claujro
Trimise - 09/01/2007 : 11:03:43
--------------------------------------------------------------------------------

In DT stiu de piscina clubului Passion dar am intrat pe site si am vazut ca au limita de varsta 4 ani. La o cautare pe google sunt multe dar nu prin zona noastra (si noi stam in Drumul Taberei). Astept si eu sa vad ce mai spun fetele.

Claudia

Tia
Trimise - 09/01/2007 : 11:08:17
--------------------------------------------------------------------------------

am dat si eu o raita pe net, m-ar interesa o recomadare a cuiva care stie sau a mers cu piticul acolo. multumesc

wapi
Trimise - 09/01/2007 : 11:15:03
--------------------------------------------------------------------------------

stiu ca la Tenis Club 2000 din Militari/Apusului s-a deschis o piscina, dar nu am fost acolo sa vad si nu stiu de la ce varsta accepta copiii.

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

CURSURI DE INOT


Autor Subiect
Roxana_G
membru matur


Membru din:05/10/2003



Romania
Bucuresti
1504 Posts
Trimis la - 14/04/2006 : 14:42:06
--------------------------------------------------------------------------------

Probabil este o intrebare frecventa pentru acest sezon, si anume unde se pot face cursuri de inot pentru copii. Problema este insa alta. Pitica mea are numai 2 ani si 3 luni si as vrea un club unde sa primeasca copii atat de mici.

Sunt constienta ca nu va invata sa inoate cine stie ce, insa vreau sa ma simt ceva mai confortabil ca anul trecut cand alerga pe langa piscina si eu muream de inima sa nu alunece piciorul. Macar sa stiu ca nu se duce direct ca totporul la fund si apuc sa sar dupa ea. Vine o vara si concediu la mare si tare as vrea sa stau ceva mai linistita. Anul asta poate o conving sa stea mereu cu brasierele. Dar...

Asa ca va rog mult sa imi dati o idee. Auzisem ceva de Satul Francez si de un club in Floreasca. Stiti ceva? A mai incercat cineva cursuri atat de devreme?



Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

]



Raporteaza la Moderator

sanziana72
membru junior


Membru din:16/04/2005



Romania
Bucuresti / Brasov fost Puteaux Franta
1191 Mesaje
Trimise - 14/04/2006 : 15:33:56
--------------------------------------------------------------------------------

Poti incerca aici la bebelusii inotatori, dar nu mi-e clar daca o primesc si la aceasta varsta sau e prea mare.

Eu intrebasem pentru fiica mea de 1 an jumate si au zis ca e ok.

http://www.activecenter.ro/gimbb.htm

Costa in 300 euro pentru 10 sedinte.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!


Raporteaza la Moderator

adriana
Acta, non verba.


Membru din:24/09/2002



USA

1299 Mesaje
Trimise - 14/04/2006 : 16:40:40
--------------------------------------------------------------------------------

Anul trecut eu i-am dus pe cei 2 copii ai mei, la Micii Campioni, undeva in Bucurestii Noi, la Geta Sultana. Fetita avea 1 an si 6 luni, baiatul 3 ani si 3 luni. Acolo se primesc copii de la cateva luni.

Avantajul a fost ca beneficia de profesor de inot fiecare copil in parte, deci nu faceau la gramada, gen hei-rup in bazin , si acolo s-au vindecat definitiv de frica de apa, acum fac singuri scufundari in cada .

Dezavantaj-pretul exorbitant.

Cauta pe site-ul lor si vezi cum e si ce-ti convine: http://www.miciicampioni.ro/home.php
Raporteaza la Moderator

Giana
membru junior


Membru din:02/02/2005



Romania
Constanta
695 Mesaje
Trimise - 14/04/2006 : 18:44:02
--------------------------------------------------------------------------------

Ma intereseaza si pe mine subiectul.Daca stie cineva un centru in CONSTANTA!!!
Bebe meu are 8 luni.Credeti ca gasesc pe undeva?


--------------------------------------------------------------------------------

GeorGiana de Dani

POZE
Cum s-a nascut minunea
Varsta puiului

*** Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte. ***
Michael Levine





Raporteaza la Moderator

bebestrumfitza
membru incepator


Membru din:09/11/2004



Romania
bucuresti
181 Mesaje
Trimise - 14/04/2006 : 22:13:19
--------------------------------------------------------------------------------

La Micii Campioni- Geta Sultana!!!
Primesc si copii de 2 ani, fiecare copil are instructor propriu, uneori poate intra si parintele cu copilul in apa sa se acomodeze mai usor.

Si bebe al meu merge la piscina, desi are 9 luni si un pic....

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)


Raporteaza la Moderator

bebestrumfitza
membru incepator


Membru din:09/11/2004



Romania
bucuresti
181 Mesaje
Trimise - 14/04/2006 : 22:18:05
--------------------------------------------------------------------------------

...si e 25 euro sedinta, nu 30!...poti face si abonament!

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)


Raporteaza la Moderator

Roxana_G
membru matur


Membru din:05/10/2003



Romania
Bucuresti
1504 Mesaje
Trimise - 17/04/2006 : 12:53:29
--------------------------------------------------------------------------------

Multumesc mult de sugestie. As incerca si la Micii Campioni, nu stiu cat e de departe si ce program au. Insa voi insista.



Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Bazin de inot pentru copii
eve44
Stie cineva vreun bazin de inot ptr copii .Am tot cautat pe google si nu am gasit .M-ar interesa cite ceva despre conditiile de acolo ,tarife ,etc.
Va multumesc mult.
Eve


mihaela73
Si eu sunt interesata, am si gasit dar au niste preturi...mai bine faci inot in cada . Deci: la Le Club in satul francez e plin de bebelusi in piscina, renumita Geta Sultana are piscina acoperita prin Bucurestii Noi - cred ca abonamentul este 1,000 EUR/an - www.miciicampioni.ro, inot cu copii mai face si moasa sefa de la Sp Municipal cred ca la Crowne Plaza 10 sedinte/300 EUR www.activecenter.ro. Sper ca nu o sa fiu certata de moderatori pentru postarea site-urilor dar acolo gasesti mai multe detalii.
Daca cineva cunoaste si alte locuri mai ieftine, asteptam cu interes.

pisicuta si matei
salut,eu prin toamna gasise pe net evident un bazin pt copii cu 2,5 mil 4 sedinte cred-dar era nevoie de acordul pediatrului.din pacate nu am acum timp sa caut,dar promit ca pe maine il caut si daca mai exista va zic.


mihaela73
Pisicuta: Active Center avea in toamna 4 sedinte - 2,400,000 lei, dar primavara nu-i ca toamna , s-a scumpit! (poate i se cer mai multi bani pe chirie bazin, poate are prea multi clienti si se impune sa faca o selectie, cine stie)


alinutza00
ce preturi!!
sora mea plateste aici 120 euro pentru 14 sedinte
asteptam sa se incalzeasca un pic si incepem si noi sa cautam una mai aproape de casa



eve44
va multumesc mult de tot ptr raspunsuri.
Am mai aflat cite ceva -Atlantis Pipera 12mil/ luni ,conditii excelente,dar e cam scump totusi.
Sa mai incerc la club Miramar _Socului.Am gasit ceva si la Club Cara,au tobogane cu apa ,masaj ptr parinti etc.Aici as vrea sa merg sa vad si va spun si voua.
Daca mai aflati ceva va rog mult sa spuneti.


akella
Buna ziua tuturor. Stiu si eu o piscina la care pot merge copiii in varsta de min. 4 ani; ofera abonamente piscina, aquagim, cursuri de inot (12 sedinte = 228 RON, iar o sedinta are 50 min.), sauna, kinetoterapie. Au tarife decente, este foarte curat (au si apa calda) si ii puteti gasi pe www.passionclub.ro

NANU
Bazinul de la 23 august, nu e bun?


akella
NANU,
parerea mea e ca depinde de varsta copilului. De exemplu, fetita mea are aproape 4 ani si nu m-as incumeta s-o duc la 23 August. In primul rand pentru ca este bazin olimpic; apoi apa este rece (iar fii-mea s-ar speria); si nu in ultimul rand este frecventat de multa lume si de aceea apa este des si puternic clorinata. Si nu mi-ar prinde bine ca Daria mea sa se pricopseasca cu vreun pui de conjunctivita.


katty

Si eu as fi interesata sa stiu mai multe despre bazinul de la Floreasca (tarife, conditii, si daca primesc copii mici 3-4 ani), daca stie cineva...


akella
katty,
am intrebat anul trecut la Floreasca si mi s-a spus ca nu primesc copii sub 4 ani. In plus pot sa-ti relatez patania nepoatei mele in varsta de 14 ani, care locuieste in zona si care, mai intai a facut conjunctivita, apoi a facut o ciuperca de toata frumusetea - mergand la inot la piscina Floreasca! Eu zic sa te mai gandesti inainte de a merge cu copilasul acolo.

lidiadanaila
Eu personal am un Dragos de 1.9 luni si ma batea gindul sa-l duc la un bazin mai cu seama ca este prematur si inotul face foarte bine oricum. Nu vreau sa le fac anti reclama bazinelor , dar dupa multe cautari si interesari ...mi s-a spus sa stau linistita [ o mamica mi-a spus] ...fii-su s-a pricopsit la 8 luni cu coli de la bazin cu pretentii si acum la 1.4 luni nu scapa de scaune proaste dupa fel de fel de tratamente si investigatii...prima enterocolita a inceput chiar cind mergea cu bebe la bazin. La noi in tara eu cred ca ori ai piscina ta , ori mai astepti pina pe la 5-6 ani cind copilul are o imunitate mai buna ca oricum se dezvolta bine si atunci.....nu stiu ...parerea mea ...eu personal mai astept.


grati.ela
Ana, cum e cu aquagym? Cat costa sedinta sau abonamentul si cand se face? Eu tot am zis ca merg la Majestic dar nu ma pliez pe programul lor si in plus nu prea gasesc sa parchez pe aproape. Ai fost la passion? Sunt tare interesata de conditii, program...Maine sigur sun (acum nu raspunde nimeni) dar as dori si parerea celor care au fost.


akella
grati.ela,
abonamentul lunar la aquagim costa 2,5 milioane (12 sedinte). Programul - luni si joi, orele 19 - 20 (cu programare). Plus ca la un abonament lunar iti dau si o intrare gratis la sauna. Despre conditii, ce pot sa-ti spun? E mai mult decat curat si decent... Parerea mea e ca totul arata foarte bine.

katty
Multumesc de informatii si de faptul ca m-ai pus in garda! As vrea sa stiu daca stie cineva vre-un bazin sau "scoala de inot" in zona Dorobanti care sa primeasca si copii mici.

eve44
Unde este aquagim ?
Intr-adevar au conditii super,din cite am citit ce ati scris voi.
M-ar interesa si pe mine.
Baietelul meu are 9 ani ,deci nu ar fi nici o problema legata de virsta.
Si eu am auzit ca se pot lua multe boli din bazinele de inot si de aceea vreau sa aleg un bazin curat si civilizat .
De asta am si deschis acest subiect,nu poti merge chiar oriunde.
Eve


akella

eve44,
am pus si un link undeva mai sus, daca nu l-ai vazut nu-i nimic; da un search pe google cu passion club si vei gasi acolo tot ce te intereseaza.

anya
Mai este un club in zona Dorobanti. E chiar vis a vis de Floreasca. Pe vremuri se chema Nastase, dar i s-a schimbat denumirea si patronul . Anul trecut abonamentul era de 3 milioane, faceau si curcuri particulare cu copii, dar nu mi s-a parut ff curat. Recunosc ca nu m-am ales cu vre-o ciupercuta, dar...

Tanaion
Stiam ca s-a mai discutat despre bazine de inot pentru copii si am gasit acest subiect asa ca voi relansa un subiect mai vechi.
Vreau sa-l dau pe baietelul meu care are aproape 5 ani la inot si-i caut bazin si instructor. Am fost astazi la piscina Hotelului Parc, conditiile mi s-au parut relativ OK si pretul rezonabil: 200.000 lei sedinta (100.000 se plateste bazinul si 100.000 instructorul).
M-ar interesa daca ati incercat acest bazin si cum vi s-a parut.
Multumesc,


Catusha

Fetita mea cea mare a invatat sa inoate la 4 ani in zona Floreasca, la ceea ce se cheama ori Club Nastase ori Club Polo. A avut o super-instructoare, lucrurile au mers foarte usor, mergeam cu ea acolo si vara si iarna cu mare drag de 2 ori pe saptamina. Locul este OK, poate nu atat de atragator ca aceste cluburi noi, foarte moderne, tinind cont de faptul ca este un bazin cu ceva vechime (habar n-am cind s-a infiintat. Cert e ca n-am avut nici o surpriza neplacuta gen conjunctivita, enterocolita, etc, etc

Am renuntat la acest loc pentru Hotel Parc in momentul in care au inceput sa mearga acolo cu gradinita, in mod organizat, o data pe saptamina. Iarasi arata OK, eu am fost multumita si de faptul ca mergind in mod organizat eu ma duceam doar sa o iau la sfirsitul orei.

Pe timpul vacantelor insa, am mers cu ea la Pescariu, la Tenis Club Bucuresti, pe Barbu Vacarescu, unde intr-adevar este foarte frumos, conditii si servicii de calitate, dar si preturi de masura. Si sa nu uit, aici am vazut si copilasi f. mici, de 2 anisori, plus niste instructori foarte draguti care stiau cum sa se poarte cu ei.

Catusha, de 2 X mamica

Tanaion
Catusha multumesc tare mult pentru raspuns.
Imi poti spune te rog care sunt preturile de la clubul lui Pescariu.


Catusha
Tana, ti-as spune cu mare drag, dar nu stiu exact pentru ca exista diverse pachete, in functie de ce servicii alegi. (spre exemplu, daca nu gresesc, daca un parinte este membru acolo cu abonament, copilul are acces gratuit). Noi am platit o suma (crede-ma, dar nu-mi mai amintesc) pentru 20 de sedinte pe care le-a facut toata vara cit am fost in Bucuresti, inca nu le-a terminat, dar nefiind constrinsi sa le facem intr-un anumit interval nici nu ne grabim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andlina spune:

stie cineva cum se desfasoara activitatile acvatice la activecenter?
ma intereseaza pentru un copil de 4-5 luni.as vrea sa ma hotarasc intre activecenter si micii campioni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Buna fetele,

Si noi face innot acasa de cand Ana are 3 saptamani!
Acum are 6 luni si este deosebit de incantata!!
Suntem in programul D-nei Georgeta Sultana.
Sincer nu stiu cum o sa mai gasiti locuri pentru ca este FULL! si la piscina si in programul de acasa. Noi am avut mare noroc ca ne-a luat.
ce pot sa va spun este ca SE VEDE ca face innot de la o varsta asa de mica! S-a dezcoltat frumos, este foarte activa, este dinamica...face lucuri pe care copii de varsta ei nu le fac. Ii dezvolta pe toate planurile! MERITA!!!
Insa ca banii este destul de scump!!!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andlina spune:

alina, te rog , poti sa-mi spui si mie care sunt preturile pentru sedintele de acasa?
noi am ratat oricum programul asta, vom merge direct la bazin.am vazut si eu ca sunt foarte aglomerati dar ni s-au dat sperante ca dupa sarbatori se va gasi si pentru noi un loc liber.
as fi vrut sa aflu o parere si despre ce este la activecenter, in cazul in care la micii campioni nu se va gasi totusi un loc si pentru noi.
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Readuc subiectul in discutie, poate ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde pot gasi un halat de baie pt. 4,5 ani (~110 cm).


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput