Cum sunt durerile de travaliu?

Cum sunt durerile de travaliu? | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Am inteles ca durerile de travaliu sunt ca cele de ciclu, dar mult mai puternice. Unele fete spun ca au simtit si dureri mari de spate. Exista si altfel de dureri? De exemplu, eu simt de vreo doua zile dureri undeva in col, ca si cum ar apasa capul lui bebe tare de tot. Pot fi si astea contractii? Ce altfel de dureri ait mai simtit, care sa anunte debutul travaliului?

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 37+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Iti spun cum a fost la mine. In ultimele zile intr-adevar simteam cum apasa capul copilului rau pe col parca ar fi vrut sa iasa, dar nu sunt contractii acestea . Contractii am avut cateva la interval de vreo 3-4 minute (cam un sfert de ora) cand a cazut dopul (dureri puternice in josul burtii).
La nastere primul semn a fost ca am mers f des la toaleta in 1-2 ore. (intestinul gros lucra din plin) . Apoi au inceput contractiile (la mine au inceput la 5 minute , aveam colul fffff scurt). Nu au fost dureri de spate deloc=deloc, desi eu stiam ca tb sa te doara zona lombara.... Erau ca cele de ciclu dar mult mai ascutite, insa in nici un caz nu-mi venea sa tip cum vedeam prin filme.... doar cronometram. Crede-ma, stii sigur cand sunt contractii. Totusi nu=-mi venea sa cred ca asta reprezinta pana nu am vazut ca sangerez un pic. Atunci m-am dus repede la spital si-ntr-o ora amxim am nascut (ce m-a frapat la anstere a fost ca la fel nu-mi venea deloc sa imping la contractii cum vazusem ca "trebuie").
Bafta si sa fiti sanatosi si tu si bebe micut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

La mine a fost altfel fata de Andora. La contractie simti cum se intareste toata burta. La inceput nu m-a durut cine stie ce, le suportam foarte bine. Au fost scurte (30-60 sec.) si la interval de 6-7 minute. Apoi au crescut in intenstate si ca durata iar intervanul dintre ele s-a scurtat. In final am avut acea zenzatie de a impinge, ceea ce am si facut, spre disperarea medicului ca nu ma dilatesem complect. Din cauza asta mi-am rupt colul.
Dar totul dispare ca prin farmec cand iti vezi bb-lul.

Nastere usoara.

Nicoleta si Bia Ciocarlia
Delta + Mare Toamna 2005www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Spre sfarsitul sarcinii (inceputul lunii a 9-a) am simtit si eu cum apasa bebelusul pe col. Eu obisnuiam sa merg zilnic 30-60 de minute pe jos, dar spre sfarsit am redus considerabil acest "sport", simteam pur si simplu ca-l scap pe bebe afara. Nu stiu daca acest lucru e posibil, dar nu am vrut sa risc (am nascut la 40 de saptamani fix).

Cu aprox. 48 de ore inainte de nastere, am avut dureri ca la ciclu, identice as putea spune, o noapte intreaga. A doua zi si noaptea urmatoare nu am mai avut absolut nimic, pentru ca a treia zi de dimineata sa inceapa din nou dureri ca la ciclu, de data aceasta insa durerea nu era cvasi-continua (ca in noaptea aceea) ci venea si pleca. Durerile nu erau prea intense, tot ca la ciclu, dar veneau din ce in ce mai des si mai regulat. Pe la vreo 5 dupa-amiaza m-a luat sotul la trei pazeste, sa-l sun pe medic, doar nu vreau sa nasc acasa !? Eu tot nu eram sigura ca alea sunt contractii. Dar chiar erau! Am nascut in aceeasi seara la 23:30.

Nu am mai simtit altfel de dureri.



Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am inceput cu dureri de sale si bazin, senzatie nasoala de constipatie, iar dupa cateva ore in care m-am simtit destul de nasol, dupa prima contractie adevarata (adica mi s-a contractat tot burtocul, m-am speriat ingrozitor) mi s-au rupt membranele, la 2 minute inca o contractie nasoala si lunga de tot ... Nu ai cum sa ratezi contractiile adevarate ! Mie mi-au taiat respiratia.
Insa eu am avut cezariana impusa de bb pelviana si alte probleme.

Nastere usoara si bb sanatos !!!


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Se poate intampla sa nu ai deloc. Mie mi s-au rupt memebranele absolut fara nici un fel de durere, ma intrebam cum de am ajuns sa fac 2pi pe mine fara sa ma controlez!
...si inca aproape 20 de ore cat am mai stat pana la cezariana tot fara dureri sau contractii. Las' ca dupa mi-am scos parleala, cam o luna am tinut-o numa-ntr-o durere!

Cam cu o luna inainte de nastere l-am simtit pe bb cum se intorcea in burtik. Dar civilizat, fara zarva mare...

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Nu stiu ce sa cred, eu am de cateva zile dureri ca la ciclu, si tot elimin dop, parca nu se mai termina. Marti am fost la control, doctorul a spus ca daca nu nasc pana luni, sa vin luni cu bagajul facut. Dupa tuseu mi-a tot curs sange maroniu (impreuna cu dopul), pana joi. Colul era deschis cam 1-2 la control.
Dar sa revin la subiect, tot am contractii dintr-astea mici, voi ziceti ca o sa-mi dau seama cand incepe travaliul, dar problema e ca eu locuiesc in Ploiesti si nasc in Bucuresti. O sa merg cu o salvare particulara, care ajunge in 45 de minute la spital in Bucuresti. De-asta sunt atat de ingrijorata, ca daca incep contractii regulate la 5 minute, atunci realizez ca sunt in travaliu. Si am eu timp sa ajung la maternitate pana vine bebe?
Am inteles ca durerile de spate sunt cauzate in general de pozitia incorecta a bebelusului, pelviana, sau craniana, dar cu mutritza spre iesire. Daca bebe are capul in piept, durerile sunt doar de burtica. Asa sa fie oare?

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

La mine contractiile nu au fost deloc regulate si nici foarte dureroase.Dupa o noapte in spital incepusem sa ma intreb daca eu mai nasc sau a fost alarma falsa.Dar la control s-a vazut ca aveam dilatatie 7 deja,asa ca mi-au baga occitocina si am nascut cam in 15-20 de minute.
N-am avut la inceputul travaliului dureri de spate,in schimb mi se rupsese apa.
Mai bine vorbesti cu medicul sa te interneze,ca sa nu mai stai in stresul asta.Sau vin-o in Bucuresti pana luni,n-ai pe nimeni aici la care sa poti sta?Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Treaba e destul de simpla.....zic eu. exista 2 posibilitati:
1. Se rup membranele si atunci e clar ca tre sa pleci la spital.
2. Incep dureri (fara a fi rupte membranele)...de ce or fi ele: de burta de spate etc...si incep sa fie regulate.si atunci pleci
Nastere usoara. Tinem pumnii

si BB Fulvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

La mine a fost la inceput ceva mai ciudat. Toata noaptea dinaintea nasterii n-am putut dormi deloc din cauza durerilor de spate, ceea ce nu se mai intamplase pana atunci; dormeam super bine, si dintr-odata nu intelegeam ce se intampla de ma doare asa de tare spatele; de fapt, era inceputul travaliului. Pe urma, dimineata au inceput durerile, exact cam ca la ciclu intai, apoi ceva mai dureroase, dar tot suportabile. La mine n-au avut nici o regula de aparitie, in sensul ca la inceput sa fie mai rare, apoi din ce in ce mai dese, decat cu vreo 2 ore inainte de nastere. Erau momente cand apareau des, la cateva minute, apoi se rareau la zeci de minute, de asta pana seara tarziu nici n-am vrut sa merg la spital, eram convinsa ca nu e altceva decat un fals travaliu. Dar nu era deloc asa...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Draga mea, la unele femei se rupe apa, la unele incep contractiile, sau pierd dopul gelatinos si asa se declanseza travaliul. Mie mi s-a rupt apa la inceput, deja aveam dilatatie 2 la fiecare nastere si dureri ca la menstruatie. Cind incep contractiile mai dese, cam la 5-7 minute e clar ca nu mai e asa mult. Uneori poti avea dureri mai mari de spate decit de burta.
Contractiile adevarate nu le poti confunda pentru ca sint foarte dureroase. Trebuie sa respiri bine si eficient ca sa suporti mai bine durerea. Nu uita, contractiile bune inseamna ca nu mai e mult si il vezi pe bebe. Trebuie sa mergi inainte cu curaj ca totul va fi bine. Atitudinea pozitiva face foarte bine. Eu am nascut de 3 ori natural si stiu ce spun, fara epidurala. Succes!

Ioana - de 3 x mami

Mergi la inceput