Urmarire sarcina

Urmarire sarcina | Autor: iriss27

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Eu sunt destul de confuza privind urmarirea sarcinii, ce analize se fac, ce ecografii si cand, ce pastile/vitamine sunt recomandate si in ce perioade. Mentionez ca ma refer la sarcinile normale, fara complicatii.
Eu sunt insarcinata in 12 saptamani si nu prea mi-e clar tot ce trebuie sa fac.
Si ca sa exemplific, incep eu prima:
1. Cand am aflat ca sunt insarcinata, dr mi-a dat urmatoarele analize de sange si urina:
- hemoleucograma
- grup sanguin + Rh
- glicemie
- ureee
- creatinina
- adic uric
- TGO
- TGP
- biliriuna
- sumar urina
- examen secretie vaginala + culturi col
- ex. Papanicolau
- listeria
- CMV
- rubeola
- toxoplasma
- ag. HBS
- ac. anti HVC

2. Iau acid folic si magne B6 si utrogestan (aveam dureri de burta la inceput).

3. Am facut ecografii la 6, 8 si 11 saptamani. Dauneaza oare daca sunt facute prea des?

Astept continuarile voastre.

Iriss

Irina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Ecografiile nu dauneaza in sarcina , desi unii mai sustin asta La 12 saptamani eu am fost la eco pt masurarea pliului nucal , o chestie orientativa pt SD.Am mai luat biomarine lus, e ulei de peste , recomandat de doctor .Tot de la doctor mai stiu ca dupa 14 saptamani utrogestanul nu mai are nici o treaba , nu ajuta , nu strica .Mult succes.

ALIA si bb Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Toate investigatiile&tratamentele ar trebuie recomandate de ginecologul care urmareste sarcina. N-ai sa gasesti doi doctori care sa recomande aceiasi metoda de tratament. Cel mai bine gaseste-ti un dr in care sa ai incredere si mergi pe mana lui. Ai sa vezi ca daca iti vor mai raspunde fete, fiecare dr recomanda altceva. Evidnet, exista analizele obligatorii pe care ti le da dr de familie din primul si ultimul trimestru, te cantareste lunar si iti ia tensiunea..in rest...fiecare cu ale lui.

Sarcina usoara!!!

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

cu ecografiile poti sa stai linistita.la prima sarcina am facut 23 eco si am un baietel sanatos.saptamana viit inchei 13 sapt si am deja 6 eco facute.nu influienteaza cu nimic dezvoltarea fatului.sarcina usoara si un bebe sanatos!

octy13,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

In primul rand, va doresc tuturor un an nou plin de bucurii, relaxant si cu cat mai multe realizari si mult bebei frumosi si sanatosi!

Desi s-a inteles gresit, scopul acestui subiect nu era sa imi verific eu medicul, ci sa ofere un ghid (nu o procedura standard) de urmarire a unei sarcini normale. Deoarece ma apropii de linia de sosire, m-am gandit sa continui ceeea ce am inceput, poate va fi util pt "proaspetele" gravidute.

Ecografii:
S6, S8, S11, S13, S14 am simtit primele miscari (ca un bolborosit de mate, scuzati comparatia, dar mi s-a parut cea mai edificatoare)
S15 - ecografie eco morfo-fetala => am aflat ca este fetita
S11- S14 se face prima eco morfo-fetala:
- translucente nucale;
- evaluarea osului nasal,
- depistarea sindromului Down

S17 – ecografie + interpretare eco morfofetala + triplu test
S16 – S20 cu rezultatul de la eco morfofetala se face Triplu test (GeneticLab – 1 mil) – determina defecte de tub neural (spina bifida) si anomalii cromozomiale (statistici)

S24 – S25 – se simt mai intens miscarile copilei (a simtit-o si tatal)
S27 – a refacut analizele pt T2 – lipsa Fe, Ca, Mg
S28 – eco: intarziere de crestere 1 sapt!
S32 – eco: intarziere de crestere 1 zi are 1817g
S30 – analize T3 – lipsa Fe, Ca
S32 – eco: intarziere de crestere 1 zi are 2635g

Medicatie:

Pana in S14 am luat Utrogestan (pt sustinere sarcina) si acid folic
S4 – S14 am luat Magne B6
>S14 Bio Marine Plus (Pharma Nord)
>S28 – Elevit, Magne B6, Tardyferol, Calcevit

Trim I - cand afli ca esti insarcinata:
- hemoleucograma
- grup sanguin + Rh
- glicemie
- ureee
- creatinina
- adic uric
- TGO
- TGP
- biliriuna
- sumar urina
- examen secretie vaginala + culturi col
- ex. Papanicolau
- listeria
- CMV
- rubeola
- toxoplasma
- ag. HBS
- ac. anti HVC

Trim II S28/S36:
- HLG
- Probe coagulare
- Biochimie sange:
o Adic uric
o Uree
o Creatinina
o Bilirubina
o Glicemie
o Calcemie
o TGO
o TGP
o Fe, Mg, Ca
- Sumar urina
- Medicover: - culture col – streptococ grup B


Simptome:

- T1 – groaznic de somn;
- T2 – burta creste -> urinari mult mai frecvente
- T3 – dureri de spate si arsuri pe trahee
- S32 – S35 – dureri de articulatii, abia ma intorceam in pat dupa o parte pe alta si abia ma ridicam dimineata
- Urinari frecvente (noaptea la 2h)



Cam asta am facut eu pt urmairea de sarcina, pana acum S37. Sper sa fie de ajutor pt si sa aveti frumosi. O sa continui povestea cu ultimele ecografii si cu nasterea,de care mi-e cam frica, dar

Irina


Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Irina, multumim de informatii, bafta la nastere (nasti natural sau cu cezariana?)si LA MULTI ANI !!!!

15+

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Irina, stiu ca esti la Tutunaru si ca vrei sa nasti natural, asta inseamna in totalitate natural sau cu peridurala? Ai idee cat se da la Tutu la nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

CarlaV te asteptam aici..in pacientelor dr T (foste, actuale si viitoare)

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput