cu bebe la mare si la munte

cu bebe la mare si la munte | Autor: madau

Link direct la acest mesaj

la mare cu copil de 3 luni

Am si eu o intrebare!

fetita mea are acum o luna dar am vrea la inceputul lui septembrie, sf lui august sa mergem la mare 4 zile.
Este contraindicat daca putem merge pot sa o scot afara la orice ora daca o tin la umbra? Adica sub umbreluta , in carut etc...?

Plss...stie cineva daca este bine sau nu?
Multumesc!


raresionut

Ar fi chiar foarte bine, cel putin pentru bebe. Sfatul meu este sa urmaresti subiectele cu bagajul unui copil la mare, iar atat timp cat respectati un orar pe plaja, nu vad de ce nu?
Va dorim vreme frumoasa si drum bun!

Karina

quote:Initial creeata de amiss_zip

Am si eu o intrebare!

fetita mea are acum o luna dar am vrea la inceputul lui septembrie, sf lui august sa mergem la mare 4 zile.
Este contraindicat?

Daca putem merge pot sa o scot afara la orice ora daca o tin la umbra? Adica sub umbreluta , in carut etc...?

Plss...stie cineva daca este bine sau nu?
Multumesc!


Eu cred ca e cam mica pt. mare. In nici un caz sa n-o scoti la aer la orice ora. Umbreluta e f. subtire, si te prinde soarele si sub ea. Trebuie un "acoperis" mai plin De plimbat pe afara doar dimi pina la 10 si dupa masa dupa ora 17.
Dar asta e parerea mea, nu zic ca e cea mai buna.
Eu una n-as fi plecat nicaieri cu bb asa mic, ca oricum nu intelegea nimeni nimic din acel concediu. Dar poate tu ai o bebelina cuminte si n-ai probleme.

Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Karina + Bogdanel


madau

Eu am plecat cu Miruna peste tot, si la munte (cand avea 2 luni) si la mare (la 4 luni) si a fost super ok. O alaptam inca deci n-am avut probleme cu caratul mancaricii, iar acum vom pleca din nou la mare, insa ea papa fara probleme "borcanase". Totul e sa respectati orele de stat afara, adica maxim pana la 10.30, iar apoi dupa ora 17. Aerul de mare face foarte bine, iar soarele de asemenea daca nu e in exces.
Si crema de plaja la greu (eu am luat Mustela cu factor 50), palariuta in cap si stat sub umbreluta.
Pupicei si concediu placut

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)


silvana_salajan

Dar copii care se nasc la malul marii ce fac?
Eu una acum 5 ani cand s-a nascut Andrei nu m-as fi aventurat. dar o vad pe nasa mea care are 2 fete cu care merge peste tot, chiar daca cea mica nu are decat 3 luni. Si sunt f. bine merci. eu cred ca ii ai cum ii obisnuiesti. Si in septembrie soarele nu mai are asa putere ca in august.
Am fost 3 ani la rand la mare, din care 2 in septembrie si am vazut o multime de bebelusi acolo.

Denise

Si eu am mers cu fetita la mare cand avea exact 4 luni, anul trecut. A fost super OK, dar am respectat orele de plaja (pana la 10,30-11 si dupa 17); la plaja am tinut-o sub umbrela, ne-am plimbat prin statiune, seara pe plaja si, in orele de varf, ne-am odihnit in camera. Eu va doresc un concediu placut!

amiss_zip

Am inteles multumim de raspunsuri...

Dar nu stiu un lucru: de ce marea ii face bine lui bebe?

Daca ne hotaram sa mergem va mai trebui sa ii dau vigantol zilele alea?


Diana Mirela

quote:Originally posted by amiss_zip

Am inteles multumim de raspunsuri...

Dar nu stiu un lucru: de ce marea ii face bine lui bebe?

Daca ne hotaram sa mergem va mai trebui sa ii dau vigantol zilele alea?




Soare, aer curat, aerosoli f. buni pt. sanatate, nisip (mai putin la voi ca nu mergeti inca in picioare ).

Vigantolul nu trebuie intrerupt pana la 2 ani, 2 picaturi/zi.

Distractie placuta!

Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Caprioara

Eu am fost cu al meu pui cand avea cam sase luni si l-am bagat si in apa si a fost fain.

Se mai uitau unii altii chioras , dar noi ne-am vazut de treaba noastra...

Caprioara & Matei


Guguluff

Am fost cu fetita mea, la nici 3 luni, un weekend la mare. Si luni plecam iar. Ia carutul pe plaja si pune-l si sub umbrela. Umbrela n-are decat factor de protectie 2. Ca si orice tricou sau bluza. Cumpara-i o lotiune de plaja cu factor peste 30. Orele de stat pe plaja pana la 10.30 si dupa 17, cum au zis si fetele inainte. Hidratare mai multa. Eventual sa stai la gazda sau undeva unde sa ai tot ce-ti trbuie, ca acasa. E bine la mare ca au pofta de mancare si dorm mai bine de la schimbarea aerului. Concediu placut!

ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

Creola

Si noi am fost anul trecut cand fetita avea doar 3 luni si o saptamana.Dimineata ieseam la aerosoli devreme si stateam pana pe la 10 iar runda a doua era dupa 5 .Seara ne plimbam prin statiune iar micuta dormea linistita in carut.Ne-am si brozat leger pe picioruseDaca alaptazi iti va fi si mai usor!


carolinah

Si eu am fost la mare cu fetita la 3 luni. Am avut o singura problema: daca batea briza mai tare pe plaja nu putea respira prea bine si nu putea sa suga. In rest, a fost totul OK.

Carolina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

la plaja cu bb


vreau sa ma duc la plja cu bebelu meu care are numai o luna si jumate,voi ce spuneti e prea mica pt plaja, orcum o sa stam sub umbrela

anabordea

Eu cred ca atata timp cat stai pe plaja numai dimineata pana in 10-11 si seara dupa 6 e ok..si obligatoriu sub umbrela si cu crema cu factor de protectie fff mare, pt copii! Chiar baile de soare sunt benefice fixarii calciului.

Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)

Kittie

kam mic pentru creme cu fps la 1luna si jumatate.. Dar, da, cred ca poti merge linistita... Ar fi bine pentru el sa-l cazezi intr-un landou, sau sa-l tii in carut, chiar si acolo , putin acoperit. Se poate arde pielicica lui prea proaspata pt soarele asta de iulie...

Sanatate si sa-ti traiasca!

edit : prin "putin acoperit" nu vreau sa spun infofolit sau invelit! Ci doar ca peste copertina carutului, chiar si la umbra, sa fie acel nu demult blamat scutecel de bumbac (pe care-l poti tine ud, daca e prea cald , in asa fel incat sa asiguri doza de racoare pentru bebicel).
, mami de ( 13oct04 )

freedelia

Eu cred ca e prea mic bebe pentru a fi expus la soare chiar si cu crema de protectie, in mod direct. La varsta asta ar trebui plimbat copilul numai pe la umbra sau dimineata devreme, pana cand incepe sa arda soarele.

szaboali


Salutare!!!
Eu una nu ti-as recomanda pentru ca eu am patit-o.Acum 2 saptamani am fost si noi la iarba verde si am tinut-o pe mititica mea numai la umbra , acoperita, sub umbrela si tot a prins-o pe picioruse(s-a ars putin dar a trecut in 2-3 zile)si ma-m cam speriat putinbine ca a trecut.Apropo fetita mea are 4 luni si 3 saptamani.Iar despre lotiunile de plaja si eu sunt ca nu e bine sa ii dai pe pielicica ei finuta si sensibila. Acuma tu hotarasti ce faci.

noapte buna
pupici la pitici

ali

szaboali

Apropo si eu am deschis un subiect asemanator despre soare si bebelusi si una dintre mamici mi-a spus ca soarele reflecta si de pe iarba,apa,nisip...
Acum chiar plec la culcare pa pe pitici

ali


Natasa

Ai grija ca se fac arusri si sub umbrele, nu e protejata acolo. E cam micuta sa mergi cu ea la mare: cu crema inca nu poti sa o dai, la soare nu are cum sa stea...Poti doar sa o plimbi dimineata foarte devreme si seara.

daniella4

Noi n-am fost asa mici la plaja...dar am vazut o gramada de caruturi cu bebei mici pe plaja, sub umbrele.

Daniella, mama lu' Alexis

didita

Daca te-ai hotarat sa o duci la palja sfaturile mele ar fii urmatoarele: la umbra neaparat, imbracat neaparat (o camasutza nu grosa, dar apara de soare totusi), crema solara (speciala pt bebe hipoalergica si pe baza de ecran solar mineral si nu filtru) si da-i sa bea cat de mult.

Mama Zmeilor

Gabbriela

nici eu nu as recomanda sa dai cu crema de plaja la bb asa mic... mai bine la umbra cat de deasa posibil si multe lichide
dupa ora 11 AM nu as sta cu bb pe plaja, dupamasa dupa 5 PM as iesi iara

o zi buna


Nicole mami lui Julian

bibi04

fetelor multumesc pt raspunsuri,sa stiti ca am fost la plaja si a fost ok,am tinuto in carut sub umbrela nu a prinso soarele deloc si nu am dato cu crema ,adormit tot timpu cat am stat chiar ia facut bine aerul de mare ,bine inteles ca nu am stat prea mult


Elenalove27

noi am mers la plaje cu baietul cand avea 5/6 luni si am folosit->asa ceva
iar aici puteti citi mai multe despre infanti la plaje ...http://parenting.ivillage.com/baby/bsafety/0,,_9mz2,00.html

Elena17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

La mare - cat stam in apa (2,2 ani)?

Gabrielama

Mergem la mare in doua zile - undeva unde este cald, apa marii cred ca si ea calda.

Are 2 ani si 2 luni si e balacioasa; cat pot sa o las in apa? De preferat piscina sau marea? Ce este cel mai important de facut ca sa evitam o raceala - tinand cont de statul in apa?

Am fost si anul trecut la mare dar nu a vrut in apa sub nici o forma; presupun ca anul acesta vrea... si incerc sa ma pregatesc.

Multumesc,
Gabi


sanziana72

Din pacate nu stiu sa iti raspund pentru ca eu insami sunt o mare adoratoare de balaceala si fiica-mea la fel.

Presupun ca 15 minute o poti lasa linistita sau chiar o jumatate de ora, dupa care o scoti sa se incalzeasca, sa mai bea/manance ceva... Depinde si ce o sa vrea ea si daca sta cu totul in apa sau doar pe mal in apa mica.

Cand Marina avea 10 luni am fost la mare dar am stat doar 3 zile si a intrat si in mare si in piscina de la vila si a stat destul. Totul e observi cand oboseste.

Plecam si noi la mare la sfarsitul lui iunie, asa ca te rugam ca ne spui si noua cum v-ati descurcat.

Sanziana & Marina (03/10/2004)

greieras

Eu cred ca ar fi mai bine sa dai tu un telefon la pediatra ta si sa vezi ce zice si ea. Personal cred ca o juma de ora poate fi prea mult. Trebuie sa tii cont ca se poate raci temperatura corpului ei si in apa calda (se invinetesc buzele). Probabil ca in serii mai mici si dese e mai recomandat. Nu uita sa aplici crema protectoare des (mai ales daca intra in apa).

Vacanta placuta

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


sanziana72

Cat ati stat in apa ?

Marina a stat mai tot timpul pe mal fugarita de valuri (si bineinteles cu picioarele in apa). In apa am dus-o de mai multe ori si cu colac si fara. I-a placut foarte mult. N-am cronometrat cat am stat, dar o scoteam, o stergeam si o frecam si nu mai intram pana nu i se incalzeau mainile in cazul in care incepusera sa se raceasca in apa. Am avut noroc de apa foarte calda. Si dimineata la 7h se putea face baie linistit.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze


aurelia1278

Eu am fost cu fetita de 2 ani si 3 luni la mare, la sfarsitul lui iunie. Dimineata era apa cam rece (neplacuta pana si pentru mine, dar pentru ea) asa ca facea doar ture de la prosop la marginea apei, se baga doar cu piciorusele si isi cara apa cu galetusa pe nisipul cald.
Dupa-amiaza se balacea de 2-3 ori cate 10 minute in apa (nu s-a udat niciodata la cap sau urechi), dar la iesire o stergeam cu prosopul daca batea vantul sau nu mai era soarele suficient de puternic.
N-au fost probleme (a racit acasa, la intoarcere, de la aerul conditionat ).


pd

Noi am fost week-end-ul trecut cu fetita de 2 ani la mare si am intrat si in mare si in piscina. Sincera sa fiu nici nu mi-am pus problema timpului petrecut in apa. E adevarat ca a fost foarte cald si era si apa calda. A stat chiar si aproape 1 ora in piscina si n-am avut nici cea mai mica problema, n-a avut manutele reci si nici n-a racit deloc. Cand iesea din apa o uscam putin intr-un halat de baie. Am dat-o bine cu crema de plaja rezistenta la apa, cu ceva timp inainte sa intram in apa si a purtat tot timpul palariuta de soare.Daca ar fi fost dupa ea stateam toata ziua numai in apa.
Concediu placut si balaceala placuta!

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

anda141

pana ingheata. Eu nu mi-am pus problema cat sta in apa,daca nu se vedea ca ii e frig, il tineam pana ne plictiseam. Ma plictiseam eu ca trebuia sa il tin, nu puteam sa ii dau drumul singur, desi s-ar fi dus, nu are nici o teama de apa.

Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD(19 ianuarie 2004 )

Dorsilia

cred ca depinde de copil. daca-i tremura buzele si se invinetesc e clar ca a stat prea mult. mai bine sa faca baie intr-o piscinuta din aia pt copii cu apa de mare care sta la soare, apa in mare am inteles ca e cam rece in aceasta perioada

aurelia1278

Ah, am uitat sa precizez: nu eu i-am impus un program de balaceala. Ei ii place apa, dar daca e rece refuza sa intre mai departe de glezne, sau intra la insistentele noastre si pe urma tzipa "iece, iece!" si vrea afara.

Vazand noi ca nu prea vrea in apa, am folosit si un lighean de plastic in care puneam apa la soare, pentru pre-spalarea de la plecare.

Am vazut totusi un copilas de 1 an si 8 luni care din prima seara la plaja a facut scufundari si a stat mai mult in apa (urla daca incercau sa-l scoata) si a 3-a zi a inceput sa-i curga nasul, rosu in gat, febra usoara.
Repet, asta a fost la sfarsitul lui iunie, temperatura aerului 27-30 de grade, in apa 24 - ziceau la TV (cred ca era mai rece dimineata si mult mai calda seara).


ioana2004


quote:Originally posted by pd

Noi am fost week-end-ul trecut cu fetita de 2 ani la mare si am intrat si in mare si in piscina. Sincera sa fiu nici nu mi-am pus problema timpului petrecut in apa. E adevarat ca a fost foarte cald si era si apa calda. A stat chiar si aproape 1 ora in piscina si n-am avut nici cea mai mica problema, n-a avut manutele reci si nici n-a racit deloc. Cand iesea din apa o uscam putin intr-un halat de baie. Am dat-o bine cu crema de plaja rezistenta la apa, cu ceva timp inainte sa intram in apa si a purtat tot timpul palariuta de soare.Daca ar fi fost dupa ea stateam toata ziua numai in apa.
Concediu placut si balaceala placuta!

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)




Draga Paloma zi-mi cum v-ati descurcat cu mincarea ptr fata ?i-ai dat de la restaurant?
Si inca o chestie ce fel de crema ai folosit pentru ea de plaja...?

IOANA 2006(1an si 2 luni)

pd

Ioana2004, abia acum am vazut intrebarile tale. A mancat de la restaurant, dar cred ca am uitat sa precizez ca am fost la mare la bulgari, nu la noi. Dar si anul trecut cand avea 1 an si 1 luna si am fost la Mamaia a mancat tot de la restaurant. Am folosit crema Nivea pentru copii cu FP 15, anul trecut cand era mai micuta am folosit cu FP 30.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ce punem in bagajul piticului?

Ce punem in bagajele unui copil de 1 an cand plecam la mare?

In august avem bilete la mare si nu pot sa nu ma gandesc de pe acum la ce voi pune in bagaje, nu de alta, dar n-as vrea sa ma trezesc ca trebuie sa bat tot litoralul sa gasesc cine stie ce.
Voi ce ati pune cu voi?

Multumesc pentru ajutor!!!

ACanceu

catutza


Buna ! Si noi tot in august plecam si o sa iau asa :
- hainute muuulte (body , pantalonasi scurti, 2 rochite, salopete2 , 2 plovarase, sosetute, palarioare...erc)
-medicamente (nurofen sirop , supozitoare paracetamol , ser fiziologic , vigantol , fier ) , termometru
-ibric+fierbator , perii de spalat biberoanele si axion
-lapte praf
-un cearceaf ca sa doarma ea pe el (sa aiba mirosul casei noastre)
-crema de protectie + umbrela de soare
Asta i-mi vine acum in minte , dar fii sigura ca pana plecam o sa am o ditamai lista cu ce sa iau.

Catutza si Bianca-Maria

anda141

...carucior pentru copil, piscina de apa, galetusa, lopetele ( asta gasesti si acolo, dar eu prefer sa le cumpar de acasa sa nu pierd vremea si sa dau si dublu - triplu pe ele )
palariuta de soare

Monica si ALBERT EDUARD(19 ianuarie 2004 )


Gabbriela

- haine
- mancare
- formula
- sticle, biberoane, suzete
- medicamente de febra, de raceala , de nas infundat, de alergi, de dinti,
- crema de soare, prosop de plaja, umbreluta, jucari, bazin ce se unfla, caricior

si mai da un search si vezi la acest subiect cate pagini de sfaturi mai gasesti, vei fi uimita.
vacanta placuta

Nicole mami lui Julian


andreeacc

Uite ce "necesar" am gasit eu la o cautare asemanatoare (scuze, n-am retinut si sursa).

"Trusa de medicamente trebuie sa contina: ceai contra colicilor, cei contra deranjamentelor stomacale, Novocalmin supozitoare contra puseurilor de temperatura, termomentru pentru corp si pentru baie, un sirop contra temperaturii si tusei cu paracetamol, plasturi, fese sterile, leucoplast, leucoplast cu rivanol, alcool medicinal, apa oxigenata, penseta pentru indepartarea aschiilor, vata, unguent cu antibiotic, antihistamice (contra alergiilor), unguente sau solutii cortizonice (contra intepaturilor de insecte, gen Fenistil sau Autan), ser fiziologic, pipeta, lama pentru taiat fiole, cana gradata, picaturi pentru nas, aspirator nazal, supozitoare cu glicerina pentru copii contra constipatiei, crema pe baza de oxid de zinc (cutaden), contra eritemului fesier, gel contra durerilor provocate de aparitia dentitiei, vigantol sau calciu #65533; depinde de varsta si de anotimp.

Daca deja urmeaza un tratament, toate medicamentele prescrise se vor adauga in trusa de ajutor.

Adaugam in bagaj si o trusa de cosmetice, cu foarfece, sampon pentru bebe, sapun pentru bebe, savoniera, prosoape de bumbac, pudra de talc, un burete sau un scutec de bumbac pentru sapunire, pieptan cu dinti desi sau perie din par natural, hartie igienica, servetele umede, agrafe de prins parul (la domnisoare), batiste din servetel, periuta si pasta de dinti #65533; daca bebe-ul este mai mare, crema pentru protectie solara maxima si crema dupa plaja.

Garderoba: palarie de soare, haine de schimb pentru vreme calda si rece, pentru ploaie, pentru dormit, incaltaminte de schimb de strada si de casa, botosei, palarie de plaja, tricou sau maiouri pentru stat pe plaja. Mai multe perechi de chilotei de bumbac #65533; daca suntem la capitolul #65533;olita#65533;.
Scutece absorbante (faceti calculul cate trebuie sa luati cu dvs. avand in vedere ca se consuma cam 6-7 scutece pe zi).
Daca bebe-ul se afla inca in perioada de trecere de la scutece la chilotei, este foarte utila o salteluta gen scutec absorbant, cu o suprafata impermeabila si cealalta superabsorbanta. Nu trebuie sa uitam olita, sau capacul adaptor pentru toaleta.

Jucarii pentru plaja gonflabile sau de plastic, paturica sau asternutul preferate de bebelus, pernuta lui, jucariile dragi lui, carticelele, mingiile sau creioanele colorate.

Accesorii:scaunul de masina (la calatoria cu autoturismul), umbrela de soare, cearceaf de plaja sau de stat la aer, port-bebe-ul, marsupiul, hamul, premergatorul, un foehn #65533; aerul cald poate fi util la calmarea colicilor.

Pe drum este bine sa pastrati intr-o punga o batista, un prosop sau un scutec udat cu apa rece pentru a racori tamponand fruntea celui mic.
Apa plata trebuie sa fie mereu la indemana.
De-a lungul calatoriei cu autoturismul personal, daca este posibil, se mai fac opriri pentru odihna, alimentatie etc. Copilul simte nevoia din cand in cand sa mai alerge, sa-si consume energia. Nu trebuie sa va impotriviti oricat de mult va grabiti."

Sper sa iti foloseasca.Drum bun si vreme frumoasa!


Andreea


daniella4

Adaug si aparat foto si/sau camera de filmat.


...si dupa ce faceti bagajele sa nu uitati kupilul acasa!!!

Daniella, mama lu' Alexis

roxisialexia

Bagajul:

"De baza
#65533; Acte: daca plecati in strainatate pe langa pasaportul copilului ar fi indicat sa ai o copie dupa certificatul de nastere sau dupa carnetul cu vaccinuri, iar daca nu calatoresc amandoi parintii cu copilul ai nevoie de o procura de la celalalt parinte pentru a scoate copilul din tara
#65533; Trusa medicala: termometru, antitermic (paracetamol , algocalmin), antibiotic (la recomandarea pediatrului), antialergic (claritine) daca este necesar, picaturi pentru nas (ser fiziologic sau apa de mare), antidiareice (smecta), apa oxigenata pentru curatarea juliturilor sau solutie iodata, comprese si pansamente, forfecuta cu margini rotunde, crema pentru protectie solara
#65533; Retetele medicale sau copii dupa retete si caietul copilului (cu boli si/sau recomandarile pediatrului)
#65533; Numarul pediatrului
#65533; Jucarii: jucaria preferata cu care este obisnuit sa doarma, jucarii rezistente, discuri cu muzica favorita sau povesti, jucarii si jocuri pentru a nu se plictisi in timpul calatoriei
#65533; Fotoliu auto, patut pliant sau carucior care se strange usor
#65533; Schimburi suficiente si potrivite de haine: nu uita de exemplu palaria de soare si 2 perechi de incaltaminte (sandale si pantofi inchisi), haine pentru seri mai friguroase
#65533; Prosoape sau halat de baie
#65533; Servetele umede si batistute de hartie, periuta de dinti si pasta copilului (fara fluor pana la 2 ani)
#65533; Pampersi de schimb (daca mai foloseste), olita sau reductor WC
#65533; Ochelari de soare speciali pentru copii (protejeaza si impotriva nisipului) si un colacel rezistent, dar oricum nu-l lasa nici o clipa singur in apa!
#65533; Sticla de apa, o gustare la pachet (in functie de varsta)
#65533; Camera foto

Suplimentar pentru bebelusi
#65533; Pudra sau crema impotriva iritatiiilor pielii
#65533; Sampon si sapun
#65533; Pungi pentru aruncat pampersii folositi
#65533; Articole pentru siguranta bebe daca va fi nevoie sa #65533;aranjezi#65533; camera de hotel
#65533; Lingurita din silicon
#65533; Canita si farfurie din plastic
#65533; Biberoane, perie pentru biberoane si solutie pentru sterilizat biberoanele
#65533; Suzeta
#65533; Lapte formula sau borcanele de mancare, este bine sa ai si o cutie de lapte fara lactoza daca se deranjeaza la burtica"

VACANTA PLACUTA!

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



roxisialexia

quote:Originally posted by daniella4


...si dupa ce faceti bagajele sa nu uitati kupilul acasa!!!



Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )

Karina

Eu am o lista pe care sint trecute toate cele necesare pt. mine, pt. sot si pt. kupil, lista care o preiau de la un an la altul. Cu toate astea, in fiecare an e ceva ce n-am trecut si cind ne intoarcem din CO, update-z lista .
Va redau mai jos ce am eu in lista. De obicei mai sterg din ele, in functie de unde mergem:

Ac, at#65533;
Acte, bani, chei masina, bilet mare-munte
Adidasi
Aparat filmat
Aparat foto+incarcator
Aparat ras
Aparat tintari+pastile
Babetica
Batiste de hirtie
Biberoane (la noi numai e cazul ca B are deja 3,5 ani)
Blugi
Bluza mineca lunga
Bodyuri
Briceag
Burete + det. vase + sirma vase
Caciulita pt. noapte
Canita, pahar mare plastic, pahare
Carlige, sfoar#65533;
Carti, reviste de citit
Castronel
Chiloti
Ciorapi
Cleste unghii
Costum de baie
Costumase
Covoras baie (pt. Bogdan, sa nu-l pun in cada direct)
Deodorant
Espadrile
Farfurii plastic
Forfecuta unghii pt. Bogdan
Fusta
Galetusa+lopatele+alte jucarii
Gel barbierit
Gel de dus
Ghetute
Halat de baie
Hirtie igienica
Ibric lapte
Jacheta
Lantern#65533;
Lingurite, furculite, cutite
Minge
Ochelari de soare
Olita
Pahare cu tuturoi pt. Bogdan
Pantaloni lungi
Pantaloni scurti
Pantofi
Pasta dinti
Pelerina ploaie+cizme de cauciuc
Periuta unghii
Periute dinti
Pieptan
Piscinuta+pompa
Pistol cu apa
Pix, creion, hirtii
Prelungitor
Prosoape mari
Prosoape mici
Prosop plaja
Pungi pt. hainele murdare
Punga in masina, care sa fie la indemina, daca cumva bb vomita
Resou pt. fiert laptele daca n-am conditii
Rochita
Rogojini
Salopeta blugi B
Sampon
Sandale
Sapun+sapuniera
Scaun de masina
Scutece cearceaf (le pun sub cearceaf la hotel, ca daca iese pipi din scutec sa nu se murdareasca patul, ca asa fac si acasa)
Scutece de unica folosinta
Sepcute
Servetele #65533; cutie
Servetele umede
Sigurante priza
Slapi + slapi dus (Eu am o pereche de slapi din cauciuc pe care-i folosesc la dus - nu-mi place sa-mi pun picioarele in dus/cada in locuri straine)
Slip
Sosete
Strecuratoare
Sutiene
Tava
Telefoane+incarcatoare
Tricou plaja
Tricouri
Trusa unghii
Umbrela plaja
Umbrela ploaie

Si mai am o lista separata de medicamente si altele:

Algocalmin
Apa plata, minerala
Baneocin crema+pudra
Smecta
Ceai pliculete
Cereale Bogdan
Comprese sterile
Crema Chicco
Crema de corp Nivea
Crema de fata
Crema galbenele cu propolis
Crema Nivea pt. fundulet
Cutaden
Eferalgan, nurofen (Bogdan)
Lada frigorifica+elementi
Lamii
Lapte
Leocoplast cu rivanol
Lotiune de plaja
Miere
Mincare, sandwich-uri, etc
Nidoflor
Nurofen, Saridon
Panderm
Piine
Polen
Pudra talc
Sare
Ser fiziologic, Nazomer
Spirt medicinal, rivanol
Spray tintari (OFF/Autan)
Tampoane
Termometru
Vata
Vigantol
Zymafluor

Sper sa va ajute !


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine
Karina + Bogdanel


ralu

Pleci cu tot apartamentul!!
Cel putin eu asa fac!

Ralu-mamica de 2 printese (Ioana si Maria)

sanziana72

Noi (Marina 1 an si 9 luni) tocmai ne-am intors de la mare si as vrea sa precizez cateva lucruri in functie de ce am folosit noi:

- palariuta/sapca care se poate lega ca sa nu si-o dea jos. Marina nu a vrut cu nici un chip sa stea cu ele pe cap pe plaja asa ca o udam continuu pe cap.
- hainute subtiri cu maneci lungi si pantaloni lungi sau o rochita care sa o acopere cu totul. Chiar daca am fost doar dimineata de la 7h la 10h si dupa-amiaza de la 17h la 20h pe plaja si am dat-o si cu crema de soare de 30 tot a reusit la un moment dat sa se inroseasca pe maini. In plus tot mai iesi pe la pranz cu ea din casa ca nu rezista doar in camera, fie ca mergeti la masa undeva fie la joaca si trebuie sa fie bine protejata de soare.
- jucarii/jocuri interesante de utilizat in camera in perioada de pranz ca sa nu se plictiseasca
- batic pentru protejarea gatului/cefei, crema de echinacea, pudra pt iritatii. Din cauza ca a reusit sa isi bage nisip in pampers s-a iritat la fund. Din cauza transpiratiei s-a iritat pe decolteul tricoului, pe ceafa, sub par. Iritatia se accentua la soare. Dupa ce i-am luat un batic si i l-am pus ca o cravata (inclusiv pe plaja) si nu mai batea soarele pe ea, iritatia a disparut.
- sapun si sampon de bebe - cat mai hidratante ca sa ajute pielea sa isi revina dupa soare.
- lapte de corp pentru bebe de dat dupa plaja - ca sa ii calmeze si hidrateze pielea
- detergent - oricate haine ai cara, tot va reusi sa le murdareasca. Pana la urma nu iti trebuie prea multe haine ca sta mai mult dezbracata daca nu e frig.
- carucior - plaja nu e neaparat langa hotel. Dupa-amiaza mergeam cam o jumatate de ora ca sa ajungem pe o plaja unde batea soarele pana tarziu. In acelasi timp dimineata coboram pe plaja de langa hotel si erau o gramada de scari! Mai era util si pt a o lega in el pana o dezbracam/imbracam pe plaja pentru ca altfel fugea imbracata in apa.
- sirop de tuse. A fost foarte cald si in cladiri se folosea aerul conditionat. Ca urmare tuseam amandoua de mai mare dragul din piept.
- termometru. Nu strica sa ii verifici din cand in cand temperatura. Dar nu uita ca poate creste si pur si simplu de la soare sau de la deshidratare.
- antialergic - noi am avut claritine
- colacele cu gauri pt picioare nu sunt bune deoarece fasia dintre picioare e prea ingusta si le intra in fund. Cel putin noi asa am patit de nici nu am putut folosi colacul respectiv. Noroc ca mai aveam unul.
- tacamuri proprii si canita proprie de purtat la tine (in cazul in care vrea sa manance din mancarea de la restaurant).
- o modalitate de a o impiedica sa cada din pat cand doarme. Paturile de la hoteluri sunt in general in mijlocul camerei si trebuie rearanjata toata mobila ca sa le muti langa un perete. Eu am pus scaune cu spatar pe o parte si eu pe cealalta ca sa o impiedic sa cada din pat, dar tot trebuia sa o mai supraveghez peste noapte.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze


ingridnen

Ce bagaj ??? Juma' de casa... noroc ca avem masina (cum or fi plecat ai mei cu noi doua copile cu trenu ??)

Cel mai bine sa-ti faci din timp o lista, eu asa procedez, pana in momentul plecarii tot mai completez la lista cu una cu alta...

Concediu placut !

Ingrid si Cristi 3 ani si 4 luni

rainbow

....he heeee...fetele...eu aproape ca am pus toata casa cu noi...si caruciorul l-am dus cu noi cind avea 1 an si 2 luni...si bine am facut....
O noapte intreaga am tot impaketat :) ....
Unul dintre lucrurile cele mai importante...a fost crema impotriva tzintarilor...fara aia nu ne-am fi putut plimba seara pe faleza....

Ioana & Remi Tero

mariussimiuc

Depre bagaj am luat notite ,ca maine seara plecam la mare dar cu mancarea cum v-ati descurcat?

Miha si Robert


Karina

quote:Originally posted by mariussimiuc

Depre bagaj am luat notite ,ca maine seara plecam la mare dar cu mancarea cum v-ati descurcat?


Unde va duceti la mare, la noi sau in strainatate ?
Noi am fost 2 ani la rind la mare, in Neptun si a fost OK cu mincarea. Dar nu am luat bilete cu masa, am mincat noi cind am vrut, unde am vrut si ce am vrut. Prima data a avut Bogdan 1.8 ani, a doua oara 2.8 ani. Ii cumparam in general o supita sau ciorbita, si de cele mai multe ori carne de pui la gratar cu cartofi (fierti, ca piure nu prea gaseai decit facut din praf), legume, orez, etc. Mai papa si salata de vinete, dar bineinteles toate intii le gustam noi, sa vedem cum sint. Dimineata ii dadeam o cana de lapte - aveam un resou mic si un ibric din inox la noi - si cam ce papa si acasa: piine cu unt si brinza sau miere, sunca - dar rar, brinza topita, etc.
Si am plecat cu lapte Dorna dupa noi, ca oricum tot pe asta il gaseai si acolo, doar ca era muuuuult mai scump. Eu zic ca nu o sa ai probleme.

Anul asta noi mergem in Bulgaria, sa vedem cum o sa fie

Karina + Bogdanel



romana_74

Nu prea sunt la subiect dar totusi are legatura... sa nu lasi copilul la mare in funduletul gol, oricat de mic ar fi, deoarece poate lua boli de pe nisip( asta in cazul fetitelor) si poate sa ii intre firisoare de praf pe uretra( asta in cazul baieteilor) si de aici o serie de necazuri! Si inca un lucru important... noaptea pe plaja dorm si petrec o gramada de tineri nelinistiti care se si drogheaza... atentie la seringi cu ace! Eu nu ii voi lasa pe copii desculti, le voi cumpara sandale din cauciuc sau plastic sa le protejeze cat de cat piciorusele... in lumea asta plina de ciudati!

Asta e parerea mea... io nu spun ca-i si buna!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Karina


quote:Originally posted by romana_74

Nu prea sunt la subiect dar totusi are legatura... sa nu lasi copilul la mare in funduletul gol, oricat de mic ar fi, deoarece poate lua boli de pe nisip( asta in cazul fetitelor) si poate sa ii intre firisoare de praf pe uretra( asta in cazul baieteilor) si de aici o serie de necazuri! Si inca un lucru important... noaptea pe plaja dorm si petrec o gramada de tineri nelinistiti care se si drogheaza... atentie la seringi cu ace! Eu nu ii voi lasa pe copii desculti, le voi cumpara sandale din cauciuc sau plastic sa le protejeze cat de cat piciorusele... in lumea asta plina de ciudati!


wow si eu credeam ca sint mama exagerata

Karina + Bogdanel



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

vacanta in strainatate

Peste o saptamana plec in Grecia impreuna cu copilul meu de 1 an si 6 luni. Cine stie daca trebuie ceva special pentru copil. Am inteles ca trebuie facut un anumit VACCIN

cami


andreeacc

Buna Cami, noi am fost acolo in mai cu copilul nostru si nu a fost nevoie de nici un vaccin in plus.Uite ce scri si pe siteul OMS
http://www.who.int/ith/countries/listg/en/index.html

Asa ca vacanta placuta!

Andreea


theo_2004

si noi am fost in grecia intre 17 iunie si 1 iulie 2006 si nu am avut nevoie de nici un vaccin suplimentar.
puiul meu a implinit acolo 1 an si 8 luni. a fost o vacanta suuuper frumoasa, toti am fost sanatosi si suntem, ne-am distrat bine, am facut plaja si bai luuungi in mare (mie nu-mi place la piscina cand sunt la mare), am dormit bine si am papat bine. ma rog aici intervine o problema. baietelul meu e un mancacios dar eu nu-i dau mancare de restaurant si am crezut ca voi gasi borcanase cu papa ca in austria sau germania. am fost ff dezamagita de acest aspect: oferta lor la papa pt bebei este muuult mai limitata decat la noi. am cautat in toate supermarketurile (si mici dar si carrefoure saul lidl) si nu am gasit nimic. deci bb a mancat fff multe fructe (piersici, nectarine, caise, pepene, portocale), iaurturi, branzica si cate un ou fiert tare, putin peste la gratar sau piept de pui. la capitolul legume am facut o pauza. dar a fost super ok, acum de cand am venit acasa mananca din nou meniul obisnuit.
noua ne-a placut mult!
vacanta frumoasa!

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:


Printeaza pagina | Inchide fereastra

Sfaturi pentru vacanta cu bb la mare

Noi vom merge la mare cu bb peste 2 saptamini si m-am gindit ca nu stiu prea bine cit si cum putem sta pe plaja si ce putem face pe acolo. Nu merge cautarea, sigur au mai fost topicuri.

Eu am citit ca la mare se fac aerosoli dimineata (nu stiu prea bine ce inseamna asta) asa ca m-am gindit ca dupa trezire trebuie sa mergem sa ne plimbam pe faleza, pe urma mergem putin pe plaja - pina la ora 11 pentru ca dupa ora asta soarele e prea puternic. Pe urma ce mai putem face cu bb? Ne intoarcem in camera de hotel? Mai putem merge la plaja si seara dupa ora 17. Pe plaja bb trebuie dat cu crema de protectie cu factor mare, minim 40.

Poate sta si la soare sau numai sub umbrela? Poate intra in apa?

Am dreptate cu orele 11 si 17 sau ma insel rau si se poate sta mai mult pe plaja?

(mentionez ca bb al meu are 1 an si 4 luni)

Multumesc frumos pentru raspunsuri (la multimea mea de intrebari..)!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

aissa

Pai in primul rand eu ii voi respecta programul ei. Pe la 7 de regula se trezeste, +/- juma de ora. Papa si la plimbare ca de aia e vara. Pana pe la 11, 11 jumate cand si aici ne retragem acasica. Probabil la 11 plecam de la plaja, mergem sa papam si la 13-13,30 deja va dormi. La trezire...daca al tau copil papa din nou (a mea de regula asa face) mergem, papam...deci dupa ora 17 ajungem pe plaja. Unde cred ca daca e cald poti sta pana la ora 20. Apoi....depinde de copil, daca iti adoarme in carut poti merge la plimbare. A mea nu doarme decat in pat (pe care nu-l vom lua cu noi ca nu-i pliant) asa ca eu prevad ca ne vom retrage devreme in camera.
Una peste alta, repet, eu ii voi respecta programul de papa/somn/plimbare de aici cu singura diferenta ca in loc sa ma plimb in parc merg la plaja.
Crema de plaja am luat de la Nivea aia verde (are FPS 30). De tinut eu intentionez sa o tin si la umbra dar depinde ce va intentiona si ea.
Asta e teoria pe care mi-am cladit-o in cap...vad io ce-mi rezerva practica....AMR 1 saptamana.

Cristina

lorena_andreianu

Noi avem in vedere astea:

- neaparat tricou, nu stat numai in chilotei; nu gol complet, spatele sa fie protejat
- crema solara cu peste 40 protectie, sunt si cu +50
- palariuta de preferat, cu boruri mari (sa nu-l arda soarele pe gat)
- de stat la soare doar inainte de pranz si dupa ora 17, chiar 18
- bine hidratat, doar cu apa

Distractie placuta!


Mami Ria si Miron Radu (06 oct. 2004)

aime

Pai, Aissa are dreptate...trebuie sa-i respecti programul de acasa, cu plimbarile de rigoare. Noi am fost si anul trecut cu bebe la mare, avea 8 luni. Dimineata la 7 (ca atunci asa se trezea) mergeam la aerosoli, care inseamna nici mai mult nici mai putin decat o plimbare pe malul marii ptr aerul acela sarat si soarele care iese ghidus, ptr linistea de la acea ora.
asta se intampla cat ne tineau picioarele, cam pana pe la 8, apoi mergeam sa mancam si noi si bebe, la 9-9.30 eram pe plaja, cu umbrelele instalate (avem 2) si mai faceam plimbari pe mal, mai stateam la umbra la joaca, l-am bagat si in apa, normal, ca-i place...pe la 11 mergeam in camera la somnic, ca nu mai putea, impreuna cu sticla de suc...dormea dus pana la 2. Ii dadeam sa pape, mergeam si noi la masa, cupilu in carut cu noi, facea deliciul ospatarilor si a celor far' de bebe . Pana la 17 stateam pe terasa hotelului...ma rog, gaseam de treaba...apoi iar la plaja...Acu ca e mai mare, somnul va fi exact la pranz, de la 13.30-16.30-17. Deci exact partea cu soare. O sa vedem cum va fi cu alergatu' pe plaja, anul trecut statea unde-l puneai, acu....SEara iar la plimbare, ptr aer, mai mergeam si prin statiune, Satul de vacanta...ii fascineaza, chiar daca-s mici...
Si atentie la cei cu agentiile de fotomodele ...tzeapa...curata....asta un sfat bonus
Vacanta placuta!

Edit: am uitat sa va spun ca l-am tinut cu maieut, dar si putin cu pielea golicica...crema cu SPF 25, sfat de la medic, nici mai mic, dar nici mai mare, ptr ca nu mai sintetizeaza vit D (care e si unul din scopurile vacantei la mare, ptr puii mici) si apa din belsug.

aime

teoduta

Noi ne-am intors deja de la mare cu o intoxicatie foarte urata. Asa ca aveti grija ce mananca bebe. Pe plaja stateam dimineata pana pe la 11 sub umbrela, dar mergeam si la apa. Am folosit o crema cu filtru 15. Fetita mea a stat foarte cuminte, s-a jucat in nisip, nu m-a alergat pe plaja.Am tinut-o in slip si maieut, doar de doua ori am dezbracat-o timp de 15 minute.Am vazut in schimb copii de varsta ei care stateau continuu dezbracati si intrau sin in apa care era destul de rece. Asa ca fiecare face cum considera ca e mai bine pentru copil. Dupa masa de pranz dormea mai mult decat acasa, uneori 4 ore, asa ca seara faceam o plimbare scurta prin statiune.

aissa

Teoduta imi pare rau ca sunteti patiti...ai idee de la ce s-a intoxicat fetita ta? Ce varsta are? Eu pana acum ma dadeam rotunda ca ii dau de la restaurant dar...parca nu as mai avea asa curaj.

Cristina

fesulet

Si noi vom merge la mare cu bebita noastra de 1 an si 3 luni la inceputul lui iulie. Am intrebat-o pe pediatra ce masuri de precautii sa luam si mi-a spus sa mergem la plaja de la 8-10, seara de la 17-19. Obligatoriu numai intre orele 10-17 palariuta pe cap, sa-i cumparam piscinuta mica de plastic in care sa-i punem apa din mare care sa se incalzeasca de la soare si acolo sa se balaceasca ea. Deci nu baie direct in apa fiindca marea e prea rece pentru ei.
De mincat, fiindca mergem la hotel, va minca fructele, sucurile si iaurtelul ei, iar pentru masa de prinz ii voi cumpara borcanele de la Hipp, fiindca nu am incredere totala in mincarea de restaurant si oricum stam doar 6 zile. Daca afara va fi cald o voi lasa si in pielea goala si fara pampers ca s-or fi saturat si ei tot timpul imbracati, dar na voi orienta la fata locului. Hotelul unde ne ducem are si piscina, dar mi s-a spus ca nu e bine sa o bag acolo in apa, fiindca apa din piscina are prea mult clor.
Crema de protectie sa fie cu factor 30.

Sper ca ti-am fost de folos,distractie placuta la mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Cort plaja anti UV pt bebe - de unde ?


sanziana72

La sfarsitul lui iunie mergem la mare si as vrea sa cumpar de undeva un cort de plaja ca sa o apere pe Marina (19 luni) de soare.
In Franta erau o gramada, dar atunci nu m-am gandit sa iau iar in Romania nu stiu de unde.

De exemplu:
http://www.acheter-moins-cher.com/asp/produit100_rwt_p_170940.htm
http://www.oclio.com/gallery.php?pid=1418

Are cineva idee de unde as putea cumpara un astfel de cort ?


Sanziana & Marina (03/10/2004)


aurelia1278

Nu stiu de unde ai putea lua asa ceva, nici nu stiam ca exista. Dar, esti sigura ca ar accepta fatuca sa stea sub un cort?
Si eu plec la sfarsitul lui iunie la mare si mi-am pus intrebarea daca sa-mi iau umbrela de soare. Am ajuns la concluzia ca mai bine ne cremuim toate cu SPFu, ne punem palarii de pai cu boruri largi si gata. E muuult mai sigur. A mea nu sta mai mult de 5 minute intr-un loc.


sanziana72

Ma gandesc ca poate mai adoarme Asta ca sa nu alerg eu cu limba de un cot dupa ea.

Sanziana & Marina (03/10/2004)

Samurai-lady

Vezi,posteaza la Calatoriile sufletului,unde scriu si fetele din Franta,poate te ajuta cu cumparatul si trimisul unuia.
Noi cand mergem la mare ne luam umbrela de soare si cremele.

Distractie plakuta !

Samurai-lady si bb Ken


Rufus

Din ce stiu eu: razele UV sunt perfect reflectate la suprafata nisipului, adica "intra" bine-merci sub acoperis, cu acelasi efect; m-am convins de acest lucru si in practica, cand am fost la mare cu o prietena, cu o piele gen Alba ca Zapada, care a stat numai sub cort si in doua zile avea rani (de arsura)...

poze multe cu noi


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

aissa

Da, subscriu la ce a zis Rufus (si nu cu mine a fost la mare): eu stau numai sub umbrela si ma ung cu toate cremele si tot ma ard rau. Cred ca la varsta bebeilor nostri cel mai sigur e sa nu stam pe plaja la orele "arzatoare".

Cristina si Ale (30.09.2004)

sanziana72


Plecam la mare pe 23 iunie, cred ca e deja cam tarziu saa imi trimita un astfel de cort. Dar as putea totusi sa pun o intrebare daca nu vine cineva in Romania pana atunci.

Bineinteles ca nu vom sta pe plaja decat dimineata si seara. Nu ma gandisem la reflectarea razelor pe nisip. Dar daca e stil iglu (ca in primul exemplu) mai intra razele ?


Sanziana & Marina (03/10/2004)


calina2006

Salut,

V-am auzit vorbind despre cort pentru plaja.
Eu am asa ceva, se gaseste desigur si la noi, in magazinele Gipo: www.gipo.ro
Eu il am pe acesta: http://www.gipo.ro/produs/3656.CORT-PLAJA-MIAMI.html , dar mai sunt multe altele, aveti de unde alege!
Sa aveti timp frumos!

C

anda141

Dar chiar e atat de izolatot cortul ala incat sa nu te incingi de cald in el?? Am impresia ca se face o sauna acolo de nu poti sa stai . Eu zic sa nu te cari cu el ca nu iti va sta copilul in cort, al meu nu ar sta. Pai de-aia il duci la mare sa stea in cort cand are atatea de vazut??

Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD


Mada

au la magazinele Plus, zilele astea este 250,000 lei vechi

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

bagajul unui copil la mare

raresionut

As dori sa plecam cu copilul nostru, Rares, la mare. Este pentru prima data, lesne de inteles avand in vedere ca avem 1 an si 2 luni. Ce trebuie sa punem si sa nu uitam sa luam in bagaj? As vrea sa-mi dati si alte sfaturi bune de utilizat in astfel de calatorii. Multumim.


mcrmiki

Incerc sa-ti raspund, dar nu promit ca nu voi uita ceva.
Haine: tricouri, pantaloni scurti- eu am luat cate un rand pt. fiecare zi, apoi treining 2 buc. cel putin, blugi, geaca, bluzite 1-2, pampers, servetele, olita (eventual), cosmetice, crema de bronzat, crema dupa bronz, halat de baie pt. plaja, medicamente, pediatrul iti va recomanda ce medicamente sa iei in calatorie, sandale, slapi, un cearsaf sa stea pe nisip este cel mai comod pt. copii mici; adidasi, sepcute, palarii, sticlute pt. lapte, apa, suc, pe plaja va fi mai comod sa bea din sticla lui, lingurita lui eventual. Jucarii de nisip, umbrela le gasesti acolo, daca nu vrei sa le carati de acasa.
Cam atat mi-am adus aminte acum, sper sa-ti fie de folos.
Pupici si distractie faina la mare.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

miria_cristina

La capitolul asta si eu astept raspunsuri!

Deja, am lista facuta si tot imi este frica sa nu omit ceva!

In primul rand, ma gandesc la medicamente. Am o lista intreaga!
Apoi, vasele din care ii dau sa pape, solutia de sterilizat (ca, inca, o folosesc), pampersi, hainute de toate soiurile, lenjeria ei de pat (ca altfel nu doarme, daca nu simte mirosul ei), prosoape, cateva jucarioare, carutul. Ba chiar ma gandeam sa-i iau si tarcul, care se strange foarte usor si nu ocupa loc prea mult.
Apoi, ustensilele pentru baita, lotiuni de plaja, laptele praf si ceaiul instant.

Si oi mai vedea!

Ca, pana la urma, imi mut casa in ritmul asta!


Cristina si Damiana (5 nov 2004)



Apanda

Noi cand am plecat la baile Felix si am intrebat alti parintii ce sa luam. O mamica mi-a raspuns ca daca nu esti in varf de munte trebuie sa iei doar copilul si cati banii ai, adica multi de tot ca cu banii te descurci si asa a fost. Am luat strictul necesar de hainute, scutece si servetele, mancare si craticioarele pentru ea, caruciorul si bineteles bebitza. Bebele e cel mai important.

Pupici pitici multi si mici, de la A@A@A

ligia13

Nu ne-ai spus daca mergeti in Ro sau in alta parte la mare.
Noi mergem de ex la Bulgari si pt ca nu stiu exact ce gasesc acolo si nu vrea sa-i schimb prea multe as mai adauga:
- scaun de masa pliant (noi avem unul mic care se ataseaza la scaun, desi pe la Bulgari am inteles ca exista scaune la restaurante)
- ceva borcanele cu mancare, de la Hip
- laptele praf (parca a mai spus cineva)
- cerealele cu care e el obisnuit
- ceai

Eu si Raducu (22.04.2005)

asi

Si noi vom merge cu Razvan la mare prima data peste 2 saptamani.
O sugestie la lista ar fi si jucaria preferata , restul nu are rost sa-l carati.

Razvan(07 martie 2004) si mami



Flaflo

Depinde cu ce mergi: masina, tren, avion.... Cu masina ai mai mult loc, asa ca o sa-ti permiti sa iei cu tine mai multe (din care nu vei folosi decit jumatate). Cu avionul esti limitata de obicei la 20 kg/pers (exclus copilul). Mai conteaza la ce hotel mergi, de obicei majoritatea pun la dispozitie patut de copil si scaunel de masa (nu stiu insa daca si in Romania). Borcanelele Hipp le veti gasi in toata Europa, asa ca nu merita cararte de acasa. In plus de asta hotelurile cu regim all inclusive au de regula bufete mari si variate, unde e aproape imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul juniorului. Cel mai important este: hainute, medicamente, crema de soare, scutece de baie (pe plaja se pot lasa goi, dar la piscina e obligatoriu sa poarte scutec).
Concediu placut!

Flavia si Bianca

akella

La capitolul medicamente, iata ce luam noi in deplasari: antitermice / antiinflamatoare (Nurofen), antialergice (Peritol, Fenistil gel), antidiareice (Smecta), ingrozitoare cu glicerina - in caz de constipatie (supozitoare pentru copii), comprese sterile, plasturi speciali, apa oxigenata, betisoare pentru urechi; in completare, servetele umede, creme / lotiuni dupa plaja, Autan (sa nu ne muste prea tare tantarii) si, obligatoriu, palariute de soare (vreo doua, ca avem obiceiul sa le mai pierdem).

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

raresionut

Va multumesc pentru mesaje , dar lista ramane deschisa avand in vedere ca vacanta va fi la sfarsitul lunii iule. Precizez ca mergem la neptun sicu masina personala. Pupici la mamici si copii.

AdyB

Noi ne-am pregatit sa luam cu noi si o minipiscinuta si jucarii care inoata si ne distreaza foarte mult. In plus ne place sa facem baie cu ele.

andre_ea

Cam putine raspunsuri la capitolul asta.
Mai bagati ca tocmai ce imi fac lista.

Andreea, mami de Tudor (zis Dudau) - 10.08.2005

joker

Copiii, eu de obicei il mut cu totul, adica ii iau cam tot ce are ca nu se stie cum trebuie...iar pentru mine si sot vreo doua tricouri si vreo doi perechi de blugi

Joker...mama de ied zapacit

Naty

Noi o sa luam si patutul pliant, minipiscina, carutul (poate).
Anul trecut am patit-o la Predeal unde a fost imposibil sa gasim: iaurt, cereale, borcanele de papa. Asa ca anul asta luam peste tot pe unde mergem tot ce ne trebuie.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra

Kittie

Eu voi posta lista personala cu care functionez de cand plecam cu piticu (in cazu de fata voi ramane la destinatia mare, nu voi divaga cu altele):
- pat pliant (asternuturi plus pijama)
- carut (kiar dk e mare, in deplasari e intotdeauna util)
- scutece (apx ce consuma intr-o zi si 2 in plus/zi, nu se stie niciodata)
- gel de dus si crema (uleiul) obisnuit de dus (ale lui, adica) , periuta de dinti, pasta de dinti
- crema pentru expuneri solare pt copilasi
- mancare (2 borcanele de masa, pt fiecare zi,masa principala, 2 de masa de 6, laptele, cerealele) si ustensilele de masa obisnuite (pentru cereale castronelul lui, babetica, lingurita, pentru ceai biberon)
- haine (de preferinta tricouri largi si pantaloni scurti largi pt timpul zilei cand de multe ori va fi lasat fara pantaloni scurti sau chiar in pielea goala cand se balaceste, cate 2/zi din fiecare, 1 pant gros de seara la 2 zile, 1 tric maneca lunga la 2zile, 1 pullover) 1 pereche incaltari inchise (gen adidas),sosete, sandalele, sandalele de plaja, costumele lui de baie,doua-trei palariute de soare (cu si fara snur), papucii, prosopul
- colac (al lui), mini piscina lui (chit ca nu sta-n ea), jucariile de nisip, mingiute nenumarate, majoritatea gonflabile k sa nu ocupe loc, jucariile preferate (dk are kestii far' de care nu adoarme, sau far' de care nu sta linistit in masina mai mult timp)
- medicamente (nurofen,vigantol,dezinfectant, pansament lichid, pansament traditional, smecta, crema pt eritem fesier)

cam asta e tot...
Ca sa nu pun pe cele "comune" gen umbrela si prosoapele de plaja, crema de galbenele eu stiu mai ce...

scuze, de fiecare data cand imi aduc aminte cate ceva (fac si bagajele in acelasi timp) editez mesajul si adaug..Daca gasiti lista utila, propun sa o deschida moderatorii ca pe subiect aparte, fierbinte, tot timpul pe prima pagina pt ca sa avem un reper (cateodata chiar uitam) si pe masura ce vin propuneri, se editeaza.La fel se poate proceda si cu lista bagaje bebe pt munte...


, mami de ( 13oct04 )

miria_cristina

Cine merge la mare la bulgari nu trebuie sa-si mai ia si scaunas de mancat, tarc sau pat pliant pentru ca au serviciu infant all inclus, inclusiv mancare speciala.

Cristina si Damiana (5 nov 2004)

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Roxali

quote:Originally posted by ligia13

Nu ne-ai spus daca mergeti in Ro sau in alta parte la mare.
Noi mergem de ex la Bulgari si pt ca nu stiu exact ce gasesc acolo si nu vrea sa-i schimb prea multe as mai adauga:
- scaun de masa pliant (noi avem unul mic care se ataseaza la scaun, desi pe la Bulgari am inteles ca exista scaune la restaurante)
- ceva borcanele cu mancare, de la Hip
- laptele praf (parca a mai spus cineva)
- cerealele cu care e el obisnuit
- ceai

Ce se gaseste la noi sint si acolo(ex: magazinul Bila).

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

La mare cu bebe de 9 luni?!


Oana_G

Anul acesta in iulie, bebeului Andra (pe 21 iulie face 9 luni)i s-a pregatit o vacanta la mare (si poate si la munte daca ne descurcam la mare). Eram hotariti sa luam o buni cu noi dar, nu va putea sa mearga niciuna asa ca va trebui sa ne descurcam in 3.
"Cum sa duci copilul sub 1 an la mare?!" - aceasta intrebare mi-a fost adresata ieri si m-a pus pe ginduri. Gresesc cumva si e mai bine sa mai astept un an?
Daca e cineva care a fost cu bebe pina-n 1 anisor sa-mi spuna daca e bine pentru el si la ce fel de "concediu" sa ma astept.



joker

Buna! in primul rand te asteptam la clubul scutecelor,la sectiunea bebelusi de iunie iulie august,unde sunt multi bebelusi de aceeasi varsta cu bb-ul tau!

si noi planuim o iesire la mare..iti recomand Gura Portita, e un loc calm, retras si curat...

Crede-ma, intrebarea asta ai sa o auzi legata de multe chestii..nu iti fa griji si actioneaza cum e mai bine pentru copil...poate nu ar strica sa intrebi un pediatru...noua ne-a dat acceptul si ne-a dat o serie de instructiuni

Te astept la Clubul scutecelor

Joker...mama de ied zapacit


micalondra

Am 2 familii de prieteni: una a fost la mare cu bebe de 2 luni (cu masina personala), alta cu bebe de 8 luni (cu trenul si cu cortul!) si fara bunici si nu au avut probleme. Respecta timpul de stat la soare! Succes!

Bimilit

noi am fost la mare cu bb de 5 luni si jumatate.am mers cu masina personala si fara bunici, matusi, etc.totul a fost ok , asa ca si anul acesta mai repetam figura.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!

g_ioana

Noi am fost cu Maria anul trecut, avea 11 luni,deci era mai mareMedicul de familie ne-a interzis sa mergem cu ea la mare asa de mica,dar alt medic pediatru in care avem incredere ne-a zis obligatoriu sa o ducem la mare si anul asta la fel!S-a acomodat foarte bine,a mancat mai bine, a dormit mai bine si i s-a inchis fontanela destul de mult dupa zilele petrecute la mare.Au fost 2 lucruri de care am avut mare grija:alimentatia si statul la soare,asa ca nu am avut nici o problema.
concediu placut


Luizax

eu vreau sma duc cu bebe de 3 luni la mare anul asta, so.....

Luizax - karkotash shef!

Field_mouse

Prietena mea a fost cu bebe de 9-10 luni, nu a fost nici o problema, dar au stat la gazda, ca sa aiba posibilitatea sa gateasca pt bebe. La plaja au stat pana-n 10 si dupa 17.

Denise

O sa va "descurcati" f bine, avand totusi grija...Noi am fost cu bblina noastra la mare cand avea exact 4 luni. Pai, eu ti-as recomanda sa mergeti la plaja doar dimineata si seara (8-10 si 17-19), in rest plimbari prin statiune, TV in camera, etc. Nu uita palariute de plaja, umbrela de plaja, etc, etc...In rest, marea este excelenta atat ptr.BB cat si pentru parinti. Vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

eu am plecat cu fetita la munte la 3 luni, apoi la 9 luni si tot asa, dar la mare am fost doar la 4 ani.asa am considerat eu si medicul pediatru.Concediu placut.

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Bebe la mare - help!
georgiiana
Nepotica mea are aproape 8 luni si vrem sa mergem cu ea la mare.Credeti ca e indicat la varsta asta?Ati mai dus bebelusii la mare? Cum ati procedat in cazul in care i-ati dus(cat timp au stat pe plaja, cum i-ati ferit de soare, la ce ore, etc)?Astept sfaturi si pareri. Multumesc mult.


andreea_tx
Sigur ca poti merge la mare cu fetita dar ar fi bine sa fie cineva de sacrificiu ca sa stea cu ea cat mai putin pe plaja.poate sa stea cate putin si la soare dar la orele diminetii pana in ora 10 si seara mai tarziu plimbari pe faleza marii.Sigur sa nu lipseasaca si o umbreluta de soare,palariuta bluzite cat mai subtiri si cel mai important lotiunea pentru plaja cu factor de protectie cat mai mare minim 25-30.Eu cred ca la orice varsta poate merge copilul la mare dar nu trebuie tinut in soare prea mult,caci cei care locuiesc aacolo ce fac pleaca cu copii in alte orase ale tarii ca sa nu mai stea acolo? vacanta placuta!


georgiiana
Merci mult Andreea. Vreau sa ii arat si mamei ei ce postati , ca sa nu aiba nelamuriri. Ea cam stramba din nas , nu stie daca sa mearga sau nu cu fetita la mare.Pupici.


Ana68
Georgiana,anul trecut am fost si eu copiii la Constanta,iar fetita mea avea atunci doar 7 luni.Noi mergeam pe plaja de pe la 9.30 si stateam pana pe la 11.00 dimineata.As fi vrut sa stam mai mult,dar programul celei mici,masa,nani,nu ne permitea...Dupa amiaza nu mai mergeam pe plaja,din cauza ca ne aminteam asta prea tarziu si abia pe la ora 18.00 ne gandeam sa mai mergem.Asa ca renuntam la plaja si faceam o plimbarica pe faleza la Mamaia pana spre ora 21.00,cand programul fetei ne obliga sa luam drumul spre casa.
A fost foarte frumos,cea mica s-a jucat in nisip cu fratiorul ei mai mare si pentru ca inca nu mergea pe picioruse a luat-o la plimbare pe nisip de-a busilea.Erau multi copilasi mititei...
Sa aveti parte de vreme frumoasa si calduroasa si distractie multa!
PS.Puteti lua si pe bunica la mare.Asa ea nu va sta cu grija nepotelei,iar voi o sa apucati sa va si distrati..


georgiiana
Saru'mana Ana . O sa o luam si pe mama mea , bunica fetitei.Am convins-o in sfarsit pe sora mea sa mearga cu aia mica la mare . Pupici si mai astept sfaturi .


mikky
Chiar in revista Mami de luna aceasta este un articol referitor la ce ai postat.Relatez cate ceva;
Da,au voie sa faca plaja bb peste 6 luni,dar numai pana la ora 10 dimineata,iar dupa-amiaza de la ora 17.De folosit crema cu factor de protectie min.30,obligatoriu palarioare in culori deschise,umbrela multe lichide pt.hidratare trusa de prim-ajutor.
Cam astea in principiu,si in rest multa distractie si grija de bb.


gangurici_licurici
La mare e chiar indicat, dar daca mergeti fara o bunica e mai greu pt. voi. neaparat crema cu factor mare de protectie si fara plaja intre 10 (max. 11) si 17. Am vazut anii trecuti la mare o familie cu un bebe mic : ars de se cojea tot saracul, plangea de mama focului (era ora 13 si ei erau inca la plaja) iar parintii jucau carti!


georgiiana

Merci pt raspunsuri.Iar s-a razgandit sora mea. Crede ca nu o sa se simta bine , ca trebuie sa stea in camera dupa aia mica . Asta e. eu am incercat. Va pup.


alessia105
Noi stam f aproape de plaja si cand avem un pic de timp si vreme tragem o fuga si facem o baita...( eu una urasc sa fac plaja ...si stau tot timpul in apa)..Benny avea cateva spatamani cand a fost prima data pe maul marii (nu la plaja la plimbare ) iar pe la 3 luni a facut prima baie in mare...a fost excelent ...nu a avut absolut nimic ...e adevarat e alta mare alta clima ....
Cred ca depinde f mult si de copil si de cum ai grija de el....
Noi ne dam cu crema (avem niste servete umede Pampers impregnate cu crema anti solara cu factor 40 rezistente la apa si ptr cele cateva minute pe plaja noi avem un cort special ptr plaja ,,,dar si o umbrela e binevenita )

tomasa
O sa se simta minunat atat ea cat si fetita. Al meu avea 6 luni neimplinite cand am mers la mare (adica acum 3 sapt.). Nu am stat numai in camera, ne-am balacit (inclusiv el), am fost la terase toti trei, etc. Uite poze spre exemplificare. Nu-i asa ca se vede cat de bine ne-am distrat?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iricutz/album?.dir=16d0&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

In plus aerosolii si briza marii sunt minunati pt. bebelusi, noua ne-a recomandat cu caldura pediatra noastra sa-l ducem la mare. A mancat si a dormit ca niciodata.


georgiiana
Tomasa , si cu somnul lui bebe cum at procedat? Sorei mele de asta ii e teama , ca fiica-sa are un program aiurea de la un timp , se culca numai dupa ora 2 noaptea si se trezeste tarziu. Plus ca vrea tot timpul la somn , de n ori pe zi si mai multe ore.Ea nu vrea ca bunica sa fie de sacrificiu ,adica sa stea in camera dupa aia mica. Vrea sa ne distram cu totii.Concluzia e ca nu stie ce sa faca.Si se apropie saptamana viitoare cand e stabilita plecarea. Oricum eu cu sotul si parintii mei plecam ,dar am fi vrut sa vina si ea cu sotul si cea mica.Mai astept sfaturi ca sa i le dau sa le citeasca . Mercic mult pentru raspunsuri si va pup pe toate.Vacanta placuta si voua!


liliana csaki
Georgiana, noi am fost vara trecuta cu David in Turcia, avea 8 luni jumate. Am avut cu noi caruciorul. Pt. ca se trezea devreme(pe la 7) tati il punea in carucior si-l plimba pe malul marii. Eu si Laura mai dormeam pana la 8,30, putin inainte de 9 ne intalneam la masa si din nou pe plaja. Nu prea l-am tinut la soare si oricum era dat cu crema cu factor 40. La 10,30 adormea in caruciorul pus la umbra si aveam un pareo subtire, gri inchis pe care-l puneam pe carucior. Pe la 11 plecam la piscina, ne asezam frumos la umbra si el dormea pana la 12. Manca(am avut borcanele), il mai balaceam in piscina si la 13 plecam la masa dupa care tati mergea cu Laura la somn iar eu cu el ramaneam afara intr-un loc acoperit. Dormea inca o tura de vreo ora si ceva dupa amiaza, iarasi balaceala, mancare, la 7 intram, ne spalam si ne-mbracam pt. masa. Ii faceam laptele cu cereale pe care-l bea pe la 9 si adormea. Statea afara pana la 11-12 noaptea. Cand intram il transferam usurel in patut si dimineata o luam de la capat. A fost super bine pt. el. Anul asta am fost din nou, in general intram la pranz cu amandoi la somn dar in vreo doua zile s-a-ntamplat sa adoarma in carucior, asa ca m-am asezat cu el la o terasa aflata in aer liber, dar acoperita si-am citit timp de 3 ore jumate cat a dormit, aerul asta face minuni la bebei, acasa niciodata nu doarme atat la pranz. Nu-l deranja muzica sau oamenii care treceau pe langa noi si vorbeau.
Daca nepotica ta doarme in carucior chiar nu vad nici o problema sa mearga cu ea. Poate chiar, datorita aerului sa-si mai regleze programul, sa doarma mai bine. Acasa oricum nu sta niciodata atat de mult afara.
Noi ne dam cu parerea, povestim ce-am facut noi dar pana la urma mamica ei hotareste ce si cum.


26octombrie

pentru Tomasa: am citit despre pediatrul tau si despre sfatul de a merge la mare. Rugamintea mea mare: daca imi poti da si mie detalii, cum sa dau de el. Eu urmeaza sa nasc in mai si nici nu ma gandesc sa ratam marea anul acesta. Am vrea sa mergem in august, cu cortul, in Popas Mamaia, unde mergem intotdeauna, cu copil, cu catel.... Mi-ar prinde bine o incurajare si niste sfaturi de la un medic inteligent..
Iti multumesc mult!


PAULISH
PENTRU 26 OCTOMBRIE.Sa va ajute DUMNEZEU sa ai piept.altfel nu te sfatuiesc sa vii la mare cu bb asa mic.unde fierbi o sticla,unde ii speli hainutzele,unde le calci,chiar daca e vara.


tomecica
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by 26octombrie

pentru Tomasa: am citit despre pediatrul tau si despre sfatul de a merge la mare. Rugamintea mea mare: daca imi poti da si mie detalii, cum sa dau de el. Eu urmeaza sa nasc in mai si nici nu ma gandesc sa ratam marea anul acesta. Am vrea sa mergem in august, cu cortul, in Popas Mamaia, unde mergem intotdeauna, cu copil, cu catel.... Mi-ar prinde bine o incurajare si niste sfaturi de la un medic inteligent..
Iti multumesc mult!

Luana Ines

AlaBalaPortocala

--------------------------------------------------------------------------------



nu cred ca-i indicat sa-l duci pe bebe la cort. exact cum a spus si paulish , biberoane , schimbat , spalat ........dar gandeste-te ca in afara de toate aste , ce faci cu insectele care se plimba in voie prin cort?? si noaptea e umezeala si nu-i prea bine pt bebitu tau.
e bine sa mergi la mare dar undeva la un hotel sau la gazda.


aime
Asa e...copilul e mult prea mic ptr mare...si la cort? E f greu...
Noi am fost anul trecut, dar Vladut avea 7 luni jumate, papa deja solid si lapte de la mami. Am stat la hotel, faceam plimbari dimineata de al 7-9, la plaja il tineam doar pana la 10.30-11.00 si dupa masa de la 17.00-18.30.
Gandeste-te pe langa ce-au spus fetele mai sus si la baita zilnica a copilului si la faptul ca el va avea doar 3 luni ...si sa dea Domnul sa fi scapat de colici...Este inca sensiblil ptr caldurile de acolo, n-o sa reziste la plaja...
Si cel mai bine e sa intrebi medicul...

Bebe Beca

Noi am fost ce fetita noastra la mare prima oara cand avea 3 saptamani, apoi la 3 luni. Si nu a avut nimic. A stat cu noi pe plaja fara probleme, a dormit, a mancat. este putin mai greu, ce-i drept, dar foarte frumos. Cand s-a nascut, pediatrul nostru ne-a spus ceva de genul: in marsupiu cu ea si la mare si la munte. Nu sunt chiar atat de fragili precum tindem noi sa credem. La 2 luni jumatate am facut turul Ardealului cu ea.


26octombrie
Nu stiu ce sa spun.. Nu cred ca la mare, in Popas Mamaia, unde eu merg din 1987, sunt mai multe insecte decat in Bucuresti.
De spalat oricum il vom spala in caditza, iar acolo avem apa calda la discretie. Haine nu cred ca voi desinfecta vreodata, nu ma vad facand asa ceva nici in Bucuresti.
Din cate am inteles, pentru un bebelush, aerul este mult mai sanatos pe malul marii decat acasa, cu geamurile spre o minunata sosea a capitalei..
Intr-adevar, si eu m-am gandit la cateva conditii: sa am lapte, altfel devine mult prea complicat; sa fie vremea buna, nu m-as aventura intr-o perioada cu furtuni, ploi etc., mai ales ca nu avem masina, ne-ar duce si ne-ar aduce cineva.
Mie mi s-a parut mult mai usor la cort decat la hotel, in primul rand ca avem tot confortul, suntem cortisti cu traditie, apoi, la hotel ai marea problema: ce faci cu copilul pe plaja, cum il protejezi?? La cort ai racoare, ai umbra, nu bate soarele direct, poti sta sub copaci, la umbra si trei saptamani, fara probleme.
Bebe Beca, multumesc mult, imi ridici nivelul de incredere cu mult!
Astept in continuare raspunsuri de la cei ce si-au luat copiii la plimbare de cat mai mici!!


Bebe Beca

Nu ai pentru ce, ma bucur ca experientele mele te ajuta. Rebecutza tot in mai s-a nascut, iar eu sunt tare atasata de mare si nu am crezut ca i-ar putea face vreun rau. Pediatrul Rebecai ne-a spus ca, foarte bine pentru bebe ar fi daca se sta maca 2 saptamani la mare. Noi am reusit sa stam numai 10 zile, dar anu' asta ne propunem sa stam mai mult.



sanziana72
Eu am fost la mare cu fiica-mea cand avea vreo 9 luni si i-a placut enorm.

Tot pe la varsta asta am fost si eu prima oara la mare, iar dupa aceea macar doua saptamani in fiecare an, ca locuiam in Brasov, care duce lipsa de iod.

La 9 luni, Marina a facut si canioning! Adica a urcat râul in spatele mamei, iar unde apa era mai mare decat mama, am facut lant de oameni si am trecut-o din mana in mana, cu mine inotand pe langa ea. A fost foarte incantata.

claujro

Noi cu Matei am fost la 1 an si 6 luni, ca asa s-a intamplat dar pe Mara am s-o duc mult mai devreme sunt convinsa ca are sa-i faca bine marea...




Mergi la inceput