cum calc camasile de bumbac 100%

cum calc camasile de bumbac 100% | Autor: Eleni

Link direct la acest mesaj

Doamnelor,
va rog ajutati-ma cu experienta voastra. Jumatatea mea legitima poarta numai camasi la sevici. Si are si cateva camasi 100% bumbac care sunt foarte frumoase dar pe care eu personal le urasc. Se calca groaznic de greu si oricat abur as pune pe ele, tot arata ca si cum ar fi abia atinse de fier.
Le spal cu balsam, le las mult in balsam, le calc inca umede, cu mult abur... degeaba... va rog, exista o cale sa arate calcate ca la magazin? Stiu ca acolo, in croitorii se calca la presa, dar ma gandesc ca trebuie sa existe o modalitate casnica de a iesi la liman.
Ma enerveaza sa il aud comentand: "tu ai vazut camasile astea ce mototolite sunt?", imi vine sa i le arunc in cap... numai eu stiu ca stau cate o ora la o camasa din asta.
Dati-mi sugestii, va rog!

Multumesc tare mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eleni, si sotul meu are camasi din astea, da ajung pe mina lui la calcat, eu avind criza de nervi dupa 10 minute stat la o camasa care arata la fel de mototolita apoi.

Ar ajuta cumva apretatul? Se mai gaseste apret?

----------



Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

iti sugerez sa le stropesti cu apa si sa le lasi sa se umezeasca vreo juma de zi - abia apoi sa le calci (metoda bunicii, pe vremuri se gasea chiar stropitoare de rufe) sau sa le calci jilave, inca neuscate complet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Important este ca dupa ce le speli sa nu le storci.Eu le bag la masina,dar opresc centrifuga.Le scot si le usuc asa,umede.La calcat nu o sa mai ai nici o problema.Eu le calc doar cu aburi,nu le mai stropesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Multumesc mult pentru sustinere. Sunt in pragul unei crize de nervi pentru ca vine concediul si are un morman de pantaloni de in si bumbac care trebuie calcati...
Aschiutza, se mai gaseste apret dar noua nu ne place apretat (inca ma bantuie uniformele scolare apretate de mamaie ca ma zgariam).
Iuliana le stropesc de le zapacesc, dar tot nu merg asa cum vrea el sa arate.
Anelize, o sa scot centrifuga si eu.. sper sa mearga.
Auzisem ceva de stropit cu lamaie, dar nu am vrut sa risc sa ii patez camasile pana nu confirm solutia asta cu mai multe persoane.
Si eu am din astea, dar eu le usuc stranse punga si le port asa mototolite, ca sunt bucuroasa ca se poarta asa necalcat.
Dar ele e mai conservator, nici gand sa umble mototolit.
Daca mai aveti idei, le astept cu mare interes.

Zi faina,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by Eleni

Multumesc mult pentru sustinere. Sunt in pragul unei crize de nervi pentru ca vine concediul si are un morman de pantaloni de in si bumbac care trebuie calcati...
Aschiutza, se mai gaseste apret dar noua nu ne place apretat (inca ma bantuie uniformele scolare apretate de mamaie ca ma zgariam).
Iuliana le stropesc de le zapacesc, dar tot nu merg asa cum vrea el sa arate.
Anelize, o sa scot centrifuga si eu.. sper sa mearga.
Auzisem ceva de stropit cu lamaie, dar nu am vrut sa risc sa ii patez camasile pana nu confirm solutia asta cu mai multe persoane.
Si eu am din astea, dar eu le usuc stranse punga si le port asa mototolite, ca sunt bucuroasa ca se poarta asa necalcat.
Dar ele e mai conservator, nici gand sa umble mototolit.
Daca mai aveti idei, le astept cu mare interes.

Zi faina,

Elena & Maria Bucuria



Pantalonii de in si de bumbac, du-i direct la curatatorie! ( la Carrefour...95 000 lei)
Mai ales daca nu vrei sa-i faci 3/4.
Daca faci un calcul economic ( apa/detergent/timp/energie elctrica)...decat sa-ti mananci nervii cu calcatul pantalonilor de in...tot acolo iesi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Eleni, nu cumva fierul de calcat e buba? Intreb si eu...ca la doar 1000W nu face fata...insa la 1800-2000W merge super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eleni, nu exista solutii, prostiile alea de camasi de bumbac se calca greu daca nu sint tratate din fabrica. CIne le-a inventat a facut-o sa chinuie femeile :) Ce poti sa faci e ca macar de acum incolo sa nu mai cumperi altele la fel si incetul cu incetul sa le faci pe astea disparute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Ladies, de mare ajutor sunteti, asa cum ma asteptam.
Ileana, multumesc; fix asa voi face, nu stiu de ce nu m-am gandit inainte sa ma martirizez asa.
April, s-ar putea. O sa verific cu un alt fier mai puternic.Dar cred ca aici e buba.
Natasa - deja am eliminat vreo 2 camasi, dar si le stie si ma mai intreaba de ele din cand in cand. SI cand zic ca nu stiu unde le-am pus, gata scandalul: ca asa fac mereu, lucrurile lui le pun aiurea si ca nu ma intereseaza soarta lui... din astea greu de scos la capat, oricum ai da-o.

Eu sunt lamurita, subiectul poate fi inchis/sters/ orice... seara faina tuturor!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

dar explica-i ca mai si dispar camasile, se duc in Tara Camasilor imposibil de calcat! :). Nu, acum serios, daca nu te crede, pune-l sa calce si daca-i place, mult succes. Sau le duce la nufarul si le ia gata calcate-dar, in timp e cam pagubos.
Sau iti rogi copilul sa-i faca lu' tati niste desene cu carioca pe camasi, sa le inveseleasca putin :)
DUpa cum vezi, sint plina de idei! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Nu vreau sa ma laud, dar trebuie, toata lumea il intreaba pe al meu sot cum ii calc camasile. Secretul ?! Am pus apa intr-o sticla cu pulverizator pt. spalat geamurile si cu fierul de calcat la maxim, dar ai grija sa nu tii prea mult pe camasa ca , s-ar putea sa o arzi. Sau o alta solutie, sa le calci cand sunt mai umede. NU ude ca se ingalbenesc. Nu trebuie apa in fier.
Si bineinteles sa tii cont de ordine, sa nu se strice ce ai calcat.
Eu le calc asa : guler, partea de pe umar (nu stiu daca se numeste altfel), mansete, maneci, spate, si apoi partile din fata.
Sper sa-ti iasa.

Mergi la inceput