tort diplomat

tort diplomat | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Stiti vreo reteta cat mai simpla de tort diplomat?
multumesc anticipat

Daniella, mama lu' Alexis

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

Tort Diplomat

Ingrediente
1 ou, 200 gr. zahar, 200 gr. lapte, vanilie, 1/2 kg. frisca batuta, 1-2 linguri gelatina topita in putina apa fierbinte, fructe proaspete, confiate sau din compot, o foaie blat tort uns cu putina crema sau 200 gr. piscoturi
Mod de preparare
Oul cu zaharul si laptele se fierb pe foc foarte mic sau la bain-marie pina se incheaga putin (lingura ramine cu un strat f. subtire de crema pe ea), se ia de pe foc, se amesteca si gelatina, iar cind e racorita se adauga frisca si vanilia. Se asaza blatul pe platou, se taie o fisie de hirtie groasa, lata de vreo 10 cm si se infasoara strins blatul cu ea, se prinde cu bolduri si se toarna inauntru fructe (compot de ananas sau de caise, banane sau kiwi taiate etc - sa nu fie prea zemoase), si crema, alternativ, astfel incit deasupra sa ramina crema. Daca se folosesc piscoturi, se uda o cratita cu apa sau se pune un cerc de hirtie pe fund, si se pun, alternativ, piscoturi, fructe, crema etc. Se da la rece pina a doua zi, se scoate hirtia sau se rastoarna cratita.
Traditional, se imbraca in frisca. Deasupra se presara fructe confiate sau bombonele colorate.


tort diplomat:
Pentru inceput ingredientele:

1 cana zahar
1 cana lapte
6 galbenusuri


1 kg frisca
6-8 pliculetze zahar vanilinat
6 albusuri spuma

40-50 gr gelatina dizolvata intr-o cana de apa caldutza

fructe


Pentru inceput, se pun pe foc galbenusurile, zaharul si laptele. Se tine amestecul pana se ingroase putin, ca o ciulama, apoi se da la rece. Intre timp, se dizolva gelatina in apa calduta.
Se bat albusurile spuma si se amesteca cu frisca si zaharul vanilinat
Intr-o forma pe fundul careia s-a asezat folie transparenta se aseaza felii de fructe, la alegere.
In ciulamaua rece se adauga gelatina (se dizolva in 1/2 cana apa calduta) si se amesteca bine. Apoi se toarna toata compozitia peste frisca si albusuri.
Se pune 1/2 din amestec peste fructele din forma, se mai aseaza alte fructe taiate cubulete si apoi ultima parte de crema.
Am pus si niste fructe la fundul tortului, dar mai mult de frumusete. Puteam sa aranjez niste piscoturi, dar n-aveam si nici nu ma incanta prea mult...




multe poze
HAI DINAMO!!!!

Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Daniela, uite-te aici si aici, mai gasesti ceva retete de diplomat, si mai simple, si mai complicate. Sa scrii neaparat impresiile cum ti-a iesit.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu am facut reteta a 2-a,care mi-a iesit super.

"La vita e bella"
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

uite aici tort diplomat
www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=7635&st=0" target="_blank">tort diplomat excelent
este super!

la mine vezi in poza la "prajituri"


bafta!!!

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu fac reteta de www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=6841" target="_blank">aici,pun si piscoturi inmuiate putin in suc de fructe, dar nu adaug albusurile spuma, ci fierb oul intreg pe foc, cu zaharul si cu laptele, din motive pe care le puteti citi pe link-ul indicat.
tortul il asamblez intr-o oala mare, tapetata cu folie de celofan si dupa ce se intareste in frigider il rastorn. arata f. bine si, cu cantitatile reduse la jumatate(varianta cu 3 oua) iese o portie mare.

edit-toata operatiunea de preparare + asamblare dureaza maximum 45 de minute!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multam de retete. Inca nu am comis, mai am o intrebare de profan: fara gelatina nu se poate face? Ca eu de cate ori am incercat sa fac ceva cu gelatina a iesit aiurea!

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Daniella, nu cred ca iese asa bine fara gelatina. daca vrei te consiliez, ca si eu am priceput tare greu si am fost tare reticenta pana am incercat prima oara.

edit ca sa pun o poza cu tortul diplomat, facut din 6 oua.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_i spune:

buna fetelor
fac si eu un tort diplomat si iese bun,bun
ingrediente
4oua,
4plicuri gelatina dr oetker
400gr smantana
150gr zahar
2 compoturi ananas
arome
mod de preparare:
pui gelatina intr-un vas cu siropul de la compoturile de ananas si lasi aprox 1ora pana se dizolva bine.
intre timp bati albusurile spuma ,si smantana frisca cu cate putin zahar,tai ananasul.
atentie:::trebuie sa te misti repede, se intareste!
pui pe foc gelatina inmuiata cu galbenusurile, amesteci intruna iute 5minute, ai grija sa nu se prinda!dati la o parte de pe foc ,lasi sa se raceasca cat sa suporte degetul(caldut)si adaugi cate putin din albusul spuna sa se incorporeze,frisca ,ananasul.
intr-un vas cu ceolofan torni compozitia si dai la frigider,apoi rastorni totul pe un platou
pofta buna!
daca ai timp sa te joci mai poti pune in vasul in care vei turna tortul gelatina de fructe intarita ,iar cand rastorni pe platou va arata super!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_i spune:

am uitat sa va spun ca se poate face si din cantitati duble ,iese mare,mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Diplomat:
Ingrediente:
500 ml frisca lichida (Hulala); 2 plicuri gelatina alimentara; 1 pachet piscoturi; 1 cutie compot (de preferat ananas); zahar dupa gust (4-5 linguri); 2 kiwi pt. ornat
Mode de preparare:
se pune la inmuiat gelatina in sucul de la compot (tb sa fie aprox. un pahar, se poate completa cu apa sau sirop) si apoi se pune pe foc pana se topeste gelatina(atentie sa nu fiarba) o cratita mai inalta se tapeteaza cu o folie de plastic si se pun piscoturi de jur imprejur pe laturile ei, iar pe fund se aseaza felii de kiwi. frisca se bate cu zahar si dupa ce se intareste se adauga fructele din compot(maruntite) și sucul cu gelatina . Amestecul obtinut se toarna in cratita pregatita si se da la rece 5-6 ore (depinde de frigider) pana se intareste cand e gata se rastoarna pe un platou, se desface ceolofanul si ...e gata!



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Those who are too smart to engage in politics are punshed by being governed by those who are dumber. - Plato

Mergi la inceput