Programe TV romanesti din strainatate

Programe TV romanesti din strainatate | Autor: anelize

Link direct la acest mesaj

Problema mea este urmatoarea:prietenii mei care locuiesc in Olanda nu pot vedea programele romanesti la tv. Si-au cumparat antena parabolica (fara motoras) cu care reusesc sa vada decat TVR1 si TVR International,dar numai cand sunt programe necodate.
Am intelesc ca,daca vor sa prinda si Pro tv sau alte programe romanesti au nevoie de antena cu motoras care se invarte si isi cauta frecventa si/sau de cartela.
Nu stiu exact cum stau lucrurile pt ca ei nu se prea pricep la tehnica si as vrea tare mult sa ii ajut.Eu sunt de vreo 2 saptamani aici si mi-e foarte greu fara programe romanesti,iar ei tanjesc dupa fiecare cuvand in limba materna si privesc cu interes fiecare emisiune tampita de pe TVR,de parca ar fi finala campionatului de fotbal sau cine stie ce show.

Astept ajutoooooor.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

o sa-ti raspuns aici, desi poate n-ar fi fost rau sa citesti si topicul despre digi tv de la index...
se poate achizitona asadar si o antena care sa se pozitioneze automat catre alti sateliti pe care sa prinzi tvr, realitatea sau mai stiu eu ce alte programe care sunt difuzate gratis pe satelit...
una peste alta insa, eu consider acesta solutie mai costisioare decat achzitionarea unui receiver de satelit si a unui card de receptionare de la digi TV...
eu am asa ceva aici, ma costa pe la 12 euro pe luna si am o gramada de programe, inclusiv hbo, Pro Cinema si cam toate canalele de sport.
in cazul in care se opteaza pentru digi tv, antena poate sa fie fixa, adica sa nu comute singura catre alti sateliti...
alternativa la digi tv (asta fiind de la RDS) mai sunt max tv si focus sat. in pricipiu, sunt cam tot un draq...
a, inca ceva, mai poti citi despre astfel de pachete si operatori pe linkul asta: http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=127
dezavantajul unui astfel de sistem, e ca daca se intampla ceva cu cardul sau cu receiverul si trebuie sa-l trimiti inapoi la RDS, pana nu faci un drum in .ro sau nu gasesti modalitati de transport alternative, ramani fara programe tv... receiverul; cantareste vreo 2.5 kg, asa ca poate fi la o adica trimis si cu posta...
mie mi s-a intamplat o data in mai bine de un an decand am sistemul aici...si asta destul de la inceput, nu cred ca-l aveam de mai mult de o luna...intre timp am inteles ca au mai schimbat ceva in bine, au fost cateva software updates la rceiver si lumea zice ca au schimbat si in carduri cate ceva...tot in bine...
dezavantajul celuilat sistem, ala cu antena care comuta singura intre sateliti, e costul ceva mai ridicat, gradul ceva mai mare de posibilitate de a aparea ceva probleme la instalatia de receptie si cred ca si faptul ca nu poti prinde chiar oprice program pe ele...nu toate sunt gratis pe satelit...insa in cazul asta poti lua un receiver de acolo, tre' sa fie pe la 100 euro si ai garantie la el...
la digi tv rceiverul si cardul parca se platesc, ceva de genul 1 euro sau dolar pe luna...modic si foarte safe, daca se starleste iti dau altul in loc si cu asta basta...
in fine, baga un ochi pe digi tv...
eu am luat pachetul anul trecut prin iunie si am avut hbo gratis pana la finele anului...s-ar putea sa mai fie si acum ceva oferte...
de mentionat ca aceste pachete de programe nu sunt pentru cei in afara, fiind ilegal scoaterea receiverelor in afara granitelor...nu te controleaza nimeni si chiar si ei sunt constienti ca multe sunt in vest, insa nu cred ca i deranjeaza fosrte tare...
asta doar asa, daca prietenii tai sunt genul care sufla si in iaurt...
daca mai ai intrebari, mai zi si mai vb...
pana atunci insa, o sa te rog sa muti la topicul despre digi tv (copy/paste), ca sa nu lasam o mie de threaduri deschise despre acelasi subiect...
pe asta o sa-l inchid, sper sa nu te superi.
multumesc pentru intelegere!

Mergi la inceput