Uleiul de masline pentru celulita

Uleiul de masline pentru celulita | Autor: Ramonika

Link direct la acest mesaj

Am inceput de pe 1 iulie un "tratament" cu ulei de masline amestecat cu zat de cafea pentru combaterea celulitei.
nu am prea multa celulita, de fapt e in faza I, in care nu se vede direct, ci doar daca strangi pielea in maini. dar incet incet se ajunge la faza II daca nu se actioneaza.
asa ca m-am gandit ca tratamentul asta ar da roade, daca ma tin de el.
cine se mai incumeta sa il tina cu mine? as vrea macar pt o luna sa il tin sa vad daca e vreo diferenta.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

in ce consta tratamentul?cum se face??ca poate ma bag si eu dar eu cred ca deja sunt la faza 2pe anumite parti se vede cu ochiul liber...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

Ma bag si eu fetelor!

Nush cat de vizibila este, dar destul cat sa ma enerveze pe mine.

Si cum se apropie si vacanta la mare, vreau funduletzul cat mai obraznic si coapsele ferme.


Cred ca procedeul este urmatorul nusha:

Aduni zatul de la cafelele de peste zi, cateva picaturi de ulei( sau o lingura) de masline, eu pun si un pic de zeama lamaie, oleaca de drozdie de bere si pt miros cateva picaturi de ulei esential de portocal. Dupa dush de dimin si seara, cu o manusha de masaj frectionezi bine zonele afectata( si nu numai), clatesti si gata!

Cred ca face si un gomaj superb, deci numai bine.

Pupicei, in seara asta dupa sala ma apuc....ca eu de saptamana asta merg la salaNa ca m-am laudat




Floricica lu' Taticu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, eu fac in felul urmator:
2-3 zile fac numai cu ulei de masline, o zi ulei de masline cu zat de cafea. zatul de cafea este bun pt gomaj.
pun uleiul pe maini si frec zonele afectate. fac masaj cam 10 minute, apoi las uleiul 30 de minute pe corp. e enervant ca tre sa stau in picioare, ca sa nu patez prin casa.
sau pot sa imi pun folie alimentara transparenta pe picioare si sa o las asa cam 30 min - 1 ora.
dupa aia fac un dus scurt.
mai nou, ma dau si pe fata cu uleiul de masline.
sper sa se vada rezultatele in curand.
ieri am facut masaj cu ulei de masline amestecat cu zat, azi si maine fac fata zat.

ce as mai merge si eu la sala... dar nu am timp... la ce sala mergi iulisa? ca vaz ca esti din iasi...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

Buna scumpa,

Merg la club sportiv CFR.

Program fexibil, 400 mii la liber, poti face si fitnes si aerobic, antrenor la ambele...si nu in ultimul rand aparatura, aer conditionat si faptul ca merg impreuna cu sotzul meu !

Pupicei


Floricica lu' Taticu'

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=551117007&security=ZavRUA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eu acu am realizat ca n-am de unde sa iau zat de cafea ca eu nu beau deloc iar sotul bea espresso deci n-am zat...doar sa ma milogesc pe la mama dar si ea bea o cafea pe luna

totusi fara zat n-are efect??adik numai cu ulei de masline sa te ungi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

hello,fetelor
ma bag si eu,nu stiu in ce faza sunt dar nu imi place deloc(dar cui ii place?),la mine daca sunt relaxata totul e OK dar daca imi incordez tare muschii arata...
si eu la fel nu am zat,eu nu beau cafea,sotul nici atat,parintii sunt cam departe si nici pe la prieteni nu se bea cafea, doar sa fac cafea si sa o arunc si sa folosesc zatul.
Fetelor,ce ziceti, daca incep sa ma dau din seara asta pana pe 15iul(e concediul) se cunoaste ceva? Eu am mai citit aici pe forum dupa masaj cu ulei de masline sa te infasori cu folie alimentara si sa stai pana dimineata,sunt sigura ca e f bun si asa,dar nu stiu cum dormi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am scris si la subiectul despre gelul Nivea si pun mesajul si aici, ca e foarte aseamnator:

Scuze, nu v-am lasat, n-am mai nimerit subiectul asta pe prima pagina. Amestecul cu cafea il fac asa: parti egale de cafea macinata si sare grunjoasa (cit vreti voi, in functie de vasul in care le amestecati. Eu pun intr-o cutie de plastic, cu capac). Peste sare si cafea pun ulei de masline pina devine omogen amestecul asta. Eu am pus si ulei de simburi de masline, ca ma durea sufletul sa pun numai d'ala extravirgin, pentru ca intra destul d emult.
Cu pasta asta ma masez in fiecare seara-in cada, ca se face mizerie. Folosesc un dispozitiv de plastic, care arata ca o perie cu bumbi- il am de la Body Shop. Si simplul masaj cu mina pune singele in miscare- amestecul e grunjos, dar e mai bine sa aveti ceva mai ferm cu care sa masati. La inceput am facut vinatai-multe si ma durea cind masam-celulita doare, acum ma masez si nu mai simt nimic. Nu am scapat de ea, dar sigur arata pielea mult mai bine. Ca orice chestie d'asta, ca sa aiba efect trebuie sa va tineti de ea. Eu fac masajul asta de o luna jumate in fiecare seara (doar de 2 ori am tras chiulul) si o sa ma tin de el macar vara :)
Editat de - Natasa on 05/07/2006 16:17:05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

si eu ma masez cam de o luna cu cafea (nu zat ca n-am de unde, cafea macinata din cea mai ieftina de la butic) si din cand in cand amestec si cu ulei de masline (ma enerveaza ca trebuie sa ma sapunesc de doua ori sa scap de el). pielea este muuult mai fina (e drept ca pe zonele problema pun si supliform zilnic) si mai ferma. intrebarea mea este: nu face rau gomajul zilnic? eu fac cam la 3 zile de teama sa nu sensibilizez prea mult zona dar as vrea si eu mai des

multumesc!

---------------------------------------
common sense is not really so common

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

De ce trebuie sa sapunesti sa dai jos uleiul? Intra in piele foarte repede, tocmai asta e smecheria. Eu fac masajul asta zilnic si n-am observat sa se sensibilizeze zona, imi place ca arata mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Fetelor care nu au la indemana zat de cafea le recomand sa amestece uleiul de masline cu esenta de menta,lamaie sau portocal + cateva boabe de piper macinate.
O alta idée aplicarea mai intai a unei crème de tip Revulsin (varianta romaneasca a unguentului destinat sportivilor pentru incalzirea musculaturii)dupa care se face un masaj de 15 minute cu uleiul de masline.
Eu am folosit a doua varianta pentru eliminarea "valului"de grasime de pe burta dupa nastere.Faceam tratamentul de doua ori zilnic,dupa care imi puneam sauna belt-la mine a dat rezultat destul de rapid.


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput