Teste....

Teste.... | Autor: mihatocae

Link direct la acest mesaj

Sunt noua pe acest forum. Sunt insarcinata in sapt. 37 si as vrea sa va intreb daca in afara de ecografii se fac ceva testari speciale in aceasta ultima perioada?! Ceva monitorizare am auzit, dar nu stiu exact despre ce e vorba...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Buna si Bine ai venit pe DC!
Nu sunt experta in acest domeniu,dar iti pot spune ce mi-a raspuns mie medicul in timpul sarcinii.Atata timp cat la ecograf nu apar semne ingrijoratoare si daca nu sunt alte riscuri,nu este necesar sa faci alte teste sau analize,mai ales acum, la finalul sarcinii.
Din ce ai scris tu aici,presupun ca nu ai probleme (banuiesc ca le mentionai daca existau),asa ca poti sta linistita.Odihneste-te cat poti si pregateste-ti sufletul pt marele moment ce se apropie.Va fi cea mai frumoasa zi din viata ta.
Astept sa mai postezi noutati despre tine si despre cursul sarcinii.Ce vei naste? Baietel sau fetita?
Te pup.

Claudia si Nicholas (25.11.04)
http://community.webshots.com/user/misticgirl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Multumesc Misticgirl....se pare ca voi avea baietel....Intr-adevar pana acum totul a fost OK...sper ca si nasterea sa fie macar la fel de..."acceptabila" cum a fost si perioada sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Mihatocae, cam dupa 36 de saptamani de obicei te cheama medicul si la clinica pentru monitorizare. Tu in ce saptamana esti? Am vazut ca esti din Cluj. La ce clinica si la ce medic?

Chiara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Eu in ultimul trimestru de sarcina nu am mai facut nici un fel de analize.
Doar o ultima ecografie.


Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Merg la Gine 1 pe Clinicilor, la dr. Butnaru Alin. Daca imi mai poate da cineva informatii despre el....pana acum a fost super ok, dar sa vedem la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Mihatocae, eu despre doctorul Butnaru am auzit doar de bine. In ce saptamana esti? te-a chemat la monitorizare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

bataile inimii puiului (la eco) si tensiunea arteriala. nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

-test de urina - pot fi proteine in urina
-test de sange - pentru hemoglobina si glicemie
-tensiune
-control ginecologic si eventual echo
-CTG - nu stiu cum se cheama in romana, dar procedura consta in a masura pulsul bebelusului si contractiile tale
-doctorul trebuie sa verifice daca n-ai edeme - mainile si picioarele umflate.

Sarcina usoara si nastere tot asa!
Si, daca n-ai ales deja cezariana, doctorul te va sfatui daca trebuie sa faci cezariana din motve medicale sau poti naste natural.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Nastere usoara si sa ai un baietel sanatos,grasut,cuminte si mancacios . Mult curaj la nastere si asteptam vesti in continuare.

Claudia si Nicholas (25.11.04)
http://community.webshots.com/user/misticgirl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Multumesc MISTICGIRL, intr-adevar nu am mai apucat sa fac decat o monitorizare si in data de 7 iulie am nascut. Un LUCA frumos de 3.100 gr (dar recupereaza)si 55 cm. Daca are nevoie cineva de informatii despre ceea ce s-a intamplat efectiv in ziua nasterii, cu cea mai mare placere. Acum tot intreb si eu pe forum chestii despre alaptat, suzeta, biberon etc.

Mergi la inceput