cine stie ce inseamna Ag HBs pozitiv

cine stie ce inseamna Ag HBs pozitiv | Autor: laura_cafea

Link direct la acest mesaj

Buna

In urma unor analize ni s-a dat rezultatul Ag HBs pozitiv 4 , ce inseamna ? Influenteaza in vreun fel faptul ca vrem sa avem un bebeu ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Din cate stiu eu asta se refera la hepatita B. Sper sa nu gresesc si sa te sperii de pomana.
Oricum cel mai competent raspuns ti-l da medicul care te-a trimis la analize.
Sanatate!

Andreea mamica lui Filip Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Hepatita B, in trecut??
sotul meu a avut in copilarie si acum ii iese ag pozitiv.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_cafea spune:

Asta cred si eu, este vorba de cumnatul meu care tocmai si-a luat analizele, problema este ca ei se pregatesc pentru o fertilizare in vitro. Afecteaza oare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

este sigur prezenta virusului hepatitei b

Poze:http://photos.yahoo.com/ph//my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Laura, respectivul rezultat inseamna ca aveti virusul hepatitei B activ.
Daca vreti sa aveti bebe, probabil vei face cezariana pt. a reduce cat mai mult riscul de a lua si bebe. Se transmite prin sange si alte fluide corporale, dar prin cezariana scade f f mult riscul si imediat dupa aceea bebe va fi vaccinat impotriva hep.B.

Sanatate!


Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Scuze, am crezut ca e vorba de voi. Recomandarea cezarienei ramane si pt. cumnata .

Patricia, din pacate, hapatita B este una dintre infectiile virale care nu se vindeca, virusul ramane in corp chiar daca nu se manifesta si, deci, poate fi transmis.

Sunt mai multe tipuri de antigene virale B care se detecteaza la analize, cel mai important fiind HBs care arata ca exista boala.


Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

nu neaparat. eu nu am facut hepatita de la sotul meu, ceea ce inseamna ca are doar anticorpi de imunitate si nu este contagios.


"Hepatita B este o hepatită virală cauzată de un virus din familia Hepadnaviridae. Antigenul HBs (Ag HBs), cunoscut anterior ca antigen australian, este un înveliș viral.
Subiecții infectați cu hepatita B pot prezenta hepatita B acută sau o infecție total asimptomatică. În ambele cazuri, infecția subiectului poate fi vindecată prin dobândirea unei imunități pe toată durata vieții sau subiectul poate deveni purtător de infecție cronică, ceea ce, în general, durează toată viața."

Hepatita acuta:
În 90% dintre cazuri, hepatita B acută prezintă sechele, iar subiectul elimină HBsAg și dezvoltă anticorpi anti-HBs care oferă imunitate.


Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_cafea spune:

Merci pt raspunsuri, sper sa o linistesc, deci nu ar fi nici un impediment sa continue procedurile pt vitro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Da, Laura, cu respectarea tuturor masurilor de siguranta, FIV poate continua, cu cezariana si vaccinarea imediata a lui bebe.

Patricia, antigenul HBs (Ag HBs)nu este acelasi lucru cu anticorpii antiHBs (Ac antiHBs). Prezenta Ag HBs arata ca persoana respectiva este purtatoare de virus. Exista si purtatori sanatosi de antigen. Ei pot transmite boala dar nu o manifesta.

Numai prezenta Ac antiHBs arata ca persoana a facut boala si s-a vindecat singura sau ca s-a vaccinat.

O analiza de certitudine este determinarea ADN HBV care arata sigur despre ce este vorba.

Din literatura de specialitate:

"Cum se pune diagnosticul de hepatita B ?
Singura metoda de a identifica infectia cu virusul hepB este prin intermediul testelor de sange specifice ( aceste teste nu sunt incluse in testele de rutina):

-AgHBs (antigenul de suprafata al virusului hepB): cand acest test este pozitiv, inseamna ca persoana respectiva este infectata cu virusul hepB si il poate transmite si la alte persoane
-Anti-HBs ( anticorpi impotriva antigenului de suprafata al virusului hepB): cand acest test este pozitiv, inseamna ca persoana respectiva are deja dezvoltata imunitate impotriva virusului hepB, fie deoarece a avut deja boala, fie datorita faptului ca a fost vaccinat.
-Anti-HBc ( anticorpi impotriva antigenului core -nucleu- al virusului hepB): cand acest test este pozitiv, inseamna ca persoana respectiva este infectata cu virusul hepB, sau a fost infectata mai demult cu acest virus.

Pentru persoanele infectate cu virusul hepB, care au nivele crescute ale virusului in sange, se mai pot determina AgHBe ( antigenul e al vir hepB) si HBV ADN ( ADN-ul viral), teste care cand sunt pozitive indica o mare infectiozitate a persoanei respective.

Ce i se poate intampla unei persoane care a fost infectata cu virusul hepatitei B ?
1) Sa dezvolte imunitate:

-95% din adultii infectati dezvolta anticorpi si se refac spontan in aproximativ 6 luni. Dupa aceasta ei raman cu imunitate impotriva virusului si nu sunt contagiosi pentru ceilalti.

-testele de sange vor evidentia prezenta anticorpilor anti-HBs si anti HBc ei nu vor putea dona sange
-aceste persoane nu vor mai face niciodata hepatita B (aceasta imunitate nu ii protejeaza insa de infectia cu alti virusi hepatici)


2) Sa ramana cu infectie cronica:

-daca virusul nu este eliminat din organism in 6 luni de la infectare, persoana respectiva este considerata purtatoare sau infectata cronic.

-cu cat persoana este mai tanara in momentul infectarii, cu atat riscul de a dezvolta hepatita cronica este mai mare (nou-nascutii dezvolta hep. cronica in proportie de 80-90%, copiii sub 5 ani dezvolta hep. cronica in proportie de 30-50%, iar adultii fac hep. cronica doar in proportie de 10%)
-aceasta persoana poate sa nu aiba nici un simptom, la analizele de rutina, enzimele hepatice (GOT, GPT) pot fi normale
-virusul persista insa in sange si in lichidele corpului, iar persoana respectiva poate contamina alte persoane.
-testele de sange vor evidentia prezenta Ag HBs si a anticorpilor anti-HBc
-desi majoritatea bolnavilor cronici de hepB raman in aceasta faza de inactivitate a bolii, in unele situatii hepatita devine din nou activa, plasand aceste persoane pe pozitia celor cu risc crescut de a dezvolta ciroza, insuficienta hepatica sau cancer hepatic."


Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Hai ca m-am lungit mult cu mesajul anterior.
Patricia, ideea era ca, daca sotului tau ii iese Ag HBs pozitiv acum, ar trebui sa mai faca niste investigatii.
Daca are Ac antiHBs prezenti inseamna ca a trecut de boala sau a fost vaccinat.




Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput