cum pastrez ciupercile?

cum pastrez ciupercile? | Autor: oanab

Link direct la acest mesaj

Buna!

Tocmai ce m-am intors de la cumparaturi si-am constatat ca am luat prea multe ciuperci decat am consuma acum. Sunt ciuperci proaspete. Cum as putea sa le mai pastrez? Merge sa le fierb si dupa ce se racesc sa le bag la congelator?

Multumesc pentru sfaturi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

daca vrei sa le mananci sapt viitoare io in locul tau le-as pune asa uscate(nespalate) intr-un vas si l-as acoperi bine cu folie si la frigider cu ele, cateva zile le poti tine linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

si la congelator merg bine - pe perioada scurta. taiate felii se congeleaza crude

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

si eu am pus la congelator taiate chiar si 2 luni au stat

Poze:http://photos.yahoo.com/ph//my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:


Iar daca sunt firte bine pe urma congelate le poti pastra nelimitat.
Atata ca nu poti sa le decongelezi si recongelezi la loc.
Eu sunt inebunita dupa ciuperci in sub toate formele.. pe astea fierte le pap si asa, doar cu putina sare.


------------------------
My motto - sans limites ! (Isadora Duncan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

Uite asha pastrez eu pe iarna ciupercile la congelator:
"Pastrati pe iarna ciuperci de padure la congelator: le curatati si apoi le opariti cateva minute intr-o oala mare cu apa clocotita. Dupa clocot se scot cu paleta, se spala de "bale" (ghebele lasa foarte multe..le puteti chiar opari inca odata pentru a fi sigure ca nu aveti prea multe), si se lasa la scurs peste zi cateva ore bune (12 H). Apoi formati portii in pungute si la congelator cu ele."

...citeste si la "secrete din bucatarie"-pag 2din lista de discutii "La bucatarie"




Floricica lu' Taticu'

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=551117007&security=ZavRUA

Mergi la inceput