Oscillococinum in primele 3 luni de sarcina?

Oscillococinum in primele 3 luni de sarcina? | Autor: cristia

Link direct la acest mesaj

Ziua buna!
Sunt insarcinata in 8 sapt si racita varza.Stiti cumva daca Oscillococinum se poate lua in sarcina, mai cu seama in primele 3 luni? Dar Echinaceea (cashete nu tinctura ca stiu ca alcoolul nu face bine).

Multumesc anticipat ptr pareri,



Cristiana mama lui Andrei (29 Sept 2004) si 8+
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Ia linistita Oscillo ca si eu am luat de mai multe ori in sarcina si bebelusa mea e sanatoasa si frumoasa. Am luat la inceputul sarcinii aproape in fiecare saptamina preventiv. Despre Echinacea nu stiu. Pentru dureri de git am luat tot de la firma care face Oscillo corespondentul durerilor de git.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Da, e ok sa iei Oscillo, 2 pe zi, si eu am luat, pt gat am luat vitamina C cu propolis. Echinaceea nu e recomandat insa, asa mi-a spus medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Cristiana, sa ne luam de mana, si eu sunt abia trecuta de 12 saptamani si ma lupt de o sapt cu o mama, mama de raceala. Tocmai mi-am sunat dr care chiar Osciloc. mi-a dat. Asa ca ... da-i inainte. Mi-a mai zis ca pot lua Tantum Verde (bomb pentru gat) si sirop Stodal pt tuse ca tusesc rau.
De restul lamai, miere, ceai, portocale grefuri si multa rabdare.
Multa sanatate

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Multumesc mult!

Cristiana mama lui Andrei (29 Sept 2004) si 8+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Am luat si eu Oscillococinum in primele 3 luni de sarcina si a fost ok, partea proasta a fost ca n-am simtit nici o ameliorare.

Alina (30+) & Dragos (11.04.2002) pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Si la mine la fel.....am luat degeaba si m-am chinuit de numa.Io zic ca astea sunt apa de ploaie..acum fiecare cum crede.Pana nu am luat ospen nu mi-a trecut(asta e bun in sarcina).
Monica 37/38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Buna, Cristia! Poti lua linistita Oscilococcinum in orice luna de sarcina, pentru ca este un medicament homeopat, recomandat si de doctori si de farmacisti. Eu am ramas insarcinata in noiembrie si toata iarna am fost racita, chiar si primavara, in al doilea trimestru si mi-a folosit Oscilo. Am luat si mi-a facut foarte bine, cum a zis si Catalina, si Tantum Verde, care e, la fel, sigur in sarcina si sirop Stodal, pentru tuse. Eu am "completat" si cu bai fierbinti cu multa sare grunjoasa la picioare(suportabil, asa, nu prea exagerat!) seara si gargara cu apa sarata pentru gat. Acum am doua frumuseti de bebeline de 5 saptamani care sunt cat se poate de sanatoase si frumoase! (ceea ce va doresc si voua, sa aveti bebei sanatosi, frumosi si norocosi!!!)
Va pup, Dalina, mamica gemenelor Anita si Miriam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

A! si am uitat: da-i tare cu ceaiuri multe indulcite cu o lingura de miere si cu 2-3 felii de lamaie fiecare!
Insanatosire grabnica tuturor mamicilor si burticilor bolnavioare!
(cica e normal cu blestematele astea de raceli, pentru ca, odata cu sarcina, scade un pic rezistenta organismului la raceli, pentru ca acum lucreaza pentru bebe!!)
Si mancati cat mai multe fructe! (non-stop daca se poate..)

Mergi la inceput