Asigurarea de sanatate pt calatorie in strainatate

Asigurarea de sanatate pt calatorie in strainatate | Autor: dana d

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca e adevarat ca nu este obligatorie. Vreau sa calatoresc cu fiica mea in Canada. Ne-au mai intors o data de la aeroport pt ca nu am avut acordul tatalui, nici nu concep sa ma mai intorc o data ppt ca nu avem asigurare. Am mai pierdut o pereche de asigurari, asa ca de data asta vreau sa-i fac doar fetei...
Si inca ceva: Credeti ca asigurarile nefolosite din motiv ca nu am mai plecat in perioada respectiva, pot fi recuperate cumva? Macar se pot schimba datele de pe ele? Sunt facute la Generalli si se suprapun partial cu noua perioada de calatorie.


Fetele mele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Mie, la fiecare iesire din tara, mi s-a solicitat si asigurarea de sanatate. Sfatul meu este sa iti faci si tu, nu doar fetitei.
Ca mai ai valabila o portiune din perioada de data trecuta, nu stiu daca iti foloseste, trebuie sa intrebi la biroul de asigurari, din cate stiu eu, asigurarea medicala trebuie facuta pe perioada biletului dus-intors.
Bafta multa si concediul placut!


Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

poti folosi asigurarea pe care o ai pina expira si sa-ti faci inca una pe restul de zile; mie nu mi-au cerut niciodata asigurare medicala la aeroport, fie ca am plecat in US fie in Europa, ca sa-ti raspund la intrebare.
Cu toate astea e bine sa ai o asigurare medicala, nu poti sti niciodata ce se poate intimpla, mai ales cu un copil - raceli, indigestie, accident etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Nici mie nu mi-au cerut-o niciodata si am avut catvea iesiri bune din tara.Dar s afi mai sigura daca tot te-au mai intors pentru altele fa-o.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

http://www.mae.ro/

in meniul din stanga ai sfaturi de calatorie...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Anca, multumesc pentru adresa. Citind pe acolo am constatat ca s-ar putea sa trebuiasca sa iau alta viza sau sa fac o prelungire ceva..
Am aflat ca viza are valabilitate 2 luni de la data obtinerii pana la data intrarii in Ca. O sa ma intersez la ambasada. Nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa ma mai interesez si despre asta.
Multumesc inca o data!!!!!


Fetele mele

Mergi la inceput