Dezlipirea de mami la 8 luni

Dezlipirea de mami la 8 luni | Autor: florinutza26

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,dati/mi un sfat.Am un bebe de 8 luni,pe care trebuie sa/l duc la o bona acasa,pt ca la mine,cam peste o luna voi face renovari in apartament si va fi mult praf si galagie,asa ca m/am gandit sa incep sa/i caut o bona,in apropierea blocului unde stam.ProblemA ESTE CA COPILASUL N/A MAI STAT CU ALTCINEVA PANA ACUM DECAT CU MAMA MEA ACASA LA NOI SI NU STIU CUM SA FAC SA OBISNUIESC COPILUL CU PERSOANA RESPECTIVA,SA NU/L TRAUMATIZEZ.
CUM MA SFATUITI SA FAC PENTRU INCEPUT?

{scuzati/mi greselile de ortografie,dar sunt foarte obosita}

Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Florinutza, imi amintesc postarile tale de cand erai inca insarcinata... Spuneai atunci ca vei sta acasa cu bebe, asa este?
Inteleg din postarea ta ca mutarea cu bona va fi numai temporara? Pe durata renovarii? Va trebui ca apoi sa lucrezi, sau bona te va ajuta, tu fiind tot acasa?

Parerea mea este sa incerci sa stai din timp si tu acolo. Ii va fi de folos si bonei. Vei avea ragazul sa ii arati exact cum procedezi tu in anumite situatii. Stati amandoua macar 2 saptamani, lasa si bona sa se ocupe singura, tu sa fii "spectator".
Depinde mult si de copil. Unii pleaca la oricine le intinde bratele, fi-mea nici la bunici nu merge, se lega de gatul nostru ceva de speriat!
Este important sa fii si tu relaxata, sa nu ii transmiti copilului starea ta.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

ANKALAURA,in primul rand iti multumesc ,ca mi/ai raspuns.E foarte buna ideea ta,o s/o aplic.Eu acum sunt acasa,dar dupa ce vom termina renovarile prin apartament{care vor dura cam o luna}as vrea sa/mi caut ceva de lucru,asa ca ma gandesc ca e mai bine sa incep sa/l obisnuiesc din timp cu bona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Uite alte cateva sfaturi care mie mi-au fost utile (unele le-a spus si ankalaura):
1) E absolut necesara o perioada de adaptare, lungimea ei depinde de fiecare copil, in general se recomanda cam 2 saptamani.
2) Perioada de adaptare inseamna obisnuirea bebelui putin cate putin cu noua situatie. In prima zi mergi cu bebe la bona acasa si stai si tu cu el acolo in jur de 30 min, a doua zi lasa-l singur cu bona timp de 15 min, a treia 30 min pana ajunge sa stea o jumatate de zi si in final o zi intreaga. Perioadele astea nu-s batute in cuie, le poti adapta in functie de reactia lui.
3) E important modul in care te desparti de copil: ideal ar fi ca copilul sa fie trecut din bratele tale in bratele bonei ca si cum s-ar "preda stafeta". Deasemenea trebuie evitata prelungirea inutila a momentului de luat "la revedere" (dar in nici un caz sarit peste el, copilul trebuie sa te vada ca pleci dupa ce l-ai pupat, i-ai spus la revedere si ca o sa vii sa-l cauti mai tarziu)
4) Jucariile: daca are o jucarie preferata aceasta trebuie sa-l insoteasca in casa bonei si apoi sa se intoarca cu el acasa. E modul lui de a pastra legatura cu tine. Sau lasa-i un fular, un tricou, o esarfa de-a ta. Alte cateva jucarii trebuie aduse acasa la bona si lasate acolo, dupa un timp se va bucura sa le regaseasca.
5) Daca tu esti stresata de aceasta separare, n-ai incredere in bona etc si copilul va fi la fel. De aceea alegerea bonei si atitudinea ta fata de ea e f. importanta.
6) Dialogul: e important sa-i vorbesti copilului, sa-i explici unde este, de ce ramane acolo si sa-i spui ca vei veni sa-l iei. Are nevoie de cuvinte si de o atitudine care sa-i dea incredere.

Bafta! (fetita mea avea 6 luni cand a mers la altcineva acasa si s-a adaptat fara probleme)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Florinutza, din pacate, oricum ai face, va fi foarte greu pt. bebe pentru ca la varsta asta, luna a opta, apare teama de despartire. Ei cred ca persoana care dispare din campul lor vizual, dispare, si gata. Nu isi dau seama ca daca ei nu te vad, te mai si intorci. In carti perioada asta se mai numeste si angoasa lunii a opta, asa ca nu e de glumit, daca iti pasa de eventualele traume. Eu as mai astepta putin in locul tau si cu jobul. Parerea mea e ca ori iti bona cand bebe e mic, la doua, trei luni, ori astepti sa treaca de un an jumate.

Ianca Printesica si Super Mamica

Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Acelasi lucru mi l-a spus si mie drita (f f buna): nu care cumva "sa o parasesc" (sa ma intorc la servici) intre 8 si 11 luni - din motivul spus de Diana.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput