Cu ce dati (eficient) impotriva tintarilor?

Cu ce dati (eficient) impotriva tintarilor? | Autor: Natasa

Link direct la acest mesaj

In casa nu sint probleme, dar afara, in parc, e teroare. Vine ciupit si arata ca un dalmatian. Am intrebat medicul si o farmacista si nu mi-a recomandat nici Off, nici Autan pina in 2-3 ani (baietelul meu are un an jumate). Daca nu pot sa-l dau cu ceva sa nu-l mai ciupeasca, cu ce sa-l dau ca sa-i calmeze mincarimea si ca sa nu se mai umfle locul ciupit? Stiu de Fenistil, dar cineva care il foloseste zice ca e apa de ploaie? Altceva mai stiti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Autan!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionasiu spune:

Eu am dat-o pe bebe a mea cu Autan inainte de 1 an si nu a avut nimic,nu stiu poate al tau e mai sensibil,in fond e alegerea fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si eu am folosit autan vara trecuta.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Probabil fiecare organism reactioneaza diferit la un anume medicament.
Eu am in casa si fenistil si autan
Pentru baietelul meu mult mai bun este fenistilul.
Le-am folosit si eu pe amandoua. Autanul iti creaza o senzatie placuta imediat dar mi se pare ca fenistilul grabeste vindecarea locului respectiv.

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

noi am avut off anul trecut, din cel pentru copii.

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

Si noi folosim Off - lotiune pentru copii, si am folosit-o si anul trecut cand Tudor nu avea decat 1an jumate. Eficient si fara efecte secundare, deocamdata.

mami de tudor si ioana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

dar pe nou nascut cum il protejez de tzantari? In casa ma refer. Nu am plase la geamuri pentru ca nu se aeriseste bine camera.
Acum folosesc aparat electric cu pastilute. Dar dupa ce vine bebelina ce fac noaptea? II pun plasa deasupra patutzului? Am obsesie ca nu intra aer prin plasa..Pot folosi pastilute in continuare? or fi toxice?

Aura
38



Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

CUm sa-l dau cu OFF sau Autan daca sta numai cu miinile in gura? Nu e sensibil, n-a fost bolnav niciodata, dar inca nu s-a dezvatat sa bage tot ce prinde in gurita. Evident ca nu-l dau pe palme cu cu Off, dar in sus, pe brate, ar trebui sa-l dau, ca acolo e ciupit rau. Nu stiu ce sa fac, mai bine ar da cu ceva impotriva tintarilor si prin parcuri, dar astea sint vise...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by apisica

dar pe nou nascut cum il protejez de tzantari? In casa ma refer. Nu am plase la geamuri pentru ca nu se aeriseste bine camera.
Acum folosesc aparat electric cu pastilute. Dar dupa ce vine bebelina ce fac noaptea? II pun plasa deasupra patutzului? Am obsesie ca nu intra aer prin plasa..Pot folosi pastilute in continuare? or fi toxice?

Aura, mai bine plasa decit pastile, e muuult mai sanatos.
In nici un caz dupa ce vine bebelina sa numai folosesti pastilute, macar pina face bb 1 an. Pericol de intoxicatie, ei sint mai sensibili. Am citit si ca sprayul dauneaza bbilor, au mai mari sanse sa faca astm, daca folosesti spray-uri odorizante sau impotriva tintarilor in casa.
Eu am plase la toate ferestrele si sincer nu vad nici o diferenta fata de cind n-aveam. Oricum e mai bine sa pui la ferestre decit sa acoperi patutul copilului cu ceva gen plasa. Bebelina sigur va avea mai mult aer.
Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by Natasa

CUm sa-l dau cu OFF sau Autan daca sta numai cu miinile in gura? Nu e sensibil, n-a fost bolnav niciodata, dar inca nu s-a dezvatat sa bage tot ce prinde in gurita. Evident ca nu-l dau pe palme cu cu Off, dar in sus, pe brate, ar trebui sa-l dau, ca acolo e ciupit rau. Nu stiu ce sa fac, mai bine ar da cu ceva impotriva tintarilor si prin parcuri, dar astea sint vise...

Daca nu-l dai pe palmute, nu cred ca sint probleme. Presupun ca oricum sta cineva cu el in parc, sa-l supravegheze.
Mai poti sa incerci sa-l dai cu otet inainte de a iesi afara. Nu stiu cit de eficient e, dar pe vremuri nu existau solutiile astea si se folosea otet.

Mergi la inceput