Copilul are autism

Copilul are autism | Autor: amiss_zip

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici va scriu acum in numele unei prietene de-a sorei mele.

Fetita ei are aproape 4 ani si se pare ca are autism. Parintii sunt ravasiti! Nu mai stiu ce sa faca. Si-au luat concediu pentru a incerca sa faca ceva pentru copilul lor.

I s-au facut analizele Ralucai ...aude foarte bine ...dar nu raspunde , nu vorbeste nu are reactii...e hiperchinetica in comportament....are lipsa de atentie...

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Stiti ce investigatii sau tratament se pot face?
Cunoaste cineva un doctor la care se poate apela?

E cumplit sa nu iti zambeasca copilul si sa nu se bucure cand te vede

Asteptam cat de repede recomandarile voastre sau sa ne povestiti si noua din experienta voastra daca e cineva care s-a confruntat cu aceast lucru! Se trateaza? Sunt sanse?

Multumesc mult in numele mamicii! Ei sunt din Botosani, dar cred ca in asa problema nu mai conteaza distantele!





Andreea cu Petra si iubitul nostru sot Cipi

www.flickr.com/photos/84539179@N00/166696886/in/photostream/" target="_blank">poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu am o colega de servici, cu fiica autistica. Heather are 23 de ani, si e destul de independenta. Am cunoscut-o pe Heather, si e o fata dulce, inocenta, dar care nevoie de atentie speciala. Lucreaza la un cinematograf, nu departe de casa, si e mandra de independenta ei.

Cura pentru autism nu exista, dar cu tratamente intense, se poate ajunge la un anumit nivel de independenta. In cazul Ralucai, e nevoie sa lucreze cu un logoped ca sa-si dea drumul la vorbit. Ea ar putea comunica cu ajutorul desenelor, sau pozelor. I se da un cartonas cu un pahar de apa, si cand ie sete, de exemplu, da cartonasul, cartonas cu mancare pentru cand ii e foame, etc. Asta in cazul in care refuza sa formeze cuvinte.

Un doctor ar putea sa-i ajute cu multe sfaturi si medicamente care sa o ajute in comportament.

In US exista societatea autistilor, nu stiu daca e una si in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Andreea, uite, aici, un subiect unde s-a mai discutat despre autism. Exista si un site pt. parintii copiilor cu autism, http://www.autismromania.ro
Sper sa va ajute !
Sanatate si putere pt. a merge inainte, parintilor fetitei !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabet zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77517" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71157" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florenit spune:

O sa gasesti o groaza de informatii utile pe site-ul www.autism.ro
Cele mai bune rezultate le da terapia comportamentala ABA. Daca vrei iti pot trimite manualul tradus.
Exista o fundatie americana in Barlad unde se aplica ABA. Cred ca e cea mai aproape de ei. Trebuie rabdare si multa, multa munca, dar copilul poate fi recuperat. Si ceea ce e cel mai important e timpul!! Cu cat mai repede se apuca de treaba, cu atat sansele de recuperare cresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Se intampla ceva cu generatia 2002...multi copii de 4 ani au aceasta disabilitate...Autism.
avem si noi un sub activ la ajutor umanitar " sa ajutam la terapia pt Ema" ...si un site www. help-ema.puls-il.ro

pe curand
mail : mari_paun@yahoo.com

Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Se pare ca e o explozie a cazurilor de autism pe tot globul. Recent am citit foarte mult in presa despre asta.
Din pacate nu exista cura, dar trebuie lucrat mult cu copilul si se poate obtine o oarecare independenta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dracusorul spune:

quote:
Originally posted by florenit

O sa gasesti o groaza de informatii utile pe site-ul www.autism.ro
Cele mai bune rezultate le da terapia comportamentala ABA. Daca vrei iti pot trimite manualul tradus.
Exista o fundatie americana in Barlad unde se aplica ABA. Cred ca e cea mai aproape de ei. Trebuie rabdare si multa, multa munca, dar copilul poate fi recuperat. Si ceea ce e cel mai important e timpul!! Cu cat mai repede se apuca de treaba, cu atat sansele de recuperare cresc.


Parerea mea este ca ABA si comportamental inseamna un fel de dresaj, stiu ca site-ul autism.ro e al celor cu ABA, dar copilul o sa sufere foarte mult, am vazut si cazuri si am vorbit si cu cei care o aplica. Mai uman si cu rezultate e psihoterapia psihanalitica care da rezultate foarte bune ( vedeti pe net Tavistock Clinic). E de-abia la inceput in Bucuresti, nu cred ca in provincie ( poate Cluj ) sa se lucreze cu copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by dracusorul

quote:
Originally posted by florenit

O sa gasesti o groaza de informatii utile pe site-ul www.autism.ro
Cele mai bune rezultate le da terapia comportamentala ABA. Daca vrei iti pot trimite manualul tradus.
Exista o fundatie americana in Barlad unde se aplica ABA. Cred ca e cea mai aproape de ei. Trebuie rabdare si multa, multa munca, dar copilul poate fi recuperat. Si ceea ce e cel mai important e timpul!! Cu cat mai repede se apuca de treaba, cu atat sansele de recuperare cresc.


Parerea mea este ca ABA si comportamental inseamna un fel de dresaj, stiu ca site-ul autism.ro e al celor cu ABA, dar copilul o sa sufere foarte mult, am vazut si cazuri si am vorbit si cu cei care o aplica. Mai uman si cu rezultate e psihoterapia psihanalitica care da rezultate foarte bune ( vedeti pe net Tavistock Clinic). E de-abia la inceput in Bucuresti, nu cred ca in provincie ( poate Cluj ) sa se lucreze cu copii.



parerea mea de parinte cu copil care a facut ABA si care e orice numai dresat nu, cu o personalitate puternica si frumoasa, e sa te abtii de la atfel de comentarii in necunostinta de cauza; ABA este o terapie a caror rezultate sunt probate deja in lume;
iar daca ai interes sa promovezi psihoterapia psihanalitica vino cu detalii, informatii, cazuri confirmate, rezultate nu cu negari.
sau daca ai inters personal s-o promovezi, vezi mica publicitate.

http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dracusorul spune:

stiu ca in Romania daca te legi de ABA toata lumea sare ca arsa, am si zis ca site-ul autism.ro este al lor. eu am vorbit cu studenti la psihologie care au incercat in timpul facultatii sa ajute prin ABA si trebuie sa ai nervii foarte tari, metodele lor sint dure ( cel putin aici in Romania) si copilul sufera mult, poate la tine in Canada sint OK. Mai mult nu comentez de ABA ca n-am chef de polemica lunga.
Eu chiar cred in ce am spus fiindca o prietena de-a mea a avut un copil asa, a incercat si in America si in Romania fara rezultate mai multe feluri de terapii si doar aici cu psihoterapie psihanalitica a reusit. Acum copilul se pregateste de scoala. In rest felicitari pentru copilul tau, sper sa-i fie bine in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

stii ce e nasol, ai scris peste tot pe aici de ABA, pe baza unor argumente subtiri cum ar fi dialogul cu studenti la psihologie; deci cam dupa ureche si din folclor....
ma gindeam ca macar ai citit manualul, ai asistat la sedinte, ai intilnit copiii respectivi inainte si dupa ABA, pentru ca atunci ii vezi cit sunt de dresati sau nu si ai argumente;
aici vorbim de unica speranta unor parinti de a le reda copiilor viitorul, viata, vorbirea- sau nu, eu chiar m-as abtine sa arunc cu vorbele
da detalii despre prietena ta, vino cu date concrete ( pentru ca eu cind citesc despre terapii minune descoperite in Romania sunt cam sceptica si imi pun intrebari despre diagnostic...am cunoscut aici doua familii venite in America cu diagnosticul autism lipit usor pe fruntea copiilor si nici unul nu s-au confirmat; cred ca mai nou pun acolo diagnosticul autism la orice retard intelectual sau in vorbire, sau la o afectiune pe care n-o inteleg), rezultate, esantion de copii, costuri, etc si poate parintii vor apela la terapia despre care vorbesti; nu de alta, dar sunt destule colturi de strada unde se vind ceaiuri vindecatoare de cancer, terapii minune, si destui nefericiti care cheltuie sume exorbitante fara rost.

deci te rog frumos, sa nu mai deturnam topicul asta deschide un topic separat si revino cu informatii pertinente, daca vrei intr-adevar sa ajuti

http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dracusorul spune:

M-am lamurit ca asta se intimpla in Romania, dar aveam mai multe pretentii de la cineva care pretinde ca are mentaliate canadiana.

Cautati pe net autism Tavistock clinic, citeva rezultate:
http://www.amazon.com/Autism-Personality-Findings-Tavistock-Workshop/dp/041514602X
http://www.amazon.com/Handbook-Autism-Guide-Parents-Professionals/dp/0415055652
http://www.healing-arts.org/children/autismbooks-other.htm

Deci daca nu esti membru care-si cistiga banii din ABA, lasa-ne si pe noi romanii sa avem opinii diferite, am scapat de comunism pentru asta.

Cum am spus nu exista numai ABA si chiar ce va recomand eu are rezultate mai bune si mai de durata.

Cautati Ann Alvarez, Frances Tustin in engleza sau Winnicott si Melanie Klein in romana daca vreti sa stiti mai multe

Mergi la inceput