Cum scap de paianjeni?

Cum scap de paianjeni? | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Din cauza boltei de vita-de-vie, superba de altfel, nu e loc in casa unde sa nu gasesc asemenea lighioane. Mai mici, mai mari, mai fricosi, mai...Brr! Mi-e sila si frica! Urlu ca din gura de sarpe sa-i striveasca sotul.
Daca pe socrii nu-i deranjeaza, treaba lor, sa convietuiasca linistiti cu ei, dar la mine-n camera n-au ce cauta! Sau la baie... sau prin bucatarie, agatati de perdele.
Dau cu spray-uri de gandaci, dispar pt o zi-doua, apoi revin, parca si mai multi.
Ieri am uitat fereastra deschisa si azi-noapte m-am trezit urland! Ceva misca pe mana mea! Un paianjen! Aaaaaaaaahhhhh!... M-am saturat!

Cum sa scap de ei, ca nu mai pot?... Nu pot sta si eu, ca omu', cu fereastra deschisa sau chiar cu usa, ca risc sa fiu privita de min 8 ochi? Nu mai spun, muscata...

Precizez ca am un drac de catel, care misuna prin toata curtea.

Proaspat casatorita !


Foto

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

si pe mine ma intereseaza subiectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Eu am scapat de gandacii de bucatarie cu Regent 200, poate merge si la paianjeni.....incearca.


Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Ce e Regent si cum se foloseste?

Proaspat casatorita !


Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Regent se gasdeste la orice pet shop sub forma de fiole, costa in jur de 30 de mii lei si se dizolva intr-un litru de apa. Eu l-am dizolvat in 500 ml intr-un recipient cu atomizor si am stropit toate colturile si aerisirile pe unde intrau gandacei. Cred totusi ca merge si pt paienjeni pt ca omoara insecte. Merita sa incerci.
Succes!

Anka si Ubitu (26.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leliutza spune:

Eu desi stau la bloc am avut asemenea probleme si nu am reusit sa scap de ei decat chemand o firma de deratizare. Mai exact a venit un nene cu un pulverizator in spinare si a stropit in toata casa cu o solutie, a mirosit un pic urat dar a meritat, paianjenii au disparut. Si asa am scapat si de furnicile rosii si niste musculite venite din canalizarea de la subsol .
Solutia nu pateaza si nu e toxica, in plus a fost si ieftin - totul a costat vreo 300.000 lei.

Iti urez succes in lupta cu uratii

Leliutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

O sa incerc maine, poate scap. Multumesc !

Proaspat casatorita !


Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Nu am gasit Regent si n-am avut timp sa bat magazinele. In schimb, am luat din Selgros un spray Cobra. Pacat de bani... de ex, 8/10 din paianjenii din baie, traiesc, desi aproape am golit tubul. Pana incerc Regent, tot clasica matura e solutia.

Proaspat casatorita !


Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Montat plasa la ferestre.

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Montat plasa la ferestre.




Si la usi! Da, e o varianta. Da' tre' sa aibe ochiuri fff mici, mai mici decat paienjeneii...si atunci, de unde aer, pe caldura asta?

Proaspat casatorita !


Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Si mie imi dau batai de cap insectele (muste, paienjeni, tantari, furnici) Daca pentru tantari am gasit solutia in aparatul cu pastila speciala, pentru celelalte inca ma interesez...

Ioana

Mergi la inceput