bebe alex superstar!!!

bebe alex superstar!!! | Autor: arleena

Link direct la acest mesaj

uite ca am nascut si eu pe 8 mai 2006 - o zi de luni cu soare.....dupa 39sapt si 4 zile de sarcina cu greturi, fara pofta de mancare, si amenintari din partea medicului ca daca nu mananc ma interneaza ca nu vrea sa am copil mic si anemic s-a intamplat minunea exact cum ma gandeam eu....sa fie luni(sa incep saptamana din prima zi ) si sa fie soare.
cu o saptamana inainte simteam ca se apropie momentul si eram un pic stresata. la ultimul control medicul mi-a spus ca pe 14 e de garda si daca nu nasc pana atunci sa ma duc sa ma internez. eu aveam DPN pe 12 si m-am bosumflat un pic ca o sa trebuiasca sa mai astept 2 zile peste ca sa-mi vad piscotelul care ma cam chinuia un pic. nu aveam burta mare si el era cam stramtorat si evident facea cu ficatul meu.
vinerea seara am iesit cu prietenele in oras, stiind ca nu mai apuc weekendul viitor....a fost fain, numai noi fetele, am ajuns cam tarziu acasa si eram obosita. ma trezesc pe la 12 sambata si ma duc la baie..... sange...rosu rosu, nu maroniu sau cum mai citisem eu pe net despre eliminarea dopului. nimic gelatinos, doar sange....ma apuca disperarea(na, ca mi-a trebuit sa umblu aiurea prin baruri aseara), sun medicul....nimic....defapt saptamana aceea am cam avut TA marita si medicul de familie mi-a spus sa iau legatura cu ginecologul sa-mi monitorizeze un pic TA sa nu fie probleme la nastere......de la spital mi s-a spus ca e la o conferinta si ca se intoarce in weekend. Daca am vazut ca nu raspunde la tel i-am scris un mesaj si dupa 5 min m-a sunat.....era in Turcia la o conferinta si numai duminica avea sa vina. i-am spus ce si cum, ca nu am contractii si mi-a spus sa iau 3 NoSpa/zi si in cazul in care mi se rupe apa sa ma duc la spital la medicul de garda si sa-i spun ca sunt pacienta ei, daca nu se intampla nimic luni la 9 la spital.....bunnn....
incep sa vb cu burtica sa astepte macar pana luni cand a zis tanti doctor sa mergem la spital........ si ma apuc eu de aranjat un pic prin casa, aveam eu un fix cu mutatul biroului si trebuia astfel sa prelungesc si cablul de net....vb cu adminul de retea sa vina sa faca operatiunea si daca tot veni ii zic sa-mi mute el biroul ca totusi singura nu cred ca reusesc...omul amabil se conformeaza....dupa ce pleaca ma strafulgera odata prin burta ca a trebuit sa stau ghemuita vreo 5 min......ma mai invart prin casa si imi dau seama ca tre samut si telefonul...adica sa trag cablul pe dupa mobila sa ajunga pana la birou ....nici o problema...se face....la vreo juma de ora alta contractie....ehh, las ca nu-i nimic zic eu....
tot astept sa vina sotul ca ma plictiseam, dar intre timp apare tata in vizita....ii zic ce si cum...se uita la mine...tu fata tu esti normala??? tre sa stai in pat si sa te relaxezi nu sa muti casa inainte sa nasti...(fiind medic veterinar stia ca si animalele au nevoie de odihna inainte de nastere).
sambata noaptea am avut ceva contractii dar destul de neregulate si nu prea am dormit. duminica tot cam la juma de ora o ora contractii. seara imi mai verific inca odata bagajul pt spital si apoi ma bag sa fac o baie(eram ferm convinsa ca a doua zi nasc), ma aranjez eu, ma bibilesc, ma fac frumoasa.....si dupa ce ies de la baie.....incep la 10 min contractiile(stiam ca apa calda ajuta la dilatatie).......au durat asa vreo 2 ore. durerea era ca la ciclu si tineau cam 10 sec, ca sa evit clisma imi pun supozitor cu glicerina si ma bag iar in pat(eram cam 1:00 am)sotul trebuia sa mearga la servici f devreme si seara i-am zis ca eu nasc si sa nu mearga, sa stea sa ma duca el la spital.zicea ca vb aiurea, cum sa nasc asa repede??!?!.....inainte sa adoarma mi-a zis ca numai daca e nevoie sa-l trezesc, ca are o zi f importanta la servici....
incepea sa scada durata intre contractii....mi-am luat o foaie si un pix si cu mobilul langa mine la fiecare contractii imi notam ora....eram cam obosita cum nici nu dormisem nici cu o seara inainte si uite asa incercam sa adorm intre contractii, cam greu dar poate ca reuseam cand erau la 10- 9 minute distanta.....ce era nasol ca nu stiam la ce sa ma astept.....pe la 5 am o sun pe mama sa o intreb ce sa fac...aveam la 6 min contractii.....spre disperarea mea nu raspund nici pe fix nici pe mobil..., ce sa fac??? si am sunat la salvare sa intreb daca am contractii la 6 min sa ma duc la spital!?!?tipa de la salvare s-a mirat cum de nu m-am dus inca....nu mi s-a rupt apa si durerile nu erau mari dar sufient ca sa nu ma lase nici sa dorm....sotul cheaun de somn si el, ca nu a putut dormi de stres zice gata, hai la spital......pe masina am dat drumul la radio si era melodia aia cu "don't worry be happy!".... in fine la 6 am am ajuns la Stanca la maternitate....
m-a inregistrat acolo o asistenta sau ce era f amabila....apoi a venit medicul rezident de garda...tot amabila, i-am spus ca am avut probleme cu tensiunea.....si mi-a luat-o de vreo 4 ori pana sa intru in sala de nasteri.....a sunat-o ea pe doctorita mea i-a spus ca am dilatatie 4cm si sa vina....tot auzim ca se comporta f naspa personalul de la spital cu gravidele si de aceea am fost f uimita de amabilitatea din jurul meu.
fiind spital universitar am nimerit si io intr-o zi de examen...si uite asa 2 studenti si-au dat examenul pe mine....dupa ce m-am dus in salon de travaliu au sosit astia sa-mi faca anamneza....am avut noroc parca cu ei....ca intre contractii ma distram de ei ce habarnisti erau si ce intrebari stupide imi puneau.....aveau aia niste emotii mai mari ca mine.s-au apucat sa ma palpeze, sa simta cum sta copilul, ce prezentatie are...se tot dadeau ei cu presupusul si i-am lamurit ca are prezentatie craniana...ei ahh da, chiar...si mai palpeaza vreo 5 min sa se edifice amandoi ce si cum....
pe la 10 am intrat in sala de nasteri....vin si studentii dupa mine, medicul meu incepe sa le puna intrbari despre mine, vede ce habarnisti erau si il pune pe unul sa-mi faca tuseu vaginal sa-i spune ce dilatatie am....isi pune manusile si se apropie de masa de parca el era rastignit acolo pe masa si cu dureri la 5 min. si incepe operatiunea....evident ca era pe langa subiect si medicul ii explica cum trebuie folosite degetele ...eram cobaiul lor acuma ....pana la urma reuseste si sa ghicesca dilatatie dupa ce ii spune medicul raspunsul sub forma "palarie-ntru-un picior ghici ciuperca ce-i!?!" apoi mi-a spart medicul membranele si din momentul ala au inceput niste dureri absolut groaznice....si cum stateam rastignita acolo pe masa, pe spate nici nu puteam respira calumea, nu aveam aer ca imi venea sa lesin de durere plus ca simteam cum tasneste din mine lichidul acela cald in care innota bebita al meu
am cerut sa-mi faca anestezie epidurala.....apare anestezistul, pregatesc ei acolo campul steril si toate cele necesare si cand sa se apunce alarma, cezariana de urgenta, eu tocmai eram intr-o contactie si pana ma dezmeticesc disparuse toata lumea din jurul meu adica mai putin studentii.....mi-au vazut mirarea si m-au dumirit ce se intamplase...dupa vreo 15 min cred....adica 5 contractii apare restul lumii si reiau procedura ...prima intepatura.....pune cataterul si cand sa bage anestezicul refuleaza sange, na, nu-i bine, il scoate, urmeaza a doua intepatura, cica se stamba acul, ma intreaba daca imi pot misca picioarele....de miscat le puteam dar dupa vreo 30 min stat in pozitia de epidurala imi amortisera si mi-am dat cu greu seama daca pot sa nu.urmeaza a treia intepatura si la fel ca prima, refuleaza sange si anestezistul renunta....imi zice:draga imi pare f rau dar tre sa nasti fara, io nu mai risc inca o intepatura in coloana.....ma uit la el diperata...dar altceva??/nu se poate???imi venea sa mor de durere mai ales ca acum durau contractiile cate 1 min juma ....pana la urma am ales sa stau in sezut pe minge....ca nu puteam altfel si mi se parea super comod ...si uite as am ajuns sa nasc normal si fara anestezie...simteam ca mor, mi-a bagat pe perfuzia de care eram agatata un scobutil care io nu i-am simtit efectul, mi-au pus o masca de oxigen. cum am polipi si tot timpul senzatia de nas infundat imi era cam greu sa respir si o asistenta tot insista sa respir pe nas ca urmarea bataile inimii micutului si cand nu mai luam aer pe nas ii scadea pulsul in contractii destul de tare.....pe la 10:45 deja ma batea gandul ca vreau cezariana, ca nu pot respira, ma doare extrem de tare si nici nu stiu sa imping, si ma mai gandeam cum d-zo mama ne-a nascut pe toti 4 normal si nu s-a plans niciodata ca a fost greu la nastere....moasa imi tot spunea pe fiecare contractie trag aer tare in piept, si imping prelung.....si fac de 3 ori/contractie....usor de zis....extrem de greu de facut....prima imi iesea dar cand sa respir a doua oara pauza....de unde forta??scoteam numai un urlet chinuit.....asta imi tot explica ca nu are rost sa urla ca imi consum energia negativ, sa respirt si sa imping ca e mai bine.....in gandul meu imi rasunau vorbele mamei "te rog sa faci cum iti spune moasa si medicul sa nu mor naibii!!!" va dati seama incurajare din partea mamei gen "stai gaina ca te tai"....si incerc sa ma conformez, sa fac cum zice moasa....in ast timp medicul se tot plimba prin spital....mai venea sa ma vada in ce stare sunt.....pe la 11:10 zice moasa dupa ce am urlat o data ffffff tare, "gata hai sus pe masa ca deja iese copilu' "....incurcata de atatea cabluri si matze ce atarnau legate de mine reusesc sa urc pe masa....
ahhh am uitat sa va spun ca pana ma tot strofocam eu sa imping si numaram, adica ma faceam ca numar ca nu puteam sa calculez la ce interva sunt contractiile, studentii sustineau examenul oral cu proful lor la 2 m de mine...va dati seama ce se puteau concentra bietii de ei.....
sa revin ....eram pe masa si incepe o noua contractie, medicul meu tocmai revenise exact la tzanc , deja iar nu puteam sa respir din cauza pozitiei culcate dar am simtit capul stumfuletulu cum incerca sa iasa. in timpul sarcinii a fost f activ piciul si faceam glume ca la cat e de agitat o sa se nasca singur....dar cred ca deja obosise sau avea reticente in a se naste pt ca simteam cum iese un pic capsorul si pana respiram sa imping din nou se retragea....nici nu am simtit cand mi-a facut anestezia locala si m-a taiat dar cam dupa 6 impinsaturi aud incet "circulara de cordon" moasa imi zice sa nu mai imping, si mie tocmai imi venea o noua contratie si o senzatie sa imping....ma abtin...si apoi gata simt cu iese iar ceva mai voluminos (umerii cred) si apoi gata...nimic.....si dintr-o data un "wheaaaaaaaaaa" asa de dulce incerc sa -l vad. primul gand....hmmm nici nu are voce asa de stidenta ![:d]....una din asistente se apuca repede sa-i faca poze, numai blitzuri p-acolo....zici ca ce vedeta s-a nascut.....aud 11 20(11:20 am) ....3700(g).....55(cm lungime)....33(Perimetrul cranian)....10(apgar) si numai ma trezesc hop cu el pe mine.....eram deja cu tel in mana si-l sun pe iubi meu sa-i zic de astalalt iubi al meu primul lucru...incerc sa-i vad degetelele , urechiusele dar il pup pe frunte si zic....vai ce micurel el....la care medicul "cum micut???are 55 de cm, e cel mai lung de pe sectie" mi-l ia de pe mine si dispare.....defapt l-au dus sa-l vada si tati lui....apoi o alta durere simt groaznicaaaaaa, nu ma asteptam....elimam placenta.....ehhh a trecut....am un bebe mic si dragut.....si ce voce scumpa are....abia astept sa-l vad era....eram mandra de ce am produs
incepe sa-mi faca sutura si dintr-o data ma ia un vad de tremurat.....nu-mi era frig dar tremura fiecare muschilet pe mine cum vroia "muchii lui" .....imi vedeam pe picioare cum se contractau haotic fiecare muschii.....ma felicita toata lumea ca am "gatat" repede si am luat si eu 10, cica m-am descurct exceptional la impins , ma pun 2 infirmieri pe o alta masa, targa ce-o fi...si pt prima data vad cu ochii mei imagini ca la tv in filme....neoanele in miscare de pe tavanul holului de spital....naspa rau senzatia......ajung in salon......apare si tati....ne uitam la poze.....dau zoom sa-i numar degetele(aveam eu o obsesie)....totul e in regula....numai puteam de fericire amandoi....deja incepeam sa ne dam cu presupusul cu cine seamana.....care a contribuit mai mult cu genele lui....apoi ma uit la burtica.....hmmmm, nu mai era, numai o umflatura mica ca la 3 luni...deja imi era dor de burtica de care nu mai vedeam la tv ......
l-am revazut pe pici mai spre seara la sectia de neonat....langa el plangeau vreo 3 copilasi si el dormea dus, n-avea treaba...ma uit in jur....singurul care a resuit sa-si scoata o manuta p-afara si statea cu pumnul in gurita cum il vazuzem il ultimele luni la ecograf.....dar numai de a doua zi m-au instiintat asitentele ca o sa-l primesc in salon si de emotii si de oboseala , si dupa sangele pierdut simt ca ma ia cu ameteala si ca sa nu patesc ceva ma intorc in salon. la 6:00 am mi l-au adus in salon.....l-am pus la san.....a mirosit cu ochisorii inchisi si a prins odata sfarcul cu gurita aia mica si gata....deja papa....acum are 6 saptamani, duminica ii facem si botezul, are 5200g si e un umflatel.toata lumea il iubeste si chiar in sala de nasteri m-a intrebat medicul cum a fost si daca mai fac un copil si raspunul a fost DA, ne gandim deja la o surioara pt el peste vreo 2 ani...ca mi-e dor deja de el cand era de o zi...micurel....e deja baiat mare....si de burtica mi-e dor.....

.....un sfat pt burtici...sa ascultati si sa faceti intocami cum va spun cei care va asista la nastere si totul o sa fie bine si o sa nasteti repede......

multumim de rabdarea de a citi . pupici la toata lumea


de ALEX Superstar (8 mai 2006)
POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leliutza spune:


Felicitari Arleena pt. curajul tau si pt bebele minunat pe care il ai.
Am citit povestea voastra si am dat apa la soricei cand am vazut pozele cu bebe Alex.
Sa va dea Dumnezeu sanatate si bebe sa va aduca numai bucurii.

Leliutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

Leliutza multumim!!

de ALEX (8 mai 2006)
POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

arleena, felicitari pt Alex! Sa-ti traiasca, sa fie sanatos si sa iti aduca numai bucurii!
Mi-a placut povestea voastra, poza de la nastere si fazele cu studentii .



Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

1 , 2 si 3
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Arleena, frumoasa poveste! Sa va traisca puiul si sa va bucurati de el!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Felicitari! Sa fiti sanatosi si fericiti! Si sa nu uiti de promisiunea cu surioara ca e tare frumos cu macar doi!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Bravo arleena! Sa stii ca eu credeam ca o sa nasti atunci cand ai sangerat.
Bine ai venit, Alex - superstar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

multumim fetelor!!!

inaioana sigur ma tin de promisiune ca noi suntem 4 frati si imi aduc aminte cu placere de copilarie chiar daca luam bataie grup de la fratii cei mari, eu ma razbunam pe cel mic. sanatate sa avem numai.

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Felicitari si sa va bucurati de el!
Uau, chiar poate spune ca are poze de la propria nastere.

Bravo ca ai reusit sa scrii povestea atat de repede!

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria gastaldo spune:

Superpoveste si superbebe! da' ce parinti tineri!
chiar sunteti pusi pe fapte mari
felicitari pentru asa un baietel dragalas!
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Felicitari pentru un baietel extraordinar.
Sa va fericeasca in fiecare zi din viata lui si a voastra.



karina1976

"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput