ovare polichistice si sarcina

ovare polichistice si sarcina | Autor: doxinu

Link direct la acest mesaj

Fetelor poate cineva sa-mi zica daca a ramas greavida fara a face o decorticare a ovarelor?Mi s=a zis ca am ovare polichistice si ca printre altele asta inseamna lipsa ovulatiei.Eu nu am ovulatie chiar in fiecare luna dar am.Conteaza sau este egala cu 0?Daca as ramane gravida in luna cand am ovulatie as putea pastra sarcina?Tot ce mi-a zis dr. meu este "vedem atunci".Dar am eu rabdare pana atunci?Ei bine nu prea am..Tot ca a zis este ca facem decorticarea si vadem.Adica nu e nimic sigur.Ata ma omoara!!!!!!!.A si ca sa fie tacamul complet mai am si lipsa de proteina s.Cateodata sunt tare ca ma gandesc ca tre sa reusesc si cateodata ma apuca un plans de nu ma mai opresc,si pe langa asta o mare disperare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

O monitorizare a ovulatiei cred ca ar fi cel mai indicat-apeleaza la un ginecoloc bun care sa aiba si rabdare,printre altele.Asa poti controla cel mai bine atit eliberarea ovulului,maturizarea lui cit si fecundarea lui.Am auzit cazuri ,in care s-au putut duce la termen sarcini chiar si cu altele alturate.Nu uita insa,ca fiecare organism e unic,si fiecare raspunde in maniera propie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Am avut si eu ovare polichistice si de la 17 ani tot auzeam ca n-as putea sa rman insarcinata decat cu tratament hormonal preventiv sau cu laparoscopie. Am ramas insarcinata din a doua luna de incercari, cu gemeni. Nu am avut probleme in sarcina, legate de ovare polichistice (doar probleme, specifice sarcinii gemelare).

Asa ca nu dispera, ca n-ai de ce! Trebuie sa ai grija de sanatatea ta, dar sa nu devii prea stresata, ca nu face bine!!!

Sanatate si succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Si eu am ovare polichistice, iar medicul mi-a zis ca pot ramane insarcinata, doar ca ceva mai greutz. Nici n-a pomenit de lipsa ovulatiei sau de laparoscopie...

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Sunteti tare dragute fetelor.Am un dr. foarte bun daca ne luam dupa titlurile pe care le are.Acum urmeaza sa ma conving si eu daca e asa sau nu.Imi este frica sa raman gravida sa nu zica ca nu se dezvlolta cum trebuie sarcina si sa ma puna sa o intrerup!!!Deocamdata mi-a dat un tratament cu Diane 35 sa vedem ce putem rezolva,cam 6 luni daca nu mai bine mi-a zis.Mie insa mi se pare pierdere de timp si cred ca dupa 6 luni voi fi in acelasi stadiu,dar ce sa fac; voi incerca.
De ce se chinuie unele femei sa faca un pe care si-l doresc din tot sufletul si altele nici nu mai stiu in ce spital sau orfelinat le este coplilul?Cateodata mi se pare asa nedreapta viata...dar nu voi renunta la visul meu si stiu ca va deveni realitate.(azi am o zi mai optimista)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Doxinu sa nu renunti la visul tau!
Eu am ramas cu 2/3 din ovarul drept in urma unei operatii ( mi s-au scos ovarul stang si trompa stanga datorita unui chist imens). Pe bucatica de ovar ramasa mi-am gasit in feb 2003 5 chistulete. Mi s-a spus sa vin la tratament. 2 saptamani dupa aflarea vestii am fost deprimata. Am inceput sa iau niste anticonceptionale la sfatul unui doctor din afara Ro. Dupa 4 luni de pastile chisturile s-au dizolvat si dupa inca 4 luni am ramas insarcinata! Nici nu am stiut ca pot concepe. Incepusem sa imi pierd speranta.......Dupa atatia ani de probleme......... Si ma pregateam pt tratament de fertilitate.

Iti doresc multa sanatate si un bebe cat de curand!

Anka si Ubitu (26.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Si eu am ovare polichistice, de fapt am avut! Initial mi s-a spus ca nu pot avea copii, atat din cauza ovarelor cat si din cauza uterului de copil!!!!!

La 4 luni distanta am ramas insarcinata. Am avut o sarcina perfecta lipsita de orice problema (pentru mine ca cel mic a avut mai multe datorita unei posibile infectii cu citomegalovirus...inexistenta de altfel). Am dus sarcina la capat si s-a nascut exact cand era DPN, natural, fara chinuri, fara anestezie ca era prea tarziu...

Mult curaj si noroc. De ce nu schimbi medicul daca te indoiesti de el. Eu am schimbat 5 pana am gasit ce cautam.

ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Si eu am ramas insarcinata la doi ani dupa o operatie in care mi-au scos un chist de 9 cm,dar mi-au pastrat ovarul..care apoi devenise polichistic,impreuna cu celelalt..din simpatie..:).Si am facut o bebelina frumoasa si grasa(3800) .Probleme au fost doar din cauza rh-ului..diferit .

Acum am iar ovaru drept polichistic,e chiar mai mare decat uterul..si incep acusica tratament..

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Deci una e sa ai ovare polichistice, alta ovare de portelan: intereseaza-te care e cazul tau.

Cu ovare cu chistulete se ramine gravi.
Cu ovare de portelan (care au o membrana groasa care "blocheaza" ovarul), NU. E blocaj mecanic. Si se revolva laparoscopic, se perforeaza membrana respectiva.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Cand am fost acum vreo 4-5 ani la un control, in urma echografului doctorita m-a intrebat daca am copii.I-am zis ca am o fetita si s-a cam mirat si asta datorita ovarelor mele polichistice.
Si cu tot cu ovare polichistice am ramas si a doua oara insarcinata, fara probleme....

Toate cele bune!

Mergi la inceput