Cum stim ca s-a rupt apa?

Cum stim ca s-a rupt apa? | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Stiu ca majoritatea femeilor simt din plin cand li se rupe apa (am auzit de cantitati incepand de la un pahar pana la 2 litri). Dar am auzit de situatii in care bebe a ramas fara lichid si a avut probleme mari, pentru ca mama nu si-a dat seama ca s-a rupt apa (a curs treptat, probabil).
Ati patit asa ceva? Exista alta modalitate decat la eco pentru a-ti da seama? Cat rezista bebe fara lichid?

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 33+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

eu mi-am dat seama clar ca mi sa rupt apa.
era ora 12 noaptea, mai aveam o sapt pana sa nasc si m-am ridicat din pat sa merg la baie si a inceput sa se scurga .... dar nu puteam controla , mi-am dat seama ca nu e urina...
si m-am urcat in cada , m-am spalat , apoi iar se scurgea, am sunat medicul, m-a chemat la spital, am ajuns cam in juma de ora si tot mi se scurgea...
am nascut a doua zi la 11,asta acum un an,in iunie)
eu stiam ca de la mai mult de 12 ore dupa scurgerea lichidului amniotic are copilul pb...
in fine, ideea e ca iti dai seama ca ti s-a rupt apa nu tre sa fii savant sau sa ai experienta, cand se intampla o sa stii, si atunci pleci imediat la spital, e logic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

iti dai seama cand se rupe apa, chiar daca e doar o fisura. cazul in care bebe ramane fara lichid amniotic e grav si inseamna "probleme", nu e vorba de procesul natural si firesc al unei nasteri normale.

in mod normal, este o cantitate importanta de lichid care nu poate trece neobservat!!! chiar in cazul unei fisuri, este faptul ca simtiti un pic de lichid care curge continuu, fara sa se opreasca. sper ca sunt coerenta, ca sunt cam adormita.

mie mi s-a intamplat pe la 3 dimineata, cand ma duceam sa fac un pipi mic... nu e deloc dureros.

You're unique. Just like anyone else.
... si bursuca 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

in cazurile alea nasoale, lichidul e absorbit, nu eliminat.

You're unique. Just like anyone else.
... si bursuca 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Medeea,
Eu intai am eliminat dopul gelatinos si la 24 de ore mi s-au fisurat membranele. Am pierdut putin lichid la inceput, dar am stiut ca e lichid (este incolor sau usor rozaliu si nu ii poti opri jetul in mod controlat, asa cum poti face la pipi)...
Ca sa te linistesc, eu am stat alte 24 de ore cu membranele rupte, dar in spital, pe antibiotic, fiindac sarcina era cam mica si s-a tras de timp sa se mai coaca bebe. Stiu o tipa care a stat 72 de ore, tot in spital, tot pe antibiotic, tot din acelasi motiv, sarcina de varsta mica.
Deci bb nu pateste nimik chiar daca se fisureaza membranele, numai ca, pentru ca aceasta fisurare inseamna ca mediul in care locuieste el nu mai este steril, ci "deschis" microbilor, la fisurarea mebranelor (sau ruperea apei) trebuie anuntat medicul.Daca este sarcina la termen, vei naste in urmatoarele ore, daca inca nu e, s-ar putea sa mai stai cateva zile internata pana nasti.
Bb sanatos si nastere usoara,
Magda si Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Se poate sa ti se fisureze membranele si sa nu iti dai seama. Mie mi s-a intamplat. S-au fisurat foarte putin si era ca si cum as fi pierdut putin pipi, dar atat. Nu era in jet continuu pentru ca dupa aceea capul bebelusului a blocat fisura si scurgerea s-a oprit. Cum mai aveam o luna pana la nastere nu m-am gandit ca mi s-a rupt apa.
Dupa aceea am fost la ecografie si s-a vazut ca a scazut lichidul amniotic. Numai ca am dat peste o toanta de doctorita ecografa care nu mi-a spus nimic mai mult, m-a intrebat doar cand aveam programata vizita la doctorita ginecoloaga. Asta se intampla joi, iar eu aveam programarea cu rezultatele la ginecoloaga de abia luni.
Daca m-ar fi internat atunci poate ca as fi dus sarcina mai mult, dar asa sambata noaptea mi s-a rupt apa de-a binelea. Cand m-am ridicat din pat sa ma duc la toaleta am lasat dara ca un melc! Am nascut duminica dimineata, prematur.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Ok, deci pana la urma solutia e tot ecograful! Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatatushi spune:

Ecograful si microscopul, ca sa stii daca secretia pe care o elimini (daca ai asa ceva) e lichid amniotic sau o secretie fiziologica. Eu am tot eliminat o secretie transparenta in ultimele vreo 2 sapt de sarcina si nu stiam ce e si s-a vazut la microscop ce si cum. Deci nu eliminam incontinuu, ci din cand in cand simteam ca se scurge si dupa asta cateva ore nu mai eliminam nimic. E bine sa intrebi medicul ce e, sa nu cumva sa se elimine asa de putin incat la eco sa nu se vada nimic semnificativ si, totusi, membranele sa fie fisurate.
Iti doresc o sarcina usoara si o nastere la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu credeam ca elimin lichid ... dar era o scurgera foarte abundenta de alte chestii ... am eliminat dopul sambata, iar luni dimineata la 5 mi s-au rupt membranele si a tasnit ca o sampanie ... am crezut ca va iesi si copilul, cu asa o presiune am inundat patul si salonul

Daca ai orice dubii, du-te la medicul in ingrijirea caruia esti !!!




Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput