joc de carti

joc de carti | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj

Fetitza mea de 6 ani ma tot solicita sa joc cu ea carti dar eu nu mai tzin minte nici un joc ....puteti sa-mi spuneti si mie va rog cum se joaca macao sau tabinet sau orice alt joc de carti simplu ?

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

la macao, se impart din tot pachetul cate 5 carti de fiecare. se pune o carte din pachet pe fata, si cel care incepe trebuie sa dea la culoare, sau una din cartile echivalente. de ex, popa la popa. in felul acesta, se schimba culoarea. daca persoana care e de dat nu are la culoare, poate schimba cu as, sau trage o carte. 2 si 3 inseamna ca trebuie sa tragi atatea carti cate arata cartea. acum, eu stiu ca poti pune peste trei doi, dar asta depinde de jucatori. jokerii inseamna cate 5 carti. 4 inseamna "stai o tura". castiga cel care termina primul cartile.

razboi ar mai fi, se impart toate cartile. nu se uita in carti si cu ele intoarse pe spate, se da cate o carte (de la inceputul pachetului sau de la sfarsit) dintre cele doua carti, cartea cea mare castiga si respectiva persoana ia cele doua carti si le pune la inceputul pachetului sau la sfarsit ( sa fie invers de cum se trage cartea care se da) in caz ca se nimeresc 2 carti la fel, e razboi si trebuie date numarul de carti care sunt indicate de carte. la fel, ultima carte mare castiga toate cartile. in momentul cand o persoana a ramas fara carti, a pierdut.

tabinet nu mai stiu..dar ar mai fi septica, kems-pe perechi, popa prostul, bonjour, madame, buna seara, parinte..etc





"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Multumesc mult, Josefine !!
Acum ma chinui sa-mi aduc aminte septica....

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hermis spune:

Pai sa ne amintim: 7 taie totul, 10 si asul sint puncte, in rest cartile se iau una pe alta avand in vedere valoarea. Adica eu dau 5, tu dai 8...ai luat cartile. Daca dai aceeasi carte mai dau eu una, daca e de acelasi fel si tu nu mai ai la fel sau 7 - ai pierdut. Sper ca ti-ai amintit, ca nu cred ca sint foarte buna la explicatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

quote:
Originally posted by Hermis

Pai sa ne amintim: 7 taie totul, 10 si asul sint puncte, in rest cartile se iau una pe alta avand in vedere valoarea. Adica eu dau 5, tu dai 8...ai luat cartile. Daca dai aceeasi carte mai dau eu una, daca e de acelasi fel si tu nu mai ai la fel sau 7 - ai pierdut. Sper ca ti-ai amintit, ca nu cred ca sint foarte buna la explicatii...



nu e chiar exact. daca se joaca in 2, se joaca numai cu cartile de la 7 in sus. daca se joaca in 3, se scot 2 optari, iar cei 4 septari si cei 2 optari devin taieri. as si 10 sunt puncte. restul de carti sunt varza. dai cartea, daca oponentul nu are acelasi fel de carte ( dama pe dama) sau nu te taie, iei cartile. poti taia cu acelasi fel de carte sau septari. se continua jocul pana nu mai ai taieri/nu mai vrei sa continui sau oponentul nu mai are taieri. scopul e sa strangi punctele reprezentate de 10 si as.
se mai joaca si in perechi, doar septarii sunt taieri, iar perechea nu se taie ci taie doar cealalta pereche. in rest, aceleasi reguli.



"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Multumesc mult, feteleeee !! Asa imi aminteam si eu ca se joaca cu cartile de la 7 in sus.

Maine plecam in concediu la mare, asa ca acuma sigur n-o sa ne plictisim pe plaja :)


_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

tabinetul se joaca, asta dc imi aduc aminte bine, in felul urm:

se joaca cu toate cartile
se impart 4 carti adversarului si il intreaba dc se accepta. se considera carti bune ce sunt de la 10 in sus
apoi se mai dau 2 carti, dc acesta le accepta.
dc le refuza se pun jos pe masa, si ii se vor imparti 6 carti.
se vor imparti 6 carti si celorlalti jucatori.
cartile de jos se vor aduna astfel incat una din cartile din mana sa fie suma de una sau mai multe carti aflate pe masa.
asul este si unu si 12.
la finalul jocului se vor numara pctele, care sunt de la 10 in sus.

parca asa era!

'Ubita si 'Ubitu' & 'Una alta pentru nunta'

Cum apa totdeauna in apa se scurge, zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Multumesc mult, ginutza !!

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

mama, chiar ieri ma gandeam ca le-am uitat. subiect! Dar de kems sau cum se scrie isi mai aminteste cineva?

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

kems, parca se juca in 4. nu mai stiu daca era pe perechi. se alegeau cartile de la 10 in sus si un singur as. se imparteau toate cartile, unul primea 5 carti. scopul era sa faci perechi. cel cu 5 carti punea o carte cu fata-n jos la urmatorul dupa el. respectivul lua cartea si punea alta. primul care facea o pereche striga kems si castiga.
tabinet nici eu nu mai stiam. si recunosc ca acum, citind, mi-am adus aminte cum se juca kems.



"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Cred ca acum esti pe plaja.....si citesti cand vi.
Incearca si Trombon. Poate iti explica cineva mai exact cum se joaca, ca eu am scris de 4 ori si am tot sters ca nu ma exprimam pe intelesul altuia

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput