Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Lectii si know how on line, Sport

joc de carti

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Elena
JOY FOREVER

Donator desprecopii.com

Romania
bucuresti
(BUCURESTI)

2161 Mesaje
3 Prieten(i)

Trimis la - 17/06/2006 :  22:48:18 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Elena Adauga semn de carte la mesaj Trimite Elena un Mesaj Privat  Reply with Quote

joc de carti

Fetitza mea de 6 ani ma tot solicita sa joc cu ea carti dar eu nu mai tzin minte nici un joc ....puteti sa-mi spuneti si mie va rog cum se joaca macao sau tabinet sau orice alt joc de carti simplu ?

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

(0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
josefine
josefine
*superwoman*

Donator desprecopii.com
 USA,
1289 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/06/2006 :  01:30:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite josefine un Mesaj Privat  Reply with Quote
la macao, se impart din tot pachetul cate 5 carti de fiecare. se pune o carte din pachet pe fata, si cel care incepe trebuie sa dea la culoare, sau una din cartile echivalente. de ex, popa la popa. in felul acesta, se schimba culoarea. daca persoana care e de dat nu are la culoare, poate schimba cu as, sau trage o carte. 2 si 3 inseamna ca trebuie sa tragi atatea carti cate arata cartea. acum, eu stiu ca poti pune peste trei doi, dar asta depinde de jucatori. jokerii inseamna cate 5 carti. 4 inseamna "stai o tura". castiga cel care termina primul cartile.

razboi ar mai fi, se impart toate cartile. nu se uita in carti si cu ele intoarse pe spate, se da cate o carte (de la inceputul pachetului sau de la sfarsit) dintre cele doua carti, cartea cea mare castiga si respectiva persoana ia cele doua carti si le pune la inceputul pachetului sau la sfarsit ( sa fie invers de cum se trage cartea care se da) in caz ca se nimeresc 2 carti la fel, e razboi si trebuie date numarul de carti care sunt indicate de carte. la fel, ultima carte mare castiga toate cartile. in momentul cand o persoana a ramas fara carti, a pierdut.

tabinet nu mai stiu..dar ar mai fi septica, kems-pe perechi, popa prostul, bonjour, madame, buna seara, parinte..etc

"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Elena
JOY FOREVER

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
2161 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 18/06/2006 :  15:17:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Elena Adauga semn de carte la raspuns Trimite Elena un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc mult, Josefine !!
Acum ma chinui sa-mi aduc aminte septica....

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Hermis
Hermis
membru incepator

Romania, Bucuresti
233 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/06/2006 :  23:18:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Hermis un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pai sa ne amintim: 7 taie totul, 10 si asul sint puncte, in rest cartile se iau una pe alta avand in vedere valoarea. Adica eu dau 5, tu dai 8...ai luat cartile. Daca dai aceeasi carte mai dau eu una, daca e de acelasi fel si tu nu mai ai la fel sau 7 - ai pierdut. Sper ca ti-ai amintit, ca nu cred ca sint foarte buna la explicatii...
josefine
josefine
*superwoman*

Donator desprecopii.com
 USA,
1289 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/06/2006 :  23:36:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite josefine un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hermis

Pai sa ne amintim: 7 taie totul, 10 si asul sint puncte, in rest cartile se iau una pe alta avand in vedere valoarea. Adica eu dau 5, tu dai 8...ai luat cartile. Daca dai aceeasi carte mai dau eu una, daca e de acelasi fel si tu nu mai ai la fel sau 7 - ai pierdut. Sper ca ti-ai amintit, ca nu cred ca sint foarte buna la explicatii...

nu e chiar exact. daca se joaca in 2, se joaca numai cu cartile de la 7 in sus. daca se joaca in 3, se scot 2 optari, iar cei 4 septari si cei 2 optari devin taieri. as si 10 sunt puncte. restul de carti sunt varza. dai cartea, daca oponentul nu are acelasi fel de carte ( dama pe dama) sau nu te taie, iei cartile. poti taia cu acelasi fel de carte sau septari. se continua jocul pana nu mai ai taieri/nu mai vrei sa continui sau oponentul nu mai are taieri. scopul e sa strangi punctele reprezentate de 10 si as.
se mai joaca si in perechi, doar septarii sunt taieri, iar perechea nu se taie ci taie doar cealalta pereche. in rest, aceleasi reguli.

"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

Elena
JOY FOREVER

Donator desprecopii.com
2161 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 19/06/2006 :  15:56:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Elena Adauga semn de carte la raspuns Trimite Elena un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc mult, feteleeee !! Asa imi aminteam si eu ca se joaca cu cartile de la 7 in sus.

Maine plecam in concediu la mare, asa ca acuma sigur n-o sa ne plictisim pe plaja :)

ginutza2002
ginutza2002
membru incepator

Romania, Bucuresti
343 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/06/2006 :  16:24:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui ginutza2002  Trimite mesaj yahoo luiginutza2002 Adauga semn de carte la raspuns Trimite ginutza2002 un Mesaj Privat  Reply with Quote
tabinetul se joaca, asta dc imi aduc aminte bine, in felul urm:

se joaca cu toate cartile
se impart 4 carti adversarului si il intreaba dc se accepta. se considera carti bune ce sunt de la 10 in sus
apoi se mai dau 2 carti, dc acesta le accepta.
dc le refuza se pun jos pe masa, si ii se vor imparti 6 carti.
se vor imparti 6 carti si celorlalti jucatori.
cartile de jos se vor aduna astfel incat una din cartile din mana sa fie suma de una sau mai multe carti aflate pe masa.
asul este si unu si 12.
la finalul jocului se vor numara pctele, care sunt de la 10 in sus.

parca asa era!

'Ubita si 'Ubitu' & 'Una alta pentru nunta'

Cum apa totdeauna in apa se scurge, zilele mele in ale tale vor curge!

Elena
JOY FOREVER

Donator desprecopii.com
2161 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 19/06/2006 :  20:19:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Elena Adauga semn de carte la raspuns Trimite Elena un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc mult, ginutza !!

felicia74
Capitanul cuc

Donator desprecopii.com
6315 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 19/06/2006 :  20:30:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite felicia74 un Mesaj Privat  Reply with Quote
mama, chiar ieri ma gandeam ca le-am uitat. subiect! Dar de kems sau cum se scrie isi mai aminteste cineva?

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)
josefine
josefine
*superwoman*

Donator desprecopii.com
 USA,
1289 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/06/2006 :  22:01:31 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite josefine un Mesaj Privat  Reply with Quote
kems, parca se juca in 4. nu mai stiu daca era pe perechi. se alegeau cartile de la 10 in sus si un singur as. se imparteau toate cartile, unul primea 5 carti. scopul era sa faci perechi. cel cu 5 carti punea o carte cu fata-n jos la urmatorul dupa el. respectivul lua cartea si punea alta. primul care facea o pereche striga kems si castiga.
tabinet nici eu nu mai stiam. si recunosc ca acum, citind, mi-am adus aminte cum se juca kems.

codruta_grg
mamica de schioare

Donator desprecopii.com
 Romania, cluj-napocaCLUJ
5228 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/06/2006 :  11:58:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui codruta_grg  Trimite mesaj yahoo luicodruta_grg Adauga semn de carte la raspuns Trimite codruta_grg un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cred ca acum esti pe plaja.....si citesti cand vi.
Incearca si Trombon. Poate iti explica cineva mai exact cum se joaca, ca eu am scris de 4 ori si am tot sters ca nu ma exprimam pe intelesul altuia

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

&

SCOALA SKI
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com