col scurt ,intredeschis

col scurt ,intredeschis | Autor: adinazot

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor?
am si eu o mare nelamurire si simt nevoia sa o impartasesc cu voi.Sint in 18 saptamini si de la inceputul sarcinii am probleme,am fost internata in spital cu iminenta de avort,dar cu tratamnent sarcina s-a stabilizat.Acum de citeva zile am fost la ultimul control unde dr mi-a spus ca am colul scurt si intredeschis,si mi-a recomandat continuarea tratamentului cu duphaston,gravibinon,no spa,scobutil si diazepam si bineinteles evitarea oricarui efort,nu sex si nimic,stat in pat cit mai mult.Vreau sa mai precizez si faptul ca mi se mai intareste burta din cind in cind.Am diverse dureri de burta,si imi e frica pt ca acum 2 ani am pierdut o sarcina la 6 luni,dar atunci nu am luat nici un tratament si nu m-am odihnit,am muncit mult,efort mult,si am intrat in travaliu prematur si dus a fost.Am suferit ingrozitor.De asta la aceasta sarcina imi fac tot felul de griji,printre care grija mea cea mai mare este ca stiind ca am colul scurt,credeam ca dr imi v-a prescrie cerclaj,dar el nu a zis nimic,chiar cind l-am intrebat a zis ca nu e nevoie,ca e o trauma in plus,desi eu cred ca ar fii o masura de precautie in plus.Ce ma sftuiti,sa insist sa mi se faca cerclaj?
Astept cu neraBDARE RASP VOASTRE!
ADINA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Pentru col deschis mie mi s-a recomandat Gynipral (pastile), No-Spa si Scopantil. Bineinteles si repaus total la pat. Probabil durerile pe care le ai sunt contractii (eu am avut toata sarcina, doar de cand am inceput Gynipralul m-au lasat).
Bafta multa, sa duci sarcina la bun sfarsit!

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Draga Medeea76,multumesc de sfat.Sper sa reusesc si eu de data asta.Gynipral nu mi-a prescris dar am sa il rog sa imi faca reteta.
succes la toate mamicile in devenire!
adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Din pacate ,eu am pierdut o sarcina la 20 sapt,datorita contractiilor si a colului deschis.Cand colul se scurtase si se deschisese la interior,mi s-a recomandat repaus total,pe langa tratament.Insa ,nu a fost suficient.Contractiile s-au oprit,dar colul s-a deschis pasiv si"punga a alunecat"in vagin.
Urmatoarea sarcina am reusit sa o duc pana la 28 sapt cu ajutorul cerclajului.

Cauta un medic care sa-ti faca cerclaj de urgenta.Da ,intradevar,poate fi o trauma in plus(se poate deschide de tot),dar va fi firul de cerclaj care este mai sigur.Daca reusesti sa opresti contractiile totul va fi bine.
Incearca Gynipralul si amestecul litic injectabil(no spa sau papaverina+scobutil+diazepam).Sunt mult mai eficiente.

Daca vrei citeste povestea nasterii"speranta sau vointa" din semnatura mea si o sa vezi prin ce am trecut si eu.

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Intradevar, cum zice lazy, cauta un alt medic urgent sa vezi daca nu iti indica cerclajul. Sunt multe fete care au facut.
Sanatate!!

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

adinazot, eu am avut col scurt 30 mm si col deschis pe interior 9 mm, detectat la sf sapt 27. Am stat numai in pat si am facut tratament cu gravibinon, no-spa si scopantil supozitoare si la sf sapt 32 la eco colul meu se inchisese. E bine sa intrebi medicul daca colul tau e deschis pe interior sau exterior...in ambele cazuri insa ...la varsta ta de sarcina iti recomand sa faci cerclaj ca dupa aia nu prea se mai poate. Si chiar si cu cerclaj...tre sa ai mare grija si sa stai cat mai mult in pat.
Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/pregnancy.php

Poze cu burticuta si lucruri bebe

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Draga Larissa 79,nu stiam ca daca ai colul deschis,cu tratament se poate inchide.Eu acum fac tratament cu sfintenie,stau aproape tot timnpul intinsa,ma ridic doar sa imi fac cite ceva de mincare si la toaleta,,nu ridic nimic si ioncerc sa ma menajez la maxim.Am vb cu dr si mi-a zis sa nu mai insist cu cerclajul,ca am deja contractilitati,si un cerclaj la virsta asta de sarcina ar putea sa agraveze situatia.M-am consolat cu ideea,si cu Dumnezeu inainte,sper din tot sufletul sa reusesc.Totusi am doar 19 saptamini,deci mai am un drum destul de lung de parcurs.Incerc sa imi construiesc un psihic cit mai bun si sa ma incarc cu rabdare,avind in vedere faptul ca de obicei sunt o persoana f activa.Dar merita sacrificiul pt bb pe care il simt cum misca din ce in ce mai tare.Multumesc de colaborare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Am avut si eu colul scurtat, dar mi s-a depistat chestea asta cam pe la 22 saptamani, cand era tarziu sa fac cerclajul (tu insa mai poti sa-l faci), am stat la pat, am urmat tratament cu scobutil si no-spa si am nascut la 38 de saptamani, gemeni.

Asa ca sa nu te misti din pat, sa respecti cu sfintenie tot ce zice doctoru' si mult, mult noroc si sanatate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Draga Fieldmouse!
multumesc de incurajari!sper din suflet sa reusesc si eu cum ai reusit tu cu gemenii.Felicitari!!! sa te bucuri de ei si sa fiti sanatosi cu totii!eu stau in continuare cuminte,ma ridic doar sa mananc si sa merg la baie si in rest stau la orizontala.Am contractii din cand in cand dar le tin sub control cu antispastice.Am emotii,dar incerc sa fiu cit mai optimista.
va tin la curent!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

adinazot, nici eu nu stiam ca se poate inchide colul daca e deschis pe interior. Probabil ca medicul nu a vurt sa imi dea sperante mari. Sa stii insa ca tot bantuind pe forum-uri am intalnit o fata care si la ea se inchisese colul si afland asta am zis ca fac tot posibilul sa se inchida si la mine. Eu ca sa vad daca e colul deschis am facut eco transvaginala si am si poza in care se vede clar deschiderea si apoi poza dupa 5 saptamani in care se vede clar ca e inchis. Pe mine m-a ajutat f mult si tratamentul cu injectii gravibinon 2 pe saptamana...care mi-a relaxat uterul. E important sa ai cat mai putine contractii nedureroase...ca altfel cu tot statul la pat nu se inchide. Eu luam asa: 2 supozitoare scopantil ( dim si seara) si sunt f f bune, no-spa 3 4 pe zi si 2 injectii gravibinon pe saptamana. Coboram din pat doar ptr toaleta si tot asa sa imi pun ceva de mancare. In nici un caz sa nu stai in fundulet...e mai rau decat stai in picioare. Tu sarcina mica fiind e important sa stai cat mai cuminte...daca se inchide colul la loc o sa ai mai putin restrictii...probabil o sa stai tot in pat si dupa...dar cel putin psihic te va ajuta f f mult.
Multa sanatate iti doresc si sa ne tii la curent!

Poze cu burticuta si lucruri bebe

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Draga Larissa 79!
incerc sa stau cit mai cuminte.miercuri ma duc la dr ,sa vedem ce zice.Ce emotii am,mai ales ca simt bb ca misca,a asa activ,as muri sa se intimple ceva.Sper sa trec cu bine,
va tin la curent!

Mergi la inceput