Siguranta casetofon masina

Siguranta casetofon masina | Autor: ddaas

Link direct la acest mesaj

am cumparat de curand o masina si cum ma pregatesc de reintorcerea in Ro ma gandesc cat va rezista masina in parcare fara sa fie sparta si sa i se ia casetofonul
( pe care masina il are incorporat );arata f bine, dar fata nu se poate scoate; ar trebui sa iau alt casetofon (se pot scoate doar cateva aplicatii fara de care casetofonul nu merge, dar ma indoiesc ca si hotii stiu asta);

voi ce experiente aveti in domeniu? sa schimb casetofonul cu unul a carui fata se scoate? sau au trecut vremurile cand se spargeau masinile doar pt casetofon?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Nici CD playerul meu de la mashina nu se scoate (teoretic cica s-ar putea, dar nu stiu eu cum, probabil....) si n-am avut surprize cu el de 2 ani de cind il am.

E adevarat ca nici nu e virful de lance de pe piatza.... sau nu i-a tentat prea mult, sau nu s-au complicat cu alarma.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Ce sa zik? depinde de noroc....noi avem casetofoane incorporate la ambele masini si asta de cativa ani. Pana acum nu a incercat nimeni sa le fure, desi una din masini a fost sparta chiar in fatza casei si ne-au furat rachetele de tenis, de altceva nu s-au atins. Pe de alta parte, altor prieteni le-a fost sparta masina si furat casetofonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Zilele trecute m-am intalnit cu un fost coleg care imi povestea ca a intrat intr-o farmacie sa ia lapte praf pt bb si cand a iesit ..ia casetofonul de unde nu e! Si asta undeva prin Crangasi, ziua! Si masina era o Dacia Solenta, deci nu ceva ce ar atrage atentia.


briza_marii
ziua nuntii; una alta pt nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ICorina spune:

Buna! Cea mai buna alegere, daca nu vrei sa schimbi casetofonul, este sa-ti faci o asigurare, poate ai deja, CASCO a masinii, in care sa mentionezi si casetofonul...si valoarea lui.Eu la masina anterioara, am asigurat sistemul audio pentru 500 euro, desi, adunate, nu dadusem chiar atat pe el.Iar pe un amic de-al meu, caruia i-au furat casetofonul( care avea fatza detasabila) chiar fara fatza aferenta, l-au despagubit destul de repede, dupa ce a predat fatza ramasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Noua tocmai ne-au spart masina pt CD player. Era inclus in CASCO, dar CITITI BINE POLITA!!!
NU se despagubesc CD playere / casetofoane cu fata detasabila decat daca RETURNATI fata asiguratorului. MAi scrie cum se procedeaza si in cazul celor pe sina, si in cazul celor ingropate, nu mai stiu ce scrie, canu m-a interesat.
Ei bine, deci noi ramanem cu buza umflata, dupa o spargere in buricul Banesei, in miezul zilei, intr-un parc plin de lume, inconjurati de masini super bengoase, ei bine, s-au gasit sa se lege de a noastra.
Partea proasta e ca dimineata era frig, cand am ajuns acolo era foarte cald, si am lasat gecile in portbagaj, fara sa mai realizam ca facusem gestul reflex de a pune fata CD playerului in buzunar.
Ne-au smuls juma' de bord, au fortat (si acum nu se mai poate folosi) yala stanga fata, yala de la portbagaj. Nu ne-au furat decat hainele si CD playerul. N-au furat scaunelul copilului, probabil s-au gandit ca n-ar fi luat cine stie ce pe el, si nici aspiratorul de masina.
Care spuneai ca v-au luat rachetele, vedeti sa nu fi fost partenerii vostri care au luat bataie! Ori niste hoti prea grabiti. Hotii nu fura decat ce pot vinde pe bani buni. Oricat de valoroase erau rachetele, m-as indoi ca se pricepeau la rachete de tenis. Cred ca la voi a fost o intamplare. Ori mai dadusera spargeri in aceeasi zi, si s-au gandit ca putina diversitate nu strica...
La noi paguba a fost mare pentru ca au fost vandali! Au rupt bordul cu ranga, deci trebuie schimbata toata masca. Trebuie schimbate yalele, nu stiu contactul daca bine by default cu yalele, ori ce naiba facem.
Am fost in zone care mai de care mai iluminata si mai prapadita, a fost sa fie in Baneasa, in miezul zilei.
Deci nu va culcati pe o ureche, ca hotii nu au disparut, ci din contra!
Nu mai spun de disconfortul de a merge la politie, te amana cu o saptamana pana iti iese decizia, mergi la casco, zice sa vii peste o saptamana ca piesele se comanda miercurea si tu te-ai dus joi, ca abia joi ti-a dat politia ok-ul, alfi ca NU iti despagubeste casetofonul, mai afli ca iti platesti reparatia si ca iti dau ei banii dupa, si tot asa, iti vine sa iti cumperi bicicleta, pe cuvant!

Pentru cine vine in vacanta, solutia este tinerea masinii numai in parcari pazite, cu plata.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

quote:
Originally posted by ankalaura

Noua tocmai ne-au spart masina pt CD player. Era inclus in CASCO, dar CITITI BINE POLITA!!!
NU se despagubesc CD playere / casetofoane cu fata detasabila decat daca RETURNATI fata asiguratorului. MAi scrie cum se procedeaza si in cazul celor pe sina, si in cazul celor ingropate, nu mai stiu ce scrie, canu m-a interesat.
Ei bine, deci noi ramanem cu buza umflata, dupa o spargere in buricul Banesei, in miezul zilei, intr-un parc plin de lume, inconjurati de masini super bengoase, ei bine, s-au gasit sa se lege de a noastra.
Partea proasta e ca dimineata era frig, cand am ajuns acolo era foarte cald, si am lasat gecile in portbagaj, fara sa mai realizam ca facusem gestul reflex de a pune fata CD playerului in buzunar.
Ne-au smuls juma' de bord, au fortat (si acum nu se mai poate folosi) yala stanga fata, yala de la portbagaj. Nu ne-au furat decat hainele si CD playerul. N-au furat scaunelul copilului, probabil s-au gandit ca n-ar fi luat cine stie ce pe el, si nici aspiratorul de masina.
Care spuneai ca v-au luat rachetele, vedeti sa nu fi fost partenerii vostri care au luat bataie! Ori niste hoti prea grabiti. Hotii nu fura decat ce pot vinde pe bani buni. Oricat de valoroase erau rachetele, m-as indoi ca se pricepeau la rachete de tenis. Cred ca la voi a fost o intamplare. Ori mai dadusera spargeri in aceeasi zi, si s-au gandit ca putina diversitate nu strica...
La noi paguba a fost mare pentru ca au fost vandali! Au rupt bordul cu ranga, deci trebuie schimbata toata masca. Trebuie schimbate yalele, nu stiu contactul daca bine by default cu yalele, ori ce naiba facem.
Am fost in zone care mai de care mai iluminata si mai prapadita, a fost sa fie in Baneasa, in miezul zilei.
Deci nu va culcati pe o ureche, ca hotii nu au disparut, ci din contra!
Nu mai spun de disconfortul de a merge la politie, te amana cu o saptamana pana iti iese decizia, mergi la casco, zice sa vii peste o saptamana ca piesele se comanda miercurea si tu te-ai dus joi, ca abia joi ti-a dat politia ok-ul, alfi ca NU iti despagubeste casetofonul, mai afli ca iti platesti reparatia si ca iti dau ei banii dupa, si tot asa, iti vine sa iti cumperi bicicleta, pe cuvant!

Pentru cine vine in vacanta, solutia este tinerea masinii numai in parcari pazite, cu plata.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare




subscriu si eu!

'Ubita si 'Ubitu' & 'Una alta pentru nunta'

Cum apa totdeauna in apa se scurge, zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

putin off topic... anka ce fel de casco aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepenash spune:

Noi avem trei masini, doua din ele cu casetofoane incorporate si una cu casetofon cu fata detasabila, dar pe care nu am mai detasat-o de vreun an. Nu am avut nicicand astfel de probleme, iar masinile sunt parcate in Dr. Taberei (acasa) si Sala Palatului (serviciu) si nu au decat alarma ca si sistem de protectie. Probabil tine de noroc... Oricum, masinile cu casetofoane incorporate nu cred ca le mai sparge cineva pentru casetofoane, operatiunea de demontare luand ceva timp si putand fi observati de vecini/colegi/etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by ankalaura

.
Care spuneai ca v-au luat rachetele, vedeti sa nu fi fost partenerii vostri care au luat bataie! Ori niste hoti prea grabiti. Hotii nu fura decat ce pot vinde pe bani buni. Oricat de valoroase erau rachetele, m-as indoi ca se pricepeau la rachete de tenis. Cred ca la voi a fost o intamplare. Ori mai dadusera spargeri in aceeasi zi, si s-au gandit ca putina diversitate nu strica...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare





Anca, imi pare rau de ce ati patit, sper sa va recuperati din asigurari macar o parte din paguba.
Cat despre rachete, mie imi e ciuda ca precis au vandut rachetele pe 2 pahare de tzuica, sint convinsa ca habar n-aveau de valoarea lor. Concluzia e ca nu trebuie lasat in masina nimic tentant. E vorba pur si simplu de noroc asa cum am spus si in primul postare

Mergi la inceput