Placenta jos si fibrom in sarcina!

Placenta jos si fibrom in sarcina! | Autor: ingeras26a

Link direct la acest mesaj

Buna,

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi. Sunt insarcinata in saptamana 12+ (maine intru in sapt 13). Fetele de la mamici de nov_dec mi-au raspuns deja si m-au mai linistit, dar as vrea sa va mai cer parerea.

Am fost luni, 12.06.2006, la eco la dr. Sedan - Anca Moisa.
Uter cu nodul fibromatos ant 31mm diametru, acoperit de placenta mai jos inserata. Corn dreapta mult alungit (mi-a spus: uter fibromatos si bicorn).
BB foarte vioi, lichid in cantitati normale.
Sarcina 13.5-14 sapt (eu eram in 12.5 sapt),
craniul in corn stang,
DBP = 21mm
F (femur) = 14mm
BCF (bataile cordului fetal) ritmic
LA (lichid amiotic) = n (normal)
Tratament: 4 utrogestan intravaginal 2/dim si 2/seara, no-spa 2/zi 1/dim si 1/seara, Elevit 1/zi. Faceam si Gravibinon, dar mi-a spus sa-l intrerup.
Mi s-a recomandat sa nu mai fac sex, sa nu fac efort si baie / dus fierbinte (nu am mai facut baie de cand am aflat de sarcina, iar dus fac cu apa calduta tot de atunci).

Intrebarile mele sunt:
- care sunt implicatiile unei placente inserate jos? poate sa urce?
- sa fac alt tratament, sau acesta este ok?
- fibromul (inainte de sarcina nu s-a vazut deloc, desi am facut 100 de eco pt monitorizare) de 31mm poate sa-mi afecteze cumva sarcina avand in vadere ca este acoperit de placenta?
- ce pot face ca fibromul sa nu mai creasca si pt ca sarcina sa fie ok?
- sunt eu nebuna si ingrijorata excesiv?

Mentionez ca nu am avut greturi, nu mi-e rau, nu am sangerat, nu ma doare burtica, analizele sunt bune toate.

Va pup si va multumesc din sufletul meu de mamica in devenire,

Ingeras12+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelooooor! nu stie nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

ingeras, eu am avut placenta jos inserata de la inceputul sarcinii. Intre timp s-a ridicat (in sapt.32). Am auzit multe fete care au patit asa. Sper sa nu ai previa, ca atunci e mai nasol.
Despre fibrom nu stiu sa-ti spun nimic.
Nu esti nici nebuna, nici exagerata, esti doar gravida!

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Ingeras si eu am avut placenta jos inserata , dar din pacate eu am pierdut sarcina la 6 sapt.
Sarcina usoara.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:


ingeras26a Uite citeste aici. Si eu am placenta jos inserata astept pina la urmatorul control sa vedem daca s-a mai urcat.Nu cred ca e cazut sa-ti faci probleme momentan avind in vedere ca esti abia in 12 saptamini. Eu sint in 28 si tot sper sa se fi ridicat. Asta nu inseamna ca nu stau cu emotii dar na ce sa fac decit sa stau cumintica. Nu face efort .http://www.eva.ro/sanatate/articol177.html.Citeste ce zice dr meu poate te mai linistesti.
Pupici
Monica 28 sapt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Va multumesc muuult pentru raspunsuri!

Irlandeza, im i pare tare rau... dar nu cred ca din cauza placentei jos inserate ai pierdut sarcina...probabil sa era ceva genetic. Ti-ai facut anazizele?
Medeea, si mie mi-au zis dr ca se poate ridica, deci posibilitatea exista. Sarcina usoara in continuare! Nu mi-a zis numic de praevia, deci pp ca deocamdata este ok. Tu mergi in continuare le serv, nu?
Monique_newUite ca lui Medeea i-a urcat in sapt 32, asa ca se poate! speram si noi, nu?

Intre timp stam cumintele si nu facem sex / efort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roana spune:

Si eu am avut placenta jos inserata pana in saptamana 19. acum s-a ridicat si doctroul meu zicea ca e super Ok.
eu nu mi-am facut probleme, nu am luat tratament deloc si s-a ridicat singurica si totul e cat se poate de normal.
Eu zic ca se va ridica si la tine.Dar nu fa efort deloc si nu mai fii ingrijorata.
te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

ingeras26a, azi am fost la eco, si placenta s-a ridicat si avem 13,6 saptamani.
acum 2 saptamani mi-a vazut un fibrom, azi nu l-a mai vazut.

13+

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

va multumesc mult!
M_monique, cum nu l-a mai vazut?? pai a disparut? ce dimensiune avea?

Pupicei, Ingeras13+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Ingeras, nu-ti face probleme. Diagnostic corect de placenta praevia se pune dupa saptamana 30 de sarcina. Pana atunci poate sa stea mai jos, este normal de fapt, mai ales la uter bicorn. Dupa saptamana 30, bebe creste f. mult si fundul uterului urca in inaltime, "luand" cu el si placenta. Doar in jur de 5 % din placentele jos inserate raman jos.
Unii ecografisti spun "placenta praevia" de la 10-11 saptamani, ceea ce este total gresit. De aceea ginecologii nu iau in considerare asemenea buletine. Oricum, faptul ca ti s-a recomandat oarece repaus si dush in loc de bai este normal, mai bine previi.

Tratamentul este ok, ti-a intrerupt Gravibinonul fiindca iei 4 Utrogestan, au acelasi efect.

Fibromul poate creste un pic in sarcina datorita hormonilor, dar la fel de bine poate sa si dispara. Oricum evolutia lui va fi urmarita ecografic.

Nu esti nici nebuna, nici ingrijorata excesiv, esti doar o graviduta care vrea un bebe sanatos. Drept dovada ai dimensiunile bebelui si analizele f. bune .

Si eu am uter bicorn si am ramas mai greu insarcinata (s-au adaugat si alte probleme insa) si tot cornul stang si-a facut bebe culcusul , tot cu placenta joasa, dar care a urcat prin saptamana 35, ca altfel ma pandea cezariana... Am urmat cam acelasi tratament, iar spre sfarsitul sarcinii am luat si fier si calciu, iar acum am o comoara ce va face 1 anisor peste o luna .

Un bebe la fel de sanatos si cuminte iti doresc si tie! Sarcina usoara!



Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by ingeras26a

Va multumesc muuult pentru raspunsuri!

Irlandeza, im i pare tare rau... dar nu cred ca din cauza placentei jos inserate ai pierdut sarcina...probabil sa era ceva genetic. Ti-ai facut anazizele?



Asa mi-au spus ca din cauza ca sarcina s-a "prins' prea jos am pierdut.
Analize sper sa-mi fac peste o luna cand merg in Ro. Aici nu-mi face nimeni , decat dupa 2-3 sarcini pierdute.



Noi 2 singurei

Mergi la inceput