Cand se vede bb la ecograf?

Cand se vede bb la ecograf? | Autor: mcbeal

Link direct la acest mesaj

Fetelor, puteti sa ma lamuriti si pe mine la cat timp de la ovulatie se vede bb la ecograf?
Eu am avut ovulatie pe 23 mai, am 2 teste de sarcina pozitive, dar ieri la control nu s-a vazut absolut nimic. Dr. spune ca era prea devreme, voi ce credeti? (ieri era ziua 18 de la ovulatie).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

deci aveai practic 4 saptamani si 4 zile.
e normal sa nu vada nimic.
la mine se vedea doar sacul embrionar la 5 saptamani si 3 zile.
sa fiu sigura ca e bebe imi faceam Beta HcG-ul saptamanal sa vedem evolutia sarcinii. Practic asta tre sa se dubleze la 48 de ore.
Pe la 7 saptamani se vede abia si embrionul si se vede inimioara palpitand.
Bafta sa fie totul in ordine si sarcina usoara.
felicitari pentru teste.


Miro18+
am o nepotica talentata, si un BB zbenguit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Mirona, mie nu mi-e clar cum se face calculul varstei. Pai daca avea 18 zile asta inseamna 2 saptamani si 4 zile. Se mai adauga 2 saptamani 'din oficiu'?
Mersica de urari, si tie sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mcbeal, se calculeaza varsta sarcinii de la prima zi a ultimei menstruatii. Cum ovulatia are loc pe la jumatatea ciclului, de-acolo sunt cele 2 sapt in plus .
Sarcina usoara si un bebe sanatos !

Roxana16+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Mcbeal, Roxana are dreptate. Varsta sarcinii nu e totuna cu momentul conceperii. Asadar sarcina se calculeaza de la prima zi a ultimei menstruatii si nu de la momentul conceperii.
Eu am fost la primul eco la 6 saptamani si nu se vedea decat sacul gestational. Asa ca...mai ai putina rabdarica...daca cel putin 2 teste de sarcina au iesit pozitiv, sigur esti ! O sa-l vezi pe bb cat de curand.

Oana 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Mersica mai fetelor, si voua sarcini usoare si copilasi minunati!
Recunosc ca nu mai am rabdare. Deci daca acum am 4 saptamani si 4 zile sunt in saptamana 4 sau in saptamana 5, ca nu mi-e clar.
Poate va par cam tampitica, dar calculul asta cu saptamana de sarcina nu-l prea inteleg (cu toate ca-s inginera, sau poate tocmai de aia )

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Eu l-am vazut pe bebe al meu la 7 sapt si 5 zile, ii batea inimioara, i-am auzit-o, si m-am emotionat toata, chiar daca-i al 3-lea bebe, asa ca te inteleg.
Deci daca ai 4 sapt si 4 zile esti in saptamana a 5-a.
Am patit si eu ca tine la prima sarcina, doctorita imi spunea varsta sarcinii intr-un fel si nu pricepeam de ce in calculele mele dadea in alt fel, dar m-am lamurit pana la urma.Asa ca stai linistita, asa e la inceput.
Deci calculezi saptamanile incepand cu prima zi a ciclului, cred ca m-ai inteles, nici eu nu prea stiu sa explic.

Roxana16+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

In general cam de la 8 saptamani se vede BB la ecograf.Eu am fost la 6 sapt. si 5 zile (la urgenta)si nu se vedea si mi-au spus ca numai de la 8 sapt. se vede.Poate or fi si exceptii , doctorii au pareri diferite.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Am fost la 4 sapt si nu se vedea. Eu fiind la a 2-a sarcina stiam 100% ca sunt gravida, voiam doar o confirmare. In schimb m-a speriat ca e posibil sa fie extrauterina si mi-a zis sa revin la 5 sapt. De-abia atunci s-a vazut si am respirat usurata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellarot spune:

mcbeal dupa 2 teste pozitive sigur e sarcina ...felicitari.
La mine s-a confirmat sarcina la 5 saptamani la eco, samburelul avea 9.5mm

uite aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP1 iti poti calcula cat are sarcina

Sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Draga Mcbeal,daca CM-ul este regulat (28-30 zile ), atunci la data primei zile a ultimei menstruatii,adauga 10 zile si obtii 1 sapt. de sarcina implinita. Daca CM-ul este neregulat (interval mai mare de 35 zile) atunci ecografia in primele 8-10 sapt. iti va confirma varsta sarcinii.
Dana19+

Mergi la inceput