Formula

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ce lapte praf dupa un an?
kita
Ne pregatim sa serbam un an de la nasterea lui Andrei, iar laptele pe care il bea acum cu placere-Bebelac- am inteles ca ar trebui schimbat;
La inceputul introducerii laptelui praf, pe la vreo 5 luni la recomandarea pediatrului am incercat cu Humana 1, dar dupa cateva lingurite date am gasit toata salteaua , la fel am patit si cu Nan 1 dar mai putin, si de la Bebelac n-am patit nimic, ba chiar ii tine de foame toata noaptea (nu s-a mai trezit noaptea de foame de pe la 6,5 luni);
As vrea sa ii dau macar pana trece vara lui 2006 tot formula de lapte, dar nu stiu de care;
Ce lapte praf formula imi recomandati?
Multumesc

laura radulescu
De ce nu continui cu Bebelac? De ce ar trebui schimbat, cine ti-a zis?
Laptele praf Darling se da la copiii peste un an. Sau poti sa incepi sa introduci laptele normal, la cutie, Fulga sau Dorna.
Intreaba mai bine pediatrul.



inaioana
In functie de cum te tine buzunarul, poti cumpara lapte praf pentru juniori de la firmele speciale (Nestle, Milupa, etc) sau lapte Darling imbogatit cu vitamine.

Dar de ce vrei lapte praf neaparat?

mira_m
Dupa un an poti sa ii dai cu incredere Dorna rosu sau Mili.


claujro
Dupa 1 an, noua pediatra ne-a recomandat Dorna albastru. I-a mers foarte bine cu el si l-a acceptat fara probleme. Nu crezi ca e mai bun decat laptele praf?


raminic

Nu poti generaliza.Fiecare copil cu gusturile lui.Noi i-am dat Nan1 pana la 18 luni apoi i-am dat Bebelac.Lui nu i-a fost bun,consistenta scaunului s-a modificat(era foarte moale).De atunci bea Milumil3 si suntem f multumiti.


flavia maria
eu i-am dat lui bebita pana la un an jumate lapte praf junior de la nesttle...super bine i-a mers cu el si ii placea foarte mult...


ange
eu i-am dat fetitei mele lapte dorna parca. si a fost ok.
dar intreaba pediatrul ei.


kita
Multumesc de raspunsuri!
Dr. pediatru mi-a spus ca pot sa incerc laptele la punga OKE, cel mov, dar nu pot sa spun ca imi place la gust; Am mai cumparat spre degustare eu laptele Dorna, dar cel albastru si nu am putu sa il beau simplu ci numai cu cafea sau ness; Eu am de ex. un lapte la punga care imi place foarte mult (si eu beau cam in 2-3 zile un litru de lapte singura) si as incerca sa il trec pe asta dar are numai 1.8 grasime spre deosebire de cele recomandate care au intre 3.3 si 3.5% grasime;
Copilul meu se inscrie in grafic, nu e nici gras, nici slab, adica o sa aibe clar la un an de trei ori greutatea de la nastere (l-am nascut cu 3250 si la 11 luni avea 9680)
IN concluzie, laptele peste un an trebuie sa fie cel mai gras?, nu?


sirimie
Nu e bun Bebelac dupa 1 an? Eu ma gindeam sa ii mai dau dupa 1 an Bebelac, pentru ca mai am... Sint contra indicatii?


anma
Cel mai bun ar fi laptele de CAPRA!La noi,in comert, nu se gaseste! Pacat! Este cel mai bun si cel mai asemanator in comparatie cu laptele de mama! Nu este gras si e cel mai bogat in vitamine!Poate gasesti vre-o sursa pe la tara,pe undeva!Macar o data pe zi sa bea si tot ar fi bine!


danielai

Kita, si fetita mea bea tot Bebelac de cand s-a nascut. Am intrebat doctorita si mi-a zis ca daca-i place pot sa mai continui cu Bebelac pana la 1 si 3 luni, dupa care sa incerc s-o trec pe lapte normal, intr-adevar si eu stiu ca se incepe cu cel cu grasime mai mare. Dezavantajul laptelui normal la aceasta varsta e ca nu este atat de vitaminizat ca cel special pentru copii. In concluzie, eu una mai raman o perioada pe Bebelac si apoi o s-o trec pe un lapte pentru copii (cu vitamine), o sa-l aleg in functie de care o sa-i placa mai mult ei.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

si eu auzisem de laptele de capra.
daca poti si te tine buzunarul(mai ales) da-i tot formula.se gasesc formule de continuare nan junior,etc.

eu ii dau humana de continuare si acum,2,8 ani la recomandarea pediatrului(daca poti,da-i n-ai stres de carente de vitamine) si intr-adevar,i-am facut preventiv analize si e cu toate in ordine!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Am facut laptele praf - cat timp e bun de baut?
anduta78
Va pup mamici destepte acum avem si noi o mini problema cu lapticul si ii dam si supliment de lapte praf-uneori masa intreaga.Dupa ce l-am preparat in cat timp (max) treb sa il dam .BB plange tare ma duc ii fac lapticu si cand ma intorc ....doarme!!!
Cam cat timp il mai pot tine?Il pot pune in incalzitorul de biberoane sa il las pe termostat?


Witchie
Andutza,

Fa laptele exact inainte sa ii dai sa pape. Dupa ce termina de supt la san, da-i si bibe. Ce ramane, arunca. Noi nu i-am dat Irinei niciodata laptele la mai mult de 45 de minute dupa ce a fost facut. Dar vezi ca trebuie sa scrie si pe cutie.


inaioana
Si Katja a papat completare si daca pateam asa cum spui tu, puneam biberonul bine-mersi in frigider si data viitoare il incalzeam, Doar ca nu poti face asta decat o data, nu ai voie sa il reincalzesti, etc pentru ca poate fi periculos. Eventual fa-ti mai multe biberoane cu lapte de dimineata, pune-le in frigider (le racesti imediat in apa rece si le pui reci) si doar le incalzesti cand e cazul. Dar daca bebe nu a terminat portia..se arunca, nu se repune in frigider.
Mult succes!


printze
Si noi am papat laptic dar nu il pastram niciodata de la o masa la alta. eu fierbeam mai multa apa, si ori de cate ori faceam lapticul doar incalzeam apa si rapid preparam o noua portie de laptic. cred ca e mai indicat asa decat sa pastrezi laptele mai mult timp. noi am baut milumil si am observat ca-si mai schimba aspectul dupa ceva timp.


sirimie
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Witchie

Andutza,

Fa laptele exact inainte sa ii dai sa pape. Dupa ce termina de supt la san, da-i si bibe. Ce ramane, arunca. Noi nu i-am dat Irinei niciodata laptele la mai mult de 45 de minute dupa ce a fost facut. Dar vezi ca trebuie sa scrie si pe cutie.
--------------------------------------------------------------------------------


Subscriu. Si eu am tot timpul apa fiarta de dinainte, pe care doar o incalzesc cind ii fac laptele.

vrabiuta
e mai bine sa i-l dai imediat dupa preparare.
noi pana la 1 an si 2 luni nu am stiut ce e acela bibe, dar cand am intarcat-o l-a indragit foarte tare si inca o mai las cu el. salvarea noastra este dozatorul de apa. pregatesc bibele din timp (cu cantitatea de lapte praf potrivita) si cand e momentul mesei pun repede apa calda de la un robinet, apoi cea rece de la celalalt, amestec si e gata. toata operatiunea dureaza cam un minut. si chiar si asa e suparare mare (ca, deh, tzitzi nu avea nevoie de nici un fel de pregatiri, era disponibila in secunda 2).


aurelia1278
Ideal ar fi sa te ajute cineva.
Eu, de exemplu, cand se trezea bebe, inainte de a-i da sa pape o schimbam de pampers (ii dadeam suzeta ca sa stea calma la operatiunea asta). In timpul asta altcineva (mama mea sau sotul) pregateau biberonul. Aveam apa fiarta in termos si se facea repede-repede.
Cand a inceput sa aiba un program mai previzibil de masa, ii pregateam biberonul din timp si il tineam intr-o olita cu apa calda pana se trezea. Pentru noaptea ii pregateam 2 biberoane cu lapte dinainte, le tineam la frigider si doar le incalzeam (turnand apa fiarta de la robinet pe ele, m-am ferit sa bag laptele gata preparat la microunde).

Laptele facut si neconsumat la o masa se poate pastra la frigider pana la masa urmatoare, dar numai o data. Deci o singura incalzire. Mie totusi mi-a fost teama sa fac treaba asta, pentru ca il tineam prea mult la cald asteptand copilul sa se scoale, uneori se racea si il reincalzeam chiar atunci.


roxisialexia
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de anduta78

Va pup mamici destepte acum avem si noi o mini problema cu lapticul si ii dam si supliment de lapte praf-uneori masa intreaga.Dupa ce l-am preparat in cat timp (max) treb sa il dam .BB plange tare ma duc ii fac lapticu si cand ma intorc ....doarme!!!
Cam cat timp il mai pot tine?Il pot pune in incalzitorul de biberoane sa il las pe termostat?
Va pup si multumesc

Andu s-a marita cu cel mai bun si au un baietel minunat Luca Alexandru-25 noiembrie 05

--------------------------------------------------------------------------------
Anduta, eu am amenajat in camera pe o masuta termosul, cutia cu biberoane sterilizate si cutia cu lapte ....si ca sa nu mai tipe- ca si la mine urla de parca ...- vorbesc cu ea in timp ce il prepar ...ii arat ce fac si se calmeaza....la mine tine,incearca si tu.
Sanatate multa si succes
Si am uitat sa iti spun ca am vb. cu niste doctori si mi-au recomanddat sa nu il las mai mult de 20-30 min( cat lapte am aruncat.....hoho...)si eu una asa fac daca nu il papa in 30 min il arunc....


anduta78
VA multumesc mamici, pana la urma raman la aceeasi solutie apa in termos si il prepar cand ii este foame, dupa care cah se arunca restul.

alexa si mami
noi niciodata nu i-am dat alexei lapte "mai vechi" de 15 min. dupa preparare consuma cit consuma, restul il aruncam.
aveam apa la termos la temperatura exacta, laptele dozat in recipiente speciale.totul era f rapid.
sa cresteti mari si sanatosi.


Monica-Elena
Eu fierb apa si pun in biberon cat papa iar biberonul cu apa il pun in incalzitorul de biberoane la temp optima ca atunci cand il scot de acolo e numai buna apa. Cand e de papa pun doar laptele praf si bibe e gata. E ff util incalzitorul de biberoane. Iar laptele masurat il pun in recipiente de la farlin din alea cu palniuta si este f usor sa ii pregatesc usor si super repede masa.
u ma mai incurc cu temos si alte nebunii. Iar apa fiarat i tin in ibric si torn doar in fiecare biberon inainte sa il pun la incalzit.


olivetti

si eu iti recomand sa nu-i dai laptele praf mai tarziu de 30 minute maxim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Milumil 2 la 10 luni?
radu.

merge ? sau ar trebui sa trecem la milumil 3 ?


leeloo2004
cred ca puteti sa-i dati in continuare daca se satura cu el. Stefan stiu ca nu se satura si am trecut la 3 pentru ca asta contine si cereale. din cite imi amintesc eu ei recomanda pe grupe de virsta, dar pe fiecare cutie parca scrie ca se poate da pina pe la 2 ani.


bubu05
De la 8 luni se poate trece pe Milumil 3, este mai satios, are si cereale, este putin mai gros ca si consistenta. Este adaptat varstei.

radu.
multumesc pt. raspunsuri !


pinquleasa

milumil 3 este mai satios,pe alexandra (13 luni) am trecut-o pe la 7 luni ptr ca cu 2 nu se mai satura.Eu nu stiu daca acasa milumil 3 este in 2 variante .Aici la noi este unul cu rosu(cifra 3 este colorata in rosu)(cu fructe si cerealea),si verde (cifra 3 este cu verde)numai cu cereale.Alexandra de ex nu la vrut pe cel rosu sub nici o forma si asa ca i-am dat pana la 12 luni pe cel cu rosu.


alexa si mami
noi am trecut treptat de la 2 la 3 pe la 8,5 luni. si se satura mai bine. este si mult mai gustos cu cereale si fructe.


herra
dar lapte simplu de la milupa - care este?

Melania 14
Fetelor ce inseamna ca : " nu se satura ?" Intreb si eu pt ca desi avem 1 an Bblasa nu a fost niciodata fan al lichidelor mai groase baute cu sticluta , deci am avut intotdeauna numai tetina pt ceai si lapte altceva nu accepta daca nu potriveam consistenta dorita de ea la gaura tetinei. Din cauza asta cand am vazut ca Milumil 3 e imbunatatit cu cereale am renuntat stiind ce mofturoasa e. Acum revin la intrebarea mea , se trezeau Bblasii vostri noaptea sa pape ? noi ne culcam seara pe la 9-9.30 si dimineata la 4-5 ne trezim ca sa papam.Eu ma gandeam ca trec aproximativ 7 ore si e normal sa-i fie foame dar se poate sa nu se sature


herra
dar ii dai numai lapte simplu seara?
Vlad la un an manca seara doua iaurturi mici danone natural sau milli (2 x 150-170 de grame).
si chiar inainte de culcare il mai si alaptam.
sper sa ne scuze fetele pentru off-topic.

Melania 14
Pai la 6 seara mananca iaurt cu cereale sau branza cu fruct si la 9-9.30 cu greu dam gata 180-200ml lapte.Ma gandsc ca daca ii dau iaurt nu va mai vrea laptele tot, oricum trebuie sa incerc sau varianta ta sau cereale in lapte sa vad ce se intampla.Cu baieteii e mai usor sunt mai papaciosi .
Multumesc pt raspuns !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

NAN HA
alinam
am un bb de aproape 5 luni , cand am inceput sa ii dau lapte praf (acum 2 zile) am ajuns la concluzia ca e alergic la proteina din laptele de vaca, deci nu intoleranta la lactoza cum as fi banuit, bun, i-am luat lapte NAN HA (hipoalergic) i-am preparat cu el cerealele si nu s-a mai iritat delok, problema este ca acest lapte fiind fara lactoza (zaharul din lapte) e amarui si lui bb nu ii place.
a mai folosit cineva laptele asta? s-a obisnuit bb in timp? oare sa incerc sa ii pun putin suc de mere sa fie mai dulce?
am vazut ca si Humana are un astfel de lapte special, ce stiti este la fel amarui??


simodina
Alina, noi am papat Nan HA timp de vreo 3 luni. L-am gustat si eu si zau ca nu mi s-a parut amarui. Iar Serban l-a mancat foarte bine, fara nici un moment de refuz. Noi am trecut de la san+PreNan la san+Nan HA, deci ar fi trebuit sa observe diferentza de gust ca laptele meu era dulce tare. Si Simona (Kid) ii dau Alexandrei tot HA si n-am auzit-o ca ar fi laptele amarui, iar Alex il papa la fel de bine fiind alimentata tot mixt...Eu zic sa mai incerci si sa nu-i pui inca suc de mar.


alinam
Simodina zau ca am gustat si eu si era amarui , oare ce am gresit? nu i l-am fakut bine laptele??? ciudat, cutia expira in 2007 si de desfakut abia ieri am desfakuto.


mammy2706

si noi am papat Nan HA si Andrei l-a acceptat foate bine; nu e ca laptele obisnuit la gust dar nu se poate spune ca e amarui.


simodina
Alina, habar n-am...Ce apa folosesti?
Ai gustat si apa???


andre_ea
Tudor a papat Nan HA de la 3 zile, pana la o luna cand m-am prins eu ca de fapt nu e nevoie de completare (mi-a venit laptele mai greu). Si i-a placut. Poate fiindca era mic si accepta orice. Si mai tarziu cand trebuia sa plec de acasa mai mult primea Nan HA fara probleme.
Din pacate eu nu l-am gustat niciodata asa ca nu stiu cum e.


alinam
Simodina apa e buna, am gustat din cutie, praf si de acolo mi-am dat seama ca e amarui, nu e un lapte dulce, normal daca nu are nici lactoza, dar am observat ca gustul amariu se accentueaza cand se raceste laptele. poate sunt eu paranoica, orikum sper sa se obisnuiasca cu el ca alt lapte decat cel de mama nu avem voie, cel putin pana scapam de alrgie ( 2-3 ani daca avem norok).

coraly
Nan e rau la gust prin definitie, ori de care ar fi. Iti recomand Humana HA, care e foarte gustos. Cred totusi ca laptele HA contine lactoza.


country girl
laptele Nan HA 2nu e amarui la gust. E mai putin dulce decat Nan HA 1 sau -Pre, dar nu e amarui, decat daca e o problema cu continutul cutiei respective. Va spun sigur ca nu-i amarui fiindca eu l-am gustat! Ilinca mea bea Nan HA si nu puteam sa-i dau ceva fara sa gust.

In orice caz este strict interzis sa amesteci formula de lapte cu orice altceva decat cantitatea recomandata de producator de apa plata sau slab mineralizata si/sau eventual cerealele instant care s eprepara cu lapte praf (Nestle orez cu diverse arome). Amestecandu-l cu suc de mar nu vei face decat sa-i cauzezi copilului o fermentatie intestinala de toata pomina si sa-i dai peste cap alimentatia mai multe zile.


dia_b
Si Adi bea Nan HA de la 3 luni. Acum are 6 luni si jumatate si ii merge foarte bine. Are 8700g. Ti-am scris si greutatea pentru ca am vazut la un alt subiect ca o mamica a zis ca bb ei nu a luat in greutate suficient. Nici mie nu mi se pare amarui dar nici foarte gustos. Adi s-a obisnuit si il bea si rece si caldut.
Nu cred ca ar trebui sa adaugi numic, eventual putine cereale sa ii schimbe gustul. Dar cred ca ar trebui sa mai incerci cand ii este tare foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Humana 1 - Humana 2
roxisialexia
Fata mea a implinit patru luni si ma intrebam daca cumva nu e cazul sa ii schimb formula de la 1 la 2 ? Ma puteti ajuta cu un sfat? Cand trebuie sa trec la humana 2 si daca trecerea se face treptat?
Va multumesc mult


Valenka
Nu sunt tocmai persoana potrivita sa te sfatuiasca, pt ca am alaptat pina la 8 luni..dar..de ce vrei sa sari asa repede la Humana2 ? Atita vreme cit bb se satura si-i merge bine cu Humana 1 poti sa mai continui asa o vreme..plus Humana1 e asemanator ca si compozitie cu laptele matern..si din cite stiu eu la H 2 scrie de la 4 luni...asta nu inseamna ca-i musai cind a implinit bb 4 luni sa-i si schimbi laptele..mda..tu decizi...
Eu cind am trecut de la H2 la H3 am facut-o fara perioada de adaptare..desi am inteles ca se practica o trecere treptata..eu as inlocui treptat H 1 cu H 2 masura cu masura...


matildasep
Cand am trecut pe H 2, am inceput cu o masura, si am tinut-o asa cam o saptamana pana la 2a, dar numai H 2 nu a acceptat, vreo 2-3 luni, asa ca-i preparam 3 masuri de H 2, cu 2 de H1. Astazi ii dau 4 sau 5 masuri de H2 cu 1 sau 2 mas. de H 3; depinde de scaun. H 3 este de 2 feluri cu mar si cu banana.
Sper ca ai inteles ceva.


aprilie1976
La 4 luni am trecut la H2 treptat (pana am terminat punga de humana 1) si a acceptat f bine. Cred ca trebuie sa treci ca este mai complet decat H1. Asa ma gandesc eu, ca altfel de ce ar mai fi pe trepte?


elenabianca
Humana 2 este un aliment nou.Deci trebuie sa o iei treptat.Daca bb bea 150 ml lapte ii faci in prima zi 30 ml lapte Humana 2 si restul Humana 1; a doua zi 60 ml Humana 2 si restul Humana 1 si tot asa pana ajungi sa inlocuiesti masa cu Humana 2.In mod normal nu ar trebui sa ai probleme( diaree, constipatie)din moment ce la acceptat pe Humana 1.
Sa cresteti sanatosi si fumosi!


sirimie
Eu am trecut la Humana 2 mai tirziu, cred, pe la 5 luni, pentru ca la 4 luni am inceput diversificarea. Dar cel mai bine intrebi doctorul. Cred ca e ok sa schimbi laptele daca nu ii place.

Si eu am schimbat treptat, am inlocuit cite o masura de Humana 1 cu Humana 2 progresiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vitalact, da sau ba?
Tudorr
Tocmai am venit cu bebeul meu de la doctor(are 10 luni)si mi s-a comunicat ca nu se mai da Bebelact ci Vitalact si ar fi mai bine sa nu-i dau ca nu ar fi atit de grozav. Exista cineva care da acest lapte ? cum e ? Bebeul il accepta? io zic ca daca ar avea ceva , nu s-ar da. voi ce spuneti?????????


Androix
Tudor, si Filip are tot 10 luni. DIn pacate incepand cu luna asta se da vitalact in loc de beblac. Eu nu am ajuns inca sa-i iau reteta dar hai sa-ti spun cum am eu de gand sa fac. Merg iau laptele si incerc. Daca lui ii place si-l bea o sa-i dau in continuare, daca nu incep sa-l trec pe lapte de vaca pentru ca cel putin pediatra noastra ne-a dat verde la asta.



pisi-si-boscu

Draga mamica,

Nu pot sa spun mare lucru despre laptele Vitalact pentru ca nu l-am folosit, insa am o alta observatie de facut. Am vazut in multe din discutiile de pe acest forum ( si nu numai ) o adevarata "repulsie" impotriva lucrurilor provenite de la stat gratuit, vaccinuri, lapte... Indiferent ce "marca" ar avea, pentru unele persoane devin de nefolosit, pentru ca sunt gratis, neaparat sunt si proaste... Vitalact este ca si Bebelacul un lapte produs polonez ( asa mi-a spus o prietena care foloseste ) ambalat in Romania in conditii de igiena conform normelor ... E adevarat ca unii copii nu il vor "placea". Baietelul meu nu a putut manca Nan, dar a adorat pur si simplu Milumil-ul care pentru unii parinti reprezinta cel mai indezirabil lapte.

Stiti cum e ? Gusturile nu se discuta !


Tudorr
Pina la virsta de 3 luni juma Tudor a baut milumil si nu-l schimbam eu daca ii pria. NU LUA IN GREUTATE. m-am consultat cu dr si am stabilit sa-i schimbam laptele. SURPRIZA , Bebelacul extraordinar de bun , nu am avut probleme(are 10 luni , nascut 3kg acum 10,200kg e ceva nu????/ tinind cont de faptul ca a fost alimentat exclusiv artificial de la nastere.
ps: pe Tudor l-a vazut inclusiv dr Stamate de la Budimex care mi-a intarit ideea in acest lapte . Verdict "lapte foarte bun"si mi-a spus ca asupra Bebelacului ar circula o idee falsa ....e gratis.... clar ca nu e bun...


claujro
Eu le-am dat copiiilor mei Bebelac si au crescut f bine si nu am avut nici o problema de sanatate si nu pentru ca nu ne-am permis sa cumparam alt lapte ci pentru ca am ascultat sfatul pediatrei. Chestia cu "lapte prost" eu nu o cred .


mira_m
Eu cred ca sunt la fel de proaste amandoua. Si nu fiindca sunt gratis!


Tudorr

Androix- doctorul a spus lapte de vaca? De care? la cutie, gen dorna? sau chiar de vacuta?


ancamironiuc
Saltare!

Am incercat Vitalact-ul pentru ca pediatra pe care o aveam in acea perioada mi l-a recomandat. Bebe nu a fost incantat asa ca am trecut pe Milumil. Pot insa sa iti spun ca am citit intr-o revista straina ca este considerat una dintre cele mai bune formule de lapte, in plus este avizat de Ministerul Sanatatii ceea ce inseamna ca nu este tocmai o porcarie cum spun unii. Aceasta repulsie fata de medicamentele sau produsele gratuite este inutila in plus te asigur ca de multe ori cele romanesti sunt mai bune. Sfatul meu este sa iei acea "ratie" si sa incerci. Daca copilului ii place si ia in greutate nu vad motive sa il schimbi? Doar pentru ca este romanesc si gratis? Important este sa ii placa lui bebe si sa ii fie bine!

aramona
Eu am alaptat-o pe Maysa la san pana spre 5-6 luni, si pe vremea aceea se dadea Vitalact...Aveam momente cand sanul nu era suficient si am completat cu Vitalact.
Maysa nu a avut nici un fel de probleme, nu s-a constipat, nu a facut diaree, alergii sau alte bazaconii...A luat normal in greutate...
Apoi am continuat cu Bebelac, la fel, nici o problema!!!

Intr-adevar, suntem extrem de suspiciosi in ce priveste problema alimentelor/medicamentelor compensate...

Si ce e paradoxal e faptul ca majoritatea celor crescuti cu lucruri scumpe, tinuti sub un clopot de sticla, sunt mult mai bolnaviciosi, spre deosebire de copii multor oameni simpli, crescuti chiar si cu Vitalact...pe care multi il hulesc fara sa-l fi incercat vreodata, doar din auzite!!!

Imi permit sa iau copilului orice fel de lapte, dar de la un an l-am trecut pe lapte de vaca, normal...Copilul a crescut armonios, iubeste laptele, bea si acum la 2 ani cca 600ml pe zi...
A fost optiunea mea...pe vremea cand eram noi mici nu erau atatea formule de lapte si atata concurentza si implicit denigrare a unor produse, insa am crescut bine!!!

Parerea mea!


Androix
Tudor, n-am intrebat-o pentru ca erau nu mai putin de 3 bebelusi in cabinet + parintii aferenti in afara de al meu si de mine si sotul meu Dar eu ii dau lapte de vaca vaca mi-l aduce o femeie de la tara, si nepoatele mele au crescut tot cu lapte de la ea si nu au fost probleme.
Mira, de ce crezi tu asa pur si simplu? Cu alte cuvinte, vrei sa dezvolti putin, poate stii ceva ce noi nu stim.


Natasa
Mira, dar de ce sint proaste? Pentru ca sint oarecum mai ieftine? Pentru ca daca te uiti la compozitie o sa constati ca au aceleasi elemente ca si celalte tipuri de lapte-formula de pe piata!
Pot sa inteleg ca unii copii se impacabine cu un tip de lapte, altii cu alt tip. Bine ca avem de unde alege. Dar ideea asta ca ce e ieftin sau compensat e prost, e pur snobism, fara suparare.


margas2005

Eu folosesc laptele Vitalact de cand fetita are 6 luni pt.branza calcica,inca o alaptez.Branzica iese f buna,ii place mult.


adseana

Si noi am folosit Bebelacul, pentru ca eu nu am avut lapte suficient, iar de la 10 saptamani e exclusiv pe lapte praf.Si a luat bine in greutate,s-a dezvoltat normal, doar ca acum nu mai vrea sa bea laptele, indiferent de care o fi.Am incercat toate felurile de lapte praf pe care le-am gasit la Metro si Sellgros, dar pauza, am incercat si cu lapte de vaca din cutie, si la fel...pauza.Dr.mi-a zis sa nu imi fac probleme, pentru ca e doar o perioada si va trece...dar vad ca nu mai trecee, deja de o luna ne chinuim asa...nimic nu ii place
In concluzie, nu inseamna ca Bebelac sau Vitalact sunt mai slabe decat alte feluri, important e ca bb-lusul sa se dezvolte normal...gusturile nu se discuta...


dienutagraviduta

si noi avem 4 luni si papam completare de bebelac; pana acum, de acum incolo o sa papam completare de vitalact; nici o suparare; nu l-am incercat inca, dar nici prin cap nu-mi trece ca o nu o sa-i placa lui luca, mai ales ca acum e innebunit dupa papa din castronas, mar, banana, etc.
mai auzisem povestea cum ca merg amestecate la inceput felurile de lapte si incet-incet, oprit numai laptele nou; nu stiu nimic despre asta, poate merita incercat cu avizul pediatrului.


sirimie

Tudorr, eu cred ca daca i-ai dat Bebelac si i-a mers bine, nu e cazul sa schimbi cu altceva. Poti sa schimbi cind ti se pare ca nu-i mai place Bebelac de exemplu, sau cind treci pe lapte de vaca (UHT de genul Fulga si La Dorna).

Si Vladut maninca acum Bebelac, doctorita lui spune ca este un lapte foarte bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ce se intampla daca bb 9 luni nu bea lapte?
Aldebaran
Am un bb de 9 luni care nu mai vrea sa bea lapte mai deloc. Bea putin si pur si simplu arunca biberonul.Azi dimineata a baut 70ml, iar aseara 60ml. Ii mai pun eu in mancare cat pot, dar in total nu stiu daca ajungem la 300ml/zi. Ce consecinte poate avea asupra sanatatii lui? Mai mananca el si iaurtel, cam 100g/zi dar nu stiu daca asta compenseaza.

calida
Buna!Incearca sa compensezi Ca prin branzica,iaurt si nu te stresa ca nu-ti bea laptele.Al meu are 1an1/2 si nu bea lapte nici in ziua de azi,decat cu paiu si f putin si niciodata fara nesquiq.Asa ca.....
Sa fiti sanatosi si sa cresteti mari!

CataD

Eu cred ca laptele e esential la varsta asta. Incearca sa-i schimbi marca de lapte, poate nu-i place ce-i dai acum. Incearca sa nu-i mai dai cu biberonul, poate de fapt nu-i place biberonul, sau tipul de biberon, poate nu poate sa traga prea bine din suzeta. Incearca diferite temperaturi la lapte, mai caldut, mai rece. Sper sa-ti reuseasca!

Flaflo
Corina, bea formula? Si Bianca mi-a refuzat formula cam tot pe la 9 luni, iar dupa multe incercari a ajuns sa bea lapte de vaca cu putina cacao! Bea dimineata in jur de 200 ml, in rest iaurturi, brinzeturi (dupa care e inebunita). Trebuie sa incerci mai multe variante, daca nu functioneaza, asta este......si atunci trebuie compensat cu celelalte lactate!


sirimie

Si Vladut avea perioade in care refuza laptele. Trebuie sa ii dai mai multe derivate de lapte, iaurt, brinza, si daca faci o pauza poate isi revine.


mariussimiuc
Daca ai incercat varianta schimbarii laptelui,poate nu-i place cel pe care il dai acum,poti compensa prin celelalte lactate,iaurt,branza.

inaioana
Orice produs din lapte (branza, iaurt, etc) compenseaza lipsa laptelui simplu. Nu te stresa prea tare, e posibil sa fie doar o faza prin care trece, daca il fortezi s-ar putea sa nu mai revina la lapte. Incearca tot ce crezi (gen schimbat laptele, inlocuit bibele cu canita cu pai, pus Nesquic in lapte, etc)dar cu relaxare; daca mananca iaurt, branza...e ok. Mai incerci cu lapte peste un timp, poate il accepta din nou!
Mult succes!


lori99ursu
Nici Tavi nu a vrut alt lapte( in afara de tzitzi) in ruptul capului. Am incercat cu tot felul de biberoane, tetine, dar nu i-a placut. Mi-a luat ceva timp sa-mi dau seama ca de fapt nu accepta biberonul, cu lingurita l-a primit, dar tot timpul numai cu cereale, nu simplu. Asa ca noi nu am folosit deloc biberonul, chiar si apa sau ceai tot cu lingurita beam. Acum are cana cu "ciup", din care bea numai apa sau ceai. Laptele tot la lingurita. Incearca-l si tu, poate nu-i place tetina.


Aldebaran
Va multumesc tuturor pt. raspunsuri!
Tot ce am incercat n-a mers, schimbat laptele, tetina, pozitii de baut,luat din somn, luat treaz, nimic. Bea atat cat vrea el si gata, azi dimineata a baut 50ml. Ajung sa zic merci si de asta, decat nimic.
Atata imi era teama sa nu pateasca ceva daca nu bea lapte, e adevarat ca ii place iaurtul f. mult, dar acum e o perioada cand face nazuri chiar si la asta, vom vedea!

Inaioana - sa-ti traiasca puiutul nou nascut si fetita!

joker
Inaioana, bun venit micutului...

Aldebaran..incearca sa il pacalesti cu ceva gusturi noi..in masura in care consuma calciu din alte surse eu zic ca e ok...daca te sperie ca ar putea avea lipsa de calciu poate ar fi buna o analiza?

Tino
felicitari inaioana!


aldebaran, si nasa mea a fost in aceeasi situatie, dar a durat doar o perioada.
si eu stiam ca produsele lactate inlocuiesc laptele. nasa mea ii dadea iaurt.
poate isi revine. cel putin asa sper.


yh
buna Corina incearca sa-i pui cereale in lapte ,bb meu doar asa mananca laptele, si -i dau cascaval ca are mai mult calciu si suplineste bine laptele


viermisor
Eu, nu bebe, nu am baut lapte de la 6 luni. Deloc, numai ceai. Acum am 36 de ani, si sunt mare si (dupa nastere). Nici in ziua de azi nu suport laptele, lactatele in general.
Sper sa nu ai problema asta, dar am vrut sa spun ca se poate trai si fara. Si nu sunt deloc bolnavicioasa, nici probleme cu osatura nu am avut, am facut chiar si sport de performanta.
Poate e ceva trecator, incearca sa-l pacalesti cu branzi si iaurt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ce cantitate de lapte la 1 an?
codruta_grg
Indata implinim 1 an si inca papam Milumil 3, 250 ml dimineata si 250 ml seara. Ar trebui sa ii scad cantitatea de lapte care o bea in prezent? Cat lapte dati voi la 1 an?
Pe laptele de vaca vom trece doar dupa 1 an jumatate-2 (adica de prin primavara-cand va papa si vaca iarba proaspata )
Va multumesc


mamitzica
Al meu bea lapte pe post de apa asa ca bea cel putin jumate de litru daca nu mai mult in fiecare zii;eu nu intentionez sa-i reduc pentru ca laptele e bun la copii.Ceaiul sau apa sint fara nici un aport.


codruta_grg
Sa fiu mai exacta. Eu ii dau Milumil 3, care e foarte dulce.

roxanaz
nu cred ca are rost sa scazi cantitatea de lapte pe care o bea copilul. Patrick are 2 ani si tot aproximativ 500ml de lapte bea pe zi (de vaca).


Creola

Si Sarah bea tot asa,de vreo sapt nu prea mananca la amiaza asa ca i-am mai marit portia cu inca un biberon(150 ml).Nu-mi aduc aminte de cand ii dau 500 ml zilnic dar pana nu-mi arata ea ca nu mai vrea voi continua la fel.


codruta_grg
Va multumesc pentru raspunsuri.
Este cineva care da Milumil 3 dupa 1 an, in cantitate de 500 ml/zi?

aime


La 1 an puiul meu papa cam 450-500 ml de formula, acum la 1.8 ani papa tot 500 ml dar de Nestle junior. Nu trebuie sa-i scazi cantitatea, e important in alimentatie, cum stii. Cat priveste trecerea la formula Junior, eu am facut-o cand am terminat stocul de lapte formula de pana la 1 an (din exces de zel si prin bunavointa bunicilor, aveam in casa vreo 3-4 cutii) pe la 1.3 ani.Si noi am primit sfatul pediatrei sa mergem cat mai aproape de 2 ani cu Junior, eu am sa incerc dupa concediu sa-i fac combinatii cu cel de vaca...ca tre sa se invete si cu el .

sinzi_ana

Eu i-am dat milumil 3 pana la 2 ani!!! Nu mai stiu ce cantitati a baut (dar un bibe seara unul dimineata - nu le dadea gata mereu).


mamagiuliei

La 1 an Giulia a baut aprox. 400 ml lapte de vaca-vaca; acum la 2 ani bea 550 ml, impartite tot in 3 transe / zi.
De ce ai vrea sa scazi cantitatea de lapte ???

codruta_grg

Nu vreau sa ii scad cantitatea, dar zicea o prietena ca ar fi prea mult din Milumil. daca ar fi alt lapte e ok, dar Milumilul e prea dulce si ar fi prea mult un laptea atat de dulce.


laura72
atunci schimba-i laptele,daca accepta.al meu cam 300 la bibe,suge +150ml iaurt si branza zilnic

Laura25
Buna!
Acum cateva zile am citit intr-o carte gen "Mama si copilul" (recunosc ca era editata in 1978) ca la varsta asta ar trebui sa bea 500-600 ml de lapte. Era o intreaga teorie ca nu trebuie mai mult, ca isi umplu burta cu lapte si nu mai mananca alt aliment si aportul de substante necesare dezvoltarii nu este cel corect, asa ca, citez, copii care beau cel putin 1l de lapte pe zi sunt in general rahitici si cu probleme de dezvoltare.
In cartea respectiva se vorbea de lapte de vaca la varsta asta si de cantitati mult mai mari. Eu nu cred ca 2 biberoane de 250ml e prea mult. Si fata mea bea Milumil3, e drept ca ea nu trece de 400-450 ml pe zi si am inceput sa ii dau si lapte de vaca (combinat cu Milumil).


elisor

Buna!
Mandra mea bea un singur biberon dimineata, Zuzu de obicei sau Mili de 1.8 % grasime.
Eu am inceput cu Milumil 1, apoi am trecut pe Milumil 2 si pentru ca a luat prea mult in greutate am trecut pe Nan 2, iar de vreo sapatamana am trecut pe lapte din comert.
Problema mea e ca bea prea putin lapte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Help - ce lapte praf?
dalina2x2
Buna, mamici!
Sunt si eu o mamica de doua minuni gemenute de aproape 6 saptamani.
Din spital li s-a dat lapte praf Pre NAN, pentru ca au fost nascute la 7 luni si jumatate si cu greutate mai mica (iar eu nu am avut de ajuns laptic la san, iar acum abia mai am cate jumatate din necesarul lor la o masa). De curand am citit pe net despre scandalul cu banuiala cum ca formula NAN e suspecta de a contine dioxina (puteti citi despre ea la http://www.ejnet.org/dioxin/ ). Sunt destul de ingrijorata si as vrea sa trec pe alta formula, dar nu ma pricep..
Voi ce stiti? Am auzit despre Milupa ca e o formula care constipa de obicei, iar noi deja avem probleme de genul asta.
Imi poate spune cineva ceva despre Humana? Nu prea stiu mare lucru.Sau alte tipuri, care se gasesc la noi si ar fi bune?
Va rog mult, daca ati folosit si voi tipurile astea de lapte, dati-mi si mie niste detalii, eventual pareri pro si contra..
Va multumim din suflet anticipat.


anca1820

Eu nu am mai auzit ca milupa constipa,de altfel asta folosim si nu avem probleme,avem un scaun pe zi,de altfel ,pe cutie scrie ca contine prebiotice,care fac scaunul moale,ca la cei alaptati natural,dar eu cred ca depinde de copil,noua ni s-a potrivit,eu zic sa incerci un tip de lapte si daca nu merge sa il schimbi


dordia2000
Despre Milumil stiu si eu ca, constipa si pufoseste mai mult decat celelalte.
Eu personal am folosit de la inceput Bebelac cu succes si am un baiat mare si sanatos. Are 10.200 kg si 77 cm la 8 luni si jumatate. Deci....poti folosi Bebelac cu incredere ca e bun chiar daca e gratis!!!

adinutza78
Si noi Milupa folosim si nu constipa,baietelul meu e predispus la constipatie de mic,dar nu am avut probleme de acest gen cu laptele.Eu din cate stiu Humana s-ar situa cam cel mai in fata in privinta calitatii .Eu am incercat cu al meu vreo 5 formule de lapte dar numai Milupa a luat.vezi ce gusturi au si fetitele.sa cresteti mari !!!!


aalina2003
Milupa nu constipa (cel putin in cazul fetitei mele) iar de ingrasat...la 4 luni si 3 saptamani are 5500g..e pe partea foarte "light" a curbei de crestere, asa a fost mereu, mai mult, saptamanile de dupa vaccin (2 si 4 luni) au tinut-o aproape pe loc. Cat despre laptele potrivit este potrivit cel pe care il accepta copilul mai bine si nu este indicat sa-l schimbi. Eu am folosit PreNan dar am trecut de faza aia. Inconvenientul la el era ca nu se dizolva fparte bine, se infunda tetina mereu. Apoi am trecut pe NanHA, Nan 1, dar pentru ca nu era prea mancacioasa, mi s-a recomandat Milupa, ca fiind mai bine primit de copii.
Pe de alta parte, am citit despre Topfer, ca fiind la ora actuala cel mai apropiat de laptele de mama..
Mai bine ar fi sa intrebi un pediatru!


kristinutza

eu i-am dat si ii dau in continuare Bebelacul gratuit. e ok cu el. nu stiu despre alte timpuri de lapte.

theo_2004
eu am ales HUMANA pt puiul meu. bine, am inceput pe la 11 luni (pana atunci am alaptat), dar si acum ii dau tot humana. pana la 2 ani. de ce am ales humana? pt ca este fabricat si ambalat in germania. apoi pt ca bb l-a acceptat din prima nu am avut motive sa-l schimb. eu am un fix cu produsele fabricate si ambalate in germania, sau ma rog, in vest. am gustat nan si milupa fabricat si ambalat pt europa de est si difera de cel fabricat si ambalat pt europa de vest. de ce? nu stiu. este acelasi lucru ca si cu cafeua jacobs. cea din germ e ok, pe cand cea de la noi e jale. de asemenea cu borcanasele pt bb. pe langa faptul ca la noi oferta este limitata este si mai slaba calitativ. de ce? probabil din cauza de costuri.

asta este parerea mea. laptele HUMANA este cel mai bun din punctul meu de vedere.


aurelia1278
Eu i-am dat fetitei mele Humana de la 2 luni pana pe la 8, cand am prins ocazia de a trece pe Milumil. Am insistat atata cu Humana pentru ca toti pediatrii pe care i-am intrebat sustineau ca Humana e foarte bun (asta se intampla in 2004). Problema mea cea mare era ca fetitei mele nu prea ii placea si de aceea am trecut la Milumil intr-un tarziu.

Pe de alta parte, totusi, cu Humana a crescut foarte bine (la limita inferioara cu greutatea, dar... suficient), cu toate mofturile si varsaturile zilnice cu care ne luptam (varsaturile erau din cauze medicale clare - reflux gastro-esofagian si nu din cauza laptelui, luni de-a randul a pierdut 1-2 mese pe zi, integral, pe masuratelea! ).

Ah, trebuie sa adaug faptul ca in momentul in care am trecut la lapte praf, renuntand complet la san, au inceput problemele cu constipatia.

roxivan
Eu ii dau baietelului meu Milumil1. Ii merge bine cu el dar cred ca il cam "umfla". La aproape 4 luni are 7.100g. Si eu am auzit ca la ora actuala, Topfer( parca asa ii zice) e cel mai bun.
Aurelia 1278 si eu am probleme cu varsaturile. Am vorbit cu pediatra, dar mi-a zis ca sunt eu paranoica, ca dc ia in greutate nu e nici o problema. Tu i-ai facut vreo investigatie? Exista vreo analiza cu ajutorul careia sa vad dc bebe are vreo problema la stomacel?

Tino

noua ni s-a spus din maternitate ca laptele Topfer este unul dintre cele mai apropiate de laptele matern.
este o noua aparitie pe piata noastra (de anul trecut) si este fabricat in Germania.
noi din acesta folosim si am fost si suntem f. multumiti.
sa iti traiasca fetitele si sa creasca mari si sanatoase!


Witchie

Irina a crescut bine cu Milumil, formulele 1, 2, 3. Nu are probleme cu scaunele si nici nu este pufoasa, ba din contra, e balerina. Fiecare copil are propria sa reactie la lapte. Totusi, facand un calcul simplu al raportului calitate/pret pe termen lung, Milumil e o formula buna si convenabila ca pret.

madau

Si noi suntem tot pe Milumil, n-avem probleme cu constipatia de la el si nici de pufosit nu e cazul. Suntem taman bune de manechin .

Noe

subscriu
Bia e prietena cu Milumil de vreo 3 luni, acum suntem la Milu2, cereale Milu, si:
- nu a fost constipata
- nu e mai pufoasa decat un copil normal (innebunesc cand aud chestia asta cu pufositul- un copil nepufos, cum e???uscat?care e gradul de pufosenie periculos?unde se localizeaza pufosenia???etc etc etc)
- are un gust bun -da, de ce sa nu ii dau copilei un lapte cu gust placut?eu una am gustat Humana si ....it's groce; aha, poate refuza mai incolo...ce?laptele de vaca?ei, asta-i buna, eu nici in ziua de azi nu il beau simplu, ba cu cereale, ba cu cacao, ba rece; la fel de bizar puteti spune ca am inceput diversificarea cu fructe..si daca refuza legumele mai tarziu?si daca, si daca..eu sunt optimista, si zic ca nu o sa refuze nimic din ce ii va placea;iar restul, eu nu i le indes pe gat doar pentru ca asa trebuie sau asa scrie la carte
- nu vomita, nu reguriteaza, nu scuipa (lapte)
- Milupa nu m-a platit sa le fac reclama, doar ca s-a intamplat sa ni se potriveasca perfect acest lapte


multa sanatate puilor tai si sper sa faci alegerea cea mai buna pentru ele, si nu pentru opinia publica (in care ma incadrez si eu acum)

dalina2x2
Fetelor, va multumesc din suflet tuturor pentru opiniile voastre, e bine cand stii cat mai multe experiente si cat mai variate, pentru ca stii cat de cat ce reactii pot aparea... Intr-adevar, pana la urma totul se rezuma la ce o sa accepte ele, dar am avut in vedere faptul ca, slava Domnului, nu sunt niste mofturici si ma gandeam ca, daca tot o sa terminam cu PreNANul, sa aleg ce e mai bun (normal, cum face orice mamica pentru puii ei, nu?)
Si eu stiam de Milumil ca e super, dar asistenta doctorului nostru pediatru asa ne-a zis, ca Milupa constipa. (pe de alta parte, sora mea are un bebe de 1 an si jumatate caruia i-a dat Milumil si nu a avut niciodata probleme cu scaunul, dar el nici inainte nu avusese; pe cand noi... )
Laptele gratuit am inceput sa-l primim deja (Lactovit - by the way - ce se-aude despre el?) dar, stiti si voi cum e, chiar daca nu ne dau banii afara din casa, ba dimpotriva, macar pana pe la 6 luni ma gandeam ca poate sunt altele mai bune, ca si-asa laptic de la mine nu prea primesc si au fost si micute la nastere...
Oricum, mai avem aproape 2 kg pana la 5kg si apopi renuntam la PreNAN. Cred ca o sa incercam Humana pentru inceput, sa vedem cum il suportam.
Inca o data va multumesc , o sa va povestesc care au fost reactiile!
toate mamicile si ingerasii lor!
Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi (si norocosi!)

roxanaz
scuze ca ma bag...dar daca pana acum fetitele au baut preNAN asta nu are dioxina? si daca se impaca bine cu el de ce sa il schimbi? nu iau partea nici unei formule dar stiu ca daca copilul e obisnuit cu un tip de formula e normal sa continui cu el.
toate cele bune si sanatate,


asdera
Draga mamico,

Intamplator sau nu imi sunt foarte apropiate formulele de lapte praf de substitutie.Am urmarit si eu cu interes problema contaminarii cu dioxina ....
Totusi nu trebuie sa te sperii.Chiar si in Romania exista si alta formule de lapte praf pentru prematuri decat cel mentionat de tine.
Singura formula valabila pe piata este Aptamil Prematil Cu Milupan(LCP),produs de catre MILUPA(in Germania...).Este recomandat prematurilor de la 1500g in sus pana la greutatea de 4000g.Ce il deosebeste de alte produse cu indicatie similara este suplimentarea cu LCP(acizi grasi polinesaturati cu lant lung)esentiali in dezvoltarea retinei si SNC.
Cat despre Milumil, suplimentarea cu prebiotice il apropie f mult de laptele matern iar constipatia proverbiala a sugarului alimentat artificial a inceput sa devina o amintire....
Totusi, inaintea deciziei, consulta te cu un medic AVIZAT.


apisica
Care e scandalul cu NAN si cu dioxina??? Noi am schimbat de ieri Bebelacul in NAN 1 la indicatia medicului de familie, care mi-a zis ca e cel mai bun...
Bebelacul il varsa de cateva ori pe zi (dar a luat in greutate! ) si ajunsese sa bea mai mult ceai decat lapte. Oricum vad ca nici cu NAN nu se omoara insa, nah, nu pot sa le schimb de la o zi la alta...

ILDI25
Dalina medicul pediatru ce lapte praf ti-a recomandat?Eu am un baietel de 3 luni si eu ii dau Lactovit si ii merge foarte bine ,a luat bine in greutate .Mie doctorita mea mi-a spus ca nu e diferenta intre Lactovit si celalalte tipuri de lapte praf , doar pretul difera . Pe cine ai medic pediatru , eu sunt tot din Arad de aia te intreb?


kid2003

Aura, e foarte bun Nan-ul. Noi am folosit cu succes pana pe la 7 luni Nan 1 si apoi Nan 2. Acum am trecut pe Topfer, imi place ca e BIO. In rest am o impresie buna despre Nestle. Loturile contaminate cu dioxina au fost gasite in Franta si sunt produse de Nestle, e adevarat, dar nu e vorba de laptele Nan. Nu-ti face griji.
Daca bebeii au papat Pre Nan, acum ar trebui sa treaca pe Nan HA (formula hipoalergena pentru bebei sensibili) sau pe Nan 1. Nu vad de ce l-ar schimba (decat daca tine musai sa fie un anumit tip de lapte biologic, cum am tinut noi de l-am schimbat pe Nan. Nu as fi schimbat Nan-ul cu Milumil sau Humana ca nu vad ce au in plus- in afara de amidon)


dalina2x2
Pai tocmai asta era ideea, de-asta am si cerut parerile voastre, in ideea de a-l schimba si/sau de a afla parerile voastre cu privire la nelinistile mele, sa vad daca mamicile de pe forum stiu altceva (sau nu) despre subiectul abordat... NU am spus cu certitudine ca laptele folosit de mine ARE dioxina, ci doar ca am citit ceva despre asta, fapt care m-a determinat sa va cer si voua parerea, pentru care va multumesc!
Ildi, eu am fetitele la Dr. Fruja, la clinica de la Fortuna, pentru ca noi locuim in Vlaicu si am vrut sa fie cat de cat aproape.
Inca o data va multumesc tuturor pentru raspunsuri!(si, daca mai auziti ceva nou... ! )


apisica

Buna,

Eu am schimbat si NAN 1 pt ca nu-i placea deloc;urla si se stramba si manca foarte putin; i-am dat topfer acum si parca papa ceva mai bine; culmea este ca nici nu mai are dureri de burtica - avea cateva reprize de plans pe zi de nu stiam ce sa-i mai fac; pt ca acum nu mai plange ca atunci, inclin sa cred ca plangea si de foame dar nu manca pt ca nu-i placea (!?); stiu ca e bun NAN, insa e drept miroase cam urat, si poate asta a fost motivul pt care bebelusha mea nu l-a vrut.

Mergi la inceput