Am mincat sapun!!!

Am mincat sapun!!! | Autor: Oana_G

Link direct la acest mesaj

Buna!
Fata mea care are aproape 8 luni a gasit un sapun nu stiu pe unde, areusit sa-i scoata ambalajul si s-a pus pe mincat.
Ce-ar trebui sa-i dau sau ce-ar trebui sa fac sa nu pateasca vreo minune??

Multumesc.

Oana si Andra (21.10.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Intreaba un medic daca a mancat prea mult... totusi, daca imi permiti o gluma... o sa faca kk mai repede ! Matei a mancat hartie, pamant din ghiveciul ficusului, creta, plastelina... si nu are nimic.

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Oana a mancat dero in spatele meu... acum vreo 4 ani. Nu are nimic desigur.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu sunteti singurii. Si Marina a gustat sapun de vreo doua ori.

Da-i lapte si daca a mancat mult suna un medic. Ii poti da si carbune medicinal ca sa absoarba toxinele.

Marina dupa asta a avut o diaree destul de acida care i-a oparit funduletul, dar nu e obligatoriu. Intr-un fel e mai bine sa faca diaree pentru ca elimina mai repede toxinele.

Sapunul este de abia inceputul, o sa vezi cate vor mai urma.

Oricum, in caz de otravire cu diferite substante se da imediat lapte ca sa impiedice absortia in stomac si carbune care sa absoarba el toxinele. In cazuri mai grave trebuie dus de urgenta la spital unde in primul rand i se fac spalaturi cu apa si carbune.


Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turtita fermecata spune:

Nu stiu cand s-a intamplat asta la voi, dar am citit ca imediat ce mananca bb ceva detergenti nu tre sa-i dai lichide (ca sa nu faca spuma sa se sufoce) si sa-i dai picaturi anti-spuma (Sab Simplex-nu mai stiu daca se scrie asa). Mai pe urma nu mai stiu (ce mama mai sunt!). Dar oricum banuiesc ca nu e chiar atat de grav.

irina

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

se spune ca dk, cantitatea ingerata a fost mica (de parca in capul unei mame disperate mic are vreo semnificatie ) nu trebuie sa i dai nimic dupa. Urmezi programul obisnuit de mese, sucuri, nimic legat de sapun. Daca a fost vorba de o cantitate importanta, atunci tzop la medic/spital. Probabil i se vor face spalaturi


Sanatate!



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si Vladut
Nu am facut nimic altceva decit sa ascund sapunul mai bine.. La cite minuni maninca de pe jos

Nu a avut nimic. Daca face intoxicatie trebuie dus imediat la spital.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Eu stiu ca lapte nu se da in cazul ingerarii de substante toxice, inlesneste transmiterea rapida in sange. Eventual carbune medicinal.
Eu aveam vreo 3 ani cand am pupat cu mare drag catelul matusii mele. Si m-a spalat mama cu sapun in gura vreo 10 minute. Nu am patit nimik. Nici de la sapun, nici de la pupat, dar gustul nu-l voi uita niciodata.

Anka si Ubitu (26.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

quote:
Originally posted by Artemis1578


Eu aveam vreo 3 ani cand am pupat cu mare drag catelul matusii mele. Si m-a spalat mama cu sapun in gura vreo 10 minute. Nu am patit nimik. Nici de la sapun, nici de la pupat, dar gustul nu-l voi uita niciodata.

Anka si Ubitu (26.06.2004)







anca @ alex.bb


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
***viatza e doar o iluzie a simtzurilor***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Dr. Spock

"Orice medicament, vitamina sau produs din plante trebuie considerat toxic pt. copil. Unele subst. sunt periculoase desi poate ca nu par astfel, ca de pilda tutunul,(...), parfumurile si detergentul pentru vase. Efectele unor subst. toxice pot aparea dupa mai multe ore.
Substantele pentru care este interzis sa provocati varsaturi sunt: kerosenul, terebentina, amoniacul, gazolina, soda caustica, varul nestins, substantele de albire, benzenul, lichidul pt. curatat mobila, insecticidele, acizii puternici (sulfuric, nitric, hidroclorhidric, carbolic). De cele mai multe ori, din eticheta va dati seama cand trebuie sa induceti voma copilului."


Emil Capraru
Substantele acide actioneaza direct pe piele si mucoase (coltul gurii, limba) care iau un aspect albicios. Se poate da copilului sa bea lapte.
In cazul inghitirii unor subst. bazice (lesie, soda caustica), se da copiluilui sa bea otet diluat sau zeama de lamaie. Aceste masuri au un rost numai daca se iau imediat dupa ce subst. a fost inghitita, mai tarziu nu mai au nici un efect.

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Alex a mancat Palmoliv,cand avea vreo 2 ani si ceva....Multa vreme porecla lui a fost Palmoliv.
Urmari?A facut kk mai repede si s-a cam deshidratat,iar nenea doctorul ne-a dat ceva antibiotic usor si carbune.A trecut repede si s-a "facut curat" si prin burtica...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput