Preeclampsia apare si la a doua sarcina?

Preeclampsia apare si la a doua sarcina? | Autor: ana maria

Link direct la acest mesaj

Am auzit pareri contradictorii, inclusiv de la medici, cu privire la riscul de preeclampsie la a doua sarcina. Unii spun ca odata ce ai avut in prima hipertensiune la a doua sarcina riscul e crescut iar altii cred ca doar la prima sarcina apare... Eu insami am vazut in spital , internate cu mine mamici care aveau si la a doua sarcina hipertensiune, dar monitorizate ajungeau sa nasca la termen.

Voi ce stiti? Aveti experienta in legatura cu preeclampsia?

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu este neaparat ca daca ai la o sarcina sa ai si la urmatoarele, dar in acelasi timp NU se poate afirma cum ca daca o femeia a facut preeclampsie sau eclampsie la o sarcina cu siguranta nu va mai face si la alta.Trebuie urmarire atenta oricum!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Ana maria, eu am suferit de hipertensiune arteriala in sarcina, din luna a 7-a. si totusi am nacut la termen o fetita superba de 3,150 kg si 52 cm. Eu eram ingrozita ca voi naste cu cezariana, dar am nascut normal dupa ce medicul mi-a administrat o injectie cu Ergomet iar tensiunea a saczut de la 145/95 LA 125/85. De obicei preeclampsia se manifesta prin hipertensiune si prezenta albuminei in urina. La mine nu era prezenta albumina, ci doar hipertensiunea. Medicul zicea ca a fost de vina si stressul in timpul sarcinii si faptul ca luasem 20 de kg cu sarcina. Acum sunt insarcinata cu bb 2 si mi-e groaza sa nu fac din nou hipertensiune. Am inlaturat si sarea din alimentatie si stresul. Vom vedea mai incolo ce urmari are! Medicul curant a zis ca de obicei apare numai la prima sarcina hipertensiunea. vom vedea!

Mamica MARIEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Eu am pierdut sarcina din cauza hipertensiunii arteriale si ma gandesc cu teama daca la urmatoarea sarcina voi mai avea TA.
Si la mine a fost doar hipertensiune,nu am avut albumina in urina.
Lavinia cum decurge sarcina ta? Mai ai hipertensiune?
Si mie mi-a zis medicul ca la a doua sarcina este posibil sa nu mai apara.
Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos!

MIRELA

Mergi la inceput