Toxoplasmoza

Toxoplasmoza | Autor: shara

Link direct la acest mesaj

O prietena de-a mea este insarcinata in 6 saptamani si a descoperit la analize ca are Toxoplasmoza.Daca ati trecut prin aceasta experienta dati-ne va rugam mai multe amanunte.Multumim.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lori99ursu spune:

In primul rand, sarcina usoara prietenei tale!
Toxoplasmoza este o boala legata de obiceiurile alimentare. Parazitul responsabil de aparitia ei se gaseste in carnea de oaie si de porc insuficient fiarta sau prajita (parazitul moare prin congelare).Sau este transmisa de pisici ( purtatoare de toxoplasme, pe care le elimina prin excremente).Daca toxoplasma traverseaza placenta in primul trimestru de sarcina, ceea ce se intampla destul de rar,ea provoaca un avort spontan. Boala este mai grava daca traverseaza placenta dupa luna a 5-a, pentru ca in aceste cazuri, provoaca malformatii grave, cerebrale sau oculare. Spre sfarsitul sarcinii contaminarea copilului se produce mult mai usor, deoarece placenta este mult mai permeabila, dar consecintele sunt atunci mai putin grave.
Stiu ca in caz de contaminare se urmeaza un tratament pe baza de antibiotice.
Cel mai bine este ca prietena ta sa mearga la medic pentru a stabili un tratament.


Lori și un îngeraș:George-Octavian ( 14.februarie.2005 )


"Daca cineva nu-ti surade, fii tu generos si ofera-i surasul tau. Nimeni nu are nevoie mai mare de un suras decat cel care nu mai poate sa surada celorlalti." Dalai Lama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna. Eu am avut, descoperita la 5 sapt(atat Igg, cat si Igm erau pozitive), tratamentul l-am inceput mai tarziu, cand s-au hotarat doctorii ca se poate duce sarcina cu tratament. am inceput tratamentul pe la 10-12 sapt, Rovamicina 3 sapt, analize regulat si monitorizare echo lunar. am nascut normal un copil sanatos. Sa se duca la mai multi doctori, iar pt tratament la un infectionist. Daca isi doreste acest copil sa nu se ia dupa primul medic.
Sanatate multa.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCoroian spune:

Eu nu am avut aceasta problema in ciuda faptului ca am in casa pisica de mai multi ani. Dar am o prietena doctorita care mi-a spus de mai multe cazuri in care s-a descoperit toxoplasmoza la mama, dar dupa nastere bebele a fost sanatos, fara probleme. Asta ca sa nu se sperie chiar asa tare prietena ta .

Alina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Problema consta nu in faptul ca a fost depistata toxoplasmoza, ci care sunt indicii IgG si IgM, daca IgG este pozitiv - inseamna ca ai anticorpi si e perfect - asta inseamna ca pe parcursul sarcinii nu iti faci griji ca ai putea inhata toxoplasmosa de pe undeva, chiar si dintr-un restaurant select - unde nu a fost preparata suficient carnea. Daca si IgM este pozitiv - atunci nu este bine - dar si aici se poate discuta, IgM inseamna ca la moment ai toxoplasmosa si sunt citeva situatii daca ai IgG + , si IgM + inainte de sarcina - atunci riscul pentru fat este minim, daca insa toxoplasmoza este dobindita in timpul sarcinii atunci aceasta poate prezenta risc pentru sarcina.

Dar si aici se poate discuta - oricum sunt medici cu diferite mentalitati si cunostinte in materie - unuii pot indica asupra unui avort pentru ca ar prezenta un pericol foarte mare pentru copil, altii recomanda tratamente si monitorizarea la ecograf pentru a vedea daca prezinta bebelusul careva malformatii in urma depistarii toxoplasmozei.

Din cite vezi sunt atit de multe fatete ale aceste probleme - care ar trebuidiscutata cu mai multi medici pentru ca depinde ... si de medic.

Pe forum s-a descutat in repetate rinduri despre toxoplasmoza - si sunt foarte mesaje pretioase - care ajuta sa gasesti cit de cit raspuns la intrebarea care te framinta - foloseste optiunea de cautare a forumului si ai sa fii uimita cita informatie ai sa citesti si cit de utila va fi.

Cu drag,

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Parerea mea este sa se duca la un medic infectionist, ginecologii prea putine stiu despre toxoplasmoza. Si infectionistul o va indruma cel mai bine. Si eu am toxo cu IGG si IGM pozitiv si infectionistul mi-a spus cel mai clar cum este cu aceasta boala, plus ca mai sunt si analize care se pot face acum in plus.
Multa sanatate si sa nu renunte asa usor la sarcina.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Am gasit ceva tratam naturiste pt toxo. Nu le-am incercat ca nu mai e nevoie la mine. Daca aveti incredere in ele, incercati:
http://www.favisan.ro/Roman/index.php?trat=1&cod=41

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristabb spune:

bb 2004ce incurajare pentru mine. Nu stiu daca o sa mai vezi raspunsul meu dar iti multumesc. Ai un bebe superb, sa-ti traiasca si sa fie sanatos si norocos. Exact in situatia asta sunt eu acum. Cu IgG si IgM pozitive gasite in saptamina 4 de sarcina cu un bebe dorit si asteptat de 10 ani. La inceput doctorii spuneau sa renuntam dar am gasit sprijin in Doctorul Badea de la Municipal si in Dr. Lazar de la Colentina. Am facut tratament cu rovamicina si apoi sumamed si monitorizare echografica permanenta pana azi cand am ajuns in saptamina 34 de sarcina. Totul este bine pana in prezent si il asteptam cu tot sufletul pe bebe un baietel care speram sa fie sanatos. Sunt plina de speranta chiar daca uneori ma mai apuca si un pic de frica nu pt mine doar pt el. Daca ar fi sa-l ajute dragostea mea atunci sunt sigura ca totul va fi in regula. Ai avut amindoua valorile pozitive pana la sfirsitul sarcinii si daca da ai putut sa-l alaptezi? Sanatate multa.

Mergi la inceput