Cresa nr. 13, Bucuresti

Cresa nr. 13, Bucuresti | Autor: GD

Link direct la acest mesaj

Am copilul inscris la cresa nr. 13, din sectorul 6, Bucuresti, si sunt cateva chestii care nu-mi plac acolo.
As vrea sa discut cu mamici care au copiii la aceasta cresa, sa vad ce parere au si ele.

Multumesc
GD

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

GD, buna....eu am avut baietelul acolo pentru o scurta perioada si intentionez sa-l duc din nou in cateva luni...sunt foarte interesata de parerea altor mamici cu pitici acolo.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Si eu am baietelul acolo de o luna si el e f. incantat, ba chiar sambata, cateodata, isi ia ghiozdanelul si zice "pa, pa " si imi arata inspre cresa, noi stand f aproape.
Deocamdata, in mare, eu sunt multumita, dar cred ca mult mai relevante sunt parerile unor mamici care au acolo copii de mai mult timp.
GD, pe tine ce te-a nemultumit?


http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76543



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GD spune:

Copilul meu nu este de mult timp acolo si nu pot spune ca mi-am facut inca o parere despre aceasta cresa, dar pot enumera aici cateva nemultumiri:
-la ora 12,30 copiii sunt pusi in patut sa se culce iar educatoarele ies la fumat si atunci eu ma intreb cine-i supravegheaza;
-nu au jucarii ! N-am vazut in acea sala nici o alta jucarie decat cele pe care si le aduce fiecare copil de acasa si in aceasta situatie eu nu pot sa ma car cu plasa de jucarii in fiecare zi;
- Nu au afisat undeva meniul zilnic (sau nu am vazut eu);
- Nu au nici un fel de activitate educativa. In afara de faptul ca-i schimba si ii ajuta sa manance ???, nu se lucreaza nimic cu copiii.


GD




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

GD, acum am inteles ce te nemultumeste.
- Eu, mai bine zis mama (ca ea se duce de cele mai multe ori sa-l ia)nu le-a vazut niciodata pe educatoare la fumat. Noi nu avem o ora fixa la care il luam in fiecare zi, asa ca mama se duce o data la 12,30, dupa masa, alta data la 3, dupa somn, alta data la 1 sau 2, sa vada daca s-a trezit si tot asa. Cel putin pana acum, nu s-a intamplat niciodata sa le "prinda" la fumat.
- eu il duc pe bebe dimineata cu plasuta cu jucarii, ca in fiecare zi, el vrea altele (si-asa cred ca nu l-ar satisface jucariile de-acolo, el plictisindu-se ff repede de una)
- meniul nu e afisat intotdeauna, intr-adevar, desi cred ca sunt obligati, dar asta se poate rezolva vorbind cu directoarea, cred (sau mai bine zis, sper). Mama mi-a zis ca intreaba de meniu, zilnic, la contabilitate!! Desi, eu cand m-am dus sa-l inscriu stiu sigur ca vazusem meniul afisat. Poate nu-l afisaza zilnic sau... nu stiu
- despre activitatea didactica nu pot sa spun nimic, ca pe mine inca nu m-a interesat asta pana acum. Matei nu are nici 2 ani, pe de-o parte, iar, pe de alta parte, sta putin acolo, cca 4 ore/zi si ma intereseaza in primul rand socializarea, in al doilea rand, joaca cu copii, mancatul singur si sa-si faca nevoile la olitza. Cam astea sunt scopurile noastre imediate Sigur ca nu m-ar deranja daca s-ar ocupa de ei si daca nu s-ar limita la a-i supraveghea!
In mare, eu sunt multumita (mai ales ca aceasta cresa e fff aproape de casa), dar de la 2 ani jumate-3 vreau sa-l dau la o gradi particulara, unde sa se ocupe mai mult de el, ca o sa crestem!

Sper sa se rezolve toate nemultumirile tale!


http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76543




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Va contrazic !!!!
Eu l-am dus pe Adi 1 an si jumate si am fost multumita (in conditiile in care sunt carcotasa din fire :)).
Meniul e afisat in hol, in fata intarii la asistenta sefa (nu au directoare, cea care se ocupa e asistenta sefa, ea invarte totul). Directorul nu l-am vazut vreodata si oricum cred ca e paralel cu cresa...
In rest, depinde si de grupa cred, noi am fost la 5 ZI initial, si nu mi-a placut (nu-i dadusem nimic la cucoana) dupa care i-am dus ceva de 1 martie si i-am cerut sa il mute la o grupa care stiam ca e buna.
Jucarii nu prea au, dar copiii oricum se joaca mai mult intre ei, ca ajung sa se certe pe ele cand sunt mai mici.
Adi a invatat sa manance singur (in conditiile in care acasa nu vroia) in aproape 3 saptamani !!!!... si intr-o luna nu mai dadea pe el nici ciorba...
Cu cei mai marisori, peste 2,3 ani exerseaza poezii si cantecele... jocuri in grupa.
E drept ca nu o fac ca la particulara, dar in conditiile incare dai doar 750.000/luna, mi se pare mai mult decat acceptabil.
De 8 martie anul asta le-au facut poze si am primit o felicitare cu poza lui in care scrises dna educatoare o strofa pe care Adi a invatat-o sa mi-o spuna...
Deci, eu zic ca e foarte bine, mai ales ca au 2 mese si 2 gustari consistente, iar pe cei mici ii ajuta sa manance educatoarele (sunt amandoua pana dupa masa de pranz, dupa care ramane doar una).
Eu am vazut din ce se face mancarea, si e foarte gustoasa, fi-miu a invatat sa manance tot felul de mancaruri si ciorbite (ciulama de pui, paste milaneze, ciorbite diverse) si in fiecare zi aveau fructe (mere si rar, banane) sau branzoaice, cozonac facut acolo !!!!!
Am mancat sieu din ele, sunt delicioase si orezul cu lapte si tartinele cu ou si branza de vaci...
Va pot povesti o groaza de acolo, ca m-am documentat si preocupat serios in aceasta privinta.
Va pup !


Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GD spune:

annablue multumesc ca ai raspuns. M-am mai linistit. Baietelul meu merge de putin timp la cresa si nu am avut multe informatii. Am citit atate pe forum despre crese incat... Sper ca totul sa fie bine.

GD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Cu placere si daca mai aveti nevoie de informatii, intrebati-ma.
Si eu stiu cum e sa iti faci o groaza de griji pentru puiul tau...


Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput