Farmecele si distrugerea casatorieiI!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Banuiesc ca voiai sa fii spirituala Violeta.. din pacate cand ca cineva recomanda bataia...pruncilor .. imi dispare brusc dorinta de spiritualitate...
Ma gandesc pur si simplu cum ar fi sa reglezi totul prin bataie in viata asa-n spirit crestinesc...Ce Evul Mediu,Comuna Primitiva!


quote:
Originally posted by zouzounaki

"Exista un obicei foarte rau la unii parinti de a-si blestema copiii atunci cand ii supara. Tot timpul le-am recomandat parintilor ca atunci cand copiii nu sunt cuminti, sa-i bata, insa niciodata sa nu-i blesteme. Deoarece blestemul, injuratura, cand sunt facute de parinte asupra copilului pe care l-a nascut, au urmari negative asupra lui."

http://www.sfaturiortodoxe.ro





ei bi, the Extra-Bramburici, si ceata de pitigoi (22.07.2003),(19.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

nu,chiar nu am inteles,credeam ca te referi la sfaturile crestinesti.....cele de pe site-ul respectiv!
cat despre bataia asupra copiilor cred ca nimeni nu e de acord...cel putin de aici,dar acolo se face referire la chestia aceea in care se spuna ca Dumnezeu il bate pe cel pe care-l iubeste asa cum un parinte il mustra pe copil pt. ca-l iubeste!
cred ca zouzounaki nu s-a referit la batai crunte,probabil doar la mustrari.....

Elena-V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Deci pe locu-ntii in preferintzele omului preocupat de locu din rai al plodului se afla:
- dupacu dupa ceafa
- trasu de ureki pina se roshesc
- tabacitu kurului
- furtunu de la mashina de spalat
Duamne-ajuta!

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Uf, Iren! E usor sa te ascunzi in spatele altora, ca sa ai justificari pentru faptele tale. Mi-ai adus aminte de o scena surprinsa de mine ieri, pe strada. In fata mea mergea o familie: mama, care impingea un carucior cu un copilas, tata si inca un baietel, de vreo 8 ani. Mama ii da baietelului doi biscuitei pe care pustiul ii scapa pe jos. Tipa se repede ca un uliu si ii repede doua dupa ceafa, iar apoi incep sa curga apelativele, din gura ambilor parinti: " e pentru a doua oara cand ii scapi pe jos, nu-ti mai dam nimic, asa-ti trebuie daca esti prost, idiotule, cretinule..." si altele pe care pur si simplu nu le-am mai auzit (creierul meu a facut blocaj!). Ce am retinut? Privirea inspaimantata a pustiului! Daca pentru doi amarati de biscuiti scapati pe jos patea asta, nu vreau sa-mi imaginez pentru altele ce patea! Vai de capul lui saracul!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Clau, daca mamica respectiva ar fi citit sfaturi ortodoxe, s-ar fi dus cu copilul la preot si s-ar fi impartasit, si gata.
Cu ce ar fi ramas copilul. Ca mama se enerveaza, tipa, ma injura, dar mergeam la preot si de atunci imi mergea bine.


http://community.webshots.com/user/mamaruta105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by cl

Uf, Iren! E usor sa te ascunzi in spatele altora, ca sa ai justificari pentru faptele tale. Mi-ai adus aminte de o scena surprinsa de mine ieri, pe strada. In fata mea mergea o familie: mama, care impingea un carucior cu un copilas, tata si inca un baietel, de vreo 8 ani. Mama ii da baietelului doi biscuitei pe care pustiul ii scapa pe jos. Tipa se repede ca un uliu si ii repede doua dupa ceafa, iar apoi incep sa curga apelativele, din gura ambilor parinti: " e pentru a doua oara cand ii scapi pe jos, nu-ti mai dam nimic, asa-ti trebuie daca esti prost, idiotule, cretinule..." si altele pe care pur si simplu nu le-am mai auzit (creierul meu a facut blocaj!). Ce am retinut? Privirea inspaimantata a pustiului! Daca pentru doi amarati de biscuiti scapati pe jos patea asta, nu vreau sa-mi imaginez pentru altele ce patea! Vai de capul lui saracul!


ei, noi avem niste prieteni care au tot un baietel de 8 ani si, sincer, nu stiu cum il suporta!
Mie imi plac copiii, sint topita dupa ei, dar asta imi e de-a dreptul antipatic:

1 - iesim sa mancam , si "Goe" comanda din meniu ce e mai scump. In genere, 3-5 feluri de mincare.
Nu numai ca nu le dovedeste pe toate.
Dar nici nu le gusta.
In schimb zbiara si se da cu fundul de pamint pina i le iei.

2 - de cite ori ies ai lui undeva, vrea si el. In parc, la plimbare, la terase.... Cum ajung "la destinatie" incepe sa plinga ca vrea inapoi acasa. Si plinge pina convinge toata familia sa plece imediat.

3 - maninca DOAR la calculator, in timp ce se joaca. Si pentru ca el se joaca, deci are mainile ocupate, trebe sa il hraneasca cineva, evident. Altfel sta nemincat. N-are nici o problema cu asta.

si ar mai fi multe.... parintii, oameni finutzi, nu il pocnesc, nu ii vorbesc urit, nu se ratzoiesc la el ca sa nu stresseze copilul.
Iar "copilul" nici macar n-aude cind ii fac ei vreo observatie.
Asta daca nu le ride in nas.

Ma intreb.... cum ar trebui sa procedeze?
In afara de a se izola de toata lumea din cauza lui - lucru pe care deja il fac.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Parintii culeg roadele educatiei date de ei.

http://community.webshots.com/user/mamaruta105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

elise si crezi ca o mama de bataie ar rezolva problema? te inseli amarnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

mamaruta,draga,stai ca nu merge chiar asa.cand te duci la preot si te spovedesti si apoi te impartasesti nu mai poti veni acasa sa injuri,sa tipi si altele din astea...nu asa sunt crestinii adevarati!
acolo spui ca nu mai faci chestiile rele pe care le-ai facut.....
si cand ai credinta adevarata nu ai nici o urma de rautate si de suparare in suflet..
oamenii cu adevarat credinciosi au o aura pozitiva si debordeaza de bunatate...
eu asa-i vad....asta nu inseamna ca fac parte din aceasta categorie,incerc sa tind catre ea.......si recunosc ca de multe ori ma apuca nervii pe copilul meu,insa de batut nu l-am batut niciodata cu adevarat,dar a mai luat cate o palma la fundulet......cine vrea sa ma injure si sa ma bata,sa o faca aici..dar nu vreau sa mint!!!
insa nu i-am vorbit niciodata urat si nici nu am spus vorbe din acelea pe care el mi le-a spus(ma refer la copil)si de asta nu inteleg de ce el vorbeste asa si,sigur ca ma gandeam la viitor..asta legat de ce spun parintii copiilor si invers!!!
eu stiu de la mama mea ca blestemele parintilor te ajung si ca nu e bine sa-ti blestemi copilul........si de aceea cand ma supara rau ii spun"sa dea norocul si sanatatea peste tine,mama!!!" ca poate daca e "blestemat" de bine tot o sa-l ajunga,nu?!
de ce numai blestemele de rau te ajung?!!!

Elena-V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Elise, aici e vina parintilor, ca nu l-au educat la timp. Copilul n-are absolut nici o vina ca aia n-au fost in stare sa-l creasca! Nu te supara ca-ti spun! Chestia ci "finuti" pentru mine nu valoreaza doi bani! De ce? Uita-te la copilul lor! Si iti poti educa copilul si fara sa-i tabacesti pielea! Dar trebuie s-o faci la timp, nu sa te trezesti ca la nu stiu ce varsta nu te asculta si face numai tampenii. Prietenii tai l-au scapat din mana! Solutii exista, dar pentru asta ar trebui sa treaca intai pe la psiholog. Toata familia! Nu glumesc, sa stii, le va da sfaturi si ii va indruma. Dar trebuie sa coopereze si sa nu se astepte la rezultate miraculaose peste noapte, va dura ceva.

Claudia

Mergi la inceput