Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

Balbina, n-am citit din urma..dar imi poti spune si mie reteta de gofre? sau sa imi spui unde sa ma uit. si altceva..in altfel de forma nu merge? in sanwich maker?


Sa facem ceva pentru Barbye!

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mirela, hihi, chiar zilele astea m-a intrebat cineva pe PM despre gofre. I-am trimis 2 retete. Una din ele e cea de Clatite pufoase, o gasesti in lista de pe prima pagina, dar o postez si aici, ca sa nu cauti prea mult. Iar cea de-a doua este o reteta in care se foloseste drojdie. N-am mai postat-o pina acum pe forum, dar o s-o fac acum, mai ales ca n-am mai pus demult retete noi in subiect.
Referitor la sandwish maker nu stiu ce sa te sfatuiesc, eu n-am incercat pina acum, dar imi inchipui ca ar trebui sa iasa bune, doar aparatele au acelasi principiu de functionare, doar modelul placilor difera. Daca incerci, neaparat sa ne spui impresiile.

quote:
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes)

O reteta de clatite americane, pufoase si bune.

1 pahar lapte batut / iaurt / sana
1 ou
2 linguri unt topit sau ulei
esenta de vanilie
1 pahar faina
2 linguri zahar
1/4 lingurita sare
1/2 lingurita bicarbonat
1 lingurita praf de copt

Se amesteca intr-un vas laptele batut cu oul, untul/uleiul, vanilia si zaharul.
Intr-un alt vas se cerne faina cu sare, bicarbonat si praf de copt.
Acum urmeaza cel mai important lucru: se toarna amestecul lichid in cel uscat, amestecind lejer de citeva ori, dar nu de tot, adica aluatul trebuie sa arate ca avind cocoloase de faina. Se lasa aluatul sa stea cam 15-20 minute, timp in care cocoloasele vor disparea. Daca nu se respecta acest detaliu, clatitele nu vor iesi pufoase.
Se toarna aluatul cu lingura intr-o tigaie teflonata incinsa, unsa cu putin ulei. Se prajesc pe ambele parti pina se rumenesc, cam asa.
In aluat se pot pune bucatele de fructe, eu am pus prune uscate.
Se servesc cu dulceata, smintina sau cu diverse creme.




------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Vafe belgiene

1 pliculet de drojdie uscata (2,5 lingurite)
2 cani lapte (fiert si racit)
2,5 linguri zahar
4 oua, separate galbenusurile de albusuri
vanilie
2,5 cani faina
un virf cutit sare
100 g unt topit

Se dizolva drojdia in lapte cu o lingura de zahar, se lasa pentru 5-10 minute.
Se bat albusurile spuma.
Se bat galbenusurile cu restul zaharului si vanilia. Se adauga laptele, apoi faina cernuta si sarea. Apoi se adauga untul topit si la sfirsit se incorporeaza cu atentie albusurile batute.
Vasul se acopera si se lasa la dospit, intr-un loc cald, pentru 45-60 minute. Aluatul trebuie sa-si mareasca volumul de circa 2-2,5 ori.
Aparatul pentru vafe se incince bine, apoi se toarna aluat – cite 1-2 linguri pline pentru o vafa. Se coc timp de 4-5 minute.
Se servesc cu dulceata, frisca, smintina, inghetata, etc.
POZA

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

cred ca am sa incerc in sandwich maker k aparat de vafe n-am. dar uitandu-ma la pozele tale mi-am amintit k imi cumparam gofre de undeva de la sf gheorghe. erau si alea cu ciocolata alba si cioco normala dar mereu le alegeam pe cele simple. asa putin crocantele si aromate..cred ca incerc maine.
sar'na de reteta

Sa facem ceva pentru Barbye!

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mirela, mie gofrele imi ies crocantele, dar daca le cladesc una peste alta pe platou, se aburesc si se inmoaie. Daca iti plac putin crocante, dupa ce le scoti din aparat, le lasi sa se raceasca pe un gratar, intr-un singur strat.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Natalia, m-am uitat la pozele tale si am vazut un tort cu capsuni de vis, dar cand m-am uitat la lista ta de retete de pe pagina intai nu l-am gasit.
M-ar interesa mult acea reteta.




Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Crinuta, nu am scris reteta, pentru ca am folosit blatul de la un tort si o crema de vanilie. Poti folosi orice fel de blat si crema, de care doresti. Capsunile, dupa ce le-am spalat si le-am uscat bine, le-am trecut prin cioco topita si le-am pus pe o hirite de copt sa se intareasca. Tehnologia de fabricare a marginilor de ciocolata ale tortului am descris-o aici, linkul exista demult in lista


------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:


n-am apucat sa fac gofre dar am facut clatite pufoase. le poti vedea aici
bune

Sa facem ceva pentru Barbye!

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mirela, daaa, intr-adevar sint bune tare clatitele astea, de aia le fac rar ca sa nu maninc ca sparta. Ce dulceata ai pe ele, cumva de gutui?

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

nu. e dulceata de coji de portocale. arata bine clatitele? asa tre sa arate?

Sa facem ceva pentru Barbye!

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput