Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roberta, am postat reteta de cheese cake fara foc in aceeasi zi cu reteta cremei de lamiie (lemon curd). E una din retetele imediat precedente, la ea faceam referire, de altfel am si scris in paranteza "vezi mai sus". Sau ai intrebari despre prepararea anume a cremei? Mi se pare ca am explicat destul de bine reteta, zi-mi ce anume nu ai inteles? In loc de crema aceea poti sa folosesti un gem sau o budinca preparata de la plic.
Gelatina pe care o folosesc eu este sub forma de granule mici, e ca un praf. Pentru a putea fi folosita, se amesteca intr-o cana cu putina apa rece si se lasa vreo 10 minute, timp in care gelatina se umfla. Apoi cana se pune intr-un vas cu apa care se pune la rindul lui pe foc - acest procedeu se numeste bain-marie, cind vasul nu se pune direct pe foc, ci intr-o baie de apa. La gelatina e important sa nu se atinga temperaturi inalte, altfel se distruge si nu mai prinde compozitia, de aceea se topeste pe bain-marie sau la microunde, la putere mica.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, am intrat sa vad ce-ai mai facut si am vazut asta ....plizzzzzzzzz....reteta si amanunte ca zau ca nu stiu cum ai imbracat tortul in minunea aia de foaie de cioco, capsunile cam banuiesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

mersi mult,Balbina...si scuze daca am parut cam ciudatica...dar nu prea imi petrec zilele in bucatare...si de aceea te-am intrebat...mersi pt explicatiii....o sa incerc sa fac prajitura zilele astea.

Nunta noastra:19 august
Poze
Luna de miere...mult asteptata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roberta, mult succes iti doresc, sper sa-ti reuseasca, sa capeti curaj pe viitor.


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, tortul l-am facut pentru cineva, deci nu stiu cum a fost la gust, dar totusi sper ca a fost bun, sa nu ma fi facut de ris. Inca nu am aflat impresiile, le astept si eu cu mare nerabdare.

Tehnologia de aplicare a ciocolatei pe marginile tortului este destul de simpla, totul e sa nu-ti tremure miinile si sa ai rabdare. Se face un tort relativ inalt, se unge bine cu crema pe suprafata si pe margini. Se masoara inaltimea tortului, sa zicem ca e 8 cm, la care se mai adauga 2 cm, deci 10 cm in total. La fel se masoara circumferinta tortului, sa zicem ca e 80 cm. Se taie 2 fisii din hirtie de copt sau hirtie cerata cu laturile de 10 cm pe 40 cm (adica jumatate din circumferinta tortului). La fel se taie 2 fisii de folie de aluminiu, dar un pic mai mari, adica de aproximativ 20 /50 cm. Fisiile de hirtie se pun pe cele de aluminiu. Se topeste ciocolata la bain-marie sau la microunde, se unge o fisie de hirtie cu ciocolata topita pe toata suprafata, se ia atent de pe folie si se muta pe tava intoarsa. Se baga la frigider pentru 1-1.5 min, ca sa se prinda un pic ciocolata, dar sa nu-si piarda elasticitatea. Se scoate din frigider, se ia fisia cu atentie si se lipeste de marginea tortului. La fel se procedeaza cu cealalta fisie si cu restul ciocolatei. Se lipeste, avind grija sa coincida marginile celor 2 fisii. Se lasa tortul la rece circa o jumatate de ora, apoi se jupoaie hirtia cu atentie. Marginile de ciocolata ies mai inalte decit marginile tortului, iar acest spatiu poate fi umplut cu fructe sau cu ornamente diverse. Eu am pus capsuni trase in ciocolata, care se prepara extrem de simplu: se aleg niste capsuni frumoase, fara parti stricate, se spala cu atentie si se usuca bine. Apoi se cufunda in ciocolata topita si se aseaza pe un platou care se da la rece.
Din poza se poate vedea ca nu mi-au iesit perfecte marginile tortului, n-am calculat bine circumerinta, si mi-au tremurat miinile, poate data viitoare va fi mai bine.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

multumesc balbina am sa mai caut eu pe undeva si daca iese bun am sa-l postez si aici...numai bine...

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia multumesc frumos, o sa ma incumet...stii ce n-am inteles , rolul foliei de aluminiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, imi imaginez ca rolul foliei o fi acela de a nu murdari masa altul nu vad.

Zouzounaki, mult succes!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Aime, imi imaginez ca rolul foliei o fi acela de a nu murdari masa altul nu vad.


Asa m-am gandit si eu, da mi-am zis ca parca e prea simplu . Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Natalia, sorry ca nu te-am cautat pt copyright, dar am tradus ieri si in olandeza si in franceza reteta de la Brownies Cappuccino, asa succes a avut la musafirii mei. Mai mult, ultima bucata i-am oferit-o la pachet unui pusti de 14 ani (care papase 3 bucati inainte, acesta punandu-l pe tatal sau sa se intoarca din drum (facusera deja 15km) sa-si ia pachetul uitat, mai bine zis pe Brownie a lui
Tot de Brownies a dat comanda si soacra pt inceputul lui octombrie pe cand are socrul 60 de ani..da, da, insa in forma de motocicleta BMW. Cred ca am cam pus-o...asta daca nu apare cineva cu idei salvatoare pana atunci.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput