mai exista angajarea prin transfer?

mai exista angajarea prin transfer? | Autor: soriceel

Link direct la acest mesaj

mai exista angajarea prin transfer intre doua societati? as avea urgent nevoie de raspuns, pt ca in prezent am contractul de munca la o firma, dar este suspendat pt cresterea copilului pana la 2 ani si de curand am reusit la un interviu de angajare la o alta firma, care ar avea urgent nevoie de mine acolo si nu stiu cum sa procedez. trebuie sa-mi dau demisia de la firma unde am cartea de munca sau pot aranja un transfer intre firme?daca se poate prin transfer, ce acte imi trebuie si unde trebuie depuse, care ar fi procedura? iar daca imi dau demisia, conform carui articol ar fi mai avantajos, ca sa fie cumva cu acordul ambelor parti (desi sper sa pot rezolva prin transfer). sunteti singura speranta, pt. ca la firma la care am lucrat nu pot pune intrebari, nu sunt nici binevoitori, nici nu stapanesc bine aspectele legale si nu cred ca ar actiona in avantajul meu, cum mi-as dori,deci nu ma pot baza pe un sfat bun, util din partea lor.HELP!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Nu mai exista angajarea prin transfer, dar pentru a avea cat de continuitate i-ti poti inchide cartea de munca la prima firma de ex, pe 31 mai si sa incepi noul contract de munca de pe 1 iunie .
Cred ca ai doua posibilitati : prin demisie sau acordul partilor, eu una as opta pentru a doua varianta, cu toate ca nu prea mai conteaza in ziua de azi, lucrurile se lamuresc la interviurile de angajare de ex. "De ce ati plecat ?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soriceel spune:

multumesc mult,credeti ca pt siguranta ar trebui ca inainte sa-mi dau demisia de la prima firma sa cer semnarea unui antecontract la contractul de munca?sau ar trebui intai sa obtin noul contract de munca (neinregistrat la dir.muncii) si apoi sa-mi dau demisia?ati avut vreodata probleme sa fiti pacalite (pacaliti)?adica sa afirme una la interviu si alta sa apara in contract?ce masuri de siguranta ar trebui sa iau?pt ca la prima firma am 10 ani de munca si n-as vrea sa iau teapa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

La demisie trebuie sa acorzi un preaviz firmei, cf contractul de munca, nu poti pleca a doua zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

chiar nu ai cum sa te asiguri, dar daca a fost un interviu...teoretic ar trebui sa se anunte in scris ca vor sa te angajeze.

incearca incetarea contractului cu acordul partilor (art. 55 lit. b Codul Muncii). tinand cont de faptul ca esti in CIC, deci nu ai proiecte de predat sau chestii de gen, ar trebui sa-ti semneze cererea. si asa te poti angaja imediat la celalalt job. daca nu...demisie, care implica, asa cum s-a mai spus, un preaviz de 15 zile calendaristice.

succes

marina

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soriceel spune:

multumesc mult. de la noua firma nu am primit nimic scris, dar cand am fost sa depun copiile actelor pt dosarul de angajare am vazut pe biroul sefei PR cererea mea de angajare semnata de director si cu numar de inregistrare. e suficient? maine merg la <fosti>,sper sa rezolv intr-o singura zi. e adevarat ca daca am fost in CIC si reincep serviciul inainte de a implini copilul 2 ani nu am dreptul la concediu de odihna si nici la medical (cu exceptia urgentelor chirurgicale)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by soriceel

e adevarat ca daca am fost in CIC si reincep serviciul inainte de a implini copilul 2 ani nu am dreptul la concediu de odihna si nici la medical (cu exceptia urgentelor chirurgicale)?


Ai dreptul la concediu proportional cu timpul lucrat din an (se scade perioada de CIC). Ai dreptul la orice fel de concediu medical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

Soricel , si eu ma aflu in situatia ta, adica sunt in CIC si as vrea sa imi schimb jobul.De fapt am aprobarea de la noul loc de munca si tr sa ma duc maine la "vechii" sa vad cum sa fac. Tu cum ai facut?Ai depus o cerere de iesire din cic , cu ce data?, si alta cerere de incetarea contractului de munca incepand cu a 2 zi de la data de reintoarece la serv? Sau ambele cereri au aceeasi data?

Mergi la inceput