Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Asteptand o minune in viata noastra !

stimulare ovariana

(2 voturi)    Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 31

Dianadi
Dianadi
membru incepator

Romania
Bucuresti

166 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 30/05/2006 :  12:22:40 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Dianadi un Mesaj Privat

stimulare ovariana

Dragele mele,
am o intrebare. Dupa stimulare, dr. mi-a spus ca aveam un folicul bun in z12, de unde cu 2 luni inainte avusesem numai unul de 9mm, si mi-a dat pregnyl pentru a doua zi si ....activitate

Eu de obicei aveam cm 25-26 si pete maronii cu o saptamana inainte, acum insa nu mai am, sunt z26 si nici un simptom.
Va intreb pe cele care ati facut, stimularea poate duce la intarzierea ciclului? Testul de ovulatie a iesit pozitiv pt prima data, dar inteleg ca poate fi influentat de pregnyl. Prin urmare daca se ia pregnyl ovulatia se produce musai?

Dr. nu mi-a mai spus nimic pt luna viitoare, ma gandeam sa iau din nou clomifen si sa ma duc la el, desi nu mi-a spus nimic. Inteleg ca se poate face stimulare 3 luni si apoi trebuie pauza?
Pupici,

Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Tia on 18/01/2007 16:37:00
ioana_p76
ioana_p76
~live4love~

Romania
1993 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  12:37:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiioana_p76 Adauga semn de carte la raspuns Trimite ioana_p76 un Mesaj Privat
Buna, Diana! Eu sunt in luna a doua de stimulare cu clomifen, am facut luna asta IA, dar din pacate nu mi-a reusit. Vroiam sa-ti zic ca am facut si eu Pregnyl si CM mi-a venit exact cand trebuia, nici o zi intarziere. Acum trei luni am luat duphaston si mi-a intarziat 2 zile (stiu si de la alte fete ca dupa 2 zile de la duphaston urmeaza CM).Din cate mi-a explicat si mie dr., Pregnylul contribuie la spargerea foliculilor, deci la producerea ovulatiei.
Referitor la tratament, mai bine intrebi dr., nu cred ca e bine totusi sa iei pastile de stimulare fara avizul lui. Pe de alta parte, poate luna asta iti da un alt tratament.
Te pup si multa bafta! Poate este
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
katthy
katthy
membru incepator

Romania, iasi
393 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  12:40:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite katthy un Mesaj Privat
Dianadi daca nu sunt alte probleme dupa pregnyl se produce ovulatia.
Doctorul ar fi trebuit sa te cheme la echo si in z14 (dupa pregnyl) sa vada daca ai ovulat. Numai asa ai siguranta ca ai ovulat.
Stimularea nu intarzie CM din contra la mine s-a scurtat.
Iti spun din propria experienta. Eu am facut stimulare 2 luni cu clomifen am facut pregnyl (am avut valori bune) dar nu am ovulat. Am descoperit din ce cauza la laparoscopie: aderente multiple ce sufocau ovarele.
Incearca un test. Nu se stie
Succes

katthy
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Tia
mami,unde se duce timpul?

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania
3793 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  13:12:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiTia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tia un Mesaj Privat
si eu am facut stimulare cu closilbegyt, apoi pregnyl. iti raspund pe rand:
1) stimularea nu duce la intarzierea menstruatiei, decat daca apare ceea ce iti doresc sa ti se intample
2) pregnyl contine LH, deci ajuta la "spargerea" folicului si prin urmare la aparitia ovulatiei, doar ca trebuie ales bine momentul pentru administrarea lui
3) musai pauza dupa 3 luni de stimulare cu clomifen

bafta!
Dianadi
Dianadi
membru incepator

Romania, Bucuresti
166 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  13:13:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dianadi un Mesaj Privat
Foliculul se sparge de la pregnyl, asta stiu, contine progesteron, nu? Daca trompele sunt OK foliculul migreaza in trompe, daca sunt infundate ce se intampla?

P.S. Buna, Tia, ce mai faci? Nu am mai intrat de mult pe forum, pentru ca am avut si alte probleme. Mai sunt gravidute?

Diana

Editat de - Dianadi on 30/05/2006 13:45:45

Tia

Romania
3793 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  13:15:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiTia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tia un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Dianadi

Foliculul se sparge de la pregnyl, asta stiu, contine progesteron, nu? Daca trompele sunt OK foliculul migreaza in trompe, daca sunt infundate ce se intampla?

Diana

Din pacate nu se intalneste cu cine trebuie si nu apare bb Fecundarea se face numai in trompe
daciovi
daciovi
membru incepator

Romania, arad
125 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  13:47:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidaciovi Adauga semn de carte la raspuns Trimite daciovi un Mesaj Privat
Diana, si eu am facut stimulare luna aceasta pentru IA dar din pacate nu areusit.Am avut intirziere 5 zile, asta in conditiile in care am un CM regulat de 28 zile.Am luat clostylbeghit, fostimon si choragon pt declansarea ovulatiei. Am vazut aici, pe DC ca utrogestanul poate sa dea intirzieri ale CM-ului si eu din ziua a 15-a am luat 6/zi.Oricum asa intirziere nu am avut decit atunci cind intradevar a fost sarcina dar am pierdut.
Oricum, daca faci stimulare trebuie neaparat sa fi monitorizata, altfel poti sa faci complicatii.
Te pup si sper sa treci cit mai repede la gravidute.
Dianadi
Dianadi
membru incepator

Romania, Bucuresti
166 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  13:51:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dianadi un Mesaj Privat
Buna, Ioana, poate de data asta reusesti. Eu m-am bucurat tare de folicul, pentru ca am un FSH maricel si o dr mi-a zis odata ca nici FIV sa nu incerc. Dar uite ca s-a dezvoltat frumos.

Da, Katthy, e adevarat, nu mi-am facut un HSG, deocamdata nu stiu cum stau.

Da, Tia, ma gandeam, foliculul care ajunge intr-o trompa infundata se dizolva pur si simplu sau ce se intampla... cred ca nu e asa important,nu?

Diana

Tia

Romania
3793 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  13:58:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiTia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tia un Mesaj Privat
nu foliculul, ci ovocitul ajunge in trompa. este o celula si daca nu este fecundata, moare.

Editat de - Tia on 30/05/2006 13:58:51
Dianadi
Dianadi
membru incepator

Romania, Bucuresti
166 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  14:28:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dianadi un Mesaj Privat
Buna, daciovi, imi pare rau de pierderea de sarcina.
Prin complicatii intelegi chisturi, sau ce mai poate fi?
Utrogestanul e varianta naturala a pregnyl-ului? 6/zi mi se pare foarte mult. De ce ai luat asa multe, si fostimon si choragon, pentru ce sunt?

Diana

Mica-mica
Mica-mica
membru incepator

Romania, bucurestiBUCURESTI
345 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/05/2006 :  23:09:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mica-mica un Mesaj Privat
Si mie dr.endocrinolog mi-a recomandat stimulare ovariana (numai sa-mi mai refac prolactina care era marita ), cu cele doua, fara nici o monitorizare.
Problema e ca nu am un ciclu regulat.. ...dar inteleg ca la stimulare se apeleaza atunci cand nu ai ovulatie sau foliculul nu are forta sa se sparga...Daca nu am un ciclu regulat, e o regula ca din a 14 zii de ex. sa iau pastila X sau y ?
Ce efecte negative pot aparea de la aceasta stimulare, daca nu se finalizeaza cu sarcina ?

"Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale."
Pagina: din 31 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com