stimulare ovariana

stimulare ovariana | Autor: Dianadi

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
am o intrebare. Dupa stimulare, dr. mi-a spus ca aveam un folicul bun in z12, de unde cu 2 luni inainte avusesem numai unul de 9mm, si mi-a dat pregnyl pentru a doua zi si ....activitate

Eu de obicei aveam cm 25-26 si pete maronii cu o saptamana inainte, acum insa nu mai am, sunt z26 si nici un simptom.
Va intreb pe cele care ati facut, stimularea poate duce la intarzierea ciclului? Testul de ovulatie a iesit pozitiv pt prima data, dar inteleg ca poate fi influentat de pregnyl. Prin urmare daca se ia pregnyl ovulatia se produce musai?

Dr. nu mi-a mai spus nimic pt luna viitoare, ma gandeam sa iau din nou clomifen si sa ma duc la el, desi nu mi-a spus nimic. Inteleg ca se poate face stimulare 3 luni si apoi trebuie pauza?
Pupici,

Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna, Diana! Eu sunt in luna a doua de stimulare cu clomifen, am facut luna asta IA, dar din pacate nu mi-a reusit. Vroiam sa-ti zic ca am facut si eu Pregnyl si CM mi-a venit exact cand trebuia, nici o zi intarziere. Acum trei luni am luat duphaston si mi-a intarziat 2 zile (stiu si de la alte fete ca dupa 2 zile de la duphaston urmeaza CM).Din cate mi-a explicat si mie dr., Pregnylul contribuie la spargerea foliculilor, deci la producerea ovulatiei.
Referitor la tratament, mai bine intrebi dr., nu cred ca e bine totusi sa iei pastile de stimulare fara avizul lui. Pe de alta parte, poate luna asta iti da un alt tratament.
Te pup si multa bafta! Poate este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katthy spune:

Dianadi daca nu sunt alte probleme dupa pregnyl se produce ovulatia.
Doctorul ar fi trebuit sa te cheme la echo si in z14 (dupa pregnyl) sa vada daca ai ovulat. Numai asa ai siguranta ca ai ovulat.
Stimularea nu intarzie CM din contra la mine s-a scurtat.
Iti spun din propria experienta. Eu am facut stimulare 2 luni cu clomifen am facut pregnyl (am avut valori bune) dar nu am ovulat. Am descoperit din ce cauza la laparoscopie: aderente multiple ce sufocau ovarele.
Incearca un test. Nu se stie
Succes


katthy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

si eu am facut stimulare cu closilbegyt, apoi pregnyl. iti raspund pe rand:
1) stimularea nu duce la intarzierea menstruatiei, decat daca apare ceea ce iti doresc sa ti se intample
2) pregnyl contine LH, deci ajuta la "spargerea" folicului si prin urmare la aparitia ovulatiei, doar ca trebuie ales bine momentul pentru administrarea lui
3) musai pauza dupa 3 luni de stimulare cu clomifen

bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Foliculul se sparge de la pregnyl, asta stiu, contine progesteron, nu? Daca trompele sunt OK foliculul migreaza in trompe, daca sunt infundate ce se intampla?

P.S. Buna, Tia, ce mai faci? Nu am mai intrat de mult pe forum, pentru ca am avut si alte probleme. Mai sunt gravidute?

Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by Dianadi

Foliculul se sparge de la pregnyl, asta stiu, contine progesteron, nu? Daca trompele sunt OK foliculul migreaza in trompe, daca sunt infundate ce se intampla?

Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."


Din pacate nu se intalneste cu cine trebuie si nu apare bb Fecundarea se face numai in trompe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Diana, si eu am facut stimulare luna aceasta pentru IA dar din pacate nu areusit.Am avut intirziere 5 zile, asta in conditiile in care am un CM regulat de 28 zile.Am luat clostylbeghit, fostimon si choragon pt declansarea ovulatiei. Am vazut aici, pe DC ca utrogestanul poate sa dea intirzieri ale CM-ului si eu din ziua a 15-a am luat 6/zi.Oricum asa intirziere nu am avut decit atunci cind intradevar a fost sarcina dar am pierdut.
Oricum, daca faci stimulare trebuie neaparat sa fi monitorizata, altfel poti sa faci complicatii.
Te pup si sper sa treci cit mai repede la gravidute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Buna, Ioana, poate de data asta reusesti. Eu m-am bucurat tare de folicul, pentru ca am un FSH maricel si o dr mi-a zis odata ca nici FIV sa nu incerc. Dar uite ca s-a dezvoltat frumos.

Da, Katthy, e adevarat, nu mi-am facut un HSG, deocamdata nu stiu cum stau.

Da, Tia, ma gandeam, foliculul care ajunge intr-o trompa infundata se dizolva pur si simplu sau ce se intampla... cred ca nu e asa important,nu?


Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

nu foliculul, ci ovocitul ajunge in trompa. este o celula si daca nu este fecundata, moare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Buna, daciovi, imi pare rau de pierderea de sarcina.
Prin complicatii intelegi chisturi, sau ce mai poate fi?
Utrogestanul e varianta naturala a pregnyl-ului? 6/zi mi se pare foarte mult. De ce ai luat asa multe, si fostimon si choragon, pentru ce sunt?

Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Si mie dr.endocrinolog mi-a recomandat stimulare ovariana (numai sa-mi mai refac prolactina care era marita ), cu cele doua, fara nici o monitorizare.
Problema e ca nu am un ciclu regulat.. ...dar inteleg ca la stimulare se apeleaza atunci cand nu ai ovulatie sau foliculul nu are forta sa se sparga...Daca nu am un ciclu regulat, e o regula ca din a 14 zii de ex. sa iau pastila X sau y ?
Ce efecte negative pot aparea de la aceasta stimulare, daca nu se finalizeaza cu sarcina ?

Mergi la inceput