Cadouri pentru profesori

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goodmomy24 spune:

cand fetita mea era la gradi eu eram ceea ce strangea bani de cadouri,umbland prin magazine in perioada cadourilor am prins o discutie dintre o profesoara si o vanzatoare am ramas muta ,a venit sa schimbe cadourile ce le primise zicand ca s-a saturat de prostiile pe care le primeste.pt mine a fost si un exemplu,nu am mai cumparat vesnicile bibelouri,pahare de cristal etc. am cumparat cam ce credeam eu ca mi-ar placea mie sa primesc si am ales articole casnice . sa nu va spun ce bucuroase au fost fiecare imispunea ca demult si-a dorit dar tot amana sa cumpere.
in generala diriginta ne-a spus pe fata vrea bani.fetita mea picta pe sticla icoane si s-a dus la scoala cun un tablou pictat de mana ei ,diriginta i-a zis ca nu se potriveste cu mobilierul si nu l-a luat.cum comentati acest gest? a fost frumos din partea ei?ca dupa vre-o doi ani sa aud ca primit un telefon mobil cadou de la parintii unui baiat care mai avea un pic si ramanea repetent.
parerea mea este ca ar trebui sa dam cadouri exact cum zice craciunitza la ce care au suflet si drag de copii pe care ii invata.

tot respectul pentru profesorii care se dedica acestei profesii fara a astepta altceva in schimb.

cati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

quote:
Originally posted by goodmomy24

cand fetita mea era la gradi eu eram ceea ce strangea bani de cadouri,umbland prin magazine in perioada cadourilor am prins o discutie dintre o profesoara si o vanzatoare am ramas muta ,a venit sa schimbe cadourile ce le primise zicand ca s-a saturat de prostiile pe care le primeste.pt mine a fost si un exemplu,nu am mai cumparat vesnicile bibelouri,pahare de cristal etc. am cumparat cam ce credeam eu ca mi-ar placea mie sa primesc si am ales articole casnice . sa nu va spun ce bucuroase au fost fiecare imispunea ca demult si-a dorit dar tot amana sa cumpere.
in generala diriginta ne-a spus pe fata vrea bani.fetita mea picta pe sticla icoane si s-a dus la scoala cun un tablou pictat de mana ei ,diriginta i-a zis ca nu se potriveste cu mobilierul si nu l-a luat.cum comentati acest gest? a fost frumos din partea ei?ca dupa vre-o doi ani sa aud ca primit un telefon mobil cadou de la parintii unui baiat care mai avea un pic si ramanea repetent.
parerea mea este ca ar trebui sa dam cadouri exact cum zice craciunitza la ce care au suflet si drag de copii pe care ii invata.

tot respectul pentru profesorii care se dedica acestei profesii fara a astepta altceva in schimb.

cati


Cum comentez?E o nesimtita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Eu anul trecul la sfarsit de an scolar am primit de la o eleva o poezioara inramata intr-o rama eleganta si o felicitare cu niste cuvinte scrise de ea din suflet.
Nu pot sa spun cat m-a bucurat si m-a surprins in acelasi timp pentru ca aici nu se ofera cadouri profesorilor.
Cateodata la sfarsit de trimestru sau an, gasesc toata tabla plina de thank you-uri si semnaturi si kisses
Poezia om am pe masuta mea de noapte.
Poezia o scriu mai jos

The teacher

I took a piece of living clay,
And gently formed it day by day,
And molded with power and art
A young child’s soft and yielding heart.


I came again when years were gone
It was a man I looked upon,
He still that early impress bore
And I could change that form no more!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinaa spune:

Hop si eu
Intamplator,(dar stiti voi,nimic nu este intamplator)am deschis aceasta pagina,desi nu sunt inca mamica,doar o tanara profesoara.Apreciez foarte mult parintii care ii invata pe cei mici sa daruiasca o floare,asa cei mici vor vedea ca acest gest va fi considerat de catre cadrul didactic o forma de a-si arata multumirea si respectul fata de munca lor,si iata,de mici vor invata sa respecte,dar vor fi formati (tot de mici)sa impuna sa fie respectati.Saptamana trecuta m-am despartit de prima mea promotie(cls XII),iar in timpul cursului festiv mi-am permis sa le fac si eu o surpriza,si desi salariul este doar de 4.700.00 le-am facut cadou un tort de 6 kg(am servit si prof.care au participat la curs).Doamne ce dragi mi-au fost,iar reactia sau privirea din ochii lor a fost multumirea mea sufleteasca .Deja mie dor de ei si de poznele lor.

arinaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Sa va spun ce am facut: m-am inspirat din raspunsurile voastre si am lasat copilul sa aleaga. Ce a vrut el, aia am luat. Si copilul meu a ales un sirag de margele verzi, cu bobul oval ca de strugure, cu jocuri de lumina aurie, le-a asezat intr-o cutie de catifea rosie si daca asta se numeste mita inseamna ca lumea asta s-a intors definitiv cu fundu-n sus.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Felix si Otilia Pui de mita alintata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram79 spune:

Ce ma bucur ca ai permis copilului tau sa aleaga.Este foarte important sa-i facem pe copiii nostri responsabili.Ai facut cea mai buna alegere, iar daca respectiva nu va aprecia, nu merita sa te mai straduiesti data viitoare.
Respectele mele pentru gandirea matura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmagdaro spune:

Cele mai mari cadouri pentru invatatoarea noastra au fost rezultatele bune ale copiilor la diversele concursuri din afara scolii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliass spune:

Dar ce te faci atunci cand te desparti de invatatoarea ta din clasele 1-4 si ii cumperi un cadou din partea clasei ca semn de pretuire si multumire si ea iti spune<< Sincer, nu ma asteptam doar la asta!>>. Eu am ramas fara replica. Nu am ce sa-i reprosez, a fost o invatatoare minunata, dar si eu am un nepot care invata excelent.El a apreciat-o foarte mult si eu...pana atunci.Nu sunt adepta cadourilor, dar fiind dat faptul ca era de multumire si apreciere am zis ca este ok. Mie mi s-a parut fara precedent replica ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Dar de o invatatoare care a cerut copiilor sa se semneze pe martisoare (respectiv pe pungutele cu cadouri de 1-8 martie), ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

aliass,sorinsonia,eu zic ca trebuia sa luati atitudine,macar la nivel de Directiune.
Vedeti,problema cadourilor si coruptiei in invatamant nu vin de la Craciunitza,sau de mine...ci de la astfel de panarame de nesimtiti,care o duc bine mersi ca parintii tac.
Ceea ce povestea Craciunitza e ceva de suflet,de multumire,sentiment care l-am avut si eu fata de profesorii mei(unii),iar ceea ce spuneti voi e coruptie,trecuta peste nivelul nesimtirii.

Rog pe toti parintii care citesc acest mesaj nu taca,sa nu se multumeasca sa scrie pe forum ci sa se adreseze forurilor competente.
Poate asa facem un invatamant mai bun,nu mai da nimeni cu rosii in el la cea mai mica scanteie.


Mergi la inceput